Za oknem znów pada, a wakacje pozostają mglistym wspomnieniem? To doskonała pora by zapoznać się z kolejnym raportem o zagrożeniach. Znajdziecie w nim (jak zwykle!) mnóstwo ciekawych informacji, dzięki którym nie dacie się złapać na hakerski haczyk. Gotowi? No to zaczynamy!
Po siódme… nie kradnij
Jak się okazuje, to przykazanie obowiązuje również w wirtualu. Na świecie sądy coraz częściej rozpatrują przypadki kradzieży wirtualnych przedmiotów w grach komputerowych, ale wyroki które zapadają są jak najbardziej realne… Jakie kary grożą za rozrabianie online? Sami przeczytajcie…
http://biznes.interia.pl/podatki/news/wiezienie-za-kradziez-wirtualnych-przedmiotow,2540174,4211
Dziurawy Disqus
A efektem tego jest wyciek danych użytkowników, który miał miejsce w 2012 roku, jednak dopiero teraz o nim oficjalnie poinformowano. Bazy danych użytkowników Disqusa zawierały hasła i adresy e-mail. Na razie nie potwierdzono, by zostały one gdziekolwiek wykorzystane przez hakerów, a Disqus „na wszelki wypadek” już wymusił zmianę haseł. Bądźcie czujni!
http://www.chip.pl/2017/10/wyciekly-dane-uzytkownikow-serwisu-disqus/
Zarabiaj na Steemit!
Portal społecznościowy Steemit powstał w 2016 roku, ale już zyskał popularność. Czym? Tym, że płaci za wartościowe, publikowane treści. Co prawda tylko w swojej kryptowalucie (o nazwie – a jakże! – steem), którą jednak można wymieniać na wirtualnych giełdach na inne, już całkiem realne waluty. Polska wersja portalu właśnie powstaje.
Pisarze do piór! ?
http://www.chip.pl/2017/10/uzytkownicy-steemit-zarabiaja-pisaniu-postow-komentarzy/
Office 365 zaatakowany
Tym razem nie jest to jednorazowa akcja, ale metodyczne, trwające od maja, ataki. Przeprowadza się je tak, by nie wzbudzić podejrzeć i nie uruchomić „alarmów” antyhakerskich. Ich celem są głównie konta administracyjne, które mają duże uprawnienia. Pamiętacie jak zabezpieczyć się przed atakami online? Czytajcie o tym na Trybie Awaryjnym!
http://www.securityweek.com/stealthy-attack-could-hit-50-percent-large-office-365-customers-report
Spam rządzi!
Nowy raport Symatec nie pozostawia wątpliwości – spam rządzi wśród ulubionych sposobów infekowania komputerów złośliwym oprogramowaniem. Pamiętacie wielkie ataki sprzed paru miesięcy: Petya, Locker, WannaCry… Szacuje się, że średnio jeden mail na 2000 jest zainfekowany, co oznacza, że każdy użytkownik w przeciągu roku znajdzie w swojej skrzynce przynajmniej jedną „niespodziankę”. Jak się bronić i o czym nie wolno zapominać otwierając maila? Tryb Awaryjny prawdę wam powie…
http://www.securityweek.com/spam-rate-hit-55-september-symantec
Masz Win7 lub Win8? To masz problem…
Dlatego że Microsoft faworyzuje W10 – to ta wersja otrzymuje wszystkie poprawki, a programiści zdają się „zapominać” o załataniu starszych „okienek” – mimo, że są oparte na podobnym kodzie. Sprawia to, że programy te nie są bezpieczne, bo hakerzy, analizując wypuszczane dla Win10 łatki, są w stanie odkryć jakie luki istnieją w pozostałych systemach…
Discord jak Twitter i Skype?
Zmiany, zmiany, zmiany. Discord, jeden z popularnych czatów wprowadził dwie nowinki: możliwość udostępniania ekranu oraz czat wideo. Już można z nich korzystać – wystarczy uruchomić program by pobrał najnowszą wersję.
https://www.neowin.net/news/discord-adds-video-chat-and-screen-sharing-to-its-list-of-features
Kolejna wpadka szpiegowska Ubera?
Aplikacja Ubera nie pierwszy raz ma problemy ze szpiegowaniem swoich użytkowników. Po śledzeniu użytkowników korzystających z aplikacji oraz monitorowaniu stanu baterii ich smartfona, teraz okazało się, że apka może robić zrzuty ekranu. I to nawet wtedy gdy nie jest uruchomiona! Oznacza to że wszystko co wyświetlicie na swoim iPhonie (a więc hasła, fotki, smsy i maile) może trafiać do Ubera… Czyżby Uber wiedział o was znacznie więcej niż byście chcieli?
https://thehackernews.com/2017/10/uber-screen-record-iphone.html
Sposób „na kuriera”
W realu było „na wnuczka”, a w wirtualu można się dać zrobić „na kuriera”. Na OLX miały miejsce próby phishingu tą metodą. Sprzedawca proponuje sprzedaż przedmiotu, ale pisze, że nie ma kasy na kuriera – i wy musicie za niego zapłacić. Mailem podaje linka do opłaty. Link oczywiście przekierowuje na podstawioną stronę przypominającą stronę waszego banku… Na co musicie uważać? Oto garść dobrych rad.
https://niebezpiecznik.pl/post/nie-oplacajcie-uslug-kurierskich-po-linkach-od-sprzedawcow-z-olx/
Etyka dla robotów
Takim zagadnieniem zajmuje się specjalna komórka Google – grupa DeepMind Ethics & Society. Eksperci pracujący w niej mają zastanowić się jak zorganizować życie, gdy roboty i szeroko rozumiana sztuczna inteligencja staną się czymś powszechnym i jak zrobić, by w swoich działaniach kierowały się etyką… Zadania niemożliwe zajmują nieco więcej czasu? A wyniki badań mają ujrzeć światło dzienne już w przyszłym roku.
https://tech.wp.pl/google-zajmie-sie-etyka-sztucznej-inteligencji-6173526181693569a
Przeglądarka zapłaci za twoje zakupy…
…korzystając z zapisanej w pamięci karty kredytowej. To nie fake news. Nowy standard W3C, czyli żądanie płatności API, jest już aktywny w Chrome 61, Chrome for Android 53 oraz Edge. Inne przeglądarki też go wdrożą. Na czym polega? Gdy kupisz coś w Internecie, sklep skontaktuje się z twoją przeglądarką, która – korzystając z wprowadzonych wcześniej danych karty kredytowej – zapłaci za zakupy i prześle sprzedawcy potwierdzenie dokonanie opłaty. Ciekawe co na to hakerzy…
Cyberatak na wojskowych?
Wall Street Journal poinformował, że podejrzewa Rosjan o hakowanie telefonów i kont społecznościowych amerykańskich żołnierzy. Cyberataki mają dotyczyć również jednostek NATO stacjonujących w Polsce. Czyżby scenariusz na film sensacyjny właśnie pisało samo życie? Murowany kandydat do Oskara…
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/31335/rosja-hakuje-telefony-zolnierzy-w-polsce
Podręczny tłumacz
Czy już niedługo tłumacze symultaniczni stracą pracę? Google właśnie przedstawiło bardzo fajny gadżet: słuchawki Pixel Buds, które potrafią tłumaczyć tekst w czasie rzeczywistym. Po podłączeniu ich do smartfona z serii Pixel można mówić i słuchać w 40 językach (telefon na bieżąco przetłumaczy nasze słowa na wybrany język lub przełoży z obcego szeptając „po naszemu” w uszko). Za kilka lat może się okazać, że nauka języków jednak poszła w las…
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/31332/sluchawki-od-google-ktore-tlumacza-w-czasie-rzeczywistym
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj dobry program antywirusowy AVG Internet Security. Idealny do zabezpieczenia maili, przelewów bankowych i danych w Twoim komputerze.