Posiadacze systemu Windows posiadają sporo zaimplementowanych narzędzi do backupu danych. O kilku z nich napiszemy tutaj. Pokażemy też na przykładzie jednego zewnętrznego programu jak można taką archiwizację przeprowadzić.
Po co nam backup?
Czemu w ogóle powinniśmy się przejmować tym tematem? Tak, jak najbardziej. Dane w firmie są bardzo cenne. Zwłaszcza wszelkie listy klientów wraz z ich danymi, transakcje, operacje księgowe. Chyba nie musimy tłumaczyć dalej. Teraz zastanówmy się co się stanie, gdy ktoś lub coś uniemożliwi nam dostęp do tych danych.
Jednym z zagrożeń jest oprogramowanie typu ransomware (tłumacząc dosłownie oprogramowanie żądające okupu). Może ono zaszyfrować wasze dane i na przykład zażądać pieniędzy w zamian za ich odblokowanie.
Jednak nawet zwykła awaria komputera czy laptopa także może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. A wylać kubek z kawą podczas pracy nie jest wcale tak trudno. Dlatego już teraz zacznijcie dbać o swoje bezpieczeństwo.
Backup, czyli w języku polskim kopia zapasowa może dotyczyć pojedynczych plików lub całych folderów. Mogą to być dowolne dane, które uważacie za wartościowe dla waszej firmy. Warto w tym celu wyposażyć się w dodatkowy dysk zewnętrzny, by tam trzymać kopie najważniejszych plików.
Backup – Kopie bezpieczeństwa plików
Najprostszym sposobem w systemie Windows jest skorzystanie z Historii Plików. Pozwoli to na regularne i zaplanowane tworzenie kopii danych w waszej firmie. Zostaną one zapisane na zewnętrznym dysku. Choć istnieje możliwość takiego działania na tym samym dysku, na którym pracujecie codziennie. Ze względu na bezpieczeństwo odradzamy jednak tę opcję. W przypadku ataku zaszyfrowane mogą zostać wtedy jedne i drugie pliki. Jeśli zaś uszkodzony zostanie dysk to wszystkie dane będą trudne do odzyskania. Aby rozpocząć pracę otwieramy menu start i wpisujemy „ustawienia”, po czym wybieramy je Enterem. Możemy też najechać i kliknąć lewą myszką:
Następnie w nowo otwartym oknie klikamy „Aktualizacja i zabezpieczenia”:
Wybieramy zakładkę „Kopia zapasowa”:
Z prawej strony pod nagłówkiem „Kopia zapasowa z historii plików” powinien być duży plus, a obok niego napis „Dodaj dysk”. Jeśli go nie ma to znaczy, że nie macie podpiętych żadnych dysków zewnętrznych. Wystarczy tylko podłączyć taki dysk pod dowolny port USB i plus powinien ukazać się waszym oczom. W przypadku gdy do komputera podłączonych jest więcej niż jedno urządzenie możecie zadecydować, który dysk zostanie wybrany pod kopię danych. Po wybraniu powinna pojawić się opcja „Automatycznie twórz kopie zapasowe moich plików”, która domyślnie jest włączona. W każdej chwili jednak możecie ją dezaktywować.
Możecie także ustalić, jak często ma tworzyć się kopia bezpieczeństwa, wybierając odpowiednią pozycję z rozwijanej listy. Co najważniejsze w tym miejscu podejmiecie decyzję o tym jakie pliki mają być przechowywane. Po kliknięciu w „Więcej opcji” pojawi się przed wami nowe okno, które zawiera przydatne funkcje. Domyślnie funkcja historii plików jest uruchamiana co godzinę. W każdej chwili jednak możecie wcisnąć „Wykonaj kopię zapasową teraz” zapis zostanie wykonany dokładnie w tym momencie. UWAGA: takie kopie potrafią zajmować bardzo dużo miejsca, dlatego warto od razu ustalić jak długo przechowywane mają być kolejne wersje tych samych plików.
To o tyle ważne, że domyślnie wybrana jest opcja trzymania ich w nieskończoność. Dodatkowo, jest tam także bardzo przydatna funkcja kasowania najstarszych wersji wyłącznie gdy dysk jest prawie pełen. Pierwsze korzystanie z tej funkcji może być odrobinę uciążliwe gdyż automatycznie kopiowane są foldery dobrane na podstawie częstości korzystania z nich dla danego użytkownika Windows. Co oznacza, że będziecie musieli wykasować z listy sporą ilość folderów, których wcale nie chcieliście archiwizować.
Przywrócenie zarchiwizowanych plików jest relatywnie proste. Kliknijcie przycisk Windows i zacznijcie pisać „przywróć”, następnie wybierzcie to co wam podpowiada menu start: „Przywróć pliki za pomocą historii plików”.
Powinniście zobaczyć nowe okno z listą plików i / lub folderów, które posiadają swoją kopię zapasową.
Poniżej macie także przyciski do cofania się i pójścia w przód (jak w odtwarzaczu muzycznym). Możecie za ich pomocą poruszać się pomiędzy wersjami danego pliku. Dzięki temu będziecie mogli porównać zawartości plików nawet sprzed kilku miesięcy. Na przykład ilu klientów przybyło przez ostatnie pół roku. Warto korzystać z tych narzędzi nie obciążając systemu dodatkowym oprogramowaniem.
Backup z wykorzystaniem zewnętrznego programu
Do prezentacji wybraliśmy EaseUS Todo Backup Free. Pobieramy program stąd. Następnie instalujemy go zgodnie z kolejnymi krokami. Na koniec instalacji pozwalamy by od razu otworzyła się aplikacja.
Program podpowiada jak może, wskazując strzałką to czego szukamy. Klikamy na „Kopia zapasowa pliku”. Powiedzmy, że chcę stworzyć kopię zapasową wszystkich tekstów jakie napisałem dla was.
Zwróćcie uwagę na pole „Cel:”. To tutaj zostaną zapisane pliki. W naszym przypadku jest to dysk przenośny USB. Klikamy Kontynuuj. Następnie musimy chwilę poczekać.
Gdy program zakończy działanie możemy działać dalej.
Po kliknięciu w przycisk odzyskiwanie możemy przywrócić pliki na to samo miejsce lub inne. Mamy również możliwość zadecydować czy chcemy to zrobić ze wszystkimi plikami, czy tylko niektórymi z nich. Gdy jesteśmy gotowi klikamy na Kontynuuj.
Pamiętajcie tylko by ustawić plan zapisywania kopii zapasowych. Domyślnie działanie jest jednorazowe. Sami musicie określić jak często potrzebujecie archiwizować pliki.
Podsumowanie
To do was należy zadanie by określić czego potrzebujecie. Jeśli prostoty – skorzystajcie z narzędzi Windows. Gdy zaś jesteście bardziej wymagający spróbujcie zewnętrznych programów takich jak EaseUS Todo Backup Free, który mimo mnogości opcji jest bardzo intuicyjny w obsłudze, do tego całość jest w języku polskim. Warto więc go ściągnąć chociażby do testów.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź AVG antywirus dla firmy. Kompleksowa ochrona dla plików, przelewów i wszystkiego co najważniejsze w firmie.
Przydatna rzecz do zabezpieczenia się przed utratą danych, ale jak to mawiają lepiej zapobiegać niż leczyć, więc trzeba pamiętać również o bieżącej ochronie, najlepiej dobrym antywirusem.
Zaprezentowany sposób z zapisywaniem danych dotyczy windowsa 10 tak? Czy można tak samo to zrobić w windowsie xp? jednak sporo firm wciąż go wykorzystuje.
Niestety nie, Windows XP nie posiada takich narzędzi.
Mam własną firmę i na początku w ogóle nie myślałem o czymś takim jak backup. Dopiero jak prawie doszło do małej tragedii (pożar) i omal nie straciłem plików dla najważniejszego klienta, zacząłem myśleć o kupnie jakiegoś backupu. Ostatecznie wybrałem XOPERO. To mała cena za spokój podczas pracy 😉
Przydatna rzecz do zabezpieczenia sie przed utrata danych, ale jak to mawiaja lepiej zapobiegac niz leczyc, wiec trzeba pamietac rowniez o biezacej ochronie, najlepiej dobrym antywirusem. Zaprezentowany sposob z zapisywaniem danych dotyczy windowsa 10 tak? Czy mozna tak samo to zrobic w windowsie xp? jednak sporo firm wciaz go wykorzystuje.
Niestety nie, Windows XP nie posiada takich narzedzi.
Mam własną firmę i na początku w ogóle nie myślałem o czymś takim jak backup. Dopiero jak prawie doszło do małej tragedii (pożar) i omal nie straciłem plików dla najważniejszego klienta, zacząłem myśleć o kupnie jakiegoś backupu. Ostatecznie wybrałem XOPERO. To mała cena za spokój podczas pracy 😉
Wszyscy chcą, by w ich organizacji była wykonywana kopia bezpieczeństwa. Zapominają jednak o jednym, istotnym fakcie. Po co im kopia jeżeli nie będę w stanie jej odtworzyć?
Niedawno podpisaliśmy umowę z nowym klientem. Jesteśmy właśnie w trakcie wykonywania audytu bezpieczeństwa.
Poprzednia ekipa IT, owszem skonfigurowała kopię bezpieczeństwa. Jednak co z tego, skoro kopie zapasowe albo skonstruowane są na zasadach „migawki” albo wykonywane są na to samo urządzenie, które archiwizują! A to oznacza, że w przypadku awarii/zniszczenia/kradzieży sprzętu znikną od razu dane i kopia zapasowa.
Normalnie ręce opadają jak się widzi takie taktyki.
Absolutnie się zgadzam Panie Arku. Mam Pan 100% racji. Takie praktyki powinno się napiętnować i nagłaśniać, żeby tak nie robić.
Co to znaczy „migawki”?
Cześć, Pozwolę sobie odpowiedzieć, za Arka. Kopia migawkowa różni się od zwykłej tym, że kopiuje tzw. wskaźniki plików, a nie ich faktyczne kopie. Dopiero w momencie gdy plik źródłowy zostanie zmieniony, wskaźnik zostaje zastąpiony właściwą kopią pliku. Mechanizm ten zapewnia bardzo szybkie kopie zapasowe i niewielkie rozmiary, a jego wadą jest to, że nigdy nie mamy pewności, że wszystkie pliki, na których nam zależy są już skopiowane. Bezpieczniejszym mechanizmem jest kopia przyrostowa, która kopiuje za pierwszym razem całość, a potem kopiuje tylko dane zmienione od momentu ostatniej kopii. Obok kopii przyrostowej dobrą praktyką jest oddzielna kopia całościowa wykonana w oddzielnym… Czytaj więcej »
Na sdata.net.pl mają tanią przestrzeń online. Mam ftpa i działa cały czas.
Przydatna rzecz! Ja też po małych „przejściach” w mojej firmie wybrałam backup od firmy Orange. Dane przechowywane są w Polsce i mam do nich dostęp z każdego urządzenia. Cena jest atrakcyjna i mogę tworzyć harmonogram backupów. Polecam