Zapłatą za darmowy system, jakim dla wielu był Windows 10, są pewne opcje zaszyte w kodzie. Część z nich, na szczęście, możemy wyłączyć, żeby przyspieszyć działanie całego systemu. Poniżej zebraliśmy dla was trochę porad, bez czego możecie spokojnie się obejść, jednocześnie otrzymując w zamian zwiększoną prędkość pracy. Zainteresowani?
Pokazujemy jakie opcje wyłączyć żeby przyśpieszyć Windows 10
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Spis treści
- Opcje WiFi
- Aktualizacje
- Prywatność
- Menu Start
- Zarządzenie menu Usługi
- Zobacz poradnik jak przyśpieszyć Windows 10
- Podsumowanie
Opcje WiFi
Zaczniemy od ustawień bezprzewodowego Internetu. Otwieramy Menu Start, następnie zaczynamy pisać Ustawienia. Powinny się nam pojawić w podpowiedzi, klikamy je. W oknie Ustawień klikamy Sieć i Internet.
Funkcja, którą warto wyłączyć to Sieci Hotspot 2.0. W tym przypadku łączymy się z niezabezpieczonymi punktami dostępowymi bezwiednie. Dodatkowo jeśli nasz komputer będzie cały czas poszukiwać najlepszej sieci, do której by się mógł przyłączyć, będzie zużywać do tego swoje zasoby.
Aktualizacje
Gdy skończyliśmy z WiFi klikamy na strzałkę w lewym górnym rogu. Zabierze nas ona z powrotem do menu Ustawień. Tym razem zajmiemy się aktualizacjami. W tym celu w Ustawieniach klikamy na Aktualizacja i Zabezpieczenia.
Na początek klikamy Opcje zaawansowane, w których wyłączamy automatyczną instalację aktualizacji. Zamiast tego wybieramy ręczne sterowanie całym procesem.
Dalej, klikamy na Wybierz sposób dostarczania aktualizacji. Jedyną opcję jaką tu mamy jest udostępnianie innym ściągniętych przez nas aktualizacji, na zasadach P2P (Peer-to-Peer). Możecie ją zupełnie wyłączyć. Inną możliwością jest pozostawienie tej opcji, ale tylko dla komputerów w sieci lokalnej. Ja tak mam, dzięki temu laptopy szybciej zaciągają najnowsze łatki w momencie gdy są dużo rzadziej użytkowane niż komputer stacjonarny.
Prywatność
Ponownie klikamy w strzałkę i wracamy do głównego menu Ustawień. Wchodzimy w Prywatność. Tam witają nas ustawienia ogólne. Polecamy wyłączyć trzy pierwsze opcje, czwartą zostawiając do waszej decyzji. Przy włączonych tych właściwościach cały czas w tle byłyby wysyłane dane do Microsoftu. Chyba aż tak bardzo nie chcecie się bratać z naszym Amerykańskim kolegą?
Kontynuujemy przeglądanie tej zakładki. Przechodzimy do Lokalizacji. W pierwszej kolejności musimy się zastanowić czy wyłączamy lokalizację dla każdej aplikacji, czy chcemy tym zarządzać ręcznie. W moim przypadku dezaktywowałem całość. Jeśli rozmyślicie się w późniejszym terminie możecie wyczyścić historię lokalizacji sprzętu. Choć co poszło w świat, to już niestety poszło. Całość ma znaczenie głównie dla posiadaczy sprzętu przenośnego. Wiadomo, że komputer stacjonarny nie zmienia za często miejsca swojego pobytu.
Warto też powyłączać stałe dostępy aplikacji dla kamery i mikrofonu, w kolejnych dwóch zakładkach. Naprawdę, nie ma potrzeby by były one włączone przez cały czas.
Kolejną wątpliwą rzeczą są dane zbierane do poprawy waszej komunikacji z Cortaną – głosem Windowsa. W kryjących się pod nazwą Mowa oraz Personalizacja pisma odręcznego i wpisywanie opcjach wolicie by Cortana przestała was poznawać.
Ostatnią wartą wzmianki rzeczą w menu Prywatności jest zakładka Aplikacje w tle. Z jej poziomu zadecydujemy co, zgodnie z nazwą, chcemy aby działało w tle. Niestety w tym przypadku nie ma przycisku wyłączającego wszystkie dostępne opcje. Nie mniej jednak, całość zajmie wam to tylko chwilę.
Menu Start
Opuszczamy menu Ustawień i otwieramy Menu Start. W jego górnej części powinniśmy widzieć kafelki, które żyją sobie spokojnie, przez nikogo niepokojone. Zazwyczaj są to Kalendarz, zdjęcia, pogoda, informacje, poczta. Może być ich znacznie więcej. W celu pozbycia się ich należy kliknąć na nie prawą myszą i odpiąć je od Menu Start. W ten sposób kolejne rzeczy przestaną nam pracować w tle. Jeśli wyłączyliśmy je w Ustawieniach to nie znikną one same. Będą jedynie statycznie siedzieć w Menu Start, do czasu aż sami zadecydujemy co z nimi zrobić.
Zarządzenie menu Usługi
W wielu miejscach można znaleźć informację o tym, że wyłączając niektóre usługi przyspieszymy komputer. Rzekomo zabierają one olbrzymie ilości zasobów komputera, które mogłyby być spożytkowane na co innego. Wszystko to jest prawdą, o ile macie sprzęt, w którym jest na przykład 128 MB pamięci RAM. Zgadza się, napisaliśmy MB, nie GB. To nie jest literówka. W obecnych czasach usługi te nie mają znaczenia dla ogólnej wydajności komputera. Wspominamy jednak o tym fakcie, bo wiemy jak popularne jest to hasło.
Zobacz poradnik jak przyśpieszyć Windows 10
Jeżeli wolisz formę wideo – zobacz co możesz przyspieszyć w Windows 10 na poniższym filmie.
Podsumowanie
Wszystkie te rzeczy przyspieszą działanie waszego sprzętu w momencie, gdy jesteście na granicy wydajności. Dla osób, które mają nowoczesne układy i dużą ilość pamięci RAM będą to zmiany kosmetyczne. W obu przypadkach warto jednak się przyjrzeć tym opcjom, jako, że zwiększają one waszą prywatność. Gdy przeszkadza wam część aplikacji domyślnych przeczytajcie nasz tekst o tym jak je odinstalować.
A tu znajdziesz artykuł jak przyspieszyć komputer.
Nie mniej jednak jeśli to wciąż za małe przyspieszenie działania Windowsa, to przypominamy, że możecie zainstalować nasz program AVG Tune UP. Jest to osobna aplikacja, ale możecie ją zainstalować jeśli tylko posiadacie pakiet dla domu BEZ LIMITU STANOWISK AVG Ultimate.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUP to program do przyśpieszenia komputera. Odśwież swój komputer i odkryj jego moc na nowo.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Artykuł bardzo przydatny i na pewno wielu osobom się przyda 🙂 w życiu bym nie pomyślała, że aż tyle kruczków ten Windows posiada. Swoją drogą ciekawi mnie czy Windows np 7 również na poukrywane niepotrzebne funkcje, które spowalniają komputer. W sumie moglibyście również dla starszych systemów stworzyć takie poradniki, bo przecież to właśnie na nich działa stary sprzęt i to jemu najbardziej przydałoby się przyspieszenie 🙂
Pozdrawiam serdecznie.
tu sa zawsze dobre porady, dziekujemy…
Artykuł bardzo przydatny i na pewno wielu osobom się przyda 🙂 w życiu bym nie pomyślała, że aż tyle kruczków ten Windows posiada. Swoją drogą ciekawi mnie czy Windows np 7 również na poukrywane niepotrzebne funkcje, które spowalniają komputer. W sumie moglibyście również dla starszych systemów stworzyć takie poradniki, bo przecież to właśnie na nich działa stary sprzęt i to jemu najbardziej przydałoby się przyspieszenie :)Pozdrawiam serdecznie.
„Wszystko to jest prawdą, o ile macie sprzęt, w którym jest na przykład 128 MB pamięci RAM. Zgadza się, napisaliśmy MB, nie GB. To nie jest literówka. W obecnych czasach usługi te nie mają znaczenia dla ogólnej wydajności komputera. Wspominamy jednak o tym fakcie, bo wiemy jak popularne jest to hasło.” Cóż to za brednie, jasne wyłączając jedną usługę nic się nie ugra, ale wyłączając ich 20, np. w laptopie z 4GB RAM zrobi kolosalną różnicę.
Dokladnie. To ze Uslugi zajmuja tylko 128 MB to nie wszystko. Chodzi jeszczce o zajete przerwania procesora i ramu zeby non stop monitorowac ich stan. Systemy z wolnym odczytem/zapisem: Dysk/Ram dostaja wlasnie przez to zadyszki. Trzeba bezwzglednie wylaczyc zbedne Uslugi. Przyspieszenie i reaktywnosc systemu widac od razu po tym zabiegu.
Dokładnie tak, pełna zgoda 🙂
To prawda. Poza tym jeszcze w moim poprzednim laptopie usługi zabierały bardzo dużo
A teraz jak Pani ocenia wydajność laptopa? Taka sama jak w chwili rozpoczęcia pracy na nim?
Pięknie dziękuję za ten artykuł. Przestudiowałam, wyłączyłam co się dało zgodnie z zaleceniami i od razu wszystko pracuje jakby szybciej. Rewelacja!
Bardzo mnie to cieszy 🙂
No cóż myślałem że mogę liczyć na listę usług które mogę bezpiecznie wyłączyć, bo tak mnie nakierowało google. Rozczarowałem się trochę choć niektóre informacje odświeżyłem, a o jednej nie wiedziałem.
Co dokładnie Pana rozczarowało? Przez usługi, chodzi Panu konkretnie o coś co nazywa się usługi Windows?
Zabieram się za to u siebie, na razie większość rzeczy już wykonałem jak radzicie. Za wiele tego wszystkiego jest naćkane domyślne
Zgadzam się. Jest mnóstwo rzeczy, które jest instalowane domyślnie „dla naszego dobra”. Warto jednak zrobić te porządki 🙂
no i ja zrobiłem porzadek na leciwym laptopie, jest trochę szybciej
Super, bardzo się cieszymy! 🙂
Dzien dobry
Jak na stale zmieniac priorytety w systemie windows 10 i czy to da zauwazalną poprawe responsywnosci gdy np obnizy sie priorytet niektorym programom .Pytanie korym mozna obnizyc i czym to zrobic i czy cos to da
Na krotko da sie menadzerem zadan . Na stale da sie programem Process Lasso ale do tego programu nie mam specjalnie zaufania .Moze jest jakis inny prostszy . Najlepszy bylby bezinstalacyjny
Uprzejmie prosze o omowienie tego tematu
Pozdrawiam
Hej,
Wpływ takiego zarządzania priorytetami jest raczej marginalny. Ogólnie obniżanie priorytetu aplikacjom poniżej standardowego powoduje zwykle problemy z ich działaniem, a nie lepszą wydajność innych. Jedyne sensowne rozwiązanie to usypianie nieużywanych programów aby zwalniać zasoby, robi to np AVG TuneUp, Avast Cleanup, CCleaner professional.
To pomysl Microsoftu https://www.benchmark.pl/aktualnosci/windows-11-optymalizacje-wydajnosci-i-szybkosci-dzialania.html Cos takiego chce uzyskac w windows 10 PS do Avg w ogole nie mam zaufania , Avast to samo , CCleaner uzywam ale darmowej wersji ( nie sprawdzalem czy da sie tam uspic proces ale takie cos tez nie bylo by raczej dobre bo chyba za kazdym razem trzeba bylo by usypiac od nowa (po restarcie PC) Tego jednak nie wiem jak to dziala i moze Pan przyblizyc temat Programem Process hacked da sie zapamietywac priorytety (ale musi dzialac w tle ) Liczylem ze Pan poduczy mnie jakie procesy moge obnizyc a jakie podwyzszyc Idealny wg… Czytaj więcej »