Jak trwale usunąć pliki, tak by nie mógł ich nikt odzyskać?

8

Pisaliśmy ostatnio o tym jak przywrócić przypadkowo usunięte pliki. Co jeśli chcemy je usunąć celowo w taki sposób, żeby nikt nie poradził sobie z ich odzyskaniem? Lepiej nie liczyć na łut szczęścia i odpowiednio się do tego przygotować. Może pojawia się teraz wam pytanie w głowie, po co mielibyście to robić? Zwyczajnie, by ktoś obcy nie oglądał waszych zdjęć, nie czytał waszych maili, nie miał dostępu do plików przeglądarki, w której zapisaliście wszystkie hasła.


Pobierz za darmo dostęp do encyklopedii Bezpieczeństwa AVG!

Darmowe porady przygotowane przez ekspertów AVG – kliknij i pobierz teraz!


Kilka słów wstępu

Najłatwiej jest kasować pliki na dyskach SSD. Ten rodzaj dysków uniemożliwia odzyskanie danych, jest jednak bardzo drogi w stosunku do dysków HDD. Na tych drugich trzeba nadpisać kilkakrotnie dany sektor, w którym znajdował się plik, żeby nie można go było przywrócić. Niestety sami nie możemy wybrać sektora, gdzie trafi nowy plik. Dlatego też musimy posiłkować się różnymi narzędziami.

Tutaj znajdziecie artykuł dotyczący różnic między dyskami, a także który dysk wybrać:

Który dysk wybrać SSD czy HDD?

Warto również przeczytać artykuł, z którego dowiecie się jak „od kuchni” wygląda proces kasowania plików. 

Kosz na śmieci

Co warto zaznaczyć, samo usunięcie pliku poprzez naciśnięcie klawisza Delete, czy usunięcie go z menu kryjącego się pod prawą myszką, wcale nie działa tak, jak to wygląda na pierwszy rzut oka. Taki plik trafia do kosza, w którym wciąż zajmuje miejsce. Należy opróżniać kosz, by pliki zwolniły przestrzeń dyskową. Nawet jednak opróżnienie kosza nie sprawia, że nie będzie można danych odzyskać.

Aby pliki nie były przechowywane w koszu możemy zmienić jego właściwości. Wtedy wszystko, co skasujemy ominie kosz i zniknie z przestrzeni dyskowej.

Klikamy prawą myszą na ikonę kosza i z rozwiniętego menu wybieramy Właściwości. Następnie zaznaczamy, na którym dysku ma to działać w taki sposób i zaznaczamy opcję „Nie przenoś plików do Kosza. Usuń pliki natychmiast”.

Właściwości kosza w systemie Windows

Wygląd właściwości kosza w systemie Windows.

System operacyjny na pomoc

Jeśli sprzedajemy komputer, oddajemy go znajomemu, rodzinie czy może przekazujemy go na naprawę do warsztatu warto go wyczyścić tak, by nic z niego nie dało się przywrócić. Na szczęście jeśli posiadamy system MacOS X bądź Windows 8 lub wyższe, to możemy skorzystać z narzędzi przygotowanych przed Apple i Microsoft.

W tym pierwszym przypadku szukajmy Narzędzie Dyskowe, w drugim musimy zresetować system do ustawień fabrycznych przy okazji kasując pliki. Podczas tych procesów dyski są dokładnie czyszczone.

Trwałe usuwanie pojedynczych plików

Tutaj nie jest tak różowo i musimy skorzystać z oprogramowania zewnętrznego. Jeśli macie płatne wersje naszego oprogramowania to AVG posiada Niszczarkę plików, która znajduje się w programach AVG Internet Security i AVG PC TuneUp lub w wersji Ultimate. Działa to trochę jak fizyczna niszczarka. Umieszczamy w niej pliki do skasowania, a ona je tak mieli, że już nikt z nich nie skorzysta.
Darmową alternatywą jest WipeFile. Nie wymaga on instalacji, a co za tym idzie nie wymaga uprawnień administratora do działania. Potrafi także kasować pliki na urządzeniach przenośnych. Dodatkowym udogodnieniem jest fakt, że jego obsługa odbywa się w języku polskim. Możemy w nim w łatwy sposób wybrać poszczególne pliki i foldery, a także usunąć pliki wyłącznie o zadanym rozszerzeniu.

Pamiętaj – jeżeli trwale usuniesz pliki NIE BĘDZIE ŻADNEJ MOŻLIWOŚCI ICH ODZYSKANIA – zawsze się więc zastanów.

Mamy nadzieję, że jesteście już świetnie przygotowani teoretycznie i nie wpadniecie w panikę ani gdy przypadkiem coś skasujecie, ani gdy celowo będziecie chcieli mieć pewność, że coś zniknie z waszych dysków.

Jeżeli macie pytania dotyczące kasowania plików – pytajcie w komentarzu.

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj wielofunkcyjny antywirus AVG do pełnej ochrony Twojego komputera .

antywirus avg logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 18 Średnia: 2.8]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Na co dzień zajmuję się bezpieczeństwem IT w Centrum Nauki, sprzedaję narzędzie do dokumentowania baz danych i pomagam wielu małym studiom wypromować ich gry. Po godzinach zaś ratuję niewiasty i światy w niezliczonych właśnie grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na stronie gamesguru.org.

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Chiss
Chiss
4 lat temu

Tak dla jasności, w przypadku kiedy ustawimy by usuwane pliki nie trafiały do kosza, a były od razu niszczone – będą one mogły zostać przywrócone? Czy zadziała to wtedy tak jak jeden z tych programów do niszczenia?

Chiss
Chiss
3 lat temu

Tak dla jasnosci, w przypadku kiedy ustawimy by usuwane pliki nie trafialy do kosza, a byly od razu niszczone – beda one mogly zostac przywrocone? Czy zadziala to wtedy tak jak jeden z tych programow do niszczenia?

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
3 lat temu

Dziala to jakbysmy natychmiast po usunieciu pliku oproznili kosz. Wiec tak, moga byc przywrocone specjalnym oprogramowaniem. Niszczarka oprocz tego, ze usuwa plik z przestrzeni dyskowej to jeszcze czysci sektor na dysku. To wszystko dotyczy dyskow HDD. W SSD nie ma tego problemu.

Mr.M
Mr.M
3 lat temu

Jak usuniemy pliki za pomocą programu WipeFile lub innego, to czy następny użytkownik po przywróceniu systemu nie spowoduje że one wrócą??

Bartek
Bartek
1 rok temu

Trudno się to odpala?

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku