Backup plików przy użyciu narzędzi systemu Windows 10

34

Pewnie większość z was skorzystała z darmowego ulepszenia swojego Windowsa 7 lub 8.1 do wersji z numerkiem 10. Ci, co tego nie zrobili pewnie wkrótce to zrobią, bo czasu zostało mało, a Microsoft powoli wycofuje wsparcie dla starszych wersji systemu. W związku z tym przygotowaliśmy dla was tekst o tym, jak zabezpieczyć swoje pliki przed wyparowaniem właśnie w Windowsie 10 korzystając z jego wbudowanych narzędzi, np tworzenie backup. Nie mniej jednak większość z przedstawionych tutaj metod działa także w Windowsach 7, 8 oraz 8.1.

Backup przy  użyciu systemu Windows

Jest wiele zagrożeń w świecie Internetu. Jednym z nich jest oprogramowanie typu ransomware (tłumacząc dosłownie oprogramowanie żądające okupu). Może ono zaszyfrować wasze dane i na przykład zażądać pieniędzy w zamian za ich odblokowanie. O skutkach takiego działania chyba nie musimy dłużej się rozwodzić? Przygotowaliśmy dla was nawet tekst o dodatkowych programach, które pomogą wam w walce z tak groźnym przeciwnikiem. Zwykła awaria komputera czy laptopa także może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Dlatego już teraz możecie zacząć, korzystając jedynie z ustawień systemu, zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Kopia zapasowa może dotyczyć pojedynczych plików czy całych folderów. Mogą to być zdjęcia, dokumenty, muzyka, a także zapisy stanu waszych ulubionych gier. Warto zakupić dodatkowy dysk zewnętrzny, by tam trzymać kopie najważniejszych plików. Możemy także stworzyć kopię zapasową całego systemu. Jest to bardziej skomplikowane, ponieważ zawiera on cały system operacyjny, wszystkie zainstalowane programy, pliki na dyskach czy ustawienia. Posiadając taką kopię możemy naprawić szwankujący system lub w ogóle postawić go po dużej awarii. W przypadku kopii bezpieczeństwa systemu taki zapis może ważyć nawet kilkaset GB. Windows umożliwia nam jednak zrobienie kopii inkrementalnej, to znaczy, że zapisuje jedynie zmiany od ostatniej kopii, co pozwala zaoszczędzić miejsce.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Backup – Kopie bezpieczeństwa plików

Najprostszym sposobem w systemie Windows jest skorzystanie z Historii Plików. Pozwoli to na regularne i zaplanowane tworzenie kopii waszych danych i zapisanie ich na zewnętrznym dysku. Jest możliwość takiego działania także na tym samym dysku, co aktualnie jesteście, ale ze względu na bezpieczeństwo odradzamy tę opcję. Aby rozpocząć pracę otwieramy menu start i wpisujemy „ustawienia”, po czym je wybieramy Enterem czy klikając lewą myszką:

Otwieramy Ustawienia

Wyszukujemy Ustawienia w Menu Start.

Następnie w nowo otwartym oknie klikamy „Aktualizacja i zabezpieczenia”:

Okno Ustawień

W oknie Ustawień szukamy Aktualizacji i zabezpieczeń.

Wybieramy zakładkę „Kopia zapasowa”:

W ustawieniach Aktualizacji i zabezpieczeń szukamy zakładki Kopia zapasowa.

Ustawienia Aktualizacji i zabezpieczeń

Z prawej strony pod nagłówkiem „Kopia zapasowa z historii plików” powinien być duży plus, a obok niego napis „Dodaj dysk”. Jeśli go nie ma to znaczy, że nie macie podpiętych żadnych dysków zewnętrznych. W tym przypadku podłączcie dysk pod dowolny port USB aby zobaczyć plusa. Jeśli macie więcej urządzeń będziecie mogli wybrać, które ma służyć za przechowalnię kopii danych. Po wybraniu powinna pojawić się opcja „Automatycznie twórz kopie zapasowe moich plików”, która domyślnie jest włączona. W każdej chwili jednak możecie ją dezaktywować.

Po udanym dodaniu dysku zewnętrznego możemy zadecydować co dalej.

Gotowe zapisywanie kopii bezpieczeństwa

Możecie także ustalić, jak często ma tworzyć się kopia bezpieczeństwa, wybierając odpowiednią pozycję z rozwijanej listy i jakie pliki mają być jej przechowywane. Po kliknięciu w „Więcej opcji” pojawi się przed wami nowe okno, która zwiera przydatne funkcje. Domyślnie funkcja historii plików jest uruchamiana co godzinę. W każdej chwili jednak możecie wcisnąć „Wykonaj kopię zapasową teraz” aby dokonać zapisu dokładnie w tym momencie. Kopie te mogą zajmować wiele miejsca, dlatego możecie też ustalić jak długo mają być przechowywane.

Decydujemy o częstotliwości zapisu plików oraz jak długo będą przechowywane.

Opcje kopii zapasowych

Zwróćcie na to uwagę, gdyż domyślnie wybrana jest opcja trzymania ich w nieskończoność. Dodatkowo, możecie ustawić opcję aby kasowanie, zaczynając od najstarszych wersji, następowało wyłącznie gdy dysk jest prawie pełen. Automatycznie kopiowane są foldery dobrane na podstawie częstości korzystania z nich dla danego użytkownika Windows. Możecie tym jednak zarządzać dodając i usuwając foldery.

Z poziomu tego menu wybierzemy jakie foldery chcemy archiwizować.

Domyślnie dodane foldery do archiwizacji

Przywrócenie zarchiwizowanych plików jest relatywnie proste. Kliknijcie przycisk Windows i zacznijcie pisać „przywróć”, następnie wybierzcie to co wam podpowiada menu start: „Przywróć pliki za pomocą historii plików”.

Wyszukujemy przywracanie plików

Wyszukujemy w Menu Start opcji przywracania plików za pomocą ich historii.

Powinniście zobaczyć nowe okno z listą plików i / lub folderów, które posiadają swoją kopię zapasową.

Wybieramy dowolny zarchiwizowany plik i już możemy dowolnie podróżować w czasie jego edycji.

Przywracamy poprzednie wersje plików.

Poniżej macie także przyciski do cofania się i pójścia w przód. Działają one trochę jak w odtwarzaczu plików multimedialnych. Możecie dzięki nim przeskakiwać pomiędzy wersjami danego pliku. W ten sposób jesteście w stanie porównać zawartości plików nawet sprzed kilku miesięcy. Opcje dostępne w historii plików powinny być w zupełności wystarczające do domowego użytku, czy w małej firmie, dlatego choć są zewnętrzne programy, można swobodnie z niej korzystać nie zajmując miejsca na dysku i nie obciążając systemu dodatkowym oprogramowaniem.

Zapis w Chmurze

Innym sposobem na archiwizację jest korzystanie z zapisu w chmurze. Microsoft przygotował dla nas usługę OneDrive, zintegrowaną z systemem. Trzeba jednak zaznaczyć, że usługa ta bardziej służy do synchronizacji plików pomiędzy kilkoma urządzeniami niż do tworzenia kopii zapasowych. Każdy użytkownik posiada gotowy folder. Wystarczy go odnaleźć w moim komputerze.

Lokalizacja OneDrive

Szukamy OneDrive w widoku Mojego Komputera.

Gdy po raz pierwszy na niego klikniemy pojawi się nam takie okno:

Powitalne okno OneDrive

Przy pierwszym kliknięciu na OneDrive wyskoczy nam okno powitalne.

Po zalogowaniu się możemy wybrać, z jakiego konta chcemy skorzystać, prywatne czy np. firmowe.

Wybieramy typ konta

Musimy wybrać rodzaj konta, jakie chcemy zsynchronizować.

Logujemy się już pełnymi danymi.

Pełne logowanie do OneDrive

Podajemy pełne dane konta do OneDrive (te same, co konta Microsoft).

Po pierwszym logowaniu dostaniemy informację o tym, gdzie folder znajduje się na dysku.

Informacja o lokalizacji folderu

Jeśli pierwsze logowanie przebiegło poprawnie otrzymamy informację gdzie szukać OneDrive.

Kolejne okno pozwala nam wybrać, co chcemy zsynchronizować.

Wybór danych do synchronizacji

Wybieramy jakie pliki i foldery pragniemy zsynchronizować z usługą.

I już, gotowe. Wyświetli się nam teraz folder OneDrive oraz w domyślnej przeglądarce uruchomi się krótkie wprowadzenie do usługi. Poinformuje nas między innymi o możliwości instalacji aplikacji na urządzeniach mobilnych.

Przypominamy jednak, że ten rodzaj archiwizacji pozwala tylko na przechowywanie aktualnej wersji pliku. Nie można cofnąć się do jego wcześniejszej edycji. Co ważne, jeśli na jednym komputerze skasujemy jakiś plik w folderze OneDrive, to na wszystkich innych będzie on także skasowany.

Punkt przywracania systemu

Kolejną rzeczą, przy pomocy jakiej, możemy sobie poprawić bezpieczeństwo danych jest stworzenie punktu przywracania systemu. Choć technicznie jest to sprawa dużo bardziej skomplikowana, bo nie tylko musimy zarchiwizować system, ale jeszcze wszystkie zainstalowane na nim programy, to wszystkie te procesy dzieją się bez naszej wiedzy. Wystarczy zacząć wpisywać, po kliknięciu na przycisk Windows, „punkt” i wybrać „Utwórz punkt przywracania”.

Wyszykujemy Punkt przywracania systemu

W Menu Start wyszukujemy Punkt przywracania systemu.

Z poziomu okna, które powinniście zobaczyć, możecie utworzyć nowy punkt, zarządzać już utworzonymi bądź przywrócić system na podstawie, któregoś z utworzonych wcześniej punktów. Niektóre programy podczas instalacji pytają nas o chęć utworzenia punktu przywracania systemu. Na przykład te do szyfrowania dysków. Wszystko po to by móc w momencie gdy coś się strasznie posypie być w stanie wrócić do stabilnej wersji systemu.

Po kliknięciu w „utwórz” podajemy nazwę tego punktu, który w przyszłości pozwoli nam się połapać, dlaczego w ogóle robiliśmy ten punkt. A już po krótkiej chwili otrzymamy komunikat o pomyślnym utworzeniu. Pamiętajcie jednak, że zwykłe dokumenty nie są w żaden sposób modyfikowane przez ten proces. Więc nie jest to typowe działanie służące archiwizacji plików.

Obraz systemu

Aby zapisać nie tylko system z programami, ale także pliki, należy wykonać jego obraz. Jest to dokładny zapis wszystkiego na dysku, tak jak jest. Co ciekawe Windows 10 jest w stanie odtworzyć obraz systemu z Windows 7 i uaktualnić oprogramowanie, tak, by z nim działało. Trzeba pamiętać, że taki plik obrazu będzie zajmował bardzo dużo miejsca. Po wciśnięciu przycisku Windows wpiszcie „kopia” i kliknijcie na „Kopia zapasowa i przywracanie (Windows 7)”.

Wyszukujemy Kopię zapasową sytemu Windows

Korzystając z wyszukiwarki Menu Start szukamy opcji Kopia zapasowa i przywracanie.

W nowo otwartym oknie wybierzcie „Tworzenie obrazu systemu”.

Okno ustawień Kopii zapasowej

W oknie ustawień Kopii zapasowej i przywracania szukamy Tworzenia obrazu systemu.

Teraz wystarczy wybrać lokalizację dla tworzonego pliku obrazu i kliknąć „dalej”. Dostaniemy także dodatkowe ostrzeżenie przed zapisem na ten sam dysk, którego obraz tworzymy jeśli chcemy go zapisać na dysku głównym komputera.

Miejsce zapisu kopii zapasowej

Wybieramy miejsce, gdzie zapiszemy obraz dysku. Uwaga, lepiej zrobić to na dysku zewnętrznym.

Gdy jesteśmy gotowi rozpoczynamy wykonanie kopii zapasowej. Po pomyślnym zakończeniu procesu możemy wrócić do niej w przypadku awarii lub utraty danych.

Tworzymy obraz dysku

Potwierdzamy chęć utworzenia obrazu dysku oraz lokalizację do zapisu pliku.

Czy są inne programy do backupu danych – w prostszej wersji?

Jeżeli wyżej wymieniona ścieżka wydaje Ci się zbyt skomplikowana, możesz też skorzystać z programów do backupu danych, które zadbają o to by powstała kopia zapasowa Windows 10.

EaseUS, który znajdziesz pod powyższym linkiem doskonale się do tego nada, gdyż posiada taką funkcję. Co więcej – jeżeli zapomnisz o backupie, program pomoże Ci również w łatwy i szybki sposób odzyskać utracone pliki!

Podsumowanie

Jak widzicie jest tego całkiem sporo. Tylko od was zależy, z czego skorzystacie i na czym wam zależy. Dla większości synchronizacja dzięki chmurze będzie w zupełności wystarczająca. Dla innych, cenne może być zapisywanie kolejnych kopii, w domyśle wersji, pliku. Warto też przed jakąś większą zmianą utworzyć chociażby punkt przywracania systemu czy obraz. Wtedy będziecie zwyczajnie zabezpieczeni. Jeśli macie dodatkowe pytania, pozostawcie je w komentarzach – na pewno szybko odpowiemy :-)!

___

 

Oceń artykuł
[Głosów: 3 Średnia: 5]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Na co dzień zajmuję się bezpieczeństwem IT w Centrum Nauki, sprzedaję narzędzie do dokumentowania baz danych i pomagam wielu małym studiom wypromować ich gry. Po godzinach zaś ratuję niewiasty i światy w niezliczonych właśnie grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na stronie gamesguru.org.

Subscribe
Powiadom o
guest
34 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
5 lat temu

Cześć, czy kopie zapasowe systemu Windows 10 (Obraz systemu) do chmury, jest legalne? A co z utworów ściągnięte legalne na dysk np. Muzodajnia.pl do wrzucania chmury jest legalne?

Michał
Michał
5 lat temu

Taka mała uwaga. W epoce ransomware najbezpieczniejsza metoda przechowywania danych to nagranie ich na płytę. Ewentualnie jeszcze zasób sieciowy (czy niezamapowany serwer ftp) z odczytem dla gości, a zapis/odczyt po podaniu danych uwierzytelniających dla właściciela zasobu. Żadne pendrivy, dyski przenośne, przywracanie systemu, zasoby sieciowe nie są bezpieczne, jeśli One Drive jest dostępny z poziomu eksploratora z uprawnieniami zapis/odczyt to też kicha (nie wiem, nie używam). Punkty VSS są kasowane a w niektórych przypadkach wolna przestrzeń na dysku jest nadpisywana zerami by wyeliminować programy do odzyskiwania plików. Infekcje potrafią sobie samemu podmontować zasób w trybie zapis. To musi być coś czego… Czytaj więcej »

mark577
mark577
4 lat temu

Niestety gdy chciałem przywrócić obraz Win 10 utworzony właśnie w Win 10 proces przywracania sie rozpoczął, pliki się kopiowały (szedł pasek postępu), a na końcu wyskoczył błąd i było po systemie.
uwaga: obraz wykonywany z systemu zainstalowanego na SSD i zapisywany na HDD, a potem przywracany z HDD na SSD – może to się jakoś „gryzie”, albo to, ze w lapku jest UEFi a niestary BIOS. Ne wiem. W każdym razie robiłem to wcześniej na wielu kompach, również z systemem Win 10 i zawsze działało, a tym razem nie.
Może ma ktoś jakieś sugestie jaka może być przyczyna?

mark577
mark577
4 lat temu

Procesor 64 bit, ale chodzi właśnie o to, ze obraz systemu był wykonywany Windowsem 10 na tym samym laptopie, na którym potem była podjęta próba jego przywrócenia. Tyle, że system zainstalowany na SSD, a obraz systemu zapisany na dodatkowym, wewnętrznym HDD w tymże laptopie.

Dwulicjusz
Dwulicjusz
4 lat temu

Wielkie dzięki. Świetny artykuł. Bardzo przydał się w okiełznaniu funkcji Windows 10 :). Pozdrawiam serdecznie.

RobRoy
RobRoy
4 lat temu

Mam problem z historią plików dla dwóch użytkowników na 1 kompie.
Posiadają oddzielne konta (ustawienia myszki, lewo i prawo ręczni) ale wspólne foldery Dokumenty itp.
Tylko jeden może uruchomić historię plików, gdy zaloguje się drugi historia plików pokazuje błąd dysku.
Można to uruchomić, ale wymaga ponownej konfiguracji.
Jakieś rozwiązanie, żeby „szło z automatu”?

Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu

Czesc, czy kopie zapasowe systemu Windows 10 (Obraz systemu) do chmury, jest legalne? A co z utworow sciagniete legalne na dysk np. Muzodajnia.pl do wrzucania chmury jest legalne?

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
2 lat temu

Witam, tak, przechowywanie dowolnych plikow w chmurze, ktore sa Twoja wlasnoscia – muzyka z muzodajni czy ktore sa wylacznie na Twoj uzytek – obraz wlasnego systemu, jest legalne. Gdybys na przyklad za pomoca tej chmury dawal dostep do muzyki innym osobom, a juz w ogole ja odsprzedawal, to taki proceder jest nielegalny. Natomiast samo przechowywanie danych w chmurze mozna traktowac jak zwykle kopiowanie pomiedzy folderami na dysku, czytaj: jest to w pelni legalne.

Piotr
Piotr
2 lat temu

No nie bylbym tak do konca pewny. Oto przyklad: http://www.chip.pl/news/int

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
2 lat temu

A ja jestem Piotrze. W linku, ktory podales wyraznie jest napisane, ze nie wolno przechowywac nielegalnych tresci, takich jak pirackie wersje gier/muzyki/filmow. To o co pytal Krzysztof z kolei jest w pelni legalne, a zatem nie musi sie obawiac przechowywania w chmurze.

Michal
Michal
2 lat temu

Taka mala uwaga. W epoce ransomware najbezpieczniejsza metoda przechowywania danych to nagranie ich na plyte. Ewentualnie jeszcze zasob sieciowy (czy niezamapowany serwer ftp) z odczytem dla gosci, a zapis/odczyt po podaniu danych uwierzytelniajacych dla wlasciciela zasobu. zadne pendrivy, dyski przenosne, przywracanie systemu, zasoby sieciowe nie sa bezpieczne, jesli One Drive jest dostepny z poziomu eksploratora z uprawnieniami zapis/odczyt to tez kicha (nie wiem, nie uzywam). Punkty VSS sa kasowane a w niektorych przypadkach wolna przestrzen na dysku jest nadpisywana zerami by wyeliminowac programy do odzyskiwania plikow. Infekcje potrafia sobie samemu podmontowac zasob w trybie zapis. To musi byc cos czego… Czytaj więcej »

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
2 lat temu

Dziekuje za uwagi. Pozwole sie ustosunkowac. Nie wyobrazam sobie sprawnie dzialajacej firmy, ktore wszystkie dane kopiuje na CD, DVD czy nawet BR. Wyobraza sobie to Pan? Trzeba by bylo od razu cala hale na to wynajac. W przypadku gdy naprawde cos zlego nas zaatakuje to jasne, te rzeczy moga nas nie uchronic. Mowimy tu jednak o najpopularniejszym oprogramowaniu typu ransomware, a na takie moje porady powinny pomoc.

mark577
mark577
2 lat temu

Niestety gdy chcialem przywrocic obraz Win 10 utworzony wlasnie w Win 10 proces przywracania sie rozpoczal, pliki sie kopiowaly (szedl pasek postepu), a na koncu wyskoczyl blad i bylo po systemie. uwaga: obraz wykonywany z systemu zainstalowanego na SSD i zapisywany na HDD, a potem przywracany z HDD na SSD – moze to sie jakos „gryzie”, albo to, ze w lapku jest UEFi a niestary BIOS. Ne wiem. W kazdym razie robilem to wczesniej na wielu kompach, rowniez z systemem Win 10 i zawsze dzialalo, a tym razem nie.Moze ma ktos jakies sugestie jaka moze byc przyczyna?

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
2 lat temu

Tak na szybko to jedyne co mi przychodzi do glowy to rozne architektury procesorow. Czy ten, na ktorym byl tworzony obraz nie byl 64 bitowy, a na laptopie jest 32 bitowy? Bo rodzaj dyskow nie powinien miec wplywu. BIOS z UEFi nie powinien sie gryzc. Nie powinno miec to wplywu na obraz systemu.

mark577
mark577
2 lat temu

Procesor 64 bit, ale chodzi wlasnie o to, ze obraz systemu byl wykonywany Windowsem 10 na tym samym laptopie, na ktorym potem byla podjeta proba jego przywrocenia. Tyle, ze system zainstalowany na SSD, a obraz systemu zapisany na dodatkowym, wewnetrznym HDD w tymze laptopie.

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
2 lat temu

Teraz troche sie pogubilem. Ma Pan jeden laptop. Na nim zainstalowany byl Windows 10, zrobil Pan obraz systemu, ktory zapisal Pan na zewnetrznym dysku HDD. I teraz przy probie skorzystania z tego obrazu wyskoczyl blad? Jesli mialbym byc szczery to moim zdaniem zawinila transmisja danych z dysku zewnetrznego. Moze sie uspil? Moze kabel poluzowal? Prosze sprobowac nagrac ten obraz na plyte i sprobowac z plyty, o ile laptop ma odtwarzacz. W przeciwnym razie prosze sprobowac nagrac go na pendrive zamiast instalowac z dysku zewnetrznego. Najczestszym winowajca jest kabel transmisyjny…

Dwulicjusz
Dwulicjusz
2 lat temu

Wielkie dzieki. swietny artykul. Bardzo przydal sie w okielznaniu funkcji Windows 10 :). Pozdrawiam serdecznie.

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
2 lat temu

Niezmiernie sie ciesze. Mamy tez inne artykuly dotyczac okielznania Windows 10, czytal juz Pan? Dla przykladu:https://trybawaryjny.pl/domhttps://trybawaryjny.pl/fun

RobRoy
RobRoy
2 lat temu

Mam problem z historia plikow dla dwoch uzytkownikow na 1 kompie.Posiadaja oddzielne konta (ustawienia myszki, lewo i prawo reczni) ale wspolne foldery Dokumenty itp.Tylko jeden moze uruchomic historie plikow, gdy zaloguje sie drugi historia plikow pokazuje blad dysku.Mozna to uruchomic, ale wymaga ponownej konfiguracji.Jakies rozwiazanie, zeby „szlo z automatu”?

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
2 lat temu

Obawiam sie, ze sie nie da. Jesli obie osoby korzystaja z tego samego katalogu i jedna sie zaloguje to system ja jakby zawlaszcza dla tego uzytkownika. Gdy drugi sie zaloguje to system by zglupial, bo na pierwszym koncie juz dba o te pliki. Poszukam jednak jakiegos rozwiazania.

Peter
Peter
2 lat temu

Czy możesz zaproponować jakiś sposób (narzędzie) dla zabezpieczenia w postaci obrazu dla systemu pracującego w konfiguracji:
– windows serwer 2016 (host), na którym jest zainstalowany Oracle VM virtualbox
– w Oracle VM virtualbox są uruchomione:
A. wirtualny windows serwer 2016
B. pfSense

Wojtek
Wojtek
2 lat temu

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale jeśli tworzę kopię zapasową na dysku zewnętrznym to bezpieczny jestem przed ransomware dopiero jak ten dysk odłączę fizycznie od komputera? Przecież jak go nie odłączę to jest tak samo narażony na atak jak cały komputer.

Jan
Jan
1 rok temu

Czy te porady są jeszcze aktualne?

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku