Pisaliśmy ostatnio o tym jak przywrócić przypadkowo usunięte pliki. Co jeśli chcemy je usunąć celowo w taki sposób, żeby nikt nie poradził sobie z ich odzyskaniem? Lepiej nie liczyć na łut szczęścia i odpowiednio się do tego przygotować. Może pojawia się teraz wam pytanie w głowie, po co mielibyście to robić? Zwyczajnie, by ktoś obcy nie oglądał waszych zdjęć, nie czytał waszych maili, nie miał dostępu do plików przeglądarki, w której zapisaliście wszystkie hasła.
Kilka słów wstępu
Najłatwiej jest kasować pliki na dyskach SSD. Ten rodzaj dysków uniemożliwia odzyskanie danych, jest jednak bardzo drogi w stosunku do dysków HDD. Na tych drugich trzeba nadpisać kilkakrotnie dany sektor, w którym znajdował się plik, żeby nie można go było przywrócić. Niestety sami nie możemy wybrać sektora, gdzie trafi nowy plik. Dlatego też musimy posiłkować się różnymi narzędziami.
Tutaj znajdziecie artykuł dotyczący różnic między dyskami, a także który dysk wybrać:
Który dysk wybrać SSD czy HDD?
Warto również przeczytać artykuł, z którego dowiecie się jak „od kuchni” wygląda proces kasowania plików.
Kosz na śmieci
Co warto zaznaczyć, samo usunięcie pliku poprzez naciśnięcie klawisza Delete, czy usunięcie go z menu kryjącego się pod prawą myszką, wcale nie działa tak, jak to wygląda na pierwszy rzut oka. Taki plik trafia do kosza, w którym wciąż zajmuje miejsce. Należy opróżniać kosz, by pliki zwolniły przestrzeń dyskową. Nawet jednak opróżnienie kosza nie sprawia, że nie będzie można danych odzyskać.
Aby pliki nie były przechowywane w koszu możemy zmienić jego właściwości. Wtedy wszystko, co skasujemy ominie kosz i zniknie z przestrzeni dyskowej.
Klikamy prawą myszą na ikonę kosza i z rozwiniętego menu wybieramy Właściwości. Następnie zaznaczamy, na którym dysku ma to działać w taki sposób i zaznaczamy opcję „Nie przenoś plików do Kosza. Usuń pliki natychmiast”.
System operacyjny na pomoc
Jeśli sprzedajemy komputer, oddajemy go znajomemu, rodzinie czy może przekazujemy go na naprawę do warsztatu warto go wyczyścić tak, by nic z niego nie dało się przywrócić. Na szczęście jeśli posiadamy system MacOS X bądź Windows 8 lub wyższe, to możemy skorzystać z narzędzi przygotowanych przed Apple i Microsoft.
W tym pierwszym przypadku szukajmy Narzędzie Dyskowe, w drugim musimy zresetować system do ustawień fabrycznych przy okazji kasując pliki. Podczas tych procesów dyski są dokładnie czyszczone.
Trwałe usuwanie pojedynczych plików
Tutaj nie jest tak różowo i musimy skorzystać z oprogramowania zewnętrznego. Jeśli macie płatne wersje naszego oprogramowania to AVG posiada Niszczarkę plików, która znajduje się w programach AVG Internet Security i AVG PC TuneUp lub w wersji Ultimate. Działa to trochę jak fizyczna niszczarka. Umieszczamy w niej pliki do skasowania, a ona je tak mieli, że już nikt z nich nie skorzysta.
Darmową alternatywą jest WipeFile. Nie wymaga on instalacji, a co za tym idzie nie wymaga uprawnień administratora do działania. Potrafi także kasować pliki na urządzeniach przenośnych. Dodatkowym udogodnieniem jest fakt, że jego obsługa odbywa się w języku polskim. Możemy w nim w łatwy sposób wybrać poszczególne pliki i foldery, a także usunąć pliki wyłącznie o zadanym rozszerzeniu.
Pamiętaj – jeżeli trwale usuniesz pliki NIE BĘDZIE ŻADNEJ MOŻLIWOŚCI ICH ODZYSKANIA – zawsze się więc zastanów.
Mamy nadzieję, że jesteście już świetnie przygotowani teoretycznie i nie wpadniecie w panikę ani gdy przypadkiem coś skasujecie, ani gdy celowo będziecie chcieli mieć pewność, że coś zniknie z waszych dysków.
Jeżeli macie pytania dotyczące kasowania plików – pytajcie w komentarzu.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj wielofunkcyjny antywirus AVG do pełnej ochrony Twojego komputera .
Tak dla jasności, w przypadku kiedy ustawimy by usuwane pliki nie trafiały do kosza, a były od razu niszczone – będą one mogły zostać przywrócone? Czy zadziała to wtedy tak jak jeden z tych programów do niszczenia?
Działa to jakbyśmy natychmiast po usunięciu pliku opróżnili kosz. Więc tak, mogą być przywrócone specjalnym oprogramowaniem. Niszczarka oprócz tego, że usuwa plik z przestrzeni dyskowej to jeszcze czyści sektor na dysku. To wszystko dotyczy dysków HDD. W SSD nie ma tego problemu.
Tak dla jasnosci, w przypadku kiedy ustawimy by usuwane pliki nie trafialy do kosza, a byly od razu niszczone – beda one mogly zostac przywrocone? Czy zadziala to wtedy tak jak jeden z tych programow do niszczenia?
Dziala to jakbysmy natychmiast po usunieciu pliku oproznili kosz. Wiec tak, moga byc przywrocone specjalnym oprogramowaniem. Niszczarka oprocz tego, ze usuwa plik z przestrzeni dyskowej to jeszcze czysci sektor na dysku. To wszystko dotyczy dyskow HDD. W SSD nie ma tego problemu.
Jak usuniemy pliki za pomocą programu WipeFile lub innego, to czy następny użytkownik po przywróceniu systemu nie spowoduje że one wrócą??
Właśnie ten program zapobiega temu, aby ktokolwiek, kiedykolwiek mógł plik odzyskać. Także nie, nie ma takiej możliwości.
Trudno się to odpala?
Raczej prosto, a z tym artykułem to już w ogóle 🙂
[…] się już z wiedzy dotyczącej kasowania plików. Następnie mogliście ją poszerzyć o trwałe usuwanie danych. Chyba, że jednak chcieliście je odzyskać, wtedy również mieliśmy coś dla was. Tych, którzy […]