Stoisz przed wyborem nowego komputera i zastanawiasz się, jakie podzespoły powinien mieć, by spełnił Twoje potrzeby? Specyfikację należy dobrać do zadań, które będzie wykonywać. Do pracy biurowej wymagane będą zupełnie inne parametry, niż do obróbki graficznej czy grania w wymagające gry. Sprawdź, na co warto zwracać uwagę, dobierając parametry nowego komputera.
Spis treści
- Jaki komputer do pracy biurowej?
- Jaki komputer do domu i multimediów?
- Jaki komputer do gier wybrać?
- Czy można używać telefonu jako komputera?
- Jak przyspieszyć każdy komputer?
- Podsumowanie
Jaki komputer do pracy biurowej?
Komputer do pracy biurowej zazwyczaj nie jest zaawansowaną maszyną. Do podstawowych zadań związanych z obsługą pakietu Office, niewymagających programów księgowych czy pracy w przeglądarce w zupełności wystarczy najprostsza konfiguracja.
- Procesor – warto wybrać niskonapięciowy (o niskim wskaźniku TDP) procesor 2- lub 4-rdzeniowy. Dobrze, jeśli będzie on wyposażony w zintegrowany układ graficzny, dzięki czemu unikniemy zakupu karty graficznej.
- Karta graficzna – do pracy biurowej w zupełności powinien wystarczyć układ graficzny zintegrowany z procesorem.
- Pamięć RAM – minimum to 8 GB RAM. Jeśli pracujesz z dużą liczbą aplikacji jednocześnie, warto zainwestować w 16 GB.
- Dysk SSD – przynajmniej 512 GB szybkiego dysku SSD. Jeśli pracujesz na dużej liczbie plików, przyda się większy nośnik (tanią rozbudową powierzchni magazynowej są też dyski HDD).
„
Do podstawowych zadań związanych z obsługą pakietu Office, niewymagających programów księgowych czy pracy w przeglądarce w zupełności wystarczy najprostsza konfiguracja.
Jaki komputer do domu i multimediów?
Wybór komputera do domu i multimediów powinien zależeć od tego, co dokładnie będziemy na nim robić. Jeśli uruchamiamy wyłącznie proste programy (np. pakiet Office) i przeglądamy internet, wystarczy specyfikacja sugerowana do pracy biurowej. Jeśli natomiast od czasu do czasu chcemy też obrobić jakieś zdjęcie lub zmontować wideo do rodzinnego albumu, warto zainwestować w nieco mocniejszą specyfikację.
- Procesor – przynajmniej 4-rdzeniowy. W zupełności wystarczy Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3. W przypadku bardziej zaawansowanych zadań, takich jak edycja zdjęć lub renderowanie wideo, warto rozważyć Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5.
- Karta graficzna – zintegrowana karta graficzna wystarczy, ale dla bardziej zaawansowanych multimediów warto rozważyć podstawową kartę dedykowaną (np. Nvidia GeForce GTX 1650 lub RTX 3050).
- Pamięć RAM – 16 GB dla wygodnej pracy z wieloma aplikacjami jednocześnie.
- Dysk SSD – przynajmniej 512 GB. Do przechowywania zdjęć i filmów można dokupić pojemny HDD.
Jaki komputer do gier wybrać?
Jeśli komputer ma służyć do grania w zaawansowane graficznie tytuły, musi oferować mocne podzespoły. Na szczęście zakup specyfikacji ze średniej półki pozwoli już komfortowo uruchomić większość gier. Płynna rozgrywka w najwyższych detalach i rozdzielczości powyżej Full HD będzie jednak wymagać droższych komponentów. Nie można też zapominać o odpowiednio mocnym zasilaczu i wydajnym chłodzeniu. Do zaawansowanej specyfikacji warto rozważyć chłodzenie wodne.
- Procesor – przynajmniej 4- lub 6-rdzeniowy z obsługą 8 lub 12 wątków. Dobrym przykładem będzie Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5. Do bardziej zaawansowanych tytułów warto rozważyć Intel Core i7 lub AMD Ryzen 7.
- Karta graficzna – nie obędzie się bez dedykowanej karty graficznej wyposażonej przynajmniej w 8 GB pamięci. GeForce RTX 3060 lub Radeon RX 6600 będzie dobrym wyborem z niższej półki cenowej. Jeśli budżet pozwala, warto wybrać mocniejszą kartę.
- Pamięć RAM – minimum 16 GB, choć coraz częściej przydaje się 32 GB.
- Dysk SSD – gry zajmują coraz więcej przestrzeni, więc szybki nośnik SSD o pojemności 1 TB to minimum.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Czy można używać telefonu jako komputera?
Współczesne smartfony są na tyle zaawansowane, że z powodzeniem można z nich korzystać jak z komputera. W tym celu warto posiłkować się jednym z popularnych rozwiązań, które po podłączeniu do monitora przekształca telefon w pełnoprawnego peceta. Dzięki temu po sparowaniu klawiatury i myszki uzyskujemy dostęp do desktopowego systemu, na którym można uruchamiać znane aplikacje. Jak to dokładnie działa, wyjaśnialiśmy w naszym poradniku na przykładzie Samsung Dex. Jeśli nie mamy wygórowanych wymagań odnośnie komputera, takie rozwiązanie może nam go z powodzeniem zastąpić.
Jak przyspieszyć każdy komputer?
Chęć zmiany komputera bardzo często jest podyktowana wolniejszym działaniem obecnie posiadanej maszyny. Nie zawsze musi to jednak oznaczać zakup nowego sprzętu. Warto pokusić się o optymalizację systemu i skorzystać z programu do przyspieszania komputera. Świetnie sprawdzi się tu renomowany AVG TuneUp, który oczyści rejestr, przyspieszy start systemu i zoptymalizuje jego działanie.
Podsumowanie
Wybór komputera jest zależny od posiadanego budżetu i zadań, jakie chcemy na nim wykonywać. Do podstawowych zastosowań biurowych i multimediów w zupełności wystarczą podzespoły z niższej półki, które będą przy okazji bardziej energooszczędne. W przypadku zaawansowanych gier czy wymagających zadań (np. programowanie, profesjonalna obróbka wideo, renderowanie) konieczny będzie zakup mocniejszej specyfikacji, która zapewni odpowiednią wydajność.
Artykuł przygotowany na zlecenie partnera CORE - polskiego dystrybutora antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony firmy.
Źródło zdjęć: depositphotos.com
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Prawda jest taka, że do pracy biurowej czy przeglądania neta obecnie wystarczy jakikolwiek nowy komputer – będzie szybki, jeśli wrzucimy mu SSD na PCIe.