Jak działa niszczarka plików AVG?

2

Podszkoliliście się już z wiedzy dotyczącej kasowania plików. Następnie mogliście ją poszerzyć o trwałe usuwanie danych. Chyba, że jednak chcieliście je odzyskać, wtedy również mieliśmy coś dla was. Tych, którzy korzystają z płatnych wersji oprogramowania AVG mógł zainteresować fakt, że mają dostęp do własnej niszczarki plików. Do tego działa ona banalnie prosto.

Na czym polega tradycyjne kasowanie plików?

Na dyskach HDD zapis i odczyt odbywa się na ścieżkach, które z kolei podzielone są na sektory. W celu przyspieszenia tego procesu tworzone są mapy dysku. Dane zapisywane są do sektorów, które są oznaczone jako wolne za pomocą tak zwanej flagi. Gdy kasujemy plik, nie zostaje on fizycznie usunięty, a jedynie otrzymuje flagę mówiącą, że tutaj można umieścić nowy plik. Dyski HDD są tak skonstruowane, że łatwiej jest nadpisać dane niż je wpierw wyczyścić.

W przypadku dysków SSD wszystko jest łatwiejsze. Tutaj konstrukcja sprawia, że łatwiej jest usunąć dane niż je nadpisywać. Dlatego od razu po skasowaniu są one czyszczone.

Jak działa Niszczarka?

Przypominamy, że kasując pliki na dyskach SSD już za pierwszym razem usuwamy je na dobre. Ten rodzaj dysków mocno utrudnia odzyskanie danych. Na tę chwilę jednak wciąż w użytku jest więcej dysków HDD na których trzeba nadpisać kilkakrotnie dany sektor, w którym znajdował się plik, żeby nie można go było przywrócić. Jako że sami nie mamy możliwości wyboru sektora, gdzie trafią nowe dane i celowo zapełnić lukę po skasowanym pliku musimy posiłkować się różnymi narzędziami. Takim właśnie narzędziem jest niszczarka AVG a sposób jej użytkowania znajdziecie poniżej.

Odnajdźcie folder lub plik, który chcecie usunąć i kliknijcie na nim prawą myszką.

Jedną z opcji jest niszczenie plików AVG.

Wśród możliwych wyborów interakcji z plikiem (folderem) możemy wybrać trwałe jego usunięcie za pomocą oprogramowania AVG.

AVG zapyta się nas czy na pewno chcemy to zrobić oraz ostrzeże przed konsekwencjami.

Prośba o potwierdzenie trwałego kasowania.

AVG zawsze chce się upewnić czy nie pomyliśmy się i czy kasujemy dobre dane. Jednocześnie ostrzega nas przed niemożliwością odwrócenia tego procesu.

Na krótką chwilę po udanym procesie ujrzymy komunikat o powodzeniu zadania.

Sukces trwałego skasowania pliku.

Powiadomienie o pozytywnym skasowaniu danych.

To już. Jak widać nie było się czego bać. Niszczarka działa w prosty sposób. Prawie tak łatwy jak zwykłe usuwanie plików, a mamy pewność, że nikomu nie uda się odzyskać tak skasowanych danych.

Co dzieje się z danymi podczas procesu kasowania w Niszczarce?

Niszczarka lokalizuje, gdzie plik umieszczony jest na dysku, niezależnie czy jest to HDD czy SSD. Chodzi o jego fizyczne umiejscowienie w odpowiednim sektorze, a nie miejsce widoczne w Eksploratorze plików. Następnie usuwa dane. Po czym nadpisuje to miejsce nic nie znaczącymi danymi, je także kasuje, a cały proces powtarza wielokrotnie. W ten sposób upewnia się, że przy próbie odzyskania tego sektora otrzyma się tylko nic nie znaczące pliki, które tylko zajmują miejsce, ale nie posiadają żadnej wartości. Obecnie zaleca się korzystanie z Niszczarki także na dyskach SSD, jako że pojawiły się narzędzia umożliwiające odzyskiwanie danych także z nich.

Pytania?

Jeśli macie jakieś pytania, to śmiało zadawajcie je w komentarzach. Z przyjemnością na nie odpowiemy.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Polityka prywatności
Musisz zaakceptować naszą politykę prywatności

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Jestem fizykiem medycznym i informatykiem, którego największą pasją jest pisanie tekstów. Na co dzień zajmuję się administracją IT Centrum Nauki, a po godzinach ratuję niewiasty i światy w niezliczonych grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na mojej stronie.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku