45 skrótów klawiszowych, które ułatwią Ci życie – część 1

149

Czy nie macie czasami dosyć klikania myszką podczas pisania tekstu? Musicie się odrywać by coś skopiować, wkleić, zapisać, wydrukować. Czy wiecie, że jest całe morze przydatnych skrótów klawiszowych, które kompletnie pozwolą wyeliminować potrzebę zdjęcia rąk z klawiatury? Zebraliśmy dla was 15 podstawowych skrótów oraz jeden bonusowy w ramach ostrzeżenia. Przez plus w podanych skrótach rozumiemy wpierw wciśnięcie pierwszego z klawiszy i trzymając go wciśniętego przyciskamy drugi.

45 skrótów klawiszowych, które ułatwią Ci życie – część 1

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Ctrl + C

Skrót odpowiadający za kopiowanie. Nieważne czy jest to tekst, plik, kawałek zaznaczonego obrazka, a może cały katalog. Wszędzie gdzie wciśniecie kombinację tych dwóch klawiszy coś zostanie skopiowane do schowka. Uwaga, jeśli wciśniecie to drugi raz w innym miejscu zapamiętana zostanie tylko ostatnia operacja kopiowania.

Ctrl + X

Za tym skrótem kryje się opcja wycinania. Działa podobnie do kopiowania. Różnica polega na tym, że plik czy tekst znika z oryginalnego położenia. Jeśli w tym czasie jak dane są w schowku wciśniemy kopiowanie bądź kolejne wycinanie zawartość zniknie bezpowrotnie!

Ctrl + V

Za pomocą tego skrótu wkleimy to co skopiowaliśmy lub wycięliśmy poprzednimi dwoma. To co mamy w schowku możemy wklejać dowolną ilość razy.


Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź


Ctrl + S

Przy użyciu tych dwóch klawiszy zapiszemy aktualną pracę z dokumentem, obrazem, plikiem. Jeśli nie zapisywaliśmy go jeszcze nigdy wcześniej to ukaże się nam okno wyboru lokalizacji do zapisania pliku i możliwość nadania mu nazwy.

Ctrl + P

Szybkie drukowanie? Proszę bardzo! Skorzystajcie z tego skrótu by automatycznie przejść do okna drukowania.

Ctrl + A

Z tego skrótu skorzystamy gdy chcemy zaznaczyć całą zawartość dokumentu czy obrazu gdy je edytujemy. Zaznaczymy też nim wszystkie pliki w folderze.

Ctrl + Z

Ta kombinacja powoduje cofnięcie ostatnio wykonanej zmiany. Czyli jeśli usunęliśmy plik to powinien on wrócić. Jeśli napisaliśmy tekst to powinien częściowo zniknąć. Jeśli wprowadziliście zmiany w edytowanym obrazku to one też zostaną cofnięte.

Ctrl + Y

Ten skrót zadziała wyłącznie jeśli wcześniej skorzystaliśmy z Ctrl + Z. Przywraca to co cofnęliśmy. Jeśli na przykład zagalopujemy się z anulowaniem wprowadzanych zmian to zawsze tą kombinacją to naprawimy.

F1

Po naciśnięciu tego klawisza na klawiaturze ukaże się nam okno z pomocą dla danej aplikacji bądź systemu, w zależności od tego w jakim momencie podczas pracy go wcisnęliśmy i jakie okno mieliśmy aktywne.

F5

Ten klawisz służy do odświeżania stron internetowych. Spowoduje, że dana strona załaduje się ponownie. Uwaga, czasem możemy stracić wprowadzany tekst, dlatego używajcie go tylko wtedy gdy macie pewność, że wasza praca na stronie jest zapisana.

F10

Po wciśnięciu tego przycisku znajdziemy się na pasku menu danej aplikacji. Dzięki temu możemy strzałkami wybrać opcję, która nie jest dostępna ze skrótu. Microsoft Word dodatkowo wyświetla litery, jakie należy następnie przycisnąć by przenieść się do Układu Strony czy Widoku.

Podpowiedzi Microsoft Word

Po wciśnięciu F10 Word podpowie nam jakie dalej przycisnąć litery by szybciej wybrać opcję korzystając wyłącznie z klawiatury.

Print Screen (na niektórych klawiaturach: PrtSc)

Klawisz ten zapisuje, czyli de facto kopiuje, do schowka aktualny obraz ekranu. Niektóre aplikacje czy gry nie wspierają tego przycisku i zamiast tego kopiuje się jedynie czarna plansza. To co zostanie zapisane w ten sposób możemy w programie graficznym lub edytorze tekstu wkleić za pomocą kombinacji Ctrl + V.

Znaczek Windows + L

Bardzo przydatny skrót, z którego korzystamy zdecydowanie za mało. Po jego wciśnięciu blokuje się konto systemu Windows, tak, że żadna osoba postronna nie usiądzie do naszego komputera i nie zacznie z niego korzystać. Potrzebuje do tego znać nasze hasło (bo macie ustawione hasło do konta w Windowsie, prawda?).

Alt + F4

Ta kombinacja zamyka aktualnie otwarte okno z programem. Jeśli pracowaliśmy nad tekstem, a nie zapisaliśmy pracy, to edytor zapyta nas o chęć jego zapisu, tak samo przy okazji obróbki grafiki. Gry także czasami zapytają czy na pewno wyjść, ale nie jest to standard. Jeśli jesteśmy na pulpicie to taka kombinacja wyświetli okno zamykania komputera.

Alt + Tab

Za pomocą tego skrótu i trzymając wciśnięty klawisz Alt przy każdym naciśnięciu na Tab będziemy się przełączać pomiędzy wszystkimi otwartymi oknami. Bardzo przydatne gdy mamy uruchomione dużo aplikacji naraz.

UWAGA NA: Ctrl + Shift

Może się zdarzyć, że wciśniecie przypadkiem te dwa klawisze. W części systemów Windows kombinacja ta powoduje zamianę programową klawiatury z polskiej na angielską, co wiąże się z tym, że nie będą działały wam polskie litery, a przy wprowadzaniu tekstu litery ‘y’ oraz ‘z’ zamienią się miejscami. Tak że jeśli się wam to zdarzy to wciśnijcie tę kombinację ponownie. Może się zdarzyć, że macie domyślnie więcej niż dwa języki ustawione w systemie. Dlatego wciskajcie tak długo aż ‘y’ i ‘z’ wrócą na swoje miejsca.

Pominęliśmy jakiś popularny skrót bez którego nie wyobrażacie sobie życia? Koniecznie napiszcie go w komentarzu. Jeśli będzie ich dużo stworzymy drugą edycję listy.

15 skrótów, które ułatwią życie.

Te skróty na pewno ułatwią Ci życie 🙂

Sprawdź pozostałe 30 ważnych skrótów klawiszowych:

Kliknij i przeczytaj drugą oraz trzecią część artykułu:

Pobierz infografikę:

Pobierz i wydrukuj infografikę – powieś ją w widocznym miejscu i pomagaj sobie, dopóki nie zapamiętasz wszystkich skrótów.

Kliknij i pobierz infografikę do wydrukowania >>>

Chcesz przyspieszyć komputer lub smartfon?

Oprócz stosowania skrótów, warto przyspieszyć działanie urządzeń za pomocą najlepszych programów, sprawdź:

 • AVG PC TuneUp – idealna aplikacja do przyspieszania działania komputerów i smartfonów. Jeden z najchętniej wybieranych optymalizujących programów na świecie. Twój komputer otrzyma olbrzymi zastrzyk energii.
 • AVG Ultimate – jedyne na rynku połączenie antywirusa i programu przyspieszające urządzenia. BEZ LIMITU STANOWISK. Instalujesz na dowolnej liczbie smartfonów, komputerów, laptopów, tabletów i cieszysz się nieograniczoną ochroną oraz przyspieszeniem działania.

Dopisz swoją propozycję w komentarzu!

Zapomnieliśmy o jakimś skrócie? Jakiś okazał się przydatny? Podziel się z nami w komentarzu!

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUp – program do optymalizacji systemu. Komplet 30 aplikacji pozwalających na wykorzystanie mocy komputera w 100%!

antywirus avg logo

 

Oceń artykuł
[Głosów: 56 Średnia: 4.1]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Na co dzień zajmuję się bezpieczeństwem IT w Centrum Nauki, sprzedaję narzędzie do dokumentowania baz danych i pomagam wielu małym studiom wypromować ich gry. Po godzinach zaś ratuję niewiasty i światy w niezliczonych właśnie grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na stronie gamesguru.org.

Subscribe
Powiadom o
guest
149 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magdalena
Magdalena
5 lat temu

Bardzo przydatna ściąga, dzięki.

Radek Klimek
5 lat temu
Reply to  Magdalena

Dziękuję za komentarz. Robimy już drugą część 🙂

amator
amator
5 lat temu

Rewela. Nigdy nie miałem czasu, żeby poszukać właśnie takich skrótów, a często by się przydały. Teraz już mam, pewnie nie wszystkie, ale od czegoś trzeba zacząć. Dzięki!!

Radek Klimek
5 lat temu
Reply to  amator

Nie ma za co, piszemy już drugą część 🙂

Łukasz Wiking
Łukasz Wiking
5 lat temu

UWAGA NA: Ctrl + Shift, okrutnie się namęczyłem wiele razy. Na moim komputerze aby odczarować opisaną sytuację stosuję odkryty przeze mnie skrót – lewy Alt+spacja+prawy Shift. Czy tak zadziała na innym sprzęcie ?

Magda
Magda
5 lat temu
Reply to  Łukasz Wiking

Jeszcze kilka lat temu w pracy z koleżankami potrafiłyśmy sobie z tym radzić tylko za pomocą wiecznego „uruchom ponownie”…

Justyna
Justyna
5 lat temu

Bardzo dziękuje za te skróty 🙂 Bardzo mi się przydadzą.

Radek Klimek
5 lat temu
Reply to  Justyna

Bardzo się cieszę 🙂

Elżbieta
Elżbieta
5 lat temu

Super! Bardzo dobre, Ctrl + Shift, kilka razy zmagałam się z taką sytuacją, nie wiedziałam, że to takie proste 🙂
Zresztą czytam wszystkie pana artykuły, dla takiego laika jak ja są bardzo przydatne.
Dziękuję i Pozdrawiam

Elka
Elka
5 lat temu

Dzięki, wspaniała podpowiedź. Nawet moim 'uczonym” wnukom- nastolatkom artykuł się spodobał i zrobili sobie jego odpis. Świetna robota. Czekamy na dalsze podpowiedzi. Pozdrawiam Elka.

Andrzej Knapiński
Andrzej Knapiński
5 lat temu

Mimo że znałem wszystkie skróty oprócz Win+L to wyrażam uznanie dla działań marketingowych ze strony AVG. Dobre, przyjazne podejście zachęcające do pozostania z tym oprogramowaniem.
Pozdrawiam

Radek Klimek
5 lat temu

Dziękuję Andrzeju za komentarz. Staramy się ciagle robić „coś więcej” – tak by nie tylko dostarczać ochronę antywirusową, ale też „triki” i podpowiedzi, które mogą się przydać użytkownikom 🙂 Takie komentarze są dla nas bardzo ważne.

Iwona
Iwona
5 lat temu

Ctrl + Shift – jak widzę, nie tylko ja miałam nieświadome przygody z tymi klawiszami 🙂
Gdybym potrafiła (a nie potrafię) wkleiłabym teraz emotionkę walącą czołem w stół. 🙂
Dla autora tekstu przesyłam szeroki uśmiech.
Pozdrawiam serdecznie Iwona

Radek Klimek
5 lat temu
Reply to  Iwona

Hej, Iwona. Dziękuję za komentarz. Jeżeli artykuł Ci się podobał – zapisz się koniecznie do naszej encyklopedii Bezpieczeństwa AVG – znajdziesz tam podobne porady, napisane prostym i łatwym do zrozumienia językiem. Gwarantujemy 120% wartościowej wiedzy i 0% SPAMU 🙂 Zapisać się możesz tutaj: http://disqus.testuj.website/encyklopedia-bezpieczenstwa/

expertem nie jestem
expertem nie jestem
5 lat temu

Oczywiście że jest jeszcze bardzo ważne ctrl+alt+del gdzie możemy otworzyć choćby menedżer zadań dzięki czemu mamy dostęp do sporej ilości monitorów systemowych, paru przydatnych funkcji no i możemy m.in. zamknąć proces jeśli aplikacja się zawiesiła lub mamy z nią inne problemy a normalne zamykanie nie chce zadziałać.

expertem nie jestem
expertem nie jestem
5 lat temu

W zasadzie to nawet nie za bardzo wiem jak jest na Win 10 bo mam 3 komputery a każdy z innym systemem: 1. Leciwy już komputer z Windows XP, na którym używam obecnie bez internetu już tylko program muzyczny i to co wokół niego potrzebne. Niemniej Windows XP poznałem dość dobrze przez chyba 8 lub więcej lat używanie go. 2. Komputer poleasingowy który niedawno kupiłem i mam na nim Windows 10 ale w zasadzie jeszcze nie zacząłem na dobre go używać więc i prawie nie poznałem dziesiątki. 3. Komputer domowy który sam sobie złożyłem, ma niecały rok i Windows 8.1… Czytaj więcej »

EXPERTEM NIE JESTEM
EXPERTEM NIE JESTEM
5 lat temu

Trudno się w sumie z Tobą nie zgodzić bo do wyłączania procesów trzeba mieć już nieco większą wiedzę niż ta do zwyczajnej obsługi komutera niemniej czasami jest to ostatnia deska ratunku przed resetowaniem komputera a monitory zasobów przy odrobinie wiedzy również potrafią wnieść sporo informacji i w razie potrzeby podjąć słuszną decyzję o modernizacji sprzętu.

Elżbieta
Elżbieta
5 lat temu

Mój ulubiony skrót Ctrl+Alt zaznacza tekst pionowo. Zbawienne w korekcie tekstów, pisanych przez amatorów, używających spacji zamiast Tab lub suwaków na lewym marginesie. Pozdrawiam E.W

Radek
Radek
5 lat temu

UWAGA NA: Ctrl + Shift
Błąd w opisie – zamiana z i y powodowana jest przełączeniem klawiatury polski programisty na polski 214 (maszynistki).
W klawiaturze angielskiej z i y są w tym samym miejscu co w polskiej programisty.
Odnosząc się przy okazji do drugiej części to warto byłoby dopisać, które skróty działają w jakim OS/aplikacji – windows 10 ma wszystkie, windows 7 – nie

Leszek
Leszek
5 lat temu

Moje dziecko po zabawie przy moim komputerze spowodowało, że aby napisać literę „ę”, muszę wcisnąć kombinację klawiszy Caps Lock i później prawy Alt + prawy Shift. Znacie sposób, żeby wrócić do standardowego wybierania „ę” jak każdej innej polskiej litery?

alus
alus
5 lat temu
Reply to  Leszek

Jest jeszcze inny „niestandardowy sposób” dla polskich liter: SHIFT + ~ (tylda) a potem literka np. „e”. Daje „ę”. Szybciej o jeden klawisz 😉

Janusz
Janusz
3 lat temu

Prawy Alt+Ctrl wciśnięte razem jednocześnie (łatwo wcisnąć bo są koło siebie) i litera np. e lub c daje polską literę z ogonkiem ę lub z przecinkiem u góry ć oraz wszystkie inne polskie litery.

Janusz
Janusz
3 lat temu

Tak, masz rację, ale ja miałem taki okres po restarcie windowsa, że sam alt nie działał, trzeba było doda jeszcze ctrl. Teraz znowu działa wg Twojego sposobu.
Ale polecenia po przyciśnięciu prawym przyciskiem myszy pokazują mi się w j. angielskim np. Open in new tab zamiast Otwórz w nowym oknie .
Czy wiesz jak przejść aby znowu mieć j. polski ?

Alistair80
Alistair80
2 lat temu

Ale można też polskie znaki wprowadzać wciskając lewe alt+ctrl+litera. Sam lewy alt nie zadziała. Co prawda nie korzystam z tego za często, ale czasem mi się zdarza.

Celina
Celina
5 lat temu

Dziękuję bardzo, szczególnie mi się podoba sposób przekazania w postaci infografiki. Wydrukuję i powieszę na gazetce szkolnej w pracowni komputerowej.

Zbyszek
Zbyszek
5 lat temu

Lubię Alt + PrintScrn – kopiowanie aktywnego okna

Ula
Ula
5 lat temu

Podsuwam jeszcze często przeze mnie używany skrót: Ctrl + T – otwarcie nowej karty w przeglądarce internetowej 🙂
Przy okazji bardzo dziękuję za wszystkie fantastyczne artykuły – Wasza strona to prawdziwa skarbnica wiedzy w łatwo przyswajalnej pigułce 🙂

Moc słowa
5 lat temu

Gratuluję! prosty i skuteczny artykuł. Tak mało osób używa skrótów, a przecież pomagają nam w codziennej pracy czy użytkowaniu komputera. Czekamy na drugą cześć 🙂

Radek Klimek
5 lat temu
Reply to  Moc słowa

Link do drugiej części jest w tekście 😉

Robert
Robert
5 lat temu

Dla mnie bardzo przydatnym skrótem jest Windows+R. Pojawia nam się wówczas okno, w którym możemy wpisać nazwę aplikacji, którą szybko chcemy uruchomić „calc” czy dostać się do konfiguracji systemu „msconfig” , „regedit” czy wiersza poleceń „cmd”. Znając nazwy aplikacji możemy dostać się w szybki sposób praktycznie wszędzie. Możemy nawet dodać sobie skróty aplikacji, które chcemy w ten sposob odpalać do katalogu Windows/System32 i uruchamiać programy będące w innej lokalizacji (nazwa skrótu musi być spójną, bez spacji).

Pozdrawiam

Ajron
5 lat temu

CTRL + F , czyli „find”.

alus
alus
5 lat temu

Bardzo fajny skrót jest służący do odwracania ekranu do góry nogami. Dziecko mi kiedyś niechcący włączyło i długo nie mogłem dojść jak wrócić. Teraz wiem: CTR + ALT + strzałka obraca ekran w różnych kierunkach.

Druga rzecz – touchpad można wyłączyć dwukrotnie stukając w światełko na nim. 😉

SZczepko
SZczepko
5 lat temu

Ja często przy pisaniu tekstów używam Ctrl + strzałka (lewo lub prawo) oraz Ctrl + Shift + strzałka (lewo lub prawo).
Pierwszy skrót przeskakuje do kolejnego słowa lub znaku specjalnego (np. kropka lub przecinek). Drugi robi to samo, z jednoczesnym zaznaczeniem tekstu. Pomocne przy konieczności zaznaczenia tekstu, wycięcia (Ctrl + X) i wklejenia (Ctrl + V) w inne miejsce.

Jurek Pierchała
5 lat temu

Ctrl+d – dodaj zakładkę – ponownie edytuj zakładkę
lewe Win+d – pokaz pulpit

Klaudiusz
Klaudiusz
5 lat temu

Shift F3- zamiana na Kapitaliki, Shift Tabulator- odwrotność tabulatora, Alt F3- Zamknięcie, F11- Pełny ekran, ponownie- powrót. 🙂

Tomasz Wtręt
Tomasz Wtręt
4 lat temu

Ctrl+F Wyszukiwanie na stronie lub w dokumencie. Bardzo ważny skrót.

Tomasz_AVG
4 lat temu
Reply to  Tomasz Wtręt

Zgadza się. Ten skrót znalazł się na innej naszej liście 🙂

jatez
jatez
4 lat temu

CTRL+TAB – przesuwa tabulator w obrębie jednej komórki w tabeli.
Bez CTRL, tabulator przeskakuje do następnej komórki

Tomasz_AVG
4 lat temu
Reply to  jatez

Zgadza się, bardzo to jest przydatne, dziękujemy!

amator
amator
3 lat temu

Rewela. Nigdy nie mialem czasu, zeby poszukac wlasnie takich skrotow, a czesto by sie przydaly. Teraz juz mam, pewnie nie wszystkie, ale od czegos trzeba zaczac. Dzieki!!

lukasz Wiking
lukasz Wiking
3 lat temu

UWAGA NA: Ctrl + Shift, okrutnie sie nameczylem wiele razy. Na moim komputerze aby odczarowac opisana sytuacje stosuje odkryty przeze mnie skrot – lewy Alt+spacja+prawy Shift. Czy tak zadziala na innym sprzecie ?

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
3 lat temu

Szczerze to nie znam takiej kombinacji. Nie znalazlem tez jej w zrodlach. Moze stworzyles wlasny skrot? Windows zezwala na takie dzialania.

Radek Klimek
Radek Klimek
3 lat temu

Bardzo sie ciesze 🙂

Radek Klimek
Radek Klimek
3 lat temu

Nie ma za co, piszemy juz druga czesc 🙂

Radek Klimek
Radek Klimek
3 lat temu

Dziekuje za komentarz. Robimy juz druga czesc 🙂

Elzbieta
Elzbieta
3 lat temu

Super! Bardzo dobre, Ctrl + Shift, kilka razy zmagalam sie z taka sytuacja, nie wiedzialam, ze to takie proste :)Zreszta czytam wszystkie pana artykuly, dla takiego laika jak ja sa bardzo przydatne. Dziekuje i Pozdrawiam

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
3 lat temu

Jest mi niezmiernie milo. Postaram sie Pani nie zawiesc przy okazji nastepnych tekstow. Wlasnie koncze drugi zestaw skrotow.

Elka
Elka
3 lat temu

Dzieki, wspaniala podpowiedz. Nawet moim 'uczonym” wnukom- nastolatkom artykul sie spodobal i zrobili sobie jego odpis. swietna robota. Czekamy na dalsze podpowiedzi. Pozdrawiam Elka.

Andrzej Knapinski
Andrzej Knapinski
3 lat temu

Mimo ze znalem wszystkie skroty oprocz Win+L to wyrazam uznanie dla dzialan marketingowych ze strony AVG. Dobre, przyjazne podejscie zachecajace do pozostania z tym oprogramowaniem.Pozdrawiam

Iwona
Iwona
3 lat temu

Ctrl + Shift – jak widze, nie tylko ja mialam nieswiadome przygody z tymi klawiszami :)Gdybym potrafila (a nie potrafie) wkleilabym teraz emotionke walaca czolem w stol. :)Dla autora tekstu przesylam szeroki usmiech.Pozdrawiam serdecznie Iwona

Radek Klimek
Radek Klimek
3 lat temu

Dziekuje Andrzeju za komentarz. Staramy sie ciagle robic „cos wiecej” – tak by nie tylko dostarczac ochrone antywirusowa, ale tez „triki” i podpowiedzi, ktore moga sie przydac uzytkownikom 🙂 Takie komentarze sa dla nas bardzo wazne.

Radek Klimek
Radek Klimek
3 lat temu

Hej, Iwona. Dziekuje za komentarz. Jezeli artykul Ci sie podobal – zapisz sie koniecznie do naszej encyklopedii Bezpieczenstwa AVG – znajdziesz tam podobne porady, napisane prostym i latwym do zrozumienia jezykiem. Gwarantujemy 120% wartosciowej wiedzy i 0% SPAMU 🙂 Zapisac sie mozesz tutaj: https://trybawaryjny.pl/ency

expertem nie jestem
expertem nie jestem
3 lat temu

Oczywiscie ze jest jeszcze bardzo wazne ctrl+alt+del gdzie mozemy otworzyc chocby menedzer zadan dzieki czemu mamy dostep do sporej ilosci monitorow systemowych, paru przydatnych funkcji no i mozemy m.in. zamknac proces jesli aplikacja sie zawiesila lub mamy z nia inne problemy a normalne zamykanie nie chce zadzialac.

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
3 lat temu

Naturalnie, choc odnosze wrazenie, ze sam Microsoft niechetnie chce przy nim zostac. Menadzer zadan w Win 10 jest jakby okrojony w stosunku do poprzednich edycji.

expertem nie jestem
expertem nie jestem
3 lat temu

W zasadzie to nawet nie za bardzo wiem jak jest na Win 10 bo mam 3 komputery a kazdy z innym systemem: 1. Leciwy juz komputer z Windows XP, na ktorym uzywam obecnie bez internetu juz tylko program muzyczny i to co wokol niego potrzebne. Niemniej Windows XP poznalem dosc dobrze przez chyba 8 lub wiecej lat uzywanie go.2. Komputer poleasingowy ktory niedawno kupilem i mam na nim Windows 10 ale w zasadzie jeszcze nie zaczalem na dobre go uzywac wiec i prawie nie poznalem dziesiatki.3. Komputer domowy ktory sam sobie zlozylem, ma niecaly rok i Windows 8.1 ktory nawet… Czytaj więcej »

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
3 lat temu

Rozumiem. Chcialem nadmienic, ze ten skrot, choc przydatny, wydawal mi sie juz nazbyt zaawansowany. Za jego pomoca mozna wylaczyc niezbedne procesy i sparalizowac komputer, co moze prowadzic do frustracji.

EXPERTEM NIE JESTEM
EXPERTEM NIE JESTEM
3 lat temu

Trudno sie w sumie z Toba nie zgodzic bo do wylaczania procesow trzeba miec juz nieco wieksza wiedze niz ta do zwyczajnej obslugi komutera niemniej czasami jest to ostatnia deska ratunku przed resetowaniem komputera a monitory zasobow przy odrobinie wiedzy rowniez potrafia wniesc sporo informacji i w razie potrzeby podjac sluszna decyzje o modernizacji sprzetu.

Elzbieta
Elzbieta
3 lat temu

Moj ulubiony skrot Ctrl+Alt zaznacza tekst pionowo. Zbawienne w korekcie tekstow, pisanych przez amatorow, uzywajacych spacji zamiast Tab lub suwakow na lewym marginesie. Pozdrawiam E.W

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
3 lat temu

Bardzo dziekuje za komentarz. Faktycznie bardzo przydatny!

Radek
Radek
3 lat temu

UWAGA NA: Ctrl + ShiftBlad w opisie – zamiana z i y powodowana jest przelaczeniem klawiatury polski programisty na polski 214 (maszynistki).W klawiaturze angielskiej z i y sa w tym samym miejscu co w polskiej programisty.Odnoszac sie przy okazji do drugiej czesci to warto byloby dopisac, ktore skroty dzialaja w jakim OS/aplikacji – windows 10 ma wszystkie, windows 7 – nie

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
3 lat temu

Racja, moje przeoczenie. Dziekuje tez za uwage co do systemow OS.

Leszek
Leszek
3 lat temu

Moje dziecko po zabawie przy moim komputerze spowodowalo, ze aby napisac litere „e”, musze wcisnac kombinacje klawiszy Caps Lock i pozniej prawy Alt + prawy Shift. Znacie sposob, zeby wrocic do standardowego wybierania „e” jak kazdej innej polskiej litery?

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
3 lat temu

Niestety nie znam takiego skrotu Leszku. W tej sytuacji opcje sa dwie. Pierwsza, to przypadek, ze wciskasz taka kombinacje i pomaga. Druga, czesc aplikacji jak np. Keypass, o ktorym ostatnio pisalismy, wprowadza swoje skroty. I tak np. wspomniany Keypass pod naszym 'a’ (prawy alt + a) ma swoja funkcje i uniemozliwia pisanie tej litery. Sprawdz co instalowales w czasie od kiedy masz problem i poszukaj w opcjach programow.

Celina
Celina
3 lat temu

Dziekuje bardzo, szczegolnie mi sie podoba sposob przekazania w postaci infografiki. Wydrukuje i powiesze na gazetce szkolnej w pracowni komputerowej.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku