Jeśli udało ci się w końcu utworzyć mocne hasło to świetnie. A teraz utwórz jeszcze jedno i jeszcze jedno. Dla wszystkich swoich urządzeń mobilnych i na wszystkie konta. Ile ich będzie? Pewnie dużo, bardzo dużo – i dlatego właśnie, w wielkim skrócie, potrzebujesz menedżera haseł.
Menedżer haseł. Dlaczego jest potrzebny?
Spis treści
- 1.Skomplikowane hasło to konieczność
- 2.Hasła nie mogą się powtarzać
- 3.Masz za dużo kont na różnych witrynach
- 4.Menedżer haseł to tylko jedno hasło
- 5.Dostępne za darmo
- 6.Menedżer haseł nie jest idealny
- 7.Warto czy nie warto?
Jeżeli jednak nie przekonało cię to, przeczytaj 5 kolejnych powodów, dla których warto rozważyć korzystanie z menedżera haseł.
1.Skomplikowane hasło to konieczność
Jak już zapewne wiesz, hasło to pierwsza linia obrony. Nieważne z jakiego serwisu korzystasz, najlepszym zabezpieczeniem jest Twoje hasło. Ale utworzenie naprawdę silnego, trudnego do złamania hasła jest trudne. Nie jest to niemożliwe, ale zdecydowanie łatwiej zdać się w tym zakresie na menedżera haseł. Wygeneruje on dla Ciebie bardzo mocne hasło, silniejsze niż Ty sam byłbyś w stanie wymyślić.
2.Hasła nie mogą się powtarzać
Posiadanie silnego hasła to już ogromny plus, ale cały trud pójdzie nie marne, jeśli używasz go dosłownie wszędzie. O tym się często zapomina, ale jedno hasło to zdecydowanie za mało w dzisiejszych czasach.
Niestety, nawet jeśli Twoje hasło jest super mocne to zabezpieczenia witryn, z których korzystasz mogą nie być takie solidne. Wystarczy, że hakerzy włamią się na jedną z takich witryn i przejmą Twoje hasło – jeśli masz tylko jedno, to niestety, ale włamią się także na wszystkie Twoje pozostałe konta. Dokładnie tak, jakby przewracały się kostki domina.
3.Masz za dużo kont na różnych witrynach
Jeżeli musiałbyś zapamiętać 2 lub 3 silne hasła, to prawdopodobnie nie byłoby z tym problemu. Troszkę poćwiczyłbyś pamięć i już. Jednak według ostrożnych szacunków przeciętny użytkownik internetu ma około 26 różnych kont użytkownika, np. do poczty e-mail, na bloga, do prasy codziennej, do forum tematycznego, do zakupów w kilku różnych sklepach itp.
Nawet jeśli takiemu użytkownikowi udałoby się utworzyć silne i niepowtarzalne hasło dla każdego konta, nie byłby w stanie go zapamiętać. Według przeprowadzonych badań internauci mają na swoich skrzynkach średnio 37 próśb o ustawienie nowego hasła. Oznacza to, że ktoś 37 razy zapomniał swoje hasło i po raz kolejny musiał utworzyć nowe.
4.Menedżer haseł to tylko jedno hasło
Menedżer haseł nie tylko znacznie zwiększa Twoje bezpieczeństwo, ale również ułatwia życie.
Dobry menedżer haseł:
- Tworzy mocne, niepowtarzalne hasła dla wszystkich Twoich kont.
- Zapamiętuje je i automatycznie podstawia, więc nie musisz ich wpisywać.
- Szyfruje przechowywane hasła.
- Wymaga od Ciebie zapamiętania jedynie Hasła Głównego.
Hasło Główne to jedyne hasło, które musisz zapamiętać, resztą zajmuje się menedżer haseł. Koniec więc z zastanawianiem się, czy hasło do tego konta było takie, czy takie, czy duże „E” czy jednak małe, a na koniec reset hasła, bo jednak nic nie pasuje. Zdecydowanie łatwiej zapamiętać jednak jedno hasło i nie zaprzątać sobie głowy pozostałymi.
5.Dostępne za darmo
Jeżeli chętnie skorzystałbyś z menedżera haseł, ale nie chcesz lub nie możesz na to przeznaczyć pieniędzy to naprawdę nie musisz. Konkurencja na rynku jest już tak duża, że bez problemu znajdziesz menedżera haseł, który jest bezpłatny. Niektóre z nich, np. Dashlane lub Lastpass oferują darmowe zarządzanie hasłami na jednym urządzeniu, a opcja płatna umożliwia synchronizację haseł na wszystkich Twoich urządzeniach.
Inne tego typu programy są oprócz tego, że darmowe to udostępniane również na zasadzie open source. Oznacza to, że programiści mogą na bieżąco modyfikować kod i ulepszać program, a Ty możesz dobrać sobie program zgodnie z funkcjami, na jakich zależy ci najbardziej. Przeczytaj jak wykorzystać KeePass w małej firmie.
Płatne aplikacje nie zawsze oferują lepszą ochronę, ale mają dodatkowe zalety. Na przykład prawie wszystkie oferują powiadomienia, gdy hakerzy włamali się na konkretne serwisy i użytkownikom zaleca się zmianę hasła.
6.Menedżer haseł nie jest idealny
Pomimo swojej niebywałej użyteczności menedżer haseł nie jest idealny i nie jest pozbawiony wad.
Niektóre z nich stały się w przeszłości celem ataku hakerów (LastPass). Czasami słabym punktem staje się przechowywanie danych w chmurze lub synchronizacja pomiędzy urządzeniami. Niestety nawet najlepszy menedżer haseł zda się na nic, jeśli Twoje Hasło Główne będzie słabe. Konieczne jest utworzenie jak najsilniejszego hasła – musisz zapamiętać tylko to jedno, więc niech będzie naprawdę dobre.
Menedżer haseł nie chroni przed złośliwym oprogramowaniem. Jeśli więc niestety gdzieś na Twoim komputerze zainstalował się keylogger, może on przejąć Twoje hasło, gdy wystukujesz je na klawiaturze. Sam menedżer haseł nie wystarczy, koniecznie musisz dodać do niego dobry program antywirusowy, np. AVG Ultimate
Pomimo tego, że menedżer haseł to świetny dodatek do zapewnienia ci bezpieczeństwa, to jednak jest to tylko ciągle jednoetapowa weryfikacja Twojej tożsamości. Zdecydowanie bezpieczniejsza jest weryfikacja dwuetapowa, gdy oprócz hasła potrzebny jest na bieżąco generowany token. Nawet, jeśli Twoje hasło zostanie wykradzione to bez tokena nikt nie będzie się w stanie włamać na konto.
Najlepsze programy zarządzające hasłami zazwyczaj oferują pewne formy weryfikacji dwuetapowej, ale również popularne serwisy jak np. Google, Apple czy Facebook umożliwiają włączenie takiej opcji dla każdego użytkownika.
7.Warto czy nie warto?
Podsumowując, nie ma czegoś takiego jak 100% bezpieczeństwo. I nawet jeśli menedżer haseł nie jest idealny, to wciąż zdecydowanie zapewnia lepszą ochronę niż byle jakie, przypadkowe hasło. W najbliższej przyszłości raczej nie pozbędziemy się haseł, a być może jeszcze zwiększy się ich liczba do zapamiętania. Dlaczego więc nie ułatwić sobie życia i skorzystać z menedżera haseł?
Koniecznie zobacz jak krok po kroku tworzyć bezpieczne hasła
Źródło: http://www.avg.com/us-en/why-you-need-a-password-manager
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG Ultimate to najlepszy program antywirusowy. Jeden program zabezpiecza, chroni i przyśpiesza prace komputera.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
[…] Czy trzeba pamiętać wszystkie hasła? Nie, jeżeli używasz managera haseł. […]
[…] do przechowywania haseł jak KeePass. Jest to dobre rozwiązanie z wielu powodów. Po pierwsze taki manager haseł szyfruje wszystkie swoje dane, po drugie, w łatwy sposób skopiujemy dane logowania pomiędzy nim […]
Na bazie wszystkiego warto z nich korzystać, tylko nie jestem pewny czy te z chmurą są takie bezpieczne. Może lepiej wykorzystywać te lokalne do przechowywania, niż zaufać takim z sieci.