ABC VeraCrypt – czyli szyfrowanie dysków USB

45

Większość z nas na co dzień korzysta z małych dysków podpinanych do portów USB, zwanych pendrivami. Przenosimy na nich dokumenty, gdy idziemy w sprawie biznesowej. Mamy na nich zdjęcia z wakacji, które chcemy pokazać znajomym. Nasz „paluch” wędruje od komputera do komputera. To, że może w ten sposób złapać jakiegoś wirusa to jedno, ale czy nasze dane są na nim bezpieczne? Co jeśli go zgubimy a znalazca użyje zapisanych danych do niecnych celów?

Na szczęście nie jesteśmy pozostawieni sami sobie. Na pomoc przychodzą nam programy szyfrujące. Co takiego robią? Zamieniają całą zawartość dysku USB w ciąg dziwnych znaków. Coś jak w filmie Matrix. Dla osoby postronnej dane te będą kompletnie nieczytelne. Tymczasem dla osoby, która wie jak je odszyfrować będą normalnymi plikami.

Szyfrowanie z Veracrpyt – film krok po kroku

Jednym z najpopularniejszych darmowych narzędzi do szyfrowania jest program VeraCrypt, na podstawie którego stworzyliśmy dla was mały tutorial. Zaczynamy naturalnie od ściągnięcia go stąd. Wybierzcie tylko odpowiednią wersją dla waszego systemu. VeraCrypt dostępny jest na Windowsa, MacOSa oraz Linuxa. Jest to o tyle ważne, że nie musicie się przejmować tym z jakiego systemu korzysta osoba, u której będziecie chcieli skorzystać z tego oprogramowania.

Ściągamy VeraCrypt

Strona z możliwymi plikami instalacyjnymi VeraCrypt.

Po ściągnięciu pliku instalacyjnego uruchamiamy go. Co ciekawe VeraCrypt daje nam możliwość pełnej instalacji bądź rozpakowania się. Ta druga pozwala na odpalenie programu prosto z pendriva (niezaszyfrowanego). W tym samouczku skupimy się jednak na pierwszej z nich.

Wybór typu instalacji

Wybieramy typ instalacji w zależności od preferencji.

Na następnej stronie możemy wybrać miejsce instalacji oraz kilka dodatkowych opcji, jak to gdzie zostanie umieszczony skrót, czy dana nam będzie możliwość stworzenia punktu przywracania systemu (zalecamy!).

Dodatkowe opcje instalacyjne

Wybieramy interesujące nas opcje dodatkowe podczas instalacji.

Kliknijcie Install, a gdy program się zainstaluje wybierzcie Finish. Powinna się pojawić wiadomość proponująca nam skierowanie do strony www z instrukcją działania programu. Jeśli macie ochotę możecie ją przejrzeć. Zamiast tego jednak zachęcamy by czytać dalej nasz tekst i dowiedzieć się tego od nas.

Pytanie o tutorial

Pytanie o chęć skorzystania z tutorialu programu.

Przygotujcie sobie pusty dysk USB, wepnijcie go do komputera, a następnie uruchomcie program. Pierwsze co zrobimy to utworzymy nowy wolumin. W tym celu kliknijcie na Create Volume. Waszym oczom powinno się ukazać takie okno:

Tworzymy wolumin

Okno z możliwymi opcjami nowego woluminu.

Jako, że w tym poradniku interesują nas tylko dyski zewnętrzne klikamy na Next, po zaznaczeniu drugiej pozycji. Pierwsza dotyczy zaszyfrowania tylko wybranych plików. Trzecia z kolei zaszyfrowania całego dysku z zainstalowanym system operacyjnym. Musimy następnie zadecydować czy nasz pendrive będzie widocznie zaszyfrowany, czy może nie chcemy aby ktokolwiek wiedział, że coś na nim się znajduje. My stworzymy standardowo zaszyfrowany dysk. Klikamy na Next.

Ukryte czy widoczne szyfrowanie?

Wybieramy pomiędzy jawnym a niewidocznym szyfrowaniem.

Wybieramy urządzenie, które chcemy zaszyfrować. Klikamy na Select Device…

Wybieramy urządzenie

Musimy podać dysk USB, który chcemy zaszyfrować.

W naszym przypadku będzie do pendrive „Szyfrowanie”. Zaznaczmy wybrane urządzenie i klikamy OK. A następnie na Next.

Lista dostępnych urządzeń

Wybieramy z listy interesujący nas pendrive.

Teraz mamy dwie możliwości. Pierwsza – szybsza – tworzymy czysty, zaszyfrowany dysk. Druga – wolniejsza – szyfrujemy dane już zapisane na pendrivie. My wybieramy pozycję numer jeden i klikamy Next.

Nowy czy już zapisany dysk?

Wybieramy pomiędzy stworzeniem nowego dysku a zaszyfrowaniem już istniejącego.

W kolejnym kroku wybieramy odpowiednie szyfrowanie. Jeśli nie wiemy co wybrać domyślne ustawienia są w zupełności satysfakcjonujące. Klikamy na Next.

Jakie zabezpieczenia?

Wybieramy rodzaj zabezpieczeń naszego szyfrowania.

Teraz program zapyta nas czy pojemność szyfrowanego dysku jest poprawna. Jako, że u nas jest to klikamy Next.

Poprawna wielkość dysku?

Sprawdzamy zgodność pojemności wybranego dysku USB.

Przed nami jeden z najważniejszych kroków. Wybór silnego hasła. Poniżej miejsc do wprowadzenia znajduje się podpowiedź co powinno zawierać silne hasło. Przypomnimy, że odradza się używania słów z dowolnego języka, hasło powinno być długie, najlepiej na ponad 20 znaków, zawierać małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Nie szalejcie jednak zbytnio, maksymalnie możecie wykorzystać 64 znaki długości. Klikamy Next.

Wprowadzamy hasło

Pamiętajmy o tym by hasło było odpowiednio długie i skomplikowane.

Dodatkowe pytanie ma pomóc programowi lepiej dostosować się do naszych potrzeb. Jeśli zamierzacie trzymać na pendrivie pliki powyżej 4 GB zaznaczcie Yes. Większość z nas jednak wybierze No, jako że zdjęcia czy dokumenty zajmują dużo mniej miejsca. Klikamy Next.

Pliki większe czy mniejsze niż 4 GB?

W zależności od potrzeb i użytkowania wybieramy odpowiednią opcję.

Musimy teraz zdecydować jaki system plików będzie dla nas korzystniejszy. Szybszy jest NTFS, ale jest obsługiwany wyłącznie przez systemy Windows. FAT jest wolniejszy, lecz odczytywany jest przez większość urządzeń. Parametr Cluster pozostawmy jako Default. Teraz musimy się troszkę najeździć myszką, najlepiej powyżej 30 sekund, w celu stworzenia silne szyfrowanie. Minimalnie jednak należy zakolorować pasek na zielono. Gdy to zrobimy klikamy Format.

Jeździmy myszką po ekranie!

Tworzymy szyfrowanie na podstawie losowych ruchów myszką. Wybieramy także system plików dla naszego dysku.

Program ostrzeże nas jeszcze przed utratą wszystkich plików. Zgadzamy się klikając Tak.

Uwaga!

Ostrzeżenie przed utratą plików.

Następnie musimy poczekać aż dysk USB zostanie zaszyfrowany.

Czekamy...

Nie martwcie się jeśli to chwilę trwa, efekt jest tego wart!

Gdy szyfrowanie się zakończy otrzymamy jeszcze jeden komunikat tłumaczący nam jak należy poprawnie korzystać ze świeżo stworzonego dysku oraz czego nie robić. Po zapoznaniu się  z nim klikamy OK.

Krótka instrukcja użytkowania

Krótka instrukcja korzystania z nowo zaszyfrowanego dysku USB.

Jeśli wszystko poszło pomyślnie otrzymamy wiadomość o sukcesie. Klikamy OK.

Sukces!

Gdy wszystko się udało.

Teraz możemy albo stworzyć nowy zaszyfrowany dysk klikając na Next, albo zakończyć pracę szyfratora wybierając Exit. My optujemy za pozycją numer dwa.

Aby móc skorzystać teraz z dysku musimy go zamontować w programie. Wybieramy dowolną literę, różną od tej, która widnieje w moim komputerze dla tego dysku (w naszym przypadku H:). Jeśli go nie zamontujemy otrzymamy powiadomienie.

Błąd otwarcia dysku

Gdy nie zamontujemy zaszyfrowanego dysku nie dostaniem się do jego plików.

Wracamy do VeraCrypt. Klikamy Select Device… i wybieramy nasz zaszyfrowany dysk H: i klikamy Mount.

Wybieramy miejsca montowania

Wybieramy literę dysku, pod jaką pojawi się zawartość zaszyfrowanego pendriva.

Zostaniemy poproszeni o podanie hasła. Pamiętacie je, prawda? Po wpisaniu klikamy OK.

Uzyskujemy dostęp

Podajemy hasło w celu odszyfrowania dysku USB.

Teraz tylko odrobina cierpliwości.

Czekamy, część II

Czekamy na odszyfrowanie zawartości.

Gdy proces montowania dobiegnie końca możemy pod literką M: korzystać z pendriva normalnie, a każdy plik, który na nim umieścimy automatycznie się zaszyfruje.

Poprawnie zamontowany dysk

Gdy wszystko poszło poprawnie zamontowany dysk pojawi się na liście.

 

Korzystamy!

Korzystamy normalnie z pendriva, a pliki same się szyfrują.

Prosto i przyjemnie, czyż nie? Jeśli jednak coś pozostaje niejasne lub macie dodatkowe pytania piszcie śmiało!

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Polityka prywatności
Musisz zaakceptować naszą politykę prywatności

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Jestem fizykiem medycznym i informatykiem, którego największą pasją jest pisanie tekstów. Na co dzień zajmuję się administracją IT Centrum Nauki, a po godzinach ratuję niewiasty i światy w niezliczonych grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na mojej stronie.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku