Jak sformatować/przywrócić Windows 10?

157

Jeśli jesteśmy świeżo po aktualizacji swojego systemu do Windows 10 to mamy dwie opcje do wyboru jeśli chodzi o przywracanie ustawień. Możemy wrócić do wcześniejszej wersji bądź zupełnie wyczyścić komputer tak jakbyśmy zrobili czystą instalację. Poniżej przedstawiamy oba sposoby.

Banalny i szybki powrót do wcześniejszej wersji Windows

Uwaga, ta historia wydarzyła się naprawdę. Skuszeni darmowym ulepszeniem waszego Windowsa 7 / 8 / 8.1 do wersji 10 kliknęliście w ikonkę, która daje wam o sobie znać nad wyraz często. Wykonaliście wszystkie kroki. Minęła godzina-dwie i waszym oczom ukazał się ekran logowania do Dziesiątki. Radośnie ruszyliście odkrywać co nowego przyniosły wam jeszcze ciepłe Okienka.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Obecnie najlepszy na rynku program do optymalizacji, zarządzania, zwolnienia miejsca i przyspieszania pracy komputera oraz smartfona Android. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

Tymczasem okazało się, iż nie działa wam karta sieciowa. Spędzacie kolejne 4 godziny na telefonie próbując wyszukać w Internecie rozwiązanie. Okazuje się, że system permanentnie usypia kartę sieciową i nic co pomogło innym u was nie działa. Jesteście załamani.  Tym razem jednak szefowie Microsoftu o was pomyśleli.

Otóż jest zaimplementowana funkcja powrotu do waszego systemu sprzed aktualizacji. W zależności od tego jaki posiadaliście do takiego wróci. Haczyk? Macie na to tylko 30 dni. Choć jakby się nad tym zastanowić jest to w zupełności wystarczający okres. W moim przypadku potrzebowałem tyko tych kilku godzin by stwierdzić, że nie jestem w stanie nic zrobić. Później próbowałem jeszcze raz, również bezskutecznie. Dopiero wymiana karty sieciowej pomogła. W obu przypadkach cofałem się do wcześniejszej wersji Windowsa bez najmniejszego problemu. Poniżej znajdziecie krótką instrukcję jak tego dokonać.

Naciśnijcie znaczek Windows na klawiaturze, po czym zwyczajnie zacznij pisać „wróć”. Na pierwszej pozycji powinna się pojawić opcja powrotu do wcześniejszego systemu.

Wracamy do wcześniejszej wersji systemu Windows.

Wracamy do wcześniejszej wersji systemu Windows.

Pod miejscem gdzie jest napisane „Wróć do systemu Windows 7 / 8 / 8.1” klikamy „Rozpocznij” i postępujemy zgodnie ze wskazówkami. Co ciekawe wrócicie dużo szybciej niż trwała instalacja Dziesiątki.

Wybieramy opcję powrotu.

Wybieramy opcję powrotu.

Wyczyszczenie systemu bez konieczności formatowania dysku – czyli Windows 10 od nowa

No dobrze. Powiedzmy, że minęło 30 dni. System zamulił strasznie. Nie chcemy się bawić w instalację od zera. Czy jest sposób na wyzerowanie Windowsa?

Oczywiście, że tak. Możemy wyczyścić wszystkie rejestry i programy, zostawiając tylko czysty system. Wszystko w kilka kliknięć. Zalecamy przed tym skopiować wszystkie niezbędne pliki na urządzenia zewnętrzne bądź na inną, niż systemowa, partycję.

Tym razem kliknijcie znaczek Windowsa na klawiaturze i zacznijcie pisać „resetuj”. Wybierzcie opcję „Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego”.

Przywracamy ustawienia fabryczne systemu Windows 10.

Przywracamy ustawienia fabryczne systemu Windows 10.

W moim przypadku trafiamy do tego samego okna co przy próbie powrotu do wcześniejszej wersji. Nas jednak teraz interesuje opcja „Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego” i to pod nią klikamy „Rozpocznij”. Pojawi się dodatkowe okno z pytaniem czy zachować pliki osobiste czy usunąć wszystko. Zdecydujcie sami. Jeśli zgraliście pliki wcześniej ta druga opcja wydaje się lepszym rozwiązaniem. Będziemy mieli pewność, że czystka przyniesie pożądane skutki. Postępujcie zgodnie z kolejnymi krokami.

Decydujemy o zachowaniu lub nie plików osobistych.

Decydujemy o zachowaniu lub nie plików osobistych.

To już koniec. Obyło się bez formatowania i bez szukania płyty. Mamy świeży, czysty system. Czas znów zasypać go masą programów i plików. To co? Do następnego razu!

Zobacz jak sformatować Windows 10 – instrukcja krok po kroku w formie prezentacji (filmu):

Masz pytania dotyczące formatowania Windowsa 10? Pisz w komentarzu!

Jeżeli coś nie działa w Twoim komputerze, przy formatowaniu pojawił się jakiś błąd, chcesz o coś dopytać – pisz śmiało w komentarzu. Odpowiemy i pomożemy 🙂

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Polityka prywatności
Musisz zaakceptować naszą politykę prywatności

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Jestem fizykiem medycznym i informatykiem, którego największą pasją jest pisanie tekstów. Na co dzień zajmuję się administracją IT Centrum Nauki, a po godzinach ratuję niewiasty i światy w niezliczonych grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na mojej stronie.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku