Według ostrożnych szacunków w 2015 roku było już ponad 2,5 miliarda użytkowników poczty e-mail na świecie. Ponad połowa korzysta z dwóch lub więcej skrzynek mailowych. Nic dziwnego, że wiadomości e-mail to popularne narzędzie w rękach hakerów.
Za pomocą wiadomości mailowych rozsyłają różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie, które ma za zadanie zainfekować komputer i przysporzyć nam problemów, a hakerom korzyści.
Spis treści
- Zasady bezpiecznego mailingu
- 1. Używaj mocnych haseł
- 2. Nie możesz mieć tylko jednego hasła
- 3. Nie ściągaj obrazów automatycznie
- 4. Nie daj się złapać na phishing
- 5. Nie klikaj
- 6. Kopiuj ważne informacje
- 7. Korzystaj z UDW
- 8. Nie korzystaj z darmowych sieci Wi-Fi
- 9. Nigdy nie umieszczaj danych wrażliwych w mailach
- 10. Korzystaj ze skomplikowanego adresu e-mail
Zasady bezpiecznego mailingu
Na szczęście przed tego typu zagrożeniami można się ochronić. Nasz zespół ekspertów w AVG opracował listę 10 zaleceń, których warto się trzymać, aby bezpiecznie korzystać z poczty e-mail.
1. Używaj mocnych haseł
Nigdy nie korzystaj z bardzo słabych haseł jak, np. 123456789 lub połączenia imienia czy nazwiska z datą urodzenia. Wymyśl coś dziwnego, rzadko spotykanego i najlepiej o długości minimum 16 znaków. Aby łatwiej było zapamiętać, możesz wybrać pierwsze litery każdego wyrazu ze swojej ulubionej piosenki i podmienić niektóre litery na liczby (unikaj jednak oczywistych zamienników np. @ zamiast „a” lub 5 zamiast „s”). Najlepiej, jeśli ostateczna wersja hasła będzie wyglądała mniej więcej tak: 1eatscoatjfwb,dttcahh.
2. Nie możesz mieć tylko jednego hasła
Nigdy nie wykorzystuj tego samego hasła dwukrotnie. Nawet w zmienionej wersji. To chroni Twoje inne konta, nawet jeśli na jedno z nich udało się wejść hakerowi. Jeśli masz problem z zapamiętanie, które hasło odpowiada za konkretne konto, możesz dodać odpowiednie znaczniki, np. w “el1eatscoatjfwb,dttcahh”, początek “el” może oznaczać “email”.
3. Nie ściągaj obrazów automatycznie
Zablokuj możliwość automatycznego pobierania obrazów w poczcie e-mail. Automatyczne ściąganie jakichkolwiek plików to prawdziwe zaproszenie dla hakerów, oprócz kilku niewinnych zdjęć, może się też ściągnąć złośliwe oprogramowanie. Lepiej postawić na podstawowy lub standardowy widok HTML.
4. Nie daj się złapać na phishing
Zapoznaj się z technikami używanymi przez hakerów. Nie daj się nabrać na ich sztuczki, bądź czujny i uważny w przypadku maili od nieznanych i niezweryfikowanych osób. Możesz również zainstalować AVG Internet Security, który chroni przed spamem oraz niebezpiecznymi wiadomościami e-mail.
5. Nie klikaj
Nigdy nie klikaj w linki lub załączniki w wiadomościach o dziwnej treści i/lub od nieznajomych nadawców. W ten sposób możesz ściągnąć na swój komputer złośliwe oprogramowanie. AVG Internet Security również może pomóc w tym przypadku. Wykrywa zainfekowane załączniki oraz blokuje zawirusowaną zawartość.
6. Kopiuj ważne informacje
Jeśli posiadasz ważne informacje, które muszą być bezpieczne, prześlij je również na swoje inne konto, żeby mieć kopię bezpieczeństwa. Pamiętaj jednak, że drugie konto musi być zabezpieczone innym, silnym hasłem.
7. Korzystaj z UDW
Chroń prywatność swoich korespondentów korzystając z funkcji Ukryte do Wiadomości, gdy wysyłasz lub przekierowujesz wiadomość do większej ilości osób.
8. Nie korzystaj z darmowych sieci Wi-Fi
Łatwo powiedzieć! Ale faktem jest, że w takich miejscach hakerzy bardzo łatwo mogą przechwycić Twoje hasła, zwłaszcza jeśli sieć nie jest chroniona żadnym hasłem. Jeśli już musisz skorzystać z ogólnodostępnej sieci Wi-Fi nie loguj się na maila ani na konto bankowe. A najlepiej korzystaj zawsze z sieci VPN, np. poprzez HideMyAss.
9. Nigdy nie umieszczaj danych wrażliwych w mailach
Żaden wysłany mail nigdy nie będzie w 100% bezpieczny. Nie ma też pewności, co zrobi z nim odbiorca. Dlatego nie wysyłaj mailem poufnych informacji, takich jak numery kart kredytowych, nazw użytkowników czy haseł.
10. Korzystaj ze skomplikowanego adresu e-mail
Jeśli zakładasz akurat nowe konto poczty e-mail, śmiało wymyśl coś bardzo oryginalnego. Im bardziej złożone będzie, tym trudniej będzie je hakerom wygenerować lub zgadnąć na podstawie Twojego imienia i nazwiska. Jeśli koniecznie chcesz pozostać przy swoim nazwisku w adresie, dodaj również inne znaki, np. jane_smith_388@example.com.
Źródło: https://www.avg.com/us-en/email-security-checklist
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź AVG antywirus dla firmy. Kompleksowa ochrona dla plików, przelewów i wszystkiego co najważniejsze w firmie.
