Menedżer haseł – czy warto z niego korzystać?

0

Jeśli udało ci się w końcu utworzyć mocne hasło to świetnie. A teraz utwórz jeszcze jedno i jeszcze jedno. Dla wszystkich swoich urządzeń mobilnych i na wszystkie konta. Ile ich będzie? Pewnie dużo, bardzo dużo – i dlatego właśnie, w wielkim skrócie, potrzebujesz menedżera haseł.

Menedżer haseł. Dlaczego jest potrzebny?

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń


Pobierz za darmo dostęp do encyklopedii Bezpieczeństwa AVG!

Darmowe porady przygotowane przez ekspertów AVG – kliknij i pobierz teraz!


Jeżeli jednak nie przekonało cię to, przeczytaj 5 kolejnych powodów, dla których warto rozważyć korzystanie z menedżera haseł.

1.Skomplikowane hasło to konieczność

Jak już zapewne wiesz, hasło to pierwsza linia obrony. Nieważne z jakiego serwisu korzystasz, najlepszym zabezpieczeniem jest Twoje hasło. Ale utworzenie naprawdę silnego, trudnego do złamania hasła jest trudne. Nie jest to niemożliwe, ale zdecydowanie łatwiej zdać się w tym zakresie na menedżera haseł. Wygeneruje on dla Ciebie bardzo mocne hasło, silniejsze niż Ty sam byłbyś w stanie wymyślić.

2.Hasła nie mogą się powtarzać

Posiadanie silnego hasła to już ogromny plus, ale cały trud pójdzie nie marne, jeśli używasz go dosłownie wszędzie. O tym się często zapomina, ale jedno hasło to zdecydowanie za mało w dzisiejszych czasach.

Niestety, nawet jeśli Twoje hasło jest super mocne to zabezpieczenia witryn, z których korzystasz mogą nie być takie solidne. Wystarczy, że hakerzy włamią się na jedną z takich witryn i przejmą Twoje hasło – jeśli masz tylko jedno, to niestety, ale włamią się także na wszystkie Twoje pozostałe konta. Dokładnie tak, jakby przewracały się kostki domina.

3.Masz za dużo kont na różnych witrynach

Jeżeli musiałbyś zapamiętać 2 lub 3 silne hasła, to prawdopodobnie nie byłoby z tym problemu. Troszkę poćwiczyłbyś pamięć i już. Jednak według ostrożnych szacunków przeciętny użytkownik internetu ma około 26 różnych kont użytkownika, np. do poczty e-mail, na bloga, do prasy codziennej, do forum tematycznego, do zakupów w kilku różnych sklepach itp.

Nawet jeśli takiemu użytkownikowi udałoby się utworzyć silne i niepowtarzalne hasło dla każdego konta, nie byłby w stanie go zapamiętać. Według przeprowadzonych badań internauci mają na swoich skrzynkach średnio 37 próśb o ustawienie nowego hasła. Oznacza to, że ktoś 37 razy zapomniał swoje hasło i po raz kolejny musiał utworzyć nowe.

4.Menedżer haseł to tylko jedno hasło

Menedżer haseł nie tylko znacznie zwiększa Twoje bezpieczeństwo, ale również ułatwia życie.
Dobry menedżer haseł:

  • Tworzy mocne, niepowtarzalne hasła dla wszystkich Twoich kont.
  • Zapamiętuje je i automatycznie podstawia, więc nie musisz ich wpisywać.
  • Szyfruje przechowywane hasła.
  • Wymaga od Ciebie zapamiętania jedynie Hasła Głównego.

Hasło Główne to jedyne hasło, które musisz zapamiętać, resztą zajmuje się menedżer haseł. Koniec więc z zastanawianiem się, czy hasło do tego konta było takie, czy takie, czy duże „E” czy jednak małe, a na koniec reset hasła, bo jednak nic nie pasuje. Zdecydowanie łatwiej zapamiętać jednak jedno hasło i nie zaprzątać sobie głowy pozostałymi.

5.Dostępne za darmo

Jeżeli chętnie skorzystałbyś z menedżera haseł, ale nie chcesz lub nie możesz na to przeznaczyć pieniędzy to naprawdę nie musisz. Konkurencja na rynku jest już tak duża, że bez problemu znajdziesz menedżera haseł, który jest bezpłatny. Niektóre z nich, np. Dashlane lub Lastpass oferują darmowe zarządzanie hasłami na jednym urządzeniu, a opcja płatna umożliwia synchronizację haseł na wszystkich Twoich urządzeniach.

Inne tego typu programy są oprócz tego, że darmowe to udostępniane również na zasadzie open source. Oznacza to, że programiści mogą na bieżąco modyfikować kod i ulepszać program, a Ty możesz dobrać sobie program zgodnie z funkcjami, na jakich zależy ci najbardziej. Przeczytaj jak wykorzystać KeePass w małej firmie.

Płatne aplikacje nie zawsze oferują lepszą ochronę, ale mają dodatkowe zalety. Na przykład prawie wszystkie oferują powiadomienia, gdy hakerzy włamali się na konkretne serwisy i użytkownikom zaleca się zmianę hasła.

6.Menedżer haseł nie jest idealny

Pomimo swojej niebywałej użyteczności menedżer haseł nie jest idealny i nie jest pozbawiony wad.

Niektóre z nich stały się w przeszłości celem ataku hakerów (LastPass). Czasami słabym punktem staje się przechowywanie danych w chmurze lub synchronizacja pomiędzy urządzeniami. Niestety nawet najlepszy menedżer haseł zda się na nic, jeśli Twoje Hasło Główne będzie słabe. Konieczne jest utworzenie jak najsilniejszego hasła – musisz zapamiętać tylko to jedno, więc niech będzie naprawdę dobre.

Menedżer haseł nie chroni przed złośliwym oprogramowaniem. Jeśli więc niestety gdzieś na Twoim komputerze zainstalował się keylogger, może on przejąć Twoje hasło, gdy wystukujesz je na klawiaturze. Sam menedżer haseł nie wystarczy, koniecznie musisz dodać do niego dobry program antywirusowy, np. AVG Ultimate

Pomimo tego, że menedżer haseł to świetny dodatek do zapewnienia ci bezpieczeństwa, to jednak jest to tylko ciągle jednoetapowa weryfikacja Twojej tożsamości. Zdecydowanie bezpieczniejsza jest weryfikacja dwuetapowa, gdy oprócz hasła potrzebny jest na bieżąco generowany token. Nawet, jeśli Twoje hasło zostanie wykradzione to bez tokena nikt nie będzie się w stanie włamać na konto.

Najlepsze programy zarządzające hasłami zazwyczaj oferują pewne formy weryfikacji dwuetapowej, ale również popularne serwisy jak np. Google, Apple czy Facebook umożliwiają włączenie takiej opcji dla każdego użytkownika.

7.Warto czy nie warto?

Podsumowując, nie ma czegoś takiego jak 100% bezpieczeństwo. I nawet jeśli menedżer haseł nie jest idealny, to wciąż zdecydowanie zapewnia lepszą ochronę niż byle jakie, przypadkowe hasło. W najbliższej przyszłości raczej nie pozbędziemy się haseł, a być może jeszcze zwiększy się ich liczba do zapamiętania. Dlaczego więc nie ułatwić sobie życia i skorzystać z menedżera haseł?

Koniecznie zobacz jak krok po kroku tworzyć bezpieczne hasła 


Licencja bez limitu stanowisk.


Źródło: http://www.avg.com/us-en/why-you-need-a-password-manager

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG Ultimate to najlepszy program antywirusowy. Jeden program zabezpiecza, chroni i przyśpiesza prace komputera.

antywirus avg logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Avatar

Z wykształcenia filolog, z wyboru tłumacz. Uwielbia swojego Kindle'a, nie rozstaje się ze smartfonem, nie wyobraża sobie życia offline. A do tego niepoprawna zakupoholiczka (oczywiście online).

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku