Nowy rok to dobry moment na różne postanowienia. Jeśli nie macie pomysłu na własne albo chcielibyście znaleźć jakieś, które łatwo spełnić, to przedstawiamy wam listę dwunastu postanowień. Powodzenia w ich realizacji!
Postanowienia noworoczne dla komputera
W spisie treści znajdziesz wszystkie 12 postanowień
Spis treści
- 1. Zaszyfrować dyski
- 2. Zaszyfrować USB
- 3. Zrobić porządek z aplikacjami
- 4. Wyłączyć funkcje spowalniające Windows 10
- 5. Zrobić backup plików
- 6. Pozbyć się starych plików, których nie powinien nikt być w stanie odzyskać
- 7. Wyczyścić komputer, laptopa i peryferia
- 8. Ustawić bezpieczne hasła
- 9. Ustawić dwustopniową weryfikację haseł
- 10. Móc korzystać z najpotrzebniejszych plików wszędzie, gdzie jesteście
- 11. Stworzyć bezpieczny profil na Facebooku
- Masz swoje propozycje? Pisz w komentarzach!
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
1. Zaszyfrować dyski
Warto zaszyfrować swój dysk systemowy oraz pozostałe partycje, tym bardziej jeśli korzystacie z laptopa. Dzięki temu, nikt nie dostanie się do waszych danych. Choć cały proces zajmuje trochę czasu, powinniście się na niego zdecydować. Wystarczy zrobić to raz i później korzysta się z komputera zupełnie normalnie.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak działa szyfrowanie? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Szukacie odpowiedniego programu do szyfrowania? Mamy dla was gotowy poradnik.
2. Zaszyfrować USB
Jeśli na co dzień korzystacie dużo z dysków przenośnych koniecznie je zaszyfrujcie. Możecie zostawić miejsce na program do odszyfrowania w wersji mobilnej, dzięki czemu na każdym urządzeniu dostaniecie się do swoich danych. W przypadku zaś zgubienia nikt nie zobaczy waszych danych.
Poznaj podstawy programu VeraCrypt i szyfruj dyski już dziś.
3. Zrobić porządek z aplikacjami
Powinniście usunąć wszystkie aplikacje, których nie używacie. Nie tylko zajmują niepotrzebne miejsce, ale też mogą zużywać zasoby komputera i go spowalniać. W pierwszej kolejności pozbądźcie się tych, których ikony pojawiają się koło zegara na pasku zadań. Jeśli potrzebujecie pomocy i posiadacie AVG Ultimate skorzystajcie z AVG TuneUp! Zawsze też możecie zakupić sam program AVG TuneUp.
Spodobały się wam funkcje AVG TuneUp? Jeśli jeszcze nie go nie macie warto zajrzeć na jego stronę.
4. Wyłączyć funkcje spowalniające Windows 10
Pozbyliście się wszystkich nieużywanych zewnętrznych programów? Super! Teraz zróbmy to samo ze wszystkimi niepotrzebnymi aplikacjami i usługami serwowanymi przez Microsoft. Dzięki temu wasz Windows 10 przyspieszy.
Chcecie przyspieszyć Windows 10? Zacznijcie od naszego tekstu.
5. Zrobić backup plików
Jeśli boicie się, że stanie się coś złego i stracicie swoje pliki warto pomyśleć o zrobieniu ich kopii w bezpiecznym miejscu. Opcji jest naprawdę wiele. Możecie skorzystać tak z funkcji Windows 10, jak i zewnętrznych programów. Wybór należy do was. Na pewno warto zainteresować się tematem.
Zapoznajcie się koniecznie z naszą listą darmowych programów do backupu.
6. Pozbyć się starych plików, których nie powinien nikt być w stanie odzyskać
Macie takie dane, które chcielibyście usunąć, ale baliście się, że komuś uda się je odzyskać? Chcecie wysłać komputer do serwisu? A może chcecie go sprzedać? We wszystkich przypadkach skorzystajcie z Niszczarki plików AVG!
Zobacz jak usunąć zbędne pliki
Dowiedzcie się więcej o niszczarce plików AVG. Przeczytacie o tym jak ją uruchomić i co potrafi.
7. Wyczyścić komputer, laptopa i peryferia
Pewnie ścieracie kurze z komputera i monitora? Jednak to nie wszystko. Warto zaopatrzyć się w sprężone powietrze, którym przeczyścicie chociażby klawiaturę. Możecie też skorzystać z płynów lub pianek do przecierania ekranu, a uwierzcie mi, zwłaszcza w miejscu pracy jest to niezbędne do komfortowego korzystania z komputera. Oprócz tego są dostępne ściereczki, które dobrze zbierają wszelkie drobne brudy, nie tylko kurze.
Jeśli od dłuższego czasu posiadacie laptopa, a już w ogóle, jeśli chodzi głośno i bardzo się grzeje, to warto zainteresować się oddaniem go do czyszczenia. Jasne, możecie zrobić to sami, ale chyba lepiej oddać to w ręce specjalistów. Przede wszystkim należy pozbyć się kurzu z radiatorów, może się okazać, że trzeba je całe wymienić. Do tego jak już mamy wszystko rozkręcone, to koniecznie wypada zmienić pastę termoprzewodzącą na procesorze.
8. Ustawić bezpieczne hasła
Pamiętajcie, żeby zmienić hasło, jeśli wydaje się wam, że ktoś mógł je poznać lub tak jak ostatnio był duży wyciek. Obecnie zmieniły się zalecenia co do tworzenia haseł. Warto się z nimi zapoznać, myślę, że się wam spodobają. Co więcej, pamiętajcie, że jeśli boicie się, że zapomnicie jakiekolwiek hasła warto skorzystać z programów takich jak KeePass.
Więcej informacji o bezpiecznych hasłach znajdziesz w poniższych artykułach:
Koniecznie zobaczcie, jak zmieniła się polityka odnośnie tworzenia haseł.
Czy trzeba pamiętać wszystkie hasła? Nie, jeżeli używasz managera haseł.
9. Ustawić dwustopniową weryfikację haseł
Obecnie dwustopniowa weryfikacja to najlepsze, co możecie zrobić. Naprawdę ciężko jest złamać to zabezpieczenie. Jeśli jest zatem taka możliwość koniecznie uruchomcie tę funkcję. Kilka razy już mnie samego dwustopniowa weryfikacja uratowała przed utratą dostępu do konta. Pamiętajcie też, że raz złamane hasło jest już spalone i powinniście je niezwłocznie zmienić.
Nie macie jeszcze dwustopniowej weryfikacji, nie zwlekajcie i aktywujcie ją już dziś.
10. Móc korzystać z najpotrzebniejszych plików wszędzie, gdzie jesteście
Najlepiej jest tutaj zacząć od jednej z dwóch najpopularniejszych usług od Google lub Dropbox. Dzięki ich dyskom w chmurze możemy się zalogować do nich z poziomu dowolnego komputera, tabletu, smartfonu i przejrzeć pliki, edytować je, czy przesłać dalej. To idealny sposób, gdy nasza praca wymaga od nas podróżowania lub gdy chcemy wprowadzić jakieś zmiany w domu. Dodatkowo jest to swego rodzaju dodatkowe zabezpieczenie.
11. Stworzyć bezpieczny profil na Facebooku
Nie oszukujmy się, praktycznie wszyscy zaglądamy na Facebooka. Żadne z nas jednak nie chce, aby obce osoby mogły przeglądać wszystko to co udostępniamy. Swoje przemyślenia chcemy pokazać bliskim znajomym, a nie każdemu wkoło. Byłoby super móc też zarządzać tym czy koleżanki i koledzy z pracy widzą, co innego niż najbliżsi przyjaciele. Zróbmy to!
Masz swoje propozycje? Pisz w komentarzach!
Mamy nadzieję, że dzięki naszym trzynastu postanowieniom będziecie bezpieczniejsi. Koniecznie pochwalcie się w komentarzach, ile z nich zamierzacie wprowadzić w życie w tym roku, a ile już się wam udało. Jeśli potrzebujecie dodatkowych wskazówek również śmiało piszcie!
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj najlepszy antywirus Avast Ultimate. Jeden antywirus zapewni ochronę wszystkim Twoim urządzeniom.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Wykupiłam program avast prenium dwa tygodnie temu i znów mi go proponują co jest?