Darmowe programy do backupu danych

10

Pisaliśmy już o funkcjach systemu Windows 10, które wspomagają procedury tworzenia kopii bezpieczeństwa. Co jeśli potrzebujemy czegoś więcej? Naprzeciw wychodzą nam programy zewnętrzne. Choć jest sporo płatnych narzędzi, które jedyne czego nie robią to nie parzą kawy, my skupimy się na bezpłatnych wersjach. Warto zacząć od darmowych instancji, gdyż dzięki temu możemy bezkosztowo wypróbować czy nam się takie narzędzia w ogóle podobają i czego od nich oczekujemy.

EaseUS Todo Backup Free

Pierwszym polecanym przez nas narzędziem jest EaseUS Todo Backup Free. Ufff, udało się z nazwą bez błędu. Niech nie zmyli was długość nazwy. Sam program jest łatwy w obsłudze, o czym poczytacie w tekście tutaj. To co potrafi to:

 • Tworzy backup całego systemu wraz z aplikacjami i ich ustawieniami do jednego, co ważne, skompresowanego pliku. Oznacza to, że zajmie on mniej miejsca.
 • Tworzy kopie zapasowe wybranych plików czy folderów, także takich udostępnianych sieciowo.
 • Ułatwia migrację danych na dysk SSD lub większy HDD, w przypadku wymiany bądź zwykłej decyzji o przeniesieniu plików.
 • Ułatwia tworzenie obrazu dysku, dzięki temu w łatwy sposób uruchomimy go na innym sprzęcie wraz z całą zawartością.
 • Ułatwia przeglądanie wszystkich zarchiwizowanych danych w oknie eksploratora Windows. Umożliwia proste kopiowanie i wklejanie plików oraz folderów.

Oprócz powyższych, głównych funkcji warto wspomnieć, że program wspiera dyski o pojemności do 16TB. Posiada zaimplementowane funkcjonalności przyspieszające odtwarzanie zarchiwizowanych danych. Wspiera i pomaga w przypadku konieczności postawienia całego systemu po awarii. Posiada możliwość backupu także w chmurze. Jest kompatybilny z Windowsami XP, Vista, 7, 8, 8.1 oraz 10. Działa także praktycznie ze wszystkimi rodzajami rozwiązań dyskowych: MBR, GPT, RAID, UEFI boot, NAS oraz dysków bootowalnych WinPE.

Program ściągnięcie stąd: //www.easeus.com/backup-software/tb-free.html

Macrium Reflect Free

Kolejnym oprogramowaniem jest Macrium Reflect Free. Jak sam się chwali, jest zdobywcą nagród w kategorii klonowania dysków i rozwiązań dla obrazów płyt. Przydatne, jeśli chcemy zarchiwizować cały system. Jednakże co w przypadku backupu pojedynczych plików? Tutaj także jest bardziej niż dobrze! Darmowa wersja posiada:

 • Automatyczną weryfikację poprawności danych.
 • Kompresję kopii zapasowych, dzięki czemu zajmują one mniej miejsca.
 • Łatwe przeglądanie zarchiwizowanych danych.
 • Tworzenie szablonów planów backupu.
 • Planowane tworzenie kopii.
 • Narzędzia do zarządzania backupami.

Oprócz tego, jak wspomnieliśmy na początku posiada szereg rozwiązań do klonowania dysków oraz tworzenie kopii całych systemów. Łącznie z tworzeniem obrazów tylko zmian w stosunku do ostatniego pełnego backupu systemu. Ponadto wspomaga przywracanie systemu po awarii, dzięki wsparciu dla Windows PE, w tym tworzenie dysków ratunkowych, także ze sterownikami do podzespołów. Może pracować również w technologii SSD Trim, co przyspiesza jeszcze bardziej pracę z tymi, już i tak szybkimi, dyskami.

Oprogramowanie jest dostępne pod adresem: //www.macrium.com/reflectfree.aspx

SyncBackFree

Ostatnim polecanym programem jest też tym, który posiada najmniej funkcji. Działa on na wszystkich systemach Windows poczynając od XP, co ważne, tylko z SP3. Jeśli spodoba się wam wersja darmowa możecie skorzystać z płatnej instancji programu, wtedy będziecie w stanie archiwizować dane w obrębie różnych systemów operacyjnych. Na przykład pomiędzy Windows i MacOS czy Android. Najważniejsze funkcje to:

 • Archiwizacja wraz z synchronizacją plików i możliwą kompresja danych.
 • Przywracanie plików. Do tego łatwe przeglądanie backupów w oknie eksploratora Windows.
 • Wsparcie dla różnych języków przy nazewnictwie plików.
 • Nielimitowana ilość znaków przy nazwach plików.
 • Możliwość przerwania trybu uśpienia Windows w chwili zaplanowanej archiwizacji.
 • Uruchomienia się aplikacji z różnych nośników.
 • Planowanie backupów.
 • Tworzenie kopii zapasowych na FTP.
 • Wysyłanie wiadomości E-mail wraz logami archiwizacji.

Aplikację ściągnięcie stąd: //www.2brightsparks.com/syncback/compare.html

Podsumowanie

Jak widzicie zewnętrzne programy posiadają znacznie więcej funkcjonalności. Część może wydawać się zbędna. Dlatego tym bardziej warto przetestować darmowe wersje zanim zapłaci się za licencję. Jeśli pragniecie poszerzyć swoją wiedzę w zakresie backupu – tutaj znajdziecie informację jak wykonać go przy pomocy narzędzi Windows 10. W razie wątpliwości pytajcie. Postaramy się pomóc.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Polityka prywatności
Musisz zaakceptować naszą politykę prywatności

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Jestem fizykiem medycznym i informatykiem, którego największą pasją jest pisanie tekstów. Na co dzień zajmuję się administracją IT Centrum Nauki, a po godzinach ratuję niewiasty i światy w niezliczonych grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na mojej stronie.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku