ABC VeraCrypt – czyli szyfrowanie dysków USB

33

Większość z nas na co dzień korzysta z małych dysków podpinanych do portów USB, zwanych pendrivami. Przenosimy na nich dokumenty, gdy idziemy w sprawie biznesowej. Mamy na nich zdjęcia z wakacji, które chcemy pokazać znajomym. Nasz „paluch” wędruje od komputera do komputera. To, że może w ten sposób złapać jakiegoś wirusa to jedno, ale czy nasze dane są na nim bezpieczne? Co jeśli go zgubimy a znalazca użyje zapisanych danych do niecnych celów?

Na szczęście nie jesteśmy pozostawieni sami sobie. Na pomoc przychodzą nam programy szyfrujące. Co takiego robią? Zamieniają całą zawartość dysku USB w ciąg dziwnych znaków. Coś jak w filmie Matrix. Dla osoby postronnej dane te będą kompletnie nieczytelne. Tymczasem dla osoby, która wie jak je odszyfrować będą normalnymi plikami.

Jednym z najpopularniejszych darmowych narzędzi do szyfrowania jest program VeraCrypt, na podstawie którego stworzyliśmy dla was mały tutorial. Zaczynamy naturalnie od ściągnięcia go stąd. Wybierzcie tylko odpowiednią wersją dla waszego systemu. VeraCrypt dostępny jest na Windowsa, MacOSa oraz Linuxa. Jest to o tyle ważne, że nie musicie się przejmować tym z jakiego systemu korzysta osoba, u której będziecie chcieli skorzystać z tego oprogramowania.

Ściągamy VeraCrypt

Strona z możliwymi plikami instalacyjnymi VeraCrypt.

Po ściągnięciu pliku instalacyjnego uruchamiamy go. Co ciekawe VeraCrypt daje nam możliwość pełnej instalacji bądź rozpakowania się. Ta druga pozwala na odpalenie programu prosto z pendriva (niezaszyfrowanego). W tym samouczku skupimy się jednak na pierwszej z nich.

Wybór typu instalacji

Wybieramy typ instalacji w zależności od preferencji.

Na następnej stronie możemy wybrać miejsce instalacji oraz kilka dodatkowych opcji, jak to gdzie zostanie umieszczony skrót, czy dana nam będzie możliwość stworzenia punktu przywracania systemu (zalecamy!).

Dodatkowe opcje instalacyjne

Wybieramy interesujące nas opcje dodatkowe podczas instalacji.

Kliknijcie Install, a gdy program się zainstaluje wybierzcie Finish. Powinna się pojawić wiadomość proponująca nam skierowanie do strony www z instrukcją działania programu. Jeśli macie ochotę możecie ją przejrzeć. Zamiast tego jednak zachęcamy by czytać dalej nasz tekst i dowiedzieć się tego od nas.

Pytanie o tutorial

Pytanie o chęć skorzystania z tutorialu programu.

Przygotujcie sobie pusty dysk USB, wepnijcie go do komputera, a następnie uruchomcie program. Pierwsze co zrobimy to utworzymy nowy wolumin. W tym celu kliknijcie na Create Volume. Waszym oczom powinno się ukazać takie okno:

Tworzymy wolumin

Okno z możliwymi opcjami nowego woluminu.

Jako, że w tym poradniku interesują nas tylko dyski zewnętrzne klikamy na Next, po zaznaczeniu drugiej pozycji. Pierwsza dotyczy zaszyfrowania tylko wybranych plików. Trzecia z kolei zaszyfrowania całego dysku z zainstalowanym system operacyjnym. Musimy następnie zadecydować czy nasz pendrive będzie widocznie zaszyfrowany, czy może nie chcemy aby ktokolwiek wiedział, że coś na nim się znajduje. My stworzymy standardowo zaszyfrowany dysk. Klikamy na Next.

Ukryte czy widoczne szyfrowanie?

Wybieramy pomiędzy jawnym a niewidocznym szyfrowaniem.

Wybieramy urządzenie, które chcemy zaszyfrować. Klikamy na Select Device…

Wybieramy urządzenie

Musimy podać dysk USB, który chcemy zaszyfrować.

W naszym przypadku będzie do pendrive „Szyfrowanie”. Zaznaczmy wybrane urządzenie i klikamy OK. A następnie na Next.

Lista dostępnych urządzeń

Wybieramy z listy interesujący nas pendrive.

Teraz mamy dwie możliwości. Pierwsza – szybsza – tworzymy czysty, zaszyfrowany dysk. Druga – wolniejsza – szyfrujemy dane już zapisane na pendrivie. My wybieramy pozycję numer jeden i klikamy Next.

Nowy czy już zapisany dysk?

Wybieramy pomiędzy stworzeniem nowego dysku a zaszyfrowaniem już istniejącego.

W kolejnym kroku wybieramy odpowiednie szyfrowanie. Jeśli nie wiemy co wybrać domyślne ustawienia są w zupełności satysfakcjonujące. Klikamy na Next.

Jakie zabezpieczenia?

Wybieramy rodzaj zabezpieczeń naszego szyfrowania.

Teraz program zapyta nas czy pojemność szyfrowanego dysku jest poprawna. Jako, że u nas jest to klikamy Next.

Poprawna wielkość dysku?

Sprawdzamy zgodność pojemności wybranego dysku USB.

Przed nami jeden z najważniejszych kroków. Wybór silnego hasła. Poniżej miejsc do wprowadzenia znajduje się podpowiedź co powinno zawierać silne hasło. Przypomnimy, że odradza się używania słów z dowolnego języka, hasło powinno być długie, najlepiej na ponad 20 znaków, zawierać małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Nie szalejcie jednak zbytnio, maksymalnie możecie wykorzystać 64 znaki długości. Klikamy Next.

Wprowadzamy hasło

Pamiętajmy o tym by hasło było odpowiednio długie i skomplikowane.

Dodatkowe pytanie ma pomóc programowi lepiej dostosować się do naszych potrzeb. Jeśli zamierzacie trzymać na pendrivie pliki powyżej 4 GB zaznaczcie Yes. Większość z nas jednak wybierze No, jako że zdjęcia czy dokumenty zajmują dużo mniej miejsca. Klikamy Next.

Pliki większe czy mniejsze niż 4 GB?

W zależności od potrzeb i użytkowania wybieramy odpowiednią opcję.

Musimy teraz zdecydować jaki system plików będzie dla nas korzystniejszy. Szybszy jest NTFS, ale jest obsługiwany wyłącznie przez systemy Windows. FAT jest wolniejszy, lecz odczytywany jest przez większość urządzeń. Parametr Cluster pozostawmy jako Default. Teraz musimy się troszkę najeździć myszką, najlepiej powyżej 30 sekund, w celu stworzenia silne szyfrowanie. Minimalnie jednak należy zakolorować pasek na zielono. Gdy to zrobimy klikamy Format.

Jeździmy myszką po ekranie!

Tworzymy szyfrowanie na podstawie losowych ruchów myszką. Wybieramy także system plików dla naszego dysku.

Program ostrzeże nas jeszcze przed utratą wszystkich plików. Zgadzamy się klikając Tak.

Uwaga!

Ostrzeżenie przed utratą plików.

Następnie musimy poczekać aż dysk USB zostanie zaszyfrowany.

Czekamy...

Nie martwcie się jeśli to chwilę trwa, efekt jest tego wart!

Gdy szyfrowanie się zakończy otrzymamy jeszcze jeden komunikat tłumaczący nam jak należy poprawnie korzystać ze świeżo stworzonego dysku oraz czego nie robić. Po zapoznaniu się  z nim klikamy OK.

Krótka instrukcja użytkowania

Krótka instrukcja korzystania z nowo zaszyfrowanego dysku USB.

Jeśli wszystko poszło pomyślnie otrzymamy wiadomość o sukcesie. Klikamy OK.

Sukces!

Gdy wszystko się udało.

Teraz możemy albo stworzyć nowy zaszyfrowany dysk klikając na Next, albo zakończyć pracę szyfratora wybierając Exit. My optujemy za pozycją numer dwa.

Aby móc skorzystać teraz z dysku musimy go zamontować w programie. Wybieramy dowolną literę, różną od tej, która widnieje w moim komputerze dla tego dysku (w naszym przypadku H:). Jeśli go nie zamontujemy otrzymamy powiadomienie.

Błąd otwarcia dysku

Gdy nie zamontujemy zaszyfrowanego dysku nie dostaniem się do jego plików.

Wracamy do VeraCrypt. Klikamy Select Device… i wybieramy nasz zaszyfrowany dysk H: i klikamy Mount.

Wybieramy miejsca montowania

Wybieramy literę dysku, pod jaką pojawi się zawartość zaszyfrowanego pendriva.

Zostaniemy poproszeni o podanie hasła. Pamiętacie je, prawda? Po wpisaniu klikamy OK.

Uzyskujemy dostęp

Podajemy hasło w celu odszyfrowania dysku USB.

Teraz tylko odrobina cierpliwości.

Czekamy, część II

Czekamy na odszyfrowanie zawartości.

Gdy proces montowania dobiegnie końca możemy pod literką M: korzystać z pendriva normalnie, a każdy plik, który na nim umieścimy automatycznie się zaszyfruje.

Poprawnie zamontowany dysk

Gdy wszystko poszło poprawnie zamontowany dysk pojawi się na liście.

 

Korzystamy!

Korzystamy normalnie z pendriva, a pliki same się szyfrują.

Prosto i przyjemnie, czyż nie? Jeśli jednak coś pozostaje niejasne lub macie dodatkowe pytania piszcie śmiało!

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Jestem fizykiem medycznym i informatykiem, którego największą pasją jest pisanie tekstów. Na co dzień zajmuję się administracją IT Centrum Nauki, a po godzinach ratuję niewiasty i światy w niezliczonych grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na mojej stronie.

 • dziubek

  Witam,
  a jest mozliwosc instalacji rowniez na pendrive aby mozna bylo korzytsac z zaszyfrowanego pendrive na komputerze z windowsem gdzie nie jest program zainstalowany?

  Chodzi mi „automontowanie” z pena i podwanie tylko hasla po wpieciu do komputera. Bardzo przydatne na sluzbowych komputerach gdzi wszystko jest poblokowane 😉

  • Arkadiusz Zakrzewski

   Jest owszem ale miej na uwadze, że jeśli masz zablokowane używanie pendrive to szyforwanie woluminu nie sprawi, że blokadę obejdziesz 🙂

 • Robik

  Czy przypadkiem varacrypt tak jak truecrypt nie wymaga uprawnień administratora lokalnego komputera ?
  Możesz o nim zapomnieć na firmowych, dobrze zabezpieczonych kompach… Chyba że możesz zbootować kompa z pendrive i odpalić własny OS… 😉

  • Przepraszam, ale nie rozumiem do końca Pana pytania. Jasne, że aby coś zainstalować ze złośliwym oprogramowaniem trzeba mieć uprawnienia administratora. Natomiast rozpakować zip z ransomware można i bez tego. Mam osobiste doświadczenia gdy w bardzo dobrze zabezpieczonej sieci firmowej jedna pani otworzyła właśnie plik zip i straciliśmy jeden dział na 2 dni, w którym to odzyskiwaliśmy dane z kopii zapasowych. Zapewniam Pana, że nie miała ona uprawnień administratora.

   • zyga

    Pytanie jest proste „Czy przypadkiem varacrypt tak jak truecrypt nie wymaga uprawnień administratora lokalnego komputera ?”

    Jak korzystać z veracrypt z pendriva, na obcych komputerach, w ktorych nie jest on zainstalowany a my nie mamy uprawnień administratora?

    Proszę o poradę w tej kwestii

    • Należy zamiast zainstalować VeraCrypt to rozpakować pliki i skopiować folder na USB. Nie szyfrować tego folderu, tylko po skopiowaniu zaszyfrować całą resztę. Odpalać program prosto z pliku VeraCrypt.exe.
     Należy jednak mieć uprawnienia administratora do tego by taki pendrive potem otworzyć.

 • MK

  Uwielbiam autorów, którym starcza energii na przepisanie instrukcji obsługi swoimi słowami, ale jak potrzeba uzyskać dodatkową informację to już się nie interesują. A pierwsza odpowiedź zupełnie nie na temat. Słabe…

  • Zawsze miło mieć wielbicieli. Nie dogadaliśmy się z kolegą i myślałem, że pociągnie temat dalej, ale już nadrabiam zaległości. Postaram się więcej tak nie robić. Chociaż nie rozumiem co było nie na temat.

 • Tomek

  Dzień dobry,
  mam następujący problem. przechodzę przez proces inicjacji szyfrowania dysku systemowego, program restartuje komputer w celu sprawdzenia poprawności. za każdym razem przy bootowaniu pojawia się komunikat „default boot device missing or boot failed. insert recovery media and hit any key. then select bot manager to choose a new bot device ora to boot recovery media” i komputer uruchamia się normalnie, ktoś ma jakieś rozwiazanie?

  • Proszę spróbować wyłączyć w BIOSie Secure Boot oraz UEFI.

 • Emsi

  Witam mam problem podczas formatowania dysku zewnetrznego VeraCryptem wystapil blad ze nie ma jakiegos tam pliku nie ddoczytalem jakiego oczywscie moj blad jednak mam teraz problem bo odlaczylem dysk i ponownie go podlaczylem jednak nie widac go :/ ani na moim komputerze ani na innym . dysk jest sprawny i chodzi wiec nie wiem w czym problem 🙂 prosze o szybka pomoc

  • Istnieje szansa, że pomimo błędu dysk się zaszyfrował. Próbował Pan go zamontować w VeraCrypt?

   • Emsi

    Niepoprawne haslo lub nie jest to wolumen veracrypt Source:mountvolume 7733 :/

    • No dobrze, ale VeraCrypt go widzi? Czy może Pan go sformatować ponownie?

     • Emsi

      vera go widzi jednak windows go nie widzi próbuje go formatowac itp caly czas wyskauja bledy poza tym vera widzi go tylko w ten sposob

      dysk twardy 1 931 gb ponizej powinno pisac

      /Device\harddisk0 itp wczesniej to bylo i tak robilem szyfrowanie a teraz tego nie ma

     • W takim razie proszę o przejście tej instrukcji:
      1. Kliknąć przycisk Start i napisać cmd. Następnie kliknąć Enter.
      2. Wpisać diskpart i kliknąć Enter.
      3. W nowym oknie wpisać list disk i kliknąć Enter.
      4. Odnaleźć szukany dysk i jego literę.
      5. Wpisać select disk x, gdzie x to litera odpowiadająca naszemu dyskowi.
      6. Wpisać clean all i kliknąć Enter. Po zakończonym procesie zamknąć okno.
      7. Kliknąć przycisk Start i zacząć pisać Zarządzanie komputerem. Następnie kliknąć Enter.
      8. Z lewej strony, z menu wybrać Zarządzanie dyskami.
      9. Kliknąć prawą myszą na nasz dysk i wybrać Nowy wolumin. Postępować zgodnie z kolejnymi krokami.

 • Emsi

  ok dziekuje sprawdze czy zadziala 🙂

 • Emsi

  do tej pory robi mi sie clean czy tak ma byc uwazam ze juz zbybt dlugo :/ nie znam sie wiec pytam

  • Jeśli mam być szczery to myślę, że wszystkie te wydarzenia mogą świadczyć o tym, że dysk jest fizycznie uszkodzony. Faktycznie trwa to za długo. Chociaż dałbym mu jeszcze chwilę. Proszę mi przypomnieć, jak dużą dysk ma pojemność?

 • Emsi

  Witam juz jestem dysk nadal pracuje :/ jestem zalamany … 1 tb poza tym caly czas byl dobry od czasu kupna jescze przed szyforwaniem zgrywalem na niego filmy itp nie bylo zadnego problemu z nim itp … co jeszcze mozna zrobic ?? znasz sie napewno wiecej niz ja . Ogolnie dziekuje za pomoc dysk nadal sie skanuje :/ … ale moze ma byc tak dlugo bo formatowanie w xfat trwalo 9 godzin 30mb/s …

  • Faktycznie przy tej prędkości to możliwe. A czemu dysk w FAT, a nie NTFS? Nagrywanie danych na dysk, a proces szyfrowania to zupełnie dwie różne kategorie czynności. Ta druga wchodzi dużo głębiej w strukturę samego dysku i wymaga by całość była sprawna. Ta pierwsza jest w stanie omijać newralgiczne sektory i po prostu nie zapisywać tam danych. Na tę chwilę radziłbym zostawić włączony komputer na noc. Jeśli się nie powiedzie całość to jutro będziemy szukać nowych rozwiązań 🙂

 • Emsi

  Witam w koncu naprawilem hehe 🙂 dziekuje za pomoc . Jednak skanowaleni trwalo dzisiaj do 12 🙂 i wszystko sie udalo 🙂 Pozdrawiam i dziekuje za profesionalna i darmowa pomoc i checi 🙂

 • Darek

  Od kiedy NTFS jest wspierany tylko przez Windowsa?

  • Od zawsze 🙂 To jest format stworzony przez Microsoft dla Microsoft.

   • Arek P

    Co nie zmienia faktu że jest w pełni obsługiwany w linuksie, w os x standardowo tylko odczyt ale również za pomocą programów firm trzecich mozna go obsługiwać w trybie zarówno zapisu jak i odczytu 😉

    • Faktycznie, wprowadzili obsługę do Linuxa. Na pewno w standardzie MacOS ma problemy.

 • Michał Bedziekoniecswiata

  Witam serdecznie.
  Panie Tomku,wszystko jest pięknie,ładnie opisane ale zabrakło mi jednej rzeczy w Pańskim artykule.Mianowicie opisuje Pan jak zabezpieczyć pendrive jednak zabrakło mi info jak odbezpieczyć pliki na innym komputerze.Co w sytuacji kiedy idziemy do pracy,tam chcemy zaszyfrować dokumenty na naszym przygotowanym wcześniej pendrive.Najpierw musimy go odbezpieczyć żeby móc dodać jakiekolwiek pliki.Potrzebujemy więc innego pendrive’a na którym mamy oprogramowanie VeraCrypt.Właśnie ta kwestia wydaje mi się bardzo istotna.Szyfrowanie,odszyfrowywanie w domu jest proste jeśli mamy zainstalowane veracrypt na swoim Pc.Co jeśli idziemy do kolegi i chcemy użyć naszego nośnika nie mając veracrypt a kolega ma od kilku dni problemy z łączem internetowym i jest pozbawiony internetu?Jak dostać sie do naszych zaszyfrowanych plików?

  Dziękuję za artykuł

  Pozdrawiam

  Michał

  • Witam,
   ma Pan rację. Nie uwzględniłem tego w tym tekście. Prawdopodobnie dlatego, że przy okazji przedstawiania samego programu pisałem co należy zrobić. W opisanym przez Pana przypadku należy zaszyfrować część pendriva, zostawiając wyłącznie niezbędne miejsca na katalog z programem w wersji nie wymagającej instalacji. Wtedy podłączamy taki pendrive. W systemie widać tylko „partycję” z katalogiem, w którym jest program. Uruchamiamy aplikację i przez nią uzyskujemy dostęp do zaszyfrowanej części dysku przenośnego. Mam nadzieję, że pomogłem 🙂

   • Michał Bedziekoniecswiata

    Dziękuję za odpowiedz Panie Tomaszu.Ta informacja na pewno przyda się innym czytającym ten artykuł.

    Pozdrawiam serdecznie

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku