Wakacje się rozpoczęły, Polacy ruszyli w podróże małe i duże. Niezależnie od tego czy spędzacie urlop nad polskim morzem, w Bieszczadach, czy zamarzyło się wam sushi w Tokio. Na pewno macie ze sobą swój ukochany smartfon, a i pewnie laptop w torbie został zabrany. Co zrobić, aby nasz sprzęt był bezpieczny?
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Przed wyruszeniem w drogę należy zabrać…
Pierwszą rzeczą, która może nam się przydać to darmowe mapy. Dzięki nim zwiedzimy cały świat dokładnie wiedząc, gdzie idziemy, nie błądząc i korzystając z uroków lokalnej zabudowy.
Dowiedzcie się więcej o darmowych mapach.
Drugą, może mniej przydatną rzeczą, ale jednak sprawiającą, że będziemy czuć się pewniej jest kamerka samochodowa. Na drogach nie brakuje różnych zdarzeń. Życzymy wam, aby nic się nie stało podczas wszystkich waszych podróży, ale przezorny zawsze ubezpieczony (także w nocy na parkingu).
Poczytajcie o kamerkach samochodowych.
W przypadku, gdy lubicie zwiedzać i na długie godziny opuszczacie pokój, do tego zamiast aparatu fotograficznego zabraliście smartfon, to warto pomyśleć o powerbanku. O pojemności minimum 8000 mAh. Korzystanie z map, robienie zdjęć, wrzucanie tych ostatnich na media społecznościowe, niestety rozładowuje telefon błyskawicznie.
Pamiętajcie, żeby posiadać apteczkę z nieprzeterminowanymi elementami, atestowaną gaśnicę, zestaw do zmiany koła i samo koło zapasowe, kamizelkę odblaskową, a także sprawdźcie prawo drogowe w krajach, do których się wybieracie. Nasi południowi sąsiedzi na przykład nie przepadają za kamerami/GPSem/telefonem umieszczonym na środku przedniej szyby.
Bezpieczny laptop
Nie ważne czy jest to sprzęt domowy, czy służbowy, należy o niego dbać. Zebraliśmy dla was listę porad, które warto przeczytać przed wyjazdem.
- Zaszyfrujcie komputer albo z poziomu systemu – Bitlockerem, jeśli jest to możliwe, albo z użyciem chociażby VeraCrypt.
- Zróbcie backup ważnych plików.
- Zaktualizujcie oprogramowanie antywirusowe.
- Ustawcie hasło na wszystkich profilach dostępnych na laptopie. Najlepiej by hasła różniły się znacząco między sobą.
- Jeśli odchodzicie od laptopa, gdy nie jesteście w pokoju koniecznie się wylogujcie. Przypominamy, służy do tego skrót Znak Windows + L.
- Nie pozostawiajcie włączonego komputera w pokoju, gdy wychodzicie. Co najmniej go wylogujcie.
- Jeśli korzystacie z publicznych WiFi nie logujcie się nigdzie. Wasze dane mogą być przechwytywane. Korzystajcie z programów VPN.
- Unikajcie obcych pendrivów, pliki przesyłajcie sobie siecią. Korzystając z programów do transferu danych.
- Unikajcie wysokich temperatur i nie wystawiajcie laptopów na promienie słoneczne. Piasek z plaży również nie służy dobrze sprzętowi.
- Do transportu zaopatrzcie się w odpowiednią torbę lub plecak, tak by nie uszkodzić mechanicznie sprzętu.
Bezpieczny smartfon
Choć łatwiej zająć się bezpieczeństwem smartfonu, nie należy zapominać, że i jemu przyda się dodatkowa ochrona.
- Przed wyjazdem sprawdźcie taryfę waszej sieci w danym kraju. Jeśli jest on w Unii Europejskiej, według nowego prawa korzystacie w nim z telefonu jak w Polsce. Jeśli nie, należy zdecydowanie uważać na połączenia i transmisję danych. Polecamy ją ewentualnie wyłączyć i uruchamiać tylko w momentach, gdy jest ona niezbędna. Pamiętajcie, że odebrany telefon kosztuje dużo mniej niż wykonany.
- Zaszyfrujcie swój smartfon, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście.
- Zróbcie kopię danych i kontaktów.
- Jeśli macie taką opcję ustawcie pułapkę zdjęciową oraz aktywujcie lokalizację telefonu.
- Zainstalujcie antywirus na smartfonie z Androidem.
- Ustawcie odblokowanie telefonu poprzez zabezpieczenie hasłem, pinem, gestem, odciskiem palca, skanem twarzy.
- Wyłączcie Bluetooth i automatyczne łączenie do niezabezpieczonych sieci WiFi.
- Nie ściągajcie aplikacji, nawet polecanych, z innego źródła niż oficjalne sklepy.
- Trzymajcie smartfon zawsze tak, by ciężko go było wam wyciągnąć czy wyszarpnąć.
- Jeśli łączycie się z WiFi uruchomcie aplikacje do VPN, tak by wasze połączenie było bezpieczne.
Przezorny zawsze ubezpieczony
Jeśli odpowiednio zabezpieczycie swoją elektronikę wyjedzie ona z wami na wakacje i wróci nienaruszona. Pamiętajcie, że sprzęt nie lubi wysokich temperatur, nasłonecznienia i wilgoci. Lepiej też dopłacić i kupić profesjonalną obudowę do smartfonu, do zdjęć pod wodą niż żeby się przykro przekonać, że przecieka. Zakup powerbanku też nie jest nieuzasadniony. Jeśli macie jakieś pytania, dajcie nam znać o nich w komentarzach.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Poznaj AVG Internet Security Unlimited – antywirus android. Serfuj po Internecie, płać przelewem, przechowuj zdjęcia na smartfonie i nie martw się zagrożeniami na urządzeniach mobilnych.