15 skrótów klawiszowych, które ułatwią Ci życie

54

Czy nie macie czasami dosyć klikania myszką podczas pisania tekstu? Musicie się odrywać by coś skopiować, wkleić, zapisać, wydrukować. Czy wiecie, że jest całe morze przydatnych skrótów klawiszowych, które kompletnie pozwolą wyeliminować potrzebę zdjęcia rąk z klawiatury? Zebraliśmy dla was 15 podstawowych skrótów oraz jeden bonusowy w ramach ostrzeżenia. Przez plus w podanych skrótach rozumiemy wpierw wciśnięcie pierwszego z klawiszy i trzymając go wciśniętego przyciskamy drugi.

Ctrl + C

Skrót odpowiadający za kopiowanie. Nieważne czy jest to tekst, plik, kawałek zaznaczonego obrazka, a może cały katalog. Wszędzie gdzie wciśniecie kombinację tych dwóch klawiszy coś zostanie skopiowane do schowka. Uwaga, jeśli wciśniecie to drugi raz w innym miejscu zapamiętana zostanie tylko ostatnia operacja kopiowania.

Ctrl + X

Za tym skrótem kryje się opcja wycinania. Działa podobnie do kopiowania. Różnica polega na tym, że plik czy tekst znika z oryginalnego położenia. Jeśli w tym czasie jak dane są w schowku wciśniemy kopiowanie bądź kolejne wycinanie zawartość zniknie bezpowrotnie!

Ctrl + V

Za pomocą tego skrótu wkleimy to co skopiowaliśmy lub wycięliśmy poprzednimi dwoma. To co mamy w schowku możemy wklejać dowolną ilość razy.


Kup w promocji antywirus AVG Internet Security


Ctrl + S

Przy użyciu tych dwóch klawiszy zapiszemy aktualną pracę z dokumentem, obrazem, plikiem. Jeśli nie zapisywaliśmy go jeszcze nigdy wcześniej to ukaże się nam okno wyboru lokalizacji do zapisania pliku i możliwość nadania mu nazwy.

Ctrl + P

Szybkie drukowanie? Proszę bardzo! Skorzystajcie z tego skrótu by automatycznie przejść do okna drukowania.

Ctrl + A

Z tego skrótu skorzystamy gdy chcemy zaznaczyć całą zawartość dokumentu czy obrazu gdy je edytujemy. Zaznaczymy też nim wszystkie pliki w folderze.

Ctrl + Z

Ta kombinacja powoduje cofnięcie ostatnio wykonanej zmiany. Czyli jeśli usunęliśmy plik to powinien on wrócić. Jeśli napisaliśmy tekst to powinien częściowo zniknąć. Jeśli wprowadziliście zmiany w edytowanym obrazku to one też zostaną cofnięte.

Ctrl + Y

Ten skrót zadziała wyłącznie jeśli wcześniej skorzystaliśmy z Ctrl + Z. Przywraca to co cofnęliśmy. Jeśli na przykład zagalopujemy się z anulowaniem wprowadzanych zmian to zawsze tą kombinacją to naprawimy.

F1

Po naciśnięciu tego klawisza na klawiaturze ukaże się nam okno z pomocą dla danej aplikacji bądź systemu, w zależności od tego w jakim momencie podczas pracy go wcisnęliśmy i jakie okno mieliśmy aktywne.

F5

Ten klawisz służy do odświeżania stron internetowych. Spowoduje, że dana strona załaduje się ponownie. Uwaga, czasem możemy stracić wprowadzany tekst, dlatego używajcie go tylko wtedy gdy macie pewność, że wasza praca na stronie jest zapisana.

F10

Po wciśnięciu tego przycisku znajdziemy się na pasku menu danej aplikacji. Dzięki temu możemy strzałkami wybrać opcję, która nie jest dostępna ze skrótu. Microsoft Word dodatkowo wyświetla litery, jakie należy następnie przycisnąć by przenieść się do Układu Strony czy Widoku.

Podpowiedzi Microsoft Word

Po wciśnięciu F10 Word podpowie nam jakie dalej przycisnąć litery by szybciej wybrać opcję korzystając wyłącznie z klawiatury.

Print Screen (na niektórych klawiaturach: PrtSc)

Klawisz ten zapisuje, czyli de facto kopiuje, do schowka aktualny obraz ekranu. Niektóre aplikacje czy gry nie wspierają tego przycisku i zamiast tego kopiuje się jedynie czarna plansza. To co zostanie zapisane w ten sposób możemy w programie graficznym lub edytorze tekstu wkleić za pomocą kombinacji Ctrl + V.

Znaczek Windows + L

Bardzo przydatny skrót, z którego korzystamy zdecydowanie za mało. Po jego wciśnięciu blokuje się konto systemu Windows, tak, że żadna osoba postronna nie usiądzie do naszego komputera i nie zacznie z niego korzystać. Potrzebuje do tego znać nasze hasło (bo macie ustawione hasło do konta w Windowsie, prawda?).

Alt + F4

Ta kombinacja zamyka aktualnie otwarte okno z programem. Jeśli pracowaliśmy nad tekstem, a nie zapisaliśmy pracy, to edytor zapyta nas o chęć jego zapisu, tak samo przy okazji obróbki grafiki. Gry także czasami zapytają czy na pewno wyjść, ale nie jest to standard. Jeśli jesteśmy na pulpicie to taka kombinacja wyświetli okno zamykania komputera.

Alt + Tab

Za pomocą tego skrótu i trzymając wciśnięty klawisz Alt przy każdym naciśnięciu na Tab będziemy się przełączać pomiędzy wszystkimi otwartymi oknami. Bardzo przydatne gdy mamy uruchomione dużo aplikacji naraz.

UWAGA NA: Ctrl + Shift

Może się zdarzyć, że wciśniecie przypadkiem te dwa klawisze. W części systemów Windows kombinacja ta powoduje zamianę programową klawiatury z polskiej na angielską, co wiąże się z tym, że nie będą działały wam polskie litery, a przy wprowadzaniu tekstu litery ‘y’ oraz ‘z’ zamienią się miejscami. Tak że jeśli się wam to zdarzy to wciśnijcie tę kombinację ponownie. Może się zdarzyć, że macie domyślnie więcej niż dwa języki ustawione w systemie. Dlatego wciskajcie tak długo aż ‘y’ i ‘z’ wrócą na swoje miejsca.

Pominęliśmy jakiś popularny skrót bez którego nie wyobrażacie sobie życia? Koniecznie napiszcie go w komentarzu. Jeśli będzie ich dużo stworzymy drugą edycję listy.

15 skrótów, które ułatwią życie.

Te skróty na pewno ułatwią Ci życie 🙂

Kliknij i przeczytaj drugą oraz trzecią część artykułu – skróty klawiszowe część II, skróty klawiszowe część III.

Kliknij i pobierz infografikę do wydrukowania >>>

Zapomnieliśmy o jakimś skrócie? Jakiś okazał się przydatny? Podziel się z nami w komentarzu!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Jestem fizykiem medycznym i informatykiem, którego największą pasją jest pisanie tekstów. Na co dzień zajmuję się administracją IT Centrum Nauki, a po godzinach ratuję niewiasty i światy w niezliczonych grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na mojej stronie.

 • Magdalena

  Bardzo przydatna ściąga, dzięki.

  • Dziękuję za komentarz. Robimy już drugą część 🙂

 • amator

  Rewela. Nigdy nie miałem czasu, żeby poszukać właśnie takich skrótów, a często by się przydały. Teraz już mam, pewnie nie wszystkie, ale od czegoś trzeba zacząć. Dzięki!!

  • Nie ma za co, piszemy już drugą część 🙂

 • Łukasz Wiking

  UWAGA NA: Ctrl + Shift, okrutnie się namęczyłem wiele razy. Na moim komputerze aby odczarować opisaną sytuację stosuję odkryty przeze mnie skrót – lewy Alt+spacja+prawy Shift. Czy tak zadziała na innym sprzęcie ?

  • Szczerze to nie znam takiej kombinacji. Nie znalazłem też jej w źródłach. Może stworzyłeś własny skrót? Windows zezwala na takie działania.

  • Magda

   Jeszcze kilka lat temu w pracy z koleżankami potrafiłyśmy sobie z tym radzić tylko za pomocą wiecznego „uruchom ponownie”…

 • Justyna

  Bardzo dziękuje za te skróty 🙂 Bardzo mi się przydadzą.

 • Elżbieta

  Super! Bardzo dobre, Ctrl + Shift, kilka razy zmagałam się z taką sytuacją, nie wiedziałam, że to takie proste 🙂
  Zresztą czytam wszystkie pana artykuły, dla takiego laika jak ja są bardzo przydatne.
  Dziękuję i Pozdrawiam

  • Jest mi niezmiernie miło. Postaram się Pani nie zawieść przy okazji następnych tekstów. Właśnie kończę drugi zestaw skrótów.

 • Elka

  Dzięki, wspaniała podpowiedź. Nawet moim ‚uczonym” wnukom- nastolatkom artykuł się spodobał i zrobili sobie jego odpis. Świetna robota. Czekamy na dalsze podpowiedzi. Pozdrawiam Elka.

 • Andrzej Knapiński

  Mimo że znałem wszystkie skróty oprócz Win+L to wyrażam uznanie dla działań marketingowych ze strony AVG. Dobre, przyjazne podejście zachęcające do pozostania z tym oprogramowaniem.
  Pozdrawiam

  • Dziękuję Andrzeju za komentarz. Staramy się ciagle robić „coś więcej” – tak by nie tylko dostarczać ochronę antywirusową, ale też „triki” i podpowiedzi, które mogą się przydać użytkownikom 🙂 Takie komentarze są dla nas bardzo ważne.

 • Iwona

  Ctrl + Shift – jak widzę, nie tylko ja miałam nieświadome przygody z tymi klawiszami 🙂
  Gdybym potrafiła (a nie potrafię) wkleiłabym teraz emotionkę walącą czołem w stół. 🙂
  Dla autora tekstu przesyłam szeroki uśmiech.
  Pozdrawiam serdecznie Iwona

  • Hej, Iwona. Dziękuję za komentarz. Jeżeli artykuł Ci się podobał – zapisz się koniecznie do naszej encyklopedii Bezpieczeństwa AVG – znajdziesz tam podobne porady, napisane prostym i łatwym do zrozumienia językiem. Gwarantujemy 120% wartościowej wiedzy i 0% SPAMU 🙂 Zapisać się możesz tutaj: http://trybawaryjny.pl/encyklopedia-bezpieczenstwa/

 • expertem nie jestem

  Oczywiście że jest jeszcze bardzo ważne ctrl+alt+del gdzie możemy otworzyć choćby menedżer zadań dzięki czemu mamy dostęp do sporej ilości monitorów systemowych, paru przydatnych funkcji no i możemy m.in. zamknąć proces jeśli aplikacja się zawiesiła lub mamy z nią inne problemy a normalne zamykanie nie chce zadziałać.

  • Naturalnie, choć odnoszę wrażenie, że sam Microsoft niechętnie chce przy nim zostać. Menadżer zadań w Win 10 jest jakby okrojony w stosunku do poprzednich edycji.

   • expertem nie jestem

    W zasadzie to nawet nie za bardzo wiem jak jest na Win 10 bo mam 3 komputery a każdy z innym systemem:
    1. Leciwy już komputer z Windows XP, na którym używam obecnie bez internetu już tylko program muzyczny i to co wokół niego potrzebne. Niemniej Windows XP poznałem dość dobrze przez chyba 8 lub więcej lat używanie go.
    2. Komputer poleasingowy który niedawno kupiłem i mam na nim Windows 10 ale w zasadzie jeszcze nie zacząłem na dobre go używać więc i prawie nie poznałem dziesiątki.
    3. Komputer domowy który sam sobie złożyłem, ma niecały rok i Windows 8.1 który nawet polubiłem głównie ze względu na styl graficzny (reszta niekoniecznie mi przypadła do gustu) i nie zamierzam go aktualizować do dziesiątki bo kto to wie czy nie będzie za jakiś czas jakiegoś abonamentu lub innych niechcianych gratisów. Gier aktualnie nie mam poza jedną i nie potrzebny mi directx 12.
    Tak więc mówię głównie w oparciu o użytkowanie Win 8.1

    • Rozumiem. Chciałem nadmienić, że ten skrót, choć przydatny, wydawał mi się już nazbyt zaawansowany. Za jego pomocą można wyłączyć niezbędne procesy i sparaliżować komputer, co może prowadzić do frustracji.

 • EXPERTEM NIE JESTEM

  Trudno się w sumie z Tobą nie zgodzić bo do wyłączania procesów trzeba mieć już nieco większą wiedzę niż ta do zwyczajnej obsługi komutera niemniej czasami jest to ostatnia deska ratunku przed resetowaniem komputera a monitory zasobów przy odrobinie wiedzy również potrafią wnieść sporo informacji i w razie potrzeby podjąć słuszną decyzję o modernizacji sprzętu.

 • Elżbieta

  Mój ulubiony skrót Ctrl+Alt zaznacza tekst pionowo. Zbawienne w korekcie tekstów, pisanych przez amatorów, używających spacji zamiast Tab lub suwaków na lewym marginesie. Pozdrawiam E.W

 • Radek

  UWAGA NA: Ctrl + Shift
  Błąd w opisie – zamiana z i y powodowana jest przełączeniem klawiatury polski programisty na polski 214 (maszynistki).
  W klawiaturze angielskiej z i y są w tym samym miejscu co w polskiej programisty.
  Odnosząc się przy okazji do drugiej części to warto byłoby dopisać, które skróty działają w jakim OS/aplikacji – windows 10 ma wszystkie, windows 7 – nie

  • Racja, moje przeoczenie. Dziękuję też za uwagę co do systemów OS.

 • Leszek

  Moje dziecko po zabawie przy moim komputerze spowodowało, że aby napisać literę „ę”, muszę wcisnąć kombinację klawiszy Caps Lock i później prawy Alt + prawy Shift. Znacie sposób, żeby wrócić do standardowego wybierania „ę” jak każdej innej polskiej litery?

  • Niestety nie znam takiego skrótu Leszku. W tej sytuacji opcje są dwie. Pierwsza, to przypadek, że wciskasz taką kombinację i pomaga. Druga, część aplikacji jak np. Keypass, o którym ostatnio pisaliśmy, wprowadza swoje skróty. I tak np. wspomniany Keypass pod naszym ‚ą’ (prawy alt + a) ma swoją funkcję i uniemożliwia pisanie tej litery. Sprawdź co instalowałeś w czasie od kiedy masz problem i poszukaj w opcjach programów.

  • alus

   Jest jeszcze inny „niestandardowy sposób” dla polskich liter: SHIFT + ~ (tylda) a potem literka np. „e”. Daje „ę”. Szybciej o jeden klawisz 😉

 • Celina

  Dziękuję bardzo, szczególnie mi się podoba sposób przekazania w postaci infografiki. Wydrukuję i powieszę na gazetce szkolnej w pracowni komputerowej.

 • Zbyszek

  Lubię Alt + PrintScrn – kopiowanie aktywnego okna

 • Ula

  Podsuwam jeszcze często przeze mnie używany skrót: Ctrl + T – otwarcie nowej karty w przeglądarce internetowej 🙂
  Przy okazji bardzo dziękuję za wszystkie fantastyczne artykuły – Wasza strona to prawdziwa skarbnica wiedzy w łatwo przyswajalnej pigułce 🙂

  • Bardzo dziękuję za dodatkowy skrót! Jest nam niezmiernie miło, iż nasze artykuły są przydatne. Będziemy się dalej starać 🙂

 • Gratuluję! prosty i skuteczny artykuł. Tak mało osób używa skrótów, a przecież pomagają nam w codziennej pracy czy użytkowaniu komputera. Czekamy na drugą cześć 🙂

  • Link do drugiej części jest w tekście 😉

 • Robert

  Dla mnie bardzo przydatnym skrótem jest Windows+R. Pojawia nam się wówczas okno, w którym możemy wpisać nazwę aplikacji, którą szybko chcemy uruchomić „calc” czy dostać się do konfiguracji systemu „msconfig” , „regedit” czy wiersza poleceń „cmd”. Znając nazwy aplikacji możemy dostać się w szybki sposób praktycznie wszędzie. Możemy nawet dodać sobie skróty aplikacji, które chcemy w ten sposob odpalać do katalogu Windows/System32 i uruchamiać programy będące w innej lokalizacji (nazwa skrótu musi być spójną, bez spacji).

  Pozdrawiam

  • Zgadza się, pojawia się on w drugiej części poradnika 🙂 Dziękujemy za komentarz!

 • CTRL + F , czyli „find”.

  • Skrót znalazł się w drugiej części tekstu, ale dziękuję za jego wymienienie.

 • alus

  Bardzo fajny skrót jest służący do odwracania ekranu do góry nogami. Dziecko mi kiedyś niechcący włączyło i długo nie mogłem dojść jak wrócić. Teraz wiem: CTR + ALT + strzałka obraca ekran w różnych kierunkach.

  Druga rzecz – touchpad można wyłączyć dwukrotnie stukając w światełko na nim. 😉

 • SZczepko

  Ja często przy pisaniu tekstów używam Ctrl + strzałka (lewo lub prawo) oraz Ctrl + Shift + strzałka (lewo lub prawo).
  Pierwszy skrót przeskakuje do kolejnego słowa lub znaku specjalnego (np. kropka lub przecinek). Drugi robi to samo, z jednoczesnym zaznaczeniem tekstu. Pomocne przy konieczności zaznaczenia tekstu, wycięcia (Ctrl + X) i wklejenia (Ctrl + V) w inne miejsce.

  • Również uwielbiam z tego korzystać! Dziękuję za komentarz.

 • Ctrl+d – dodaj zakładkę – ponownie edytuj zakładkę
  lewe Win+d – pokaz pulpit

  • Co do zakładek to chyba pojawią się w trzeciej części, a Windows + D trafił do drugiej części poradnika.

 • Klaudiusz

  Shift F3- zamiana na Kapitaliki, Shift Tabulator- odwrotność tabulatora, Alt F3- Zamknięcie, F11- Pełny ekran, ponownie- powrót. 🙂

  • Dziękuję bardzo za komentarz. F11 pojawia się w drugiej części. Natomiast skróty związane z edycją tekstu pojawią się w części trzeciej. Zapraszam do lektury!

 • Tomasz Wtręt

  Ctrl+F Wyszukiwanie na stronie lub w dokumencie. Bardzo ważny skrót.

  • Zgadza się. Ten skrót znalazł się na innej naszej liście 🙂

 • jatez

  CTRL+TAB – przesuwa tabulator w obrębie jednej komórki w tabeli.
  Bez CTRL, tabulator przeskakuje do następnej komórki

  • Zgadza się, bardzo to jest przydatne, dziękujemy!

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku