Powiedzmy, że chcemy stworzyć kopię bezpieczeństwa naszego telefonu z systemem Android na pokładzie. Jak możemy to zrobić? Potrzebujemy się trochę nagimnastykować, ale nie jest to szczególnie trudne. Nasz poradnik pomoże wam przejść cały proces krok po kroku.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
1.Nasze konto Google
Korzystając z podpiętego pod nasz telefon maila połączymy się z Google Drive, na który to przesłane zostaną dane wymagające przeniesienia. Minus? Darmowe konto pozwala tylko na 15 GB przestrzeni dyskowej. Nie mniej jednak, już za 9 zł miesięcznie zwiększymy tę wartość do 100 GB. Jeśli nie robimy tego procesu za często spokojnie może zainwestować takie pieniądze.
Zapisujemy najważniejsze dane
To zaczynamy. Wchodzimy w Ustawienia.

Na liście Ustawień zjeżdżamy tak długo w dół, aż znajdziemy pozycję Kopia i kasowanie danych.
Dalej wybieramy Kopia i kasowanie danych. Jeśli widzimy w tym menu swoje konto Gmail, to możemy kontynuować.

Czy mamy włączoną kopię zapasową danych?
W innym wypadku należy włączyć tworzenie kopii zapasowej.

Uruchamiamy tworzenie kopii zapasowej.
A następnie dodać konto.

Dodajemy swoje konto Gmail.
Kopia zapasowa zgrywa kontakty, dane z kalendarza, zapisane sieci WiFi z hasłami, tapety, ustawienia poczty Gmail, ustawienia dotyczące jasności, daty i czasu oraz ustawienia zewnętrznych aplikacji, wraz z ich danymi (o ile te się na to zgodziły).
2.Co ze zdjęciami i muzyką?
W celu skopiowania zdjęć i wideo należy skorzystać z Google Zdjęcia. W większości przypadków aplikacja ta jest zainstalowana domyślnie. W przeciwnym razie jest ona do pobrania ze sklepu za darmo. Przy pierwszym uruchomieniu zapyta się was o utworzenie kopii zapasowej:

Okno powitalne, zachęcające do utworzenia kopii zapasowej przy pierwszym starcie aplikacji.
W standardowych ustawieniach aplikacja sama zapisuje wasze zdjęcia i wideo na dysku Google. Chyba, że ręcznie to zmieniliście. W takim przypadku należy przywrócić tę funkcjonalność.

W ustawieniach szukamy opcji Kopa zapasowa i synchronizacja.
Następnie włączamy funkcję i rozpocznie się przesyłanie plików na dysk Google.

Włączamy synchronizację plików
Podobnie ma się sprawa z muzyką. Tutaj korzystamy z aplikacji Google Muzyka.
3.Jakość ma swoją cenę
Jednym z najlepszych programów do skopiowania danych z telefonu z Androidem na komputer jest dr.fone. Aplikacja posiada bardzo prosty i przyjazny użytkownikowi interfejs. Po ściągnięciu aplikacji i kliknięciu przycisku Transfer przechodzimy do kolejnego menu.

Okno główne aplikacji dr.fone.
W nim niezbędne jest połączenie telefonu z komputerem za pomocą kabla USB. Z prostego menu górnego wybieramy jakie dane nas interesują.

Z górnego menu wybieramy interesujące nas dane do skopiowania.
Zaznaczamy wybrane plik, a gdy to zrobimy klikamy na odpowiedni przycisk i wybieramy Export to PC.

Ten przycisk służy do eksportu danych na komputer.
Po czym wybieramy folder, gdzie pliki mają być zapisane.
4.Darmowa aplikacja zewnętrzna
Warto rozważyć też darmową aplikację – SyncDroid. Podobnie jak dr.fone pozwala na kopiowanie wszelkich danych, po podłączeniu telefonu. Z poziomu okna głównego wybieramy Data Transfer.

Okno główne programu SyncDroid.
Następnie z lewego menu wybieramy, który typ nas interesuje. Przykładowa jest to muzyka.

Wybieramy muzykę z telefonu, jaką chcemy skopiować na komputer
Nic nie stoi na przeszkodzie, by to samo zrobić z kontaktami.

Kontakty kopiujemy przy użyciu przycisku Backup, nie zaś Export, jak w pozostałych przypadkach.
Niezależnie od danych, po wybraniu tych, które nas interesują klikamy na przycisk Export bądź Backup i postępujemy zgodnie z instrukcjami.
5.Podsumowanie
Jeśli nie macie za dużo danych, to podstawowe rozwiązanie oferowane przez Google w zupełności wam wystarczy. W przeciwnym razie warto skorzystać z zewnętrznych programów i zgrać pliki na komputer. Nic nie stoi na przeszkodzie, by najważniejsze dane jak kontakty czy kalendarz mieć cały czas zapisywane na dysku Google, a tylko od czasu do czasu zgrywać zdjęcia i filmy na komputer. Pamiętajcie, że warto robić kopię zapasową. Nigdy nie wiadomo, kiedy się to może przydać.
Sprawdź nasze programy i darmowe poradniki
6.Coś było niejasne?
Któryś krok wydał się niejasny? Chcielibyście dowiedzieć się więcej? Korzystacie z innego programu do zapisu danych? A może ktoś wam polecił inne narzędzie i chcielibyście poznać naszą opinię? Zapraszamy do komentowania.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!