ABC VeraCrypt – czyli szyfrowanie dysków USB

123

Większość z nas na co dzień korzysta z małych dysków podpinanych do portów USB, zwanych pendrivami. Przenosimy na nich dokumenty, gdy idziemy w sprawie biznesowej. Mamy na nich zdjęcia z wakacji, które chcemy pokazać znajomym. Nasz „paluch” wędruje od komputera do komputera. To, że może w ten sposób złapać jakiegoś wirusa to jedno, ale czy nasze dane są na nim bezpieczne? Co jeśli go zgubimy a znalazca użyje zapisanych danych do niecnych celów?

Szyfrowanie USB – jak korzystać z VeraCrypt

Na szczęście nie jesteśmy pozostawieni sami sobie. Na pomoc przychodzą nam programy szyfrujące. Co takiego robią? Zamieniają całą zawartość dysku USB w ciąg dziwnych znaków. Coś jak w filmie Matrix. Dla osoby postronnej dane te będą kompletnie nieczytelne. Tymczasem dla osoby, która wie jak je odszyfrować będą normalnymi plikami.

Szyfrowanie z Veracrpyt – film krok po kroku

Jednym z najpopularniejszych darmowych narzędzi do szyfrowania jest program VeraCrypt, na podstawie którego stworzyliśmy dla was mały tutorial. Zaczynamy naturalnie od ściągnięcia go stąd. Wybierzcie tylko odpowiednią wersją dla waszego systemu. VeraCrypt dostępny jest na Windowsa, MacOSa oraz Linuxa. Jest to o tyle ważne, że nie musicie się przejmować tym z jakiego systemu korzysta osoba, u której będziecie chcieli skorzystać z tego oprogramowania.

Ściągamy VeraCrypt

Strona z możliwymi plikami instalacyjnymi VeraCrypt.

Po ściągnięciu pliku instalacyjnego uruchamiamy go. Co ciekawe VeraCrypt daje nam możliwość pełnej instalacji bądź rozpakowania się. Ta druga pozwala na odpalenie programu prosto z pendriva (niezaszyfrowanego). W tym samouczku skupimy się jednak na pierwszej z nich.

Wybór typu instalacji

Wybieramy typ instalacji w zależności od preferencji.

Na następnej stronie możemy wybrać miejsce instalacji oraz kilka dodatkowych opcji, jak to gdzie zostanie umieszczony skrót, czy dana nam będzie możliwość stworzenia punktu przywracania systemu (zalecamy!).

Dodatkowe opcje instalacyjne

Wybieramy interesujące nas opcje dodatkowe podczas instalacji.

Kliknijcie Install, a gdy program się zainstaluje wybierzcie Finish. Powinna się pojawić wiadomość proponująca nam skierowanie do strony www z instrukcją działania programu. Jeśli macie ochotę możecie ją przejrzeć. Zamiast tego jednak zachęcamy by czytać dalej nasz tekst i dowiedzieć się tego od nas.

Pytanie o tutorial

Pytanie o chęć skorzystania z tutorialu programu.

Przygotujcie sobie pusty dysk USB, wepnijcie go do komputera, a następnie uruchomcie program. Pierwsze co zrobimy to utworzymy nowy wolumin. W tym celu kliknijcie na Create Volume. Waszym oczom powinno się ukazać takie okno:

Tworzymy wolumin

Okno z możliwymi opcjami nowego woluminu.

Jako, że w tym poradniku interesują nas tylko dyski zewnętrzne klikamy na Next, po zaznaczeniu drugiej pozycji. Pierwsza dotyczy zaszyfrowania tylko wybranych plików. Trzecia z kolei zaszyfrowania całego dysku z zainstalowanym system operacyjnym. Musimy następnie zadecydować czy nasz pendrive będzie widocznie zaszyfrowany, czy może nie chcemy aby ktokolwiek wiedział, że coś na nim się znajduje. My stworzymy standardowo zaszyfrowany dysk. Klikamy na Next.

Ukryte czy widoczne szyfrowanie?

Wybieramy pomiędzy jawnym a niewidocznym szyfrowaniem.

Wybieramy urządzenie, które chcemy zaszyfrować. Klikamy na Select Device…

Wybieramy urządzenie

Musimy podać dysk USB, który chcemy zaszyfrować.

W naszym przypadku będzie do pendrive „Szyfrowanie”. Zaznaczmy wybrane urządzenie i klikamy OK. A następnie na Next.

Lista dostępnych urządzeń

Wybieramy z listy interesujący nas pendrive.

Teraz mamy dwie możliwości. Pierwsza – szybsza – tworzymy czysty, zaszyfrowany dysk. Druga – wolniejsza – szyfrujemy dane już zapisane na pendrivie. My wybieramy pozycję numer jeden i klikamy Next.

Nowy czy już zapisany dysk?

Wybieramy pomiędzy stworzeniem nowego dysku a zaszyfrowaniem już istniejącego.

W kolejnym kroku wybieramy odpowiednie szyfrowanie. Jeśli nie wiemy co wybrać domyślne ustawienia są w zupełności satysfakcjonujące. Klikamy na Next.

Jakie zabezpieczenia?

Wybieramy rodzaj zabezpieczeń naszego szyfrowania.

Teraz program zapyta nas czy pojemność szyfrowanego dysku jest poprawna. Jako, że u nas jest to klikamy Next.

Poprawna wielkość dysku?

Sprawdzamy zgodność pojemności wybranego dysku USB.

Przed nami jeden z najważniejszych kroków. Wybór silnego hasła. Poniżej miejsc do wprowadzenia znajduje się podpowiedź co powinno zawierać silne hasło. Przypomnimy, że odradza się używania słów z dowolnego języka, hasło powinno być długie, najlepiej na ponad 20 znaków, zawierać małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Nie szalejcie jednak zbytnio, maksymalnie możecie wykorzystać 64 znaki długości. Klikamy Next.

Wprowadzamy hasło

Pamiętajmy o tym by hasło było odpowiednio długie i skomplikowane.

Dodatkowe pytanie ma pomóc programowi lepiej dostosować się do naszych potrzeb. Jeśli zamierzacie trzymać na pendrivie pliki powyżej 4 GB zaznaczcie Yes. Większość z nas jednak wybierze No, jako że zdjęcia czy dokumenty zajmują dużo mniej miejsca. Klikamy Next.

Pliki większe czy mniejsze niż 4 GB?

W zależności od potrzeb i użytkowania wybieramy odpowiednią opcję.

Musimy teraz zdecydować jaki system plików będzie dla nas korzystniejszy. Szybszy jest NTFS, ale jest obsługiwany wyłącznie przez systemy Windows. FAT jest wolniejszy, lecz odczytywany jest przez większość urządzeń. Parametr Cluster pozostawmy jako Default. Teraz musimy się troszkę najeździć myszką, najlepiej powyżej 30 sekund, w celu stworzenia silne szyfrowanie. Minimalnie jednak należy zakolorować pasek na zielono. Gdy to zrobimy klikamy Format.

Jeździmy myszką po ekranie!

Tworzymy szyfrowanie na podstawie losowych ruchów myszką. Wybieramy także system plików dla naszego dysku.

Program ostrzeże nas jeszcze przed utratą wszystkich plików. Zgadzamy się klikając Tak.

Uwaga!

Ostrzeżenie przed utratą plików.

Następnie musimy poczekać aż dysk USB zostanie zaszyfrowany.

Czekamy...

Nie martwcie się jeśli to chwilę trwa, efekt jest tego wart!

Gdy szyfrowanie się zakończy otrzymamy jeszcze jeden komunikat tłumaczący nam jak należy poprawnie korzystać ze świeżo stworzonego dysku oraz czego nie robić. Po zapoznaniu się  z nim klikamy OK.

Krótka instrukcja użytkowania

Krótka instrukcja korzystania z nowo zaszyfrowanego dysku USB.

Jeśli wszystko poszło pomyślnie otrzymamy wiadomość o sukcesie. Klikamy OK.

Sukces!

Gdy wszystko się udało.

Teraz możemy albo stworzyć nowy zaszyfrowany dysk klikając na Next, albo zakończyć pracę szyfratora wybierając Exit. My optujemy za pozycją numer dwa.

Aby móc skorzystać teraz z dysku musimy go zamontować w programie. Wybieramy dowolną literę, różną od tej, która widnieje w moim komputerze dla tego dysku (w naszym przypadku H:). Jeśli go nie zamontujemy otrzymamy powiadomienie.

Błąd otwarcia dysku

Gdy nie zamontujemy zaszyfrowanego dysku nie dostaniem się do jego plików.

Wracamy do VeraCrypt. Klikamy Select Device… i wybieramy nasz zaszyfrowany dysk H: i klikamy Mount.

Wybieramy miejsca montowania

Wybieramy literę dysku, pod jaką pojawi się zawartość zaszyfrowanego pendriva.

Zostaniemy poproszeni o podanie hasła. Pamiętacie je, prawda? Po wpisaniu klikamy OK.

Uzyskujemy dostęp

Podajemy hasło w celu odszyfrowania dysku USB.

Teraz tylko odrobina cierpliwości.

Czekamy, część II

Czekamy na odszyfrowanie zawartości.

Gdy proces montowania dobiegnie końca możemy pod literką M: korzystać z pendriva normalnie, a każdy plik, który na nim umieścimy automatycznie się zaszyfruje.

Poprawnie zamontowany dysk

Gdy wszystko poszło poprawnie zamontowany dysk pojawi się na liście.

 

Korzystamy!

Korzystamy normalnie z pendriva, a pliki same się szyfrują.

Prosto i przyjemnie, czyż nie? Jeśli jednak coś pozostaje niejasne lub macie dodatkowe pytania piszcie śmiało!

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź dobry antywirus AVG Internet Security. Idealny jeżeli potrzebujesz profesjonalnej ochrony domowego komputera.

antywirus avg logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 5 Średnia: 5]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Na co dzień zajmuję się bezpieczeństwem IT w Centrum Nauki, sprzedaję narzędzie do dokumentowania baz danych i pomagam wielu małym studiom wypromować ich gry. Po godzinach zaś ratuję niewiasty i światy w niezliczonych właśnie grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na stronie gamesguru.org.

Subscribe
Powiadom o
guest
123 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dziubek
dziubek
5 lat temu

Witam,
a jest mozliwosc instalacji rowniez na pendrive aby mozna bylo korzytsac z zaszyfrowanego pendrive na komputerze z windowsem gdzie nie jest program zainstalowany?

Chodzi mi „automontowanie” z pena i podwanie tylko hasla po wpieciu do komputera. Bardzo przydatne na sluzbowych komputerach gdzi wszystko jest poblokowane 😉

Arkadiusz Zakrzewski
Admin
5 lat temu
Reply to  dziubek

Jest owszem ale miej na uwadze, że jeśli masz zablokowane używanie pendrive to szyforwanie woluminu nie sprawi, że blokadę obejdziesz 🙂

zyga
zyga
5 lat temu

Możesz podać jak to zrobić?

Robik
Robik
5 lat temu

Czy przypadkiem varacrypt tak jak truecrypt nie wymaga uprawnień administratora lokalnego komputera ?
Możesz o nim zapomnieć na firmowych, dobrze zabezpieczonych kompach… Chyba że możesz zbootować kompa z pendrive i odpalić własny OS… 😉

zyga
zyga
5 lat temu

Pytanie jest proste „Czy przypadkiem varacrypt tak jak truecrypt nie wymaga uprawnień administratora lokalnego komputera ?”

Jak korzystać z veracrypt z pendriva, na obcych komputerach, w ktorych nie jest on zainstalowany a my nie mamy uprawnień administratora?

Proszę o poradę w tej kwestii

MK
MK
5 lat temu

Uwielbiam autorów, którym starcza energii na przepisanie instrukcji obsługi swoimi słowami, ale jak potrzeba uzyskać dodatkową informację to już się nie interesują. A pierwsza odpowiedź zupełnie nie na temat. Słabe…

Tomek
Tomek
5 lat temu

Dzień dobry,
mam następujący problem. przechodzę przez proces inicjacji szyfrowania dysku systemowego, program restartuje komputer w celu sprawdzenia poprawności. za każdym razem przy bootowaniu pojawia się komunikat „default boot device missing or boot failed. insert recovery media and hit any key. then select bot manager to choose a new bot device ora to boot recovery media” i komputer uruchamia się normalnie, ktoś ma jakieś rozwiazanie?

Emsi
Emsi
5 lat temu

Witam mam problem podczas formatowania dysku zewnetrznego VeraCryptem wystapil blad ze nie ma jakiegos tam pliku nie ddoczytalem jakiego oczywscie moj blad jednak mam teraz problem bo odlaczylem dysk i ponownie go podlaczylem jednak nie widac go :/ ani na moim komputerze ani na innym . dysk jest sprawny i chodzi wiec nie wiem w czym problem 🙂 prosze o szybka pomoc

Emsi
Emsi
5 lat temu

Niepoprawne haslo lub nie jest to wolumen veracrypt Source:mountvolume 7733 :/

Emsi
Emsi
5 lat temu

vera go widzi jednak windows go nie widzi próbuje go formatowac itp caly czas wyskauja bledy poza tym vera widzi go tylko w ten sposob

dysk twardy 1 931 gb ponizej powinno pisac

/Device\harddisk0 itp wczesniej to bylo i tak robilem szyfrowanie a teraz tego nie ma

Emsi
Emsi
5 lat temu

ok dziekuje sprawdze czy zadziala 🙂

Emsi
Emsi
5 lat temu

do tej pory robi mi sie clean czy tak ma byc uwazam ze juz zbybt dlugo :/ nie znam sie wiec pytam

Emsi
Emsi
5 lat temu

Witam juz jestem dysk nadal pracuje :/ jestem zalamany … 1 tb poza tym caly czas byl dobry od czasu kupna jescze przed szyforwaniem zgrywalem na niego filmy itp nie bylo zadnego problemu z nim itp … co jeszcze mozna zrobic ?? znasz sie napewno wiecej niz ja . Ogolnie dziekuje za pomoc dysk nadal sie skanuje :/ … ale moze ma byc tak dlugo bo formatowanie w xfat trwalo 9 godzin 30mb/s …

Emsi
Emsi
5 lat temu

Witam w koncu naprawilem hehe 🙂 dziekuje za pomoc . Jednak skanowaleni trwalo dzisiaj do 12 🙂 i wszystko sie udalo 🙂 Pozdrawiam i dziekuje za profesionalna i darmowa pomoc i checi 🙂

Darek
Darek
4 lat temu

Od kiedy NTFS jest wspierany tylko przez Windowsa?

Arek P
Arek P
4 lat temu

Co nie zmienia faktu że jest w pełni obsługiwany w linuksie, w os x standardowo tylko odczyt ale również za pomocą programów firm trzecich mozna go obsługiwać w trybie zarówno zapisu jak i odczytu 😉

Tomasz_AVG
4 lat temu
Reply to  Arek P

Faktycznie, wprowadzili obsługę do Linuxa. Na pewno w standardzie MacOS ma problemy.

Michał Bedziekoniecswiata
Michał Bedziekoniecswiata
4 lat temu

Witam serdecznie. Panie Tomku,wszystko jest pięknie,ładnie opisane ale zabrakło mi jednej rzeczy w Pańskim artykule.Mianowicie opisuje Pan jak zabezpieczyć pendrive jednak zabrakło mi info jak odbezpieczyć pliki na innym komputerze.Co w sytuacji kiedy idziemy do pracy,tam chcemy zaszyfrować dokumenty na naszym przygotowanym wcześniej pendrive.Najpierw musimy go odbezpieczyć żeby móc dodać jakiekolwiek pliki.Potrzebujemy więc innego pendrive’a na którym mamy oprogramowanie VeraCrypt.Właśnie ta kwestia wydaje mi się bardzo istotna.Szyfrowanie,odszyfrowywanie w domu jest proste jeśli mamy zainstalowane veracrypt na swoim Pc.Co jeśli idziemy do kolegi i chcemy użyć naszego nośnika nie mając veracrypt a kolega ma od kilku dni problemy z łączem internetowym… Czytaj więcej »

Tomasz_AVG
4 lat temu

Witam,
ma Pan rację. Nie uwzględniłem tego w tym tekście. Prawdopodobnie dlatego, że przy okazji przedstawiania samego programu pisałem co należy zrobić. W opisanym przez Pana przypadku należy zaszyfrować część pendriva, zostawiając wyłącznie niezbędne miejsca na katalog z programem w wersji nie wymagającej instalacji. Wtedy podłączamy taki pendrive. W systemie widać tylko „partycję” z katalogiem, w którym jest program. Uruchamiamy aplikację i przez nią uzyskujemy dostęp do zaszyfrowanej części dysku przenośnego. Mam nadzieję, że pomogłem 🙂

Michał Bedziekoniecswiata
Michał Bedziekoniecswiata
4 lat temu
Reply to  Tomasz_AVG

Dziękuję za odpowiedz Panie Tomaszu.Ta informacja na pewno przyda się innym czytającym ten artykuł.

Pozdrawiam serdecznie

Tomasz_AVG
4 lat temu

Cieszę się, że mogłem pomóc.

Michał
Michał
4 lat temu

Dzień dobry,

Pytanie odnośnie szyfrowania dysku USB. Co w przypadku formatu systemu windows. Czy przy nowej instalacji możemy odszyfrować pendrive? Czy trzeba mieć zapisany gdzieś plik klucz.

Jak można zrobić jego kopię zapasową? Jeśli chodzi o system to robimy płytę ratunkową i nie ma problemu.

Tomasz_AVG
4 lat temu
Reply to  Michał

Witam,

Musi Pan zapamiętać hasło do odszyfrowania. Resztę zrobi za Pana program. Nawet po reinstalacji. Tak samo się ma sprawa, jak wyjmie Pan pendrive i zaniesie do innego komputera. Ten komputer nie zna Pana nośnika, a też po podaniu hasła go zamontuje. Klucz szyfrujący jest zapisany na urządzeniu i tylko VeraCrypt jest w stanie go odszyfrować.

Michał
Michał
4 lat temu
Reply to  Tomasz_AVG

Witam,
Panie Tomaszu ja rozważam opcję środkową, czyli tą gdzie szyfrujemy całego pendrive, za pomocą czynności „podłącz” wpisujemy hasło i widzimy tego pendrive odbezpieczonego. Reasumując rozumiem, że nie muszę dodatkowo przechowywać wzoru „klucz-plik” i wystarczy tylko pamiętać hasło np. 12345 i możemy „działać” na każdym urządzeniu, które posiada zainstalowane veracrypt. Czyli czynność „plik-klucz” służy tylko jako klucz do szyfrowania.

Proszę jeszcze o informację odnośnie „płyty ratunkowej”. Ona jest tylko potrzeba w przypadku szyfrowania całego dysku hdd?

Tomasz_AVG
4 lat temu
Reply to  Michał

Panie Michale,
bardzo dobrze Pan rozumie. Aby odszyfrować dysk trzeba posiadać albo klucz, albo hasło. Dopiero w przypadku gdy straci Pan oba, nie ma możliwości odzyskania danych.
Płyta ratunkowa najbardziej jest przydatna w przypadku szyfrowania dysku systemowego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by trzymać tam kopię klucza do pendriva.

Michał
Michał
4 lat temu
Reply to  Tomasz_AVG

W takim razie dopytam jeszcze w jednej kwestii. Przepraszam za ewentualnie głupie pytanie. 🙂 Jeżeli przykładowo zaszyfruje sobie pendrive i podczas szyfrowania „pomacham myszką” i zrobi się ten plik klucz, to będzie coś innego jeżeli sobie wejdę potem: Narzędzia -> Domyśle pliki klucze -> Generuj Losowy plik klucz? I jeżeli sobie ten nowy zapisze to będzie umożliwiało odszyfrowanie starego pendrive?

Tomasz_AVG
4 lat temu
Reply to  Michał

W pierwszym przypadku, może Pan nie mieć zaufania do „maszyny losującej” 🙂 I wtedy może Pan sam pokręcić myszką, żeby samemu stworzyć klucz losowy.
W drugim przypadku nie do końca rozumiem. Najpierw chce Pan stworzyć jeden klucz, a potem drugi i nim odblokować pendrive?

Michał
Michał
4 lat temu
Reply to  Tomasz_AVG

Przeprowadziłem taki sobie eksperyment. Zainstalowałem VeraCrypt, zrobiłem zaszyfrowanego pendrive (przy okienku Volume Format, pomachałem myszką, aż pasek zmienił się na zielono). Następnie odinstalowałem VeraCrypt. Następnie zainstalowałem jeszcze raz VeraCrypt i stworzyłem z takim samym hasłem drugi pendrive (przy okienku Volume Format, pomachałem znowu myszką, raczej nie otworzyłem tego samego ruchu i pasek zmienił się na zielono). Przy odszyfrowaniu nie zaznaczyłem „use key files” tak jak w artykule i fajnie jest to, że vera crypt czyta przy różnych instalacjach zarówno pierwszy i drugi pendrive. Tak naprawdę nie rozumiem do końca opcji „plik-klucz”. Przy rozpakowywaniu nie używamy jej gdyż, nie jest zaznaczona… Czytaj więcej »

Tomasz_AVG
4 lat temu
Reply to  Michał

W eksperymencie jest drugie dno 🙂 Otóż załóżmy, choć to w tej chwili niemożliwe, że ktoś złamie szyfrowanie pierwszego pendriva. Przez to, że drugi został zaszyfrowany inaczej, trzeba by go łamać od początku.

Co do pliku klucza to jest opcja dla osób nie lubiących haseł lub dla tych, którzy często je zapominają 🙂

Jakub Sobczuk
Jakub Sobczuk
4 lat temu

Dzień dobry, trochę odgrzewam kotleta, ale mam nadzieję, że uda mi się uzyskać odpowiedź. Chcę całkowicie zaszyfrować zewnętrzny dysk przenośny 1TB (3 partycje). I w związku z tym mam pytanie: czy lepiej szyfrować czysty/pusty dysk z pustymi partycjami (bez danych) czy lepiej utworzyć partycje, nagrać wszystkie dane i dopiero wtedy szyfrować całość ?

Tomasz_AVG
4 lat temu
Reply to  Jakub Sobczuk

Proszę pytać do woli, jeśli ma Pan pytania nawet do tekstu sprzed kilku lat 🙂

Co do pytania, to efekt końcowy będzie taki sam, ale czysty dysk szybciej się zaszyfruje niż pełny. Proces kopiowania będzie trwał tyle samo czasu, więc oszczędza Pan na czasie szyfrowania. Technicznie jednak nie ma to znaczenia.

Jakub Sobczuk
Jakub Sobczuk
4 lat temu
Reply to  Tomasz_AVG

Dziękuję za odpowiedź… to jeszcze kolejne pytanie: mam czysty dysk zewnętrzny podzielony na 3 partycje, chciałem zaszyfrować cały dysk, ale program pokazuje, że się nie da – muszę każdą partycję szyfrować osobno (innym hasłem). Jak to przeskoczyć ? Czy jak usunę partycje, zaszyfruję cały dysk i ponownie podzielę na 3 partycje to będzie działać ? Szyfrowanie nie zniknie podczas tworzenia partycji ?

Tomasz_AVG
4 lat temu
Reply to  Jakub Sobczuk

Tak, każdą partycję trzeba zaszyfrować osobno. Z tego co mi wiadomo, nie trzeba używać innego hasła. Nie mniej jednak trzeba potem zamontować wszystkie trzy po kolei.
Nie jestem pewien co do dzielenia partycji, a w tej chwili nie mam jak sprawdzić, ale przy podziale na partycje następuje formatowanie nowych partycji, co moim zdaniem prowadzi do tego, że przestają one być zaszyfrowane.
Także pozostaje szyfrowanie i późniejsze montowanie osobno każdej partycji.

dziubek
dziubek
3 lat temu

Witam,a jest mozliwosc instalacji rowniez na pendrive aby mozna bylo korzytsac z zaszyfrowanego pendrive na komputerze z windowsem gdzie nie jest program zainstalowany?Chodzi mi „automontowanie” z pena i podwanie tylko hasla po wpieciu do komputera. Bardzo przydatne na sluzbowych komputerach gdzi wszystko jest poblokowane 😉

Arkadiusz Zakrzewski
Arkadiusz Zakrzewski
3 lat temu

Jest owszem ale miej na uwadze, ze jesli masz zablokowane uzywanie pendrive to szyforwanie woluminu nie sprawi, ze blokade obejdziesz 🙂

Robik
Robik
3 lat temu

Czy przypadkiem varacrypt tak jak truecrypt nie wymaga uprawnien administratora lokalnego komputera ?Mozesz o nim zapomniec na firmowych, dobrze zabezpieczonych kompach… Chyba ze mozesz zbootowac kompa z pendrive i odpalic wlasny OS… 😉

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
3 lat temu

Przepraszam, ale nie rozumiem do konca Pana pytania. Jasne, ze aby cos zainstalowac ze zlosliwym oprogramowaniem trzeba miec uprawnienia administratora. Natomiast rozpakowac zip z ransomware mozna i bez tego. Mam osobiste doswiadczenia gdy w bardzo dobrze zabezpieczonej sieci firmowej jedna pani otworzyla wlasnie plik zip i stracilismy jeden dzial na 2 dni, w ktorym to odzyskiwalismy dane z kopii zapasowych. Zapewniam Pana, ze nie miala ona uprawnien administratora.

zyga
zyga
3 lat temu

Mozesz podac jak to zrobic?

zyga
zyga
3 lat temu

Pytanie jest proste „Czy przypadkiem varacrypt tak jak truecrypt nie wymaga uprawnien administratora lokalnego komputera ?”Jak korzystac z veracrypt z pendriva, na obcych komputerach, w ktorych nie jest on zainstalowany a my nie mamy uprawnien administratora?Prosze o porade w tej kwestii

MK
MK
3 lat temu

Uwielbiam autorow, ktorym starcza energii na przepisanie instrukcji obslugi swoimi slowami, ale jak potrzeba uzyskac dodatkowa informacje to juz sie nie interesuja. A pierwsza odpowiedz zupelnie nie na temat. Slabe…

Tomek
Tomek
3 lat temu

Dzien dobry,mam nastepujacy problem. przechodze przez proces inicjacji szyfrowania dysku systemowego, program restartuje komputer w celu sprawdzenia poprawnosci. za kazdym razem przy bootowaniu pojawia sie komunikat „default boot device missing or boot failed. insert recovery media and hit any key. then select bot manager to choose a new bot device ora to boot recovery media” i komputer uruchamia sie normalnie, ktos ma jakies rozwiazanie?

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
3 lat temu

Nalezy zamiast zainstalowac VeraCrypt to rozpakowac pliki i skopiowac folder na USB. Nie szyfrowac tego folderu, tylko po skopiowaniu zaszyfrowac cala reszte. Odpalac program prosto z pliku VeraCrypt.exe. Nalezy jednak miec uprawnienia administratora do tego by taki pendrive potem otworzyc.

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
3 lat temu

Komentarz ponizej.

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
3 lat temu

Zawsze milo miec wielbicieli. Nie dogadalismy sie z kolega i myslalem, ze pociagnie temat dalej, ale juz nadrabiam zaleglosci. Postaram sie wiecej tak nie robic. Chociaz nie rozumiem co bylo nie na temat.

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
3 lat temu

Prosze sprobowac wylaczyc w BIOSie Secure Boot oraz UEFI.

Emsi
Emsi
3 lat temu

Witam mam problem podczas formatowania dysku zewnetrznego VeraCryptem wystapil blad ze nie ma jakiegos tam pliku nie ddoczytalem jakiego oczywscie moj blad jednak mam teraz problem bo odlaczylem dysk i ponownie go podlaczylem jednak nie widac go :/ ani na moim komputerze ani na innym . dysk jest sprawny i chodzi wiec nie wiem w czym problem 🙂 prosze o szybka pomoc

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
3 lat temu

Istnieje szansa, ze pomimo bledu dysk sie zaszyfrowal. Probowal Pan go zamontowac w VeraCrypt?

Emsi
Emsi
3 lat temu

Niepoprawne haslo lub nie jest to wolumen veracrypt Source:mountvolume 7733 :/

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
3 lat temu

No dobrze, ale VeraCrypt go widzi? Czy moze Pan go sformatowac ponownie?

Emsi
Emsi
3 lat temu

vera go widzi jednak windows go nie widzi probuje go formatowac itp caly czas wyskauja bledy poza tym vera widzi go tylko w ten sposobdysk twardy 1 931 gb ponizej powinno pisac/Deviceharddisk0 itp wczesniej to bylo i tak robilem szyfrowanie a teraz tego nie ma

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
3 lat temu

W takim razie prosze o przejscie tej instrukcji:1. Kliknac przycisk Start i napisac cmd. Nastepnie kliknac Enter.2. Wpisac diskpart i kliknac Enter. 3. W nowym oknie wpisac list disk i kliknac Enter. 4. Odnalezc szukany dysk i jego litere.5. Wpisac select disk x, gdzie x to litera odpowiadajaca naszemu dyskowi.6. Wpisac clean all i kliknac Enter. Po zakonczonym procesie zamknac okno.7. Kliknac przycisk Start i zaczac pisac Zarzadzanie komputerem. Nastepnie kliknac Enter. 8. Z lewej strony, z menu wybrac Zarzadzanie dyskami.9. Kliknac prawa mysza na nasz dysk i wybrac Nowy wolumin. Postepowac zgodnie z kolejnymi krokami.

Emsi
Emsi
3 lat temu

do tej pory robi mi sie clean czy tak ma byc uwazam ze juz zbybt dlugo :/ nie znam sie wiec pytam

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
3 lat temu

Jesli mam byc szczery to mysle, ze wszystkie te wydarzenia moga swiadczyc o tym, ze dysk jest fizycznie uszkodzony. Faktycznie trwa to za dlugo. Chociaz dalbym mu jeszcze chwile. Prosze mi przypomniec, jak duza dysk ma pojemnosc?

Emsi
Emsi
3 lat temu

Witam juz jestem dysk nadal pracuje :/ jestem zalamany … 1 tb poza tym caly czas byl dobry od czasu kupna jescze przed szyforwaniem zgrywalem na niego filmy itp nie bylo zadnego problemu z nim itp … co jeszcze mozna zrobic ?? znasz sie napewno wiecej niz ja . Ogolnie dziekuje za pomoc dysk nadal sie skanuje :/ … ale moze ma byc tak dlugo bo formatowanie w xfat trwalo 9 godzin 30mb/s …

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
3 lat temu

Faktycznie przy tej predkosci to mozliwe. A czemu dysk w FAT, a nie NTFS? Nagrywanie danych na dysk, a proces szyfrowania to zupelnie dwie rozne kategorie czynnosci. Ta druga wchodzi duzo glebiej w strukture samego dysku i wymaga by calosc byla sprawna. Ta pierwsza jest w stanie omijac newralgiczne sektory i po prostu nie zapisywac tam danych. Na te chwile radzilbym zostawic wlaczony komputer na noc. Jesli sie nie powiedzie calosc to jutro bedziemy szukac nowych rozwiazan 🙂

Emsi
Emsi
3 lat temu

Witam w koncu naprawilem hehe 🙂 dziekuje za pomoc . Jednak skanowaleni trwalo dzisiaj do 12 🙂 i wszystko sie udalo 🙂 Pozdrawiam i dziekuje za profesionalna i darmowa pomoc i checi 🙂

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
3 lat temu

Niezmiernie sie ciesze, ze sie udalo 🙂

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
3 lat temu

Od zawsze 🙂 To jest format stworzony przez Microsoft dla Microsoft.

Michał Bedziekoniecswiata
Michał Bedziekoniecswiata
3 lat temu

Witam serdecznie.Panie Tomku,wszystko jest pięknie,ładnie opisane ale zabrakło mi jednej rzeczy w Pańskim artykule.Mianowicie opisuje Pan jak zabezpieczyć pendrive jednak zabrakło mi info jak odbezpieczyć pliki na innym komputerze.Co w sytuacji kiedy idziemy do pracy,tam chcemy zaszyfrować dokumenty na naszym przygotowanym wcześniej pendrive.Najpierw musimy go odbezpieczyć żeby móc dodać jakiekolwiek pliki.Potrzebujemy więc innego pendrive’a na którym mamy oprogramowanie VeraCrypt.Właśnie ta kwestia wydaje mi się bardzo istotna.Szyfrowanie,odszyfrowywanie w domu jest proste jeśli mamy zainstalowane veracrypt na swoim Pc.Co jeśli idziemy do kolegi i chcemy użyć naszego nośnika nie mając veracrypt a kolega ma od kilku dni problemy z łączem internetowym i… Czytaj więcej »

Tomasz_AVG
Tomasz_AVG
3 lat temu

Witam,ma Pan rację. Nie uwzględniłem tego w tym tekście. Prawdopodobnie dlatego, że przy okazji przedstawiania samego programu pisałem co należy zrobić. W opisanym przez Pana przypadku należy zaszyfrować część pendriva, zostawiając wyłącznie niezbędne miejsca na katalog z programem w wersji nie wymagającej instalacji. Wtedy podłączamy taki pendrive. W systemie widać tylko „partycję” z katalogiem, w którym jest program. Uruchamiamy aplikację i przez nią uzyskujemy dostęp do zaszyfrowanej części dysku przenośnego. Mam nadzieję, że pomogłem 🙂

Michał Bedziekoniecswiata
Michał Bedziekoniecswiata
3 lat temu

Dziękuję za odpowiedz Panie Tomaszu.Ta informacja na pewno przyda się innym czytającym ten artykuł.Pozdrawiam serdecznie

Tomasz_AVG
Tomasz_AVG
3 lat temu

Cieszę się, że mogłem pomóc.

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu
Tomasz_AVG
Tomasz_AVG
3 lat temu

Faktycznie, wprowadzili obsługę do Linuxa. Na pewno w standardzie MacOS ma problemy.

Michał
Michał
3 lat temu

Dzień dobry,Pytanie odnośnie szyfrowania dysku USB. Co w przypadku formatu systemu windows. Czy przy nowej instalacji możemy odszyfrować pendrive? Czy trzeba mieć zapisany gdzieś plik klucz.Jak można zrobić jego kopię zapasową? Jeśli chodzi o system to robimy płytę ratunkową i nie ma problemu.

Tomasz_AVG
Tomasz_AVG
3 lat temu

Witam,Musi Pan zapamiętać hasło do odszyfrowania. Resztę zrobi za Pana program. Nawet po reinstalacji. Tak samo się ma sprawa, jak wyjmie Pan pendrive i zaniesie do innego komputera. Ten komputer nie zna Pana nośnika, a też po podaniu hasła go zamontuje. Klucz szyfrujący jest zapisany na urządzeniu i tylko VeraCrypt jest w stanie go odszyfrować.

Michał
Michał
3 lat temu

Witam,Panie Tomaszu ja rozważam opcję środkową, czyli tą gdzie szyfrujemy całego pendrive, za pomocą czynności „podłącz” wpisujemy hasło i widzimy tego pendrive odbezpieczonego. Reasumując rozumiem, że nie muszę dodatkowo przechowywać wzoru „klucz-plik” i wystarczy tylko pamiętać hasło np. 12345 i możemy „działać” na każdym urządzeniu, które posiada zainstalowane veracrypt. Czyli czynność „plik-klucz” służy tylko jako klucz do szyfrowania.Proszę jeszcze o informację odnośnie „płyty ratunkowej”. Ona jest tylko potrzeba w przypadku szyfrowania całego dysku hdd?

Tomasz_AVG
Tomasz_AVG
3 lat temu

Panie Michale, bardzo dobrze Pan rozumie. Aby odszyfrować dysk trzeba posiadać albo klucz, albo hasło. Dopiero w przypadku gdy straci Pan oba, nie ma możliwości odzyskania danych. Płyta ratunkowa najbardziej jest przydatna w przypadku szyfrowania dysku systemowego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by trzymać tam kopię klucza do pendriva.

Michał
Michał
3 lat temu

W takim razie dopytam jeszcze w jednej kwestii. Przepraszam za ewentualnie głupie pytanie. 🙂 Jeżeli przykładowo zaszyfruje sobie pendrive i podczas szyfrowania „pomacham myszką” i zrobi się ten plik klucz, to będzie coś innego jeżeli sobie wejdę potem: Narzędzia -> Domyśle pliki klucze -> Generuj Losowy plik klucz? I jeżeli sobie ten nowy zapisze to będzie umożliwiało odszyfrowanie starego pendrive?

Tomasz_AVG
Tomasz_AVG
3 lat temu

W pierwszym przypadku, może Pan nie mieć zaufania do „maszyny losującej” 🙂 I wtedy może Pan sam pokręcić myszką, żeby samemu stworzyć klucz losowy. W drugim przypadku nie do końca rozumiem. Najpierw chce Pan stworzyć jeden klucz, a potem drugi i nim odblokować pendrive?

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku