Jak działa niszczarka plików AVG?

7

Podszkoliliście się już z wiedzy dotyczącej kasowania plików. Następnie mogliście ją poszerzyć o trwałe usuwanie danych. Chyba, że jednak chcieliście je odzyskać, wtedy również mieliśmy coś dla was. Tych, którzy korzystają z płatnych wersji oprogramowania AVG mógł zainteresować fakt, że mają dostęp do własnej niszczarki plików. Do tego działa ona banalnie prosto.

Na czym polega tradycyjne kasowanie plików?

Na dyskach HDD zapis i odczyt odbywa się na ścieżkach, które z kolei podzielone są na sektory. W celu przyspieszenia tego procesu tworzone są mapy dysku. Dane zapisywane są do sektorów, które są oznaczone jako wolne za pomocą tak zwanej flagi. Gdy kasujemy plik, nie zostaje on fizycznie usunięty, a jedynie otrzymuje flagę mówiącą, że tutaj można umieścić nowy plik. Dyski HDD są tak skonstruowane, że łatwiej jest nadpisać dane niż je wpierw wyczyścić.

W przypadku dysków SSD wszystko jest łatwiejsze. Tutaj konstrukcja sprawia, że łatwiej jest usunąć dane niż je nadpisywać. Dlatego od razu po skasowaniu są one czyszczone.

Jak działa Niszczarka?

Przypominamy, że kasując pliki na dyskach SSD już za pierwszym razem usuwamy je na dobre. Ten rodzaj dysków mocno utrudnia odzyskanie danych. Na tę chwilę jednak wciąż w użytku jest więcej dysków HDD na których trzeba nadpisać kilkakrotnie dany sektor, w którym znajdował się plik, żeby nie można go było przywrócić. Jako że sami nie mamy możliwości wyboru sektora, gdzie trafią nowe dane i celowo zapełnić lukę po skasowanym pliku musimy posiłkować się różnymi narzędziami. Takim właśnie narzędziem jest niszczarka AVG a sposób jej użytkowania znajdziecie poniżej.

Odnajdźcie folder lub plik, który chcecie usunąć i kliknijcie na nim prawą myszką.

Jedną z opcji jest niszczenie plików AVG.

Wśród możliwych wyborów interakcji z plikiem (folderem) możemy wybrać trwałe jego usunięcie za pomocą oprogramowania AVG.

AVG zapyta się nas czy na pewno chcemy to zrobić oraz ostrzeże przed konsekwencjami.

Prośba o potwierdzenie trwałego kasowania.

AVG zawsze chce się upewnić czy nie pomyliśmy się i czy kasujemy dobre dane. Jednocześnie ostrzega nas przed niemożliwością odwrócenia tego procesu.

Na krótką chwilę po udanym procesie ujrzymy komunikat o powodzeniu zadania.

Sukces trwałego skasowania pliku.

Powiadomienie o pozytywnym skasowaniu danych.

To już. Jak widać nie było się czego bać. Niszczarka działa w prosty sposób. Prawie tak łatwy jak zwykłe usuwanie plików, a mamy pewność, że nikomu nie uda się odzyskać tak skasowanych danych.

Co dzieje się z danymi podczas procesu kasowania w Niszczarce?

Niszczarka lokalizuje, gdzie plik umieszczony jest na dysku, niezależnie czy jest to HDD czy SSD. Chodzi o jego fizyczne umiejscowienie w odpowiednim sektorze, a nie miejsce widoczne w Eksploratorze plików. Następnie usuwa dane. Po czym nadpisuje to miejsce nic nie znaczącymi danymi, je także kasuje, a cały proces powtarza wielokrotnie. W ten sposób upewnia się, że przy próbie odzyskania tego sektora otrzyma się tylko nic nie znaczące pliki, które tylko zajmują miejsce, ale nie posiadają żadnej wartości. Obecnie zaleca się korzystanie z Niszczarki także na dyskach SSD, jako że pojawiły się narzędzia umożliwiające odzyskiwanie danych także z nich.

Pytania?

Jeśli macie jakieś pytania, to śmiało zadawajcie je w komentarzach. Z przyjemnością na nie odpowiemy.

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj dobry program antywirusowy AVG Internet Security. Idealny do zabezpieczenia maili, przelewów bankowych i danych w Twoim komputerze.

antywirus avg logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 5 Średnia: 2.4]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Na co dzień zajmuję się bezpieczeństwem IT w Centrum Nauki, sprzedaję narzędzie do dokumentowania baz danych i pomagam wielu małym studiom wypromować ich gry. Po godzinach zaś ratuję niewiasty i światy w niezliczonych właśnie grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na stronie gamesguru.org.

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
securitypartners.pl
5 lat temu

Często ludzie przed sprzedażą komputera formatują dyski licząc, że nikomu już nie uda się odzyskać plików jakie tam były – często bardzo ważne lub poufne. AVG stworzyło bardzo przydatną funkcję dla wszystkich tych, którzy chcą na trwałe pozbyć się plików i spać spokojnie z pewnością, że nie trafią one w niepowołane ręce.

securitypartners.pl
securitypartners.pl
3 lat temu

Często ludzie przed sprzedażą komputera formatują dyski licząc, że nikomu już nie uda się odzyskać plików jakie tam były – często bardzo ważne lub poufne. AVG stworzyło bardzo przydatną funkcję dla wszystkich tych, którzy chcą na trwałe pozbyć się plików i spać spokojnie z pewnością, że nie trafią one w niepowołane ręce.

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
3 lat temu

Zgadza się. Dziękujemy za komentarz!

XRumerTest
XRumerTest
3 lat temu

Hello. And Bye.

Natalie
Natalie
3 lat temu

Czy skasowany plik da się jakoś odzyskać?

Q_KAMIL
Q_KAMIL
3 lat temu

Witam, jaką mamy pewność ze po usunięciu pliku przez Niszczarkę nie zostanie on odzyskany tak jak jest opisane pod tym linkiem https://niebezpiecznik.pl/p… ?

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku