Pisaliśmy jakiś czas temu o szyfrowaniu dysków w komputerze, jak i tych przenośnych. Czy skoro telefon posiada własną pamięć to można go zaszyfrować? Oczywiście, że tak! W tym tekście przybliżmy szyfrowanie telefonów z systemem Android.
Jak zaszyfrować smartfon z Androidem?
Spis treści
- 1.Co robi szyfrowanie?
- 2.Jak się sprawa ma w telefonach opartych o system Android?
- 3.Android 5.0 i wyżej
- 4.Android 4.4 i niżej
- 5.A co z kartą SD?
- 6.Życie po zaszyfrowaniu smartfonu
- 7.Pytania? Komentarze?
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
1.Co robi szyfrowanie?
Proces ten polega na przepisaniu wszystkich danych, które normalnie są jawne na ciąg niezrozumiałych znaków, który można odczytać wyłącznie, gdy zna się do niego klucz. Właściwie to można to porównać do sejfu czy skrytki na ważne rzeczy. Tylko osoba znająca kod lub posiadająca klucz jest w stanie się do nich dostać. To samo dzieje się w przypadku telefonu.
2.Jak się sprawa ma w telefonach opartych o system Android?
Mówiąc szczerze głównym wyznacznikiem jest jego wersja. Tendencja jest jednak taka, żeby opcja szyfrowania była jak najłatwiej dostępna dla wszystkich. Niektóre modele telefonów jak Google Nexus 6 czy 9 już czekając na zakup w pudełku mają zaszyfrowaną pamięć. W pozostałych przypadkach zależy to od wersji Androida, która jest wgrana w naszym telefonie.
3.Android 5.0 i wyżej
Jeśli zakupiliśmy nasz telefon po 2014 roku jest duża szansa na to, że posiadamy system Android 5.0 Lollipop lub wyższy. W takim przypadku proces szyfrowania jest banalnie prosty. Wchodzimy w Ustawienia, wybieramy z listy Zabezpieczenia.
Teraz klikamy na Zaszyfruj telefon.
Zostaniemy poinformowani o całym procesie, warto zapoznać się z tym tekstem. Dodatkowo, aby cały proces mógł się wykonać telefon powinien być praktycznie w pełni naładowany i cały czas podłączony do prądu. Jest to o tyle ważne, że w przypadku przerwania procesu szyfrowania, na przykład przez pustą baterię dane mogą ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu. Gdy spełnimy powyższe wymagania przycisk Zaszyfruj Telefon podświetli się i będzie można go kliknąć.
Proces trwa około godziny. Należy jednak pamiętać, że im więcej pamięci ma nasz telefon, czy jak nowy jest sam smartfon może to trwać krócej lub dłużej. Zwyczajnie trzeba cierpliwe poczekać.
4.Android 4.4 i niżej
W przypadku posiadania telefonu z Androidem 4.4 KitKat lub niższym, aby móc zaszyfrować telefon niezbędne jest ustawienie PIN lub hasła do odblokowywania telefonu. Zrobicie to z poziomu Ustawień, dalej Zabezpieczenia i już tu należy odnaleźć szukaną opcję. Dalej proces jest identyczny.
5.A co z kartą SD?
Jeśli posiadamy dodatkową kartę SD w telefonie by zwiększyć jego pojemność to również i ją możemy zaszyfrować. Jest to wskazane, tym bardziej, że najłatwiej wyjąć ją z telefonu przez osoby niepożądane.
6.Życie po zaszyfrowaniu smartfonu
Po zakończonym szyfrowaniu możemy zacząć normalnie korzystać z telefonu. Robić nowe zdjęcia, usuwać, pisać maile. Cały proces miał na celu uniemożliwienie odczytania danych przez osoby trzecie. Także od tego momentu zwiększyliście swoje bezpieczeństwo. Gratulacje!
Sprawdź nasze programy i darmowe poradniki
7.Pytania? Komentarze?
Jeśli coś nie daje wam spokoju lub zwyczajnie czegoś nie zrozumieliście to nie bójcie się pytać. Wszystkie wątpliwości i pytania zapiszcie w komentarzach, na pewno odpowiemy.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Poznaj AVG Internet Security Unlimited – antywirus android. Serfuj po Internecie, płać przelewem, przechowuj zdjęcia na smartfonie i nie martw się zagrożeniami na urządzeniach mobilnych.
W Huaweiowej wersji androida 8.0 nie ma takiej opcji jak szyfrowanie w menu. Czy to zonacza, że jest automatyczna i nie trzeba jej wykonywac?
Dokładnie, tak właśnie jest.
Też posiadam Huawei (dokładniej to Honor) i niemoge znaleźć tej opcji. (Android 9, honor 8x) Też jest ustawiona fabrycznie?
Zgadza się, potwierdzam 🙂
Czy jeśli zaszyfruję telefon i sprzedam go to czy nowy właściciel będzie normlanie korzystał z telefonu bez wpisywania tego hasła a dane pozostaną dalej zaszyforwane?
W dobrym tonie jest sprzedaż telefonu tuż po resecie ustawień do fabrycznych. Radziłbym zawsze tak postępować. Nie mniej jednak odpowiadając na pytanie, nowy właściciel nie zrobi nic dopóki nie uda mu się przywrócić telefon do ustawień fabrycznych poprzez twardy reset. W każdym razie nie, nie odczyta danych.
bzdura redmi 4x nie ma tak -ustawienia zabezpieczeniua
Chyba nie rozumiem tego komenatarza. Czy mógłbym poprosić o rozwinięcie go?
W Motoroli g7 plus w ustawieniach jest informacja o szyfrowaniu telefonu ale nie ma nigdzie zakładki dotyczącej szyfrowania karty SD. Czy jest możliwość zabezpieczenia karty?Nie można również na karcie zapisać aplikacji. Dodam, że jest to czysty android 9
Z tego co sprawdziłem kartę trzeba zaszyfrować innym oprogramowaniem. Natywne na to nie pozwala.
Jest dostępne jakieś łatwe w obsłudze, darmowe oprogramowanie? Przejrzałem sklep play ale są jedynie takie, które szyfrują dane na telefonie. Chodzi o to aby zaszyfrować kartę pamięci ale nadal na tym danym telefonie korzystać z wszelkich tych danych.
Polecamy to narzędzie. Jest ono rekomendowane przez Veracrypt.
http://sovworks.com/eds/managing-containers.php
Dziękuję.
Witam. Posiadam Huawei P30Pro. Tel nie posiada takiej opcji jak szyfrowanie. Co mogę zrobić żeby zaszyfrować mój smartfon?
Pozostaje skorzystać z zewnętrznego oprogramowania, jak na przykład:
http://sovworks.com/eds/
Witam serdecznie. Posiadam Samsung Galaxy J7. Android 7.0. W opcji szyfrowania jest tylko „szyfrowanie karty pamięci”, której w telefonie nie mam włożonej. Czy to oznacza, że szyfrowania telefonu nie ma? Chodzi o to, że po przywróceniu ustawień fabrycznych nie chciałabym, aby ktoś odzyskał usunięte zdjęcia z tego telefonu (będzie go po mnie miała inna osoba). Byłabym wdzięczna za odpowiedź gdzie znajdę szyfrowanie telefonu.
Czy mogłaby Pani zrobić zrzut ekranu swoich ustawień? Według oficjalnego poradnika, należy wejść w Aplikacje -> Ustawienia -> Blokada ekranu i bezpieczeństwo i tam pod bezpieczeństwo powinna być opcja do szyfrowania telefonu.
Niestety nie ma takiej opcji o której Pan wspomina. Gdzie mogę załączyć screen? W blokadzie ekranu i bezpieczeństwa jest tylko opcja szyfrowania karty pamięci, jak wspomniałam.
Proszę o wrzucenie screenu tutaj:
https://imgur.com/
A następnie podesłanie wygenerowanego linku.
Witam. Posiadam Samsung Galaxy S10 plus. Czy telefon ma automatyczne szyfrowanie?. Mam ustawiony kod PIN , odblokowywanie poprzez twarz oraz odcisk palca. Nie widzę opcji szyfrowanie. Czy po przywróceniu ustawień fabrycznych moge spokojnie sprzedać telefon bez obawy ze ktoś przywróci moje zdjęcia lub dane ?
Wszystko się zgadza, tylko dodam, że przed sprzedażą poleciłbym wyczyścić telefon do zera. Ułatwi to też proces stworzenia nowego użytkownika.
Witam.
Bardzo przepraszam ze zajmuje czas, ale jesteście jedyna firmą ktora ma duża wiedzę na ten temat .
Moje pytanie brzmi czy Samsung Galaxy S10 + ma automatyczne szyfrowanie?.
Mam ustawione odblokowywanie poprzez PiN odcisk palca oraz odblokowywanie twarza. Czytałam Państwa artykuł i ten model nie ma funkcji w ustawieniach szyfrowania. Chce sprzedać telefon i chce uzyskać informację czy po przywróceniu ustawień fabrycznych nowy nabywca nie będzie miał możliwości przywrócenia moich danych czy zdjęć. Proszę o wyrozumiałość i dziękuję za poświęcony czas.
Ten model telefonu ma odpowiedni system Android, który szyfruje wszystkie dane. Także tak, po zresetowaniu telefonu do ustawień fabrycznych będzie Pan bezpieczny.
Dzień dobry.
Mam bardzo podobny problem.
Jestem posiadaczką Samsunga Galaxy s10.
Telefon niestety muszę oddać na serwis, jednak chciałabym się upewnić czy tak, jak poprzednicy ja również w swoim modelu posiadam automatyczne szyfrowanie.
Samsunga posiadam bardzo krótko i tak na dobrą sprawę jeszcze zbyt dobrze go „nie poznałam”.
Chciałabym mieć pewność, że po przywróceniu ustawień fabrycznych nikt nie będzie miał możliwości odzyskania zarówno moich smsów, zdjęć oraz innych danych, które dotychczas znajdowały się na tym urządzeniu.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam:)
Dzień dobry,
Jeśli ma Pani ustawione hasło/kod/symbol do odblokowania telefonu, to jest on automatycznie szyfrowany. Radzę wyjąć kartę SD przed przekazaniem telefonu do serwisu, choć ją samą można ręcznie zaszyfrować.
Witam, posiadam telefon Samsung Galaxy A40. Ostatnio zrobiłam na telefonie przywrócenie ustawień fabrycznych podczas, gdy miałam zaszyfrowaną kartę pamięci włożoną do telefonu. Po tej operacji pliki na karcie się pokazują, ale rzadnego z nich nie można otworzyć. Czy jest jakaś szansa, aby odzyskać te dane?
Niestety nie ma takiej opcji. Zaszyfrowana karta po resecie telefonu jest nie do odszyfrowania 🙁
Czyli opcja nie do końca przemyślana, bo przy restarcie nie pojawił się komunikat dot. odszyfrowania danych. Bardzo boli utrata danych zwłaszcza, że w głównej mierze były to zdjęcia, ale chyba trzeba się z tym pogodzić. 😭
Zgadzam się. Sam się zdziwiłem, że nie ma opcji odszyfrowania. Ale jeśli to Android, to czy te zdjęcia nie ma Pani na dysku Google, przypisanym do telefonu?
Witam jutro o 11,00 jestem umówiony na sprzedaż redmi 6a dlatego czytam po raz drugi czy wszystko dobrze zrobiłem. Bardziej chodzi mi o hasła do FB czy Gmail żeby się nie zapisały,tel starszej osoby zdjęcia bez roznegliżowanych fotek także jak by nawet wyciekły to luzik , ale jak by dostawała dużo mieli, jakiś plików na FB do pobrania…w szczególności że coś wygrała to już kilka ile wejdzie więc lepiej żeby takie dane nie wyciekły, więc najpierw usunąłem dysk do 0 potem, zrobiłem reset do ustawień fabrycznych a potem nadpisałem 3 razy pamięć filmami z białą ścianą,teraz myślę wyczyścić dysk ,… Czytaj więcej »
Witam,
Mieliśmy prace na stronie i niestety uciekł mi Pana komentarz. Po opisie wnoszę, że zrobił Pan wszystko jak należy. Nie powinno się nic wydarzyć. Pliki z hasłami są i tak zaszyfrowane, więc o to nie musi się Pan martwić.
Te nadpisywanie to sie robiło x lat temu teraz od androida 6.0 jest wlaczona funkcja trim, która sama nadpisuje usunięte pliki ;D
Dokładnie tak 🙂 Nawet od wersji 5.0.
Też czytałem o tym, ze android 6.0 ma domyślnie wlączoną funkcje TRIM,Ale to dlaczego są płatne programy które z tak owego androida mogą odzyskać dane? To oszuści ?
Czy może Pan podać przykład takiego oprogramowania?
Tenorshare Ultadata, dr.fone czy te programy są w stanie przywrócić usunięte zdjęcie i filmy przed zrobieniem hard resetu+ zapisywaniu innych plików a potem zrobiony hard reset
Tak, te programy są w stanie to zrobić, bo podczas łączenia się z nimi zezwalamy na to, a co za tym idzie, dajemy im dostęp do niezaszyfrowanych danych.
No ale nie ma opcji ,ze jeden usuniety plik, góra kilka można było odzyskać po ciągłym korzystaniu z telefonu nawet miesiąc , zrobienie hard resetu ze zdjęciami byle jakimi i przypuśćmy pol roku korzystanie dalsze z telefonu, nie ma opcji ze ktoś by odzyskał te pare pojedynczych plików, oraz jeszcze fstrim który nadpisuje nieaktywne dane domyślnie od androida 6.0, nawet te programy nie oferują odzyskania nadpisanych danych także dziękuje
Albo są strony, na których maja usluge odzysku danych ze sformatowanego telefonu, ale ten model o którym tak piszą ma włączone domyślnie szyfrowanie jak to jest z tym? Ma pan na ten temat jakieś pojęcie ?
Możliwe, że w tym Androidzie znaleźli lukę umożliwiającą wydobycie klucza. Jeśli ma Pan pod ręką ten artykuł, proszę załączyć, chętnie się zapoznam.
Wydaje mi się, ze te programy trzeba mieć na komputerze i telefonie przed usunięciem danych, a gdy są aktywne usunięte dane mozna przywrócić przez zrobioną wczesniej kopie zapasową
Oczywiście, z kopii zapasowej dane można odzyskać.
Dzień dobry.
Czy Samsung Galaxy J5 z 2017 ma fukcje automatycznego szyfrowania dysku?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Dzień dobry,
Tak, ma automatyczną funkcję szyfrowania.
Dzień dobry,
czy samsung galaxy j3 z 2017 ma automatycze szyfrowanie?
Mam zamiar sprzedać telefon a czytałam, że samo sformatowanie do ustawień fabrycznych nie wystarczy i ktoś nadal będzie mógł odczytać usunięte dane i pliki? Już telefon sformatowałam do ustawień fabrycznych i nie wiem czy teraz szyfrowanie telefonu cokolwiek da?
Dzień dobry,
Telefon ma automatyczne szyfrowanie pamięci wbudowanej. Nie szyfruje jednak karty SD, także jeśli sprzedaje Pani razem z kartą, to kartę należy wyczyścić bezpiecznie osobno. Poniżej znajdzie Pani kilka programów, które mogą w tym pomóc.
https://trybawaryjny.pl/trwale-usuwanie/
Witam czy samsung s9 s10 i s20 mają automatyczne szyfrowanie pamieci wewnetrznej i jak wyglada to z iphonem tez automatycznie się szyfrują?
Wszystkie wymienione Samsungi mają automatyczne szyfrowanie pamięci wewnętrznej. iPhone również posiada szyfrowania. Dodatkowo każdorazowe przywrócenie ustawień fabrycznych czyści pamięć wewnętrzną w sposób uniemożliwiający odzyskanie danych.
Czy samsung galaxy a3 2017 ma automatyczne szyfrowanie?
I czy ma na to wpływ kiedy ustawiłem blokade ekranu (podczas pierwszej konfiguracji lub później)
Tak, ma automatyczne szyfrowanie pamięci wewnętrznej. Blokada ekranu nie ma wpływu na to. Ona chroni przed dostępem do treści z poziomu systemu. Szyfrowanie broni przed dostaniem się do plików przez bezpośrednie podłączenie do pamięci wewnętrznej.
Czyli jeśli przywróciłem telefon do ustawień fabrycznych to nikt nie jest w stanie odzyskać danych?
Bo rozumiem to tak że działa to podobnie jak w iphonie że podczas przywracania do ustawień fabrycznych usuwa się klucz do odszyfrowania danych tak?
O ile pamięć była zaszyfrowana, to tak, tak to działa.
Witam. Jak się ma sprawa z Samsungiem a70. Chce sprzedać telefon czy wystarczy tylko przywrócenie do ustawień fabrycznych ? Szukam w ustawieniach szyfrowanie telefonu nie ma takiej opcji. Jest jedynie jakiś,,mój sejf”.
To nie jest opcja, którą można włączyć lub wyłączyć. Jeśli jest domyślne szyfrowanie, to po prostu tak działa. I tak, A70 ma je włączone.
Witam, czy samsung a50 ma też automatyczną opcje szyfrowania? I czy jeśli zgubiłem ten telefon z pinem blokady ekranu, face id to nawet jeśli znalazcy uda się go odblokować to może on odzyskać usunięte na nim wcześnej zdjęcia ? Niestety nie mogłem sformatować go zdalnie przez strone samsunga bo nie był podlączony do wifi
Nie powinien móc zyskać dostępu do usuniętych treści, chyba, że nie były dokładnie usunięte, a jedynie w „koszu”. Ale tak, A50 ma automatyczne szyfrowanie.
Były usunięte też z kosza po czym zapisywałem tez nowe pliki
To te usunięte są nie do odzyskania.
Witam, a jak sprawdzić czy dany telefon posiada szyfrowanie automatyczne? Teraz mam na myśli Xiaomi mi 8 lite
Pozdrawiam
Należy sprawdzić wersję systemu Android. Wszystkie powyżej 6.0 mają automatyczne szyfrowanie. Xiaomi MI 8 Lite ma wersję 8.1, także jest ok.
Witam. Mam telefon od pół roku. Właśnie go zaszyfrowałam. Pytanie tylko czy wykonane zdjęcia czy wiadomości przed szyfrowaniem też zostały zaszyfrowane? Czy usunięte wiadomosci przed szyfrowaniem np z messengera tez zostały zaszyfrowane, tak żeby nie mozna bylo ich odtworzyć za pomocą jakiejś aplikacji?
Dzień dobry,
Zaszyfrowany został cały dysk, tak zapełniona przestrzeń, jak i pusta. To trochę nie do końca działa tak jak Pani odpisała, ale tak, można tak powiedzieć, że we wszystkich opisanych przypadkach jest Pani zabezpieczona od możliwości odzyskania tych informacji.
Czy Xiaomi Redmi 5 ma automatyczne szyfrowanie?
Jeżeli przed sprzedażą telefonu przywróciłam ustawienia fabryczne to dane są nie do odzyskania?
Tak ma automatyczne szyfrowanie, gdyż posiada odpowiednio nowy system Android. I tak, zgadza się, dane są nie do odzyskania. Proszę tylko pamiętać, że dotyczy to danych w pamięci samego telefonu. Nie dotyczy to karty SD, którą mogła mieć Pani w telefonie.
Czy po zaszyfrowaniu telefonu np hakerzy czy służby albo osoby zajmujące się IT będą mogły wejść w niego np. przez adb?
Cześć,
Tak, szyfrowanie nie blokuje interfejsu adb, ale musisz pamiętać, że po połączeniu po adb dane na woluminie nadal są zaszyfrowane więc bez złamania klucza szyfrującego nadal nie da się odczytać danych.
Podsumowując – interfejs adb nadal działa, ale dane pozostają zaszyfrowane.
[…] Podpowiadamy, jak szybko i prosto zaszyfrować smartfon z Androidem. […]
[…] musicie się martwić o nadużycie, nawet w przypadku, gdy zgubicie telefon. Warto przy okazji go zaszyfrować. Dodatkowo konieczność logowania się do aplikacji zwiększa bezpieczeństwo nieautoryzowanych […]