Backup plików przy użyciu narzędzi systemu Windows 10

14

Pewnie większość z was skorzystała z darmowego ulepszenia swojego Windowsa 7 lub 8.1 do wersji z numerkiem 10. Ci, co tego nie zrobili pewnie wkrótce to zrobią, bo czasu zostało mało, a Microsoft powoli wycofuje wsparcie dla starszych wersji systemu. W związku z tym przygotowaliśmy dla was tekst o tym, jak zabezpieczyć swoje pliki przed wyparowaniem właśnie w Windowsie 10 korzystając z jego wbudowanych narzędzi, np tworzenie backup. Nie mniej jednak większość z przedstawionych tutaj metod działa także w Windowsach 7, 8 oraz 8.1.

Jest wiele zagrożeń w świecie Internetu. Jednym z nich jest oprogramowanie typu ransomware (tłumacząc dosłownie oprogramowanie żądające okupu). Może ono zaszyfrować wasze dane i na przykład zażądać pieniędzy w zamian za ich odblokowanie. O skutkach takiego działania chyba nie musimy dłużej się rozwodzić? Przygotowaliśmy dla was nawet tekst o dodatkowych programach, które pomogą wam w walce z tak groźnym przeciwnikiem. Zwykła awaria komputera czy laptopa także może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Dlatego już teraz możecie zacząć, korzystając jedynie z ustawień systemu, zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Kopia zapasowa może dotyczyć pojedynczych plików czy całych folderów. Mogą to być zdjęcia, dokumenty, muzyka, a także zapisy stanu waszych ulubionych gier. Warto zakupić dodatkowy dysk zewnętrzny, by tam trzymać kopie najważniejszych plików. Możemy także stworzyć kopię zapasową całego systemu. Jest to bardziej skomplikowane, ponieważ zawiera on cały system operacyjny, wszystkie zainstalowane programy, pliki na dyskach czy ustawienia. Posiadając taką kopię możemy naprawić szwankujący system lub w ogóle postawić go po dużej awarii. W przypadku kopii bezpieczeństwa systemu taki zapis może ważyć nawet kilkaset GB. Windows umożliwia nam jednak zrobienie kopii inkrementalnej, to znaczy, że zapisuje jedynie zmiany od ostatniej kopii, co pozwala zaoszczędzić miejsce.

Backup – Kopie bezpieczeństwa plików

Najprostszym sposobem w systemie Windows jest skorzystanie z Historii Plików. Pozwoli to na regularne i zaplanowane tworzenie kopii waszych danych i zapisanie ich na zewnętrznym dysku. Jest możliwość takiego działania także na tym samym dysku, co aktualnie jesteście, ale ze względu na bezpieczeństwo odradzamy tę opcję. Aby rozpocząć pracę otwieramy menu start i wpisujemy „ustawienia”, po czym je wybieramy Enterem czy klikając lewą myszką:

Otwieramy Ustawienia

Wyszukujemy Ustawienia w Menu Start.

Następnie w nowo otwartym oknie klikamy „Aktualizacja i zabezpieczenia”:

Okno Ustawień

W oknie Ustawień szukamy Aktualizacji i zabezpieczeń.

Wybieramy zakładkę „Kopia zapasowa”:

W ustawieniach Aktualizacji i zabezpieczeń szukamy zakładki Kopia zapasowa.

Ustawienia Aktualizacji i zabezpieczeń

Z prawej strony pod nagłówkiem „Kopia zapasowa z historii plików” powinien być duży plus, a obok niego napis „Dodaj dysk”. Jeśli go nie ma to znaczy, że nie macie podpiętych żadnych dysków zewnętrznych. W tym przypadku podłączcie dysk pod dowolny port USB aby zobaczyć plusa. Jeśli macie więcej urządzeń będziecie mogli wybrać, które ma służyć za przechowalnię kopii danych. Po wybraniu powinna pojawić się opcja „Automatycznie twórz kopie zapasowe moich plików”, która domyślnie jest włączona. W każdej chwili jednak możecie ją dezaktywować.

Po udanym dodaniu dysku zewnętrznego możemy zadecydować co dalej.

Gotowe zapisywanie kopii bezpieczeństwa

Możecie także ustalić, jak często ma tworzyć się kopia bezpieczeństwa, wybierając odpowiednią pozycję z rozwijanej listy i jakie pliki mają być jej przechowywane. Po kliknięciu w „Więcej opcji” pojawi się przed wami nowe okno, która zwiera przydatne funkcje. Domyślnie funkcja historii plików jest uruchamiana co godzinę. W każdej chwili jednak możecie wcisnąć „Wykonaj kopię zapasową teraz” aby dokonać zapisu dokładnie w tym momencie. Kopie te mogą zajmować wiele miejsca, dlatego możecie też ustalić jak długo mają być przechowywane.

Decydujemy o częstotliwości zapisu plików oraz jak długo będą przechowywane.

Opcje kopii zapasowych

Zwróćcie na to uwagę, gdyż domyślnie wybrana jest opcja trzymania ich w nieskończoność. Dodatkowo, możecie ustawić opcję aby kasowanie, zaczynając od najstarszych wersji, następowało wyłącznie gdy dysk jest prawie pełen. Automatycznie kopiowane są foldery dobrane na podstawie częstości korzystania z nich dla danego użytkownika Windows. Możecie tym jednak zarządzać dodając i usuwając foldery.

Z poziomu tego menu wybierzemy jakie foldery chcemy archiwizować.

Domyślnie dodane foldery do archiwizacji

Przywrócenie zarchiwizowanych plików jest relatywnie proste. Kliknijcie przycisk Windows i zacznijcie pisać „przywróć”, następnie wybierzcie to co wam podpowiada menu start: „Przywróć pliki za pomocą historii plików”.

Wyszukujemy przywracanie plików

Wyszukujemy w Menu Start opcji przywracania plików za pomocą ich historii.

Powinniście zobaczyć nowe okno z listą plików i / lub folderów, które posiadają swoją kopię zapasową.

Wybieramy dowolny zarchiwizowany plik i już możemy dowolnie podróżować w czasie jego edycji.

Przywracamy poprzednie wersje plików.

Poniżej macie także przyciski do cofania się i pójścia w przód. Działają one trochę jak w odtwarzaczu plików multimedialnych. Możecie dzięki nim przeskakiwać pomiędzy wersjami danego pliku. W ten sposób jesteście w stanie porównać zawartości plików nawet sprzed kilku miesięcy. Opcje dostępne w historii plików powinny być w zupełności wystarczające do domowego użytku, czy w małej firmie, dlatego choć są zewnętrzne programy, można swobodnie z niej korzystać nie zajmując miejsca na dysku i nie obciążając systemu dodatkowym oprogramowaniem.

Zapis w Chmurze

Innym sposobem na archiwizację jest korzystanie z zapisu w chmurze. Microsoft przygotował dla nas usługę OneDrive, zintegrowaną z systemem. Trzeba jednak zaznaczyć, że usługa ta bardziej służy do synchronizacji plików pomiędzy kilkoma urządzeniami niż do tworzenia kopii zapasowych. Każdy użytkownik posiada gotowy folder. Wystarczy go odnaleźć w moim komputerze.

Lokalizacja OneDrive

Szukamy OneDrive w widoku Mojego Komputera.

Gdy po raz pierwszy na niego klikniemy pojawi się nam takie okno:

Powitalne okno OneDrive

Przy pierwszym kliknięciu na OneDrive wyskoczy nam okno powitalne.

Po zalogowaniu się możemy wybrać, z jakiego konta chcemy skorzystać, prywatne czy np. firmowe.

Wybieramy typ konta

Musimy wybrać rodzaj konta, jakie chcemy zsynchronizować.

Logujemy się już pełnymi danymi.

Pełne logowanie do OneDrive

Podajemy pełne dane konta do OneDrive (te same, co konta Microsoft).

Po pierwszym logowaniu dostaniemy informację o tym, gdzie folder znajduje się na dysku.

Informacja o lokalizacji folderu

Jeśli pierwsze logowanie przebiegło poprawnie otrzymamy informację gdzie szukać OneDrive.

Kolejne okno pozwala nam wybrać, co chcemy zsynchronizować.

Wybór danych do synchronizacji

Wybieramy jakie pliki i foldery pragniemy zsynchronizować z usługą.

I już, gotowe. Wyświetli się nam teraz folder OneDrive oraz w domyślnej przeglądarce uruchomi się krótkie wprowadzenie do usługi. Poinformuje nas między innymi o możliwości instalacji aplikacji na urządzeniach mobilnych.

Przypominamy jednak, że ten rodzaj archiwizacji pozwala tylko na przechowywanie aktualnej wersji pliku. Nie można cofnąć się do jego wcześniejszej edycji. Co ważne, jeśli na jednym komputerze skasujemy jakiś plik w folderze OneDrive, to na wszystkich innych będzie on także skasowany.

Punkt przywracania systemu

Kolejną rzeczą, przy pomocy jakiej, możemy sobie poprawić bezpieczeństwo danych jest stworzenie punktu przywracania systemu. Choć technicznie jest to sprawa dużo bardziej skomplikowana, bo nie tylko musimy zarchiwizować system, ale jeszcze wszystkie zainstalowane na nim programy, to wszystkie te procesy dzieją się bez naszej wiedzy. Wystarczy zacząć wpisywać, po kliknięciu na przycisk Windows, „punkt” i wybrać „Utwórz punkt przywracania”.

Wyszykujemy Punkt przywracania systemu

W Menu Start wyszukujemy Punkt przywracania systemu.

Z poziomu okna, które powinniście zobaczyć, możecie utworzyć nowy punkt, zarządzać już utworzonymi bądź przywrócić system na podstawie, któregoś z utworzonych wcześniej punktów. Niektóre programy podczas instalacji pytają nas o chęć utworzenia punktu przywracania systemu. Na przykład te do szyfrowania dysków. Wszystko po to by móc w momencie gdy coś się strasznie posypie być w stanie wrócić do stabilnej wersji systemu.

Po kliknięciu w „utwórz” podajemy nazwę tego punktu, który w przyszłości pozwoli nam się połapać, dlaczego w ogóle robiliśmy ten punkt. A już po krótkiej chwili otrzymamy komunikat o pomyślnym utworzeniu. Pamiętajcie jednak, że zwykłe dokumenty nie są w żaden sposób modyfikowane przez ten proces. Więc nie jest to typowe działanie służące archiwizacji plików.

Obraz systemu

Aby zapisać nie tylko system z programami, ale także pliki, należy wykonać jego obraz. Jest to dokładny zapis wszystkiego na dysku, tak jak jest. Co ciekawe Windows 10 jest w stanie odtworzyć obraz systemu z Windows 7 i uaktualnić oprogramowanie, tak, by z nim działało. Trzeba pamiętać, że taki plik obrazu będzie zajmował bardzo dużo miejsca. Po wciśnięciu przycisku Windows wpiszcie „kopia” i kliknijcie na „Kopia zapasowa i przywracanie (Windows 7)”.

Wyszukujemy Kopię zapasową sytemu Windows

Korzystając z wyszukiwarki Menu Start szukamy opcji Kopia zapasowa i przywracanie.

W nowo otwartym oknie wybierzcie „Tworzenie obrazu systemu”.

Okno ustawień Kopii zapasowej

W oknie ustawień Kopii zapasowej i przywracania szukamy Tworzenia obrazu systemu.

Teraz wystarczy wybrać lokalizację dla tworzonego pliku obrazu i kliknąć „dalej”. Dostaniemy także dodatkowe ostrzeżenie przed zapisem na ten sam dysk, którego obraz tworzymy jeśli chcemy go zapisać na dysku głównym komputera.

Miejsce zapisu kopii zapasowej

Wybieramy miejsce, gdzie zapiszemy obraz dysku. Uwaga, lepiej zrobić to na dysku zewnętrznym.

Gdy jesteśmy gotowi rozpoczynamy wykonanie kopii zapasowej. Po pomyślnym zakończeniu procesu możemy wrócić do niej w przypadku awarii lub utraty danych.

Tworzymy obraz dysku

Potwierdzamy chęć utworzenia obrazu dysku oraz lokalizację do zapisu pliku.

Podsumowanie

Jak widzicie jest tego całkiem sporo. Tutaj możecie dowiedzieć się więcej na temat darmowych programów do backupu danych. Tylko od was zależy, z czego skorzystacie i na czym wam zależy. Dla większości synchronizacja dzięki chmurze będzie w zupełności wystarczająca. Dla innych, cenne może być zapisywanie kolejnych kopii, w domyśle wersji, pliku. Warto też przed jakąś większą zmianą utworzyć chociażby punkt przywracania systemu czy obraz. Wtedy będziecie zwyczajnie zabezpieczeni. Jeśli macie dodatkowe pytania, pozostawcie je w komentarzach – na pewno szybko odpowiemy :-)!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Polityka prywatności
Musisz zaakceptować naszą politykę prywatności

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Jestem fizykiem medycznym i informatykiem, którego największą pasją jest pisanie tekstów. Na co dzień zajmuję się administracją IT Centrum Nauki, a po godzinach ratuję niewiasty i światy w niezliczonych grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na mojej stronie.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku