Najpopularniejsze
    Czy jest sposób na wyzerowanie Windowsa

    Jak sformatować/przywrócić Windows 10?

    Nowy konkurs AVG - weź udział teraz

    Wybierz imię dla ludka-ninja! Wiosenny konkurs AVG!

    Nowy konkurs AVG

    Pomóż nam wybrać koszulkę dla Trybu i zgarnij NOWE gadżety AVG!

    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    • Strona główna
    • Tu zacznij
    • Porady
      • Dla domu
      • Dla firmy
      • Dla szkoły
      • Android
      • Windows
      • Przydatne programy
        • Komputer
        • Mobilne
    • Ciekawostki
    • AVG
      • Strona AVG w Polsce
      • AVG krok po kroku
      • Blog AVG
      • Informacje prasowe
      • Napisali o AVG
      • Promocje
      • Programy
        • Dla domu
        • Dla małej firmy
        • Dla biznesu
      • Forum
    • AVAST
    • Kontakt i współpraca
    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    Strona główna»Porady dla domu»SSD czy HDD – który dysk wybrać?
    Porady dla domu

    SSD czy HDD – który dysk wybrać?

    54 komentarzePrzeczytasz w 7 minut
    Sprawdź, który dysk jest lepszy!

    SSD czy HDD? Dyski SSD (solid state drives) są w dzisiejszych czasach tak samo popularne, jak zwyczajne dyski HDD (hard disc drive). Zapewne nie raz zastanawiałeś się, który z nich będzie bardziej odpowiadał Twoim potrzebom. Zarówno dyski HDD, jak i SSD to urządzenia do przechowywania danych, znanych także jako pamięć trwała (NVM – ang. non-volatile memory). Pozwala na przechowywanie zdjęć, muzyki i gier na komputerze, telefonie, czy tablecie. Tak więc zarówno dysk SSD jak i HDD mają to samo zastosowanie. Różnią się jednak mechanizmem i metodą czytania, zapisywania i przechowywania danych, a każdy z nich ma swoje wady oraz zalety.

    SSD czy HDD – który dysk wybrać?

    Spis Treści
    Zwiń
    Rozwiń

    Pojemność dysku

    Po pierwsze, porównajmy rozmiar – czyli pojemność danych – dysków SSD i HDD.

    Ze względu na różnicę w sposobie przechowywania danych, dyski HDD są zdecydowanie bardziej pojemne. Przechowują dane, wykorzystując pole magnetyczne. Wewnątrz dysku HDD znajdują się magnetyczne dyski, zwane talerzami, które obracają się z dużymi prędkościami. Talerze mają miliony sekcji, w których mogą być przechowywane dane. Głowica czytająca/zapisująca dane przymocowana jest do mechanicznego ramienia, które porusza się po dysku i zapisuje dane w poszczególnych sektorach.

    Dyski SSD korzystają z zupełnie innej metody. Pamięć dysku nie porusza się. Zamiast tego, dyski SSD wykorzystują „bez-ruchową” pamięć flash, w której dane przechowywane są w komórkach. W zależności od rodzaju dysku, komórki mogą przetrzymywać zazwyczaj jeden lub dwa bity informacji na raz. Komórki te porównywane są z sekcjami dysków HDD, z tą różnicą, że w dysku SSD stan każdej komórki określony może być jako „włączony” lub „wyłączony”.

    Dyski SSD mają znacznie mniej pamięci i są droższe
    Dyski SSD mają znacznie mniej pamięci i są droższe, za to działają dużo szybciej.

    Kupno dysku HDD o pojemności kilku terabajtów nie jest trudne. Dla kontrastu, pojemność dysków SSD jest zazwyczaj wielokrotnie mniejsza, a ich cena znacznie wyższa. Tak więc, jeśli chodzi o rozmiar, dyski HDD są bezkonkurencyjne.

    Dyski HDD są standardem dla komputerów i laptopów, a ich ogromne pojemności sprawiają, że nie trzeba przejmować się brakiem wolnego miejsca. Dodatkowo dzięki magnetycznej metodzie przechowywania, ich zdolności zapisu i odczytu są niemalże nieskończone.

    Pojemność dysku – z pewnością najważniejsze kryterium podczas zakupu dysku – nie jest jednak jedyną różnicą pomiędzy technologiami.

    Prędkość, kształt i trwałość

    Mówiąc o prędkości dysków HDD i SSD, mamy oczywiście na myśli szybkość, z jaką są w stanie zapisywać i odczytywać dane.

    W przypadku dysków HDD, prędkość zapisu/odczytu zależy od prędkości, z jaką kręcą się talerze. Podczas operacji odczytu pliku, głowica przemieszcza się po talerzach i zapamiętuje pozycje magnetycznych sekcji. Jeśli odczytywany plik zapisywany był sekwencyjnie, dysk HDD otworzy go bardzo szybko. Jednak w miarę upływu czasu, dysk zapełnia się większą ilością danych i może zdarzyć się, że plik zapisuje się w różnych sekcjach. Nazywa się to „fragmentacją” dysku i powoduje, że pliki otwierają się dłużej.

    Dzięki technologii SSD fragmentacja przestaje być problemem. Pliki mogą być zapisywane równocześnie, w różnych komórkach – do tego tak naprawdę zostały stworzone – bez zauważalnego wpływu na prędkość zapisu/odczytu. Prosty i jednoczesny dostęp do wszystkich komórek zapewnia niezwykle duże prędkość zapisu i odczytu, znacznie wyższe niż w przypadku dysków HDD, bez względu na stopień fragmentacji. Jest jednak jeden haczyk. Komórki SSD zużywają się wraz  z upływem czasu. Należy jednak pamiętać, że żywotność komórek jest dosyć długa – prawdopodobnie wcześniej zmienisz swój dysk na nowy, niż którakolwiek z komórek zdąży się zepsuć.

    Dyski HDD są bardzo pojemne a przy tym stosunkowo niedrogie
    Dyski HDD są bardzo pojemne, a przy tym stosunkowo niedrogie. Minusem jest to, że działają wolniej.

    Ryzyko uszkodzenia nie jest domeną wyłącznie dysków SSD. Ze względu na brak ruchomych elementów, to właśnie dyski SSD uważane są za trwalsze. Mechaniczne części w dyskach HDD zużywają się szybciej, a ruch poszczególnych elementów może dodatkowo uszkodzić sam dysk. Jeśli upuścisz laptopa z dyskiem HDD, jest wysoce prawdopodobne, że ruchome elementy dysku ulegną wzajemnemu przemieszczeniu, co może skutkować potencjalną utratą danych lub nawet całkowitym zniszczeniem dysku HDD. Dyski SSD nie posiadają ruchomych elementów, dlatego też nawet jeśli teoretycznie ich żywotność jest krótsza, mogą przetrwać w naszych urządzeniach i laptopach znacznie dłużej, ze względu na sposób użytkowania. Co więcej, dyski SDD generują mniej ciepła i hałasu niż tradycyjne dyski twarde, co drastycznie zmniejsza ilość energii pobieranej przez nasz komputer.

    Innym czynnikiem, który także należy brać pod uwagę jest kształt urządzenia. Przekątna dysku HDD wynosi zazwyczaj 2.5″ lub 3.5″. Dyski SSD to modele 2.5″ ale mogą być zamocowane w slotach 3.5″ przy użyciu specjalnej kieszonki (metalowe lub plastikowe płytki przymocowane za pomocą śrubek). Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić rozmiar urządzenia, które kupujesz. W przeciwnym razie może okazać się, że dysk nie mieści się w obudowie.

    Cena

    Jak już wcześniej wspomniano, dyski SSD są drogie, a najnowsze modele mają mniej miejsca niż dyski HDD. Różnica w cenie pomiędzy dyskami SSD i HDD o podobnej pojemności jest prawie dwukrotna. Dodatkowo, najnowsze dyski twarde mają pojemność nawet do 8TB, podczas gdy dla dysku SSD jest to zaledwie 4TB. Jednak przy obecnej cenie, większość użytkowników nie może sobie na taki dysk pozwolić. Większość osób, które decydują się na dyski SSD, szukają modeli o pojemności 128GB-500GB, który można kupić w rozsądnej cenie.

    Płacąc więcej pieniędzy za mniej pamięci, inwestujesz w szybszy, bardziej wydajny i trwalszy sposób przechowywania danych. Jeśli chcesz aby Twój komputer był szybki, oszczędny lub bardziej mobilny, wówczas dysk SSD będzie najlepszym wyborem. Jeśli jednak wolisz mieć dużo miejsca na dysku lub składasz maszynę stacjonarną, której nie będziesz ruszał z miejsca, zdecyduj się na opcję HDD. Oczywiście, nie kupuj drogiego dysku na siłę, jeśli czujesz, że nie będzie Ci on potrzebny lub po prostu przewyższa on Twój budżet.

    Technologia cały czas się rozwija, a dyski SSD zaczynają podbijać rynek. Można spodziewać się, że ich koszt będzie coraz mniejszy, a pojemności coraz większe. Jednak na dzień dzisiejszy najtańsze i największe są dyski HDD. Jeśli jednak potrzebujesz prędkości, ale nie możesz sobie pozwolić na dysk SSD, być może zainteresuje Cię połączeniu tych dwóch dysków.

    Hybryda SSD oraz pamięć zewnętrzna

    Jeżeli interesuje Cię technologia SSD, ale obecne dyski tego typu są dla Ciebie zbyt drogie, nie przejmuj się! Rozwiązaniem problemu może być dysk hybrydowy. Stanowi on połączenie dysków HDD i SSD w jedno urządzenie. Istnieje kilka wersji takich urządzeń. Pierwsze z nich to SSHD (solid state hybrid drives). Dyski te to duże dyski HDD (zazwyczaj o pojemności 1-2TB), które wyposażone są w dodatkową pamięć podręczną SSD (nie więcej niż kilka GB). Dyski SSHD uczą się, których plików używasz najczęściej i zapisują je na szybko dostępnej sekcji pamięci SSD. Wszystkie pozostałe pliki przechowywane są na obrotowym dysku HDD. O ile dysk SSHD nie zapewni Ci większej trwałości ani mniejszego zużycia baterii niż czysty SSD, to wciąż oferuje poprawę wydajności dla niektórych procesów.

    Kolejnym połączeniem jest dysk podwójny (dual drives), który zespala dysk SSD i HDD w jedno. Twój komputer będzie traktował dyski SSD oraz HDD jako osobne urządzenia, co oznacza, że możesz instalować i zapisywać pliki na którymkolwiek z nich. Podobnie jak w poprzednim wypadku, dysk HDD zapewni Ci więcej miejsca, natomiast dysk SSD zadba o prędkość i wydajność dla wybranych przez Ciebie plików. Dyski podwójne są droższe od dysków SSHD i HDD, ale wciąż bardziej opłacalne niż dyski SSD o dużej pojemności.

    Zarówno dyski SSHD, jak i dyski podwójne pasują do zatok 2.5″ oraz 3.5″. Dodatkowo, oprócz dysków hybrydowych, które wymagają tylko jednego miejsca (slotu), dostępne są również inne kombinacje różnych dysków, w zależności od ich konfiguracji i wolnej przestrzeni w obudowie komputera.

    Wygląd dysku zewnętrznego
    Wygląd dysku zewnętrznego

    Opcją dla osób, które nie chcą lub nie mogą zamontować w swoim komputerze dodatkowego dysku są tzw. dyski zewnętrzne. W sprzedaży najczęściej znajdują się gotowe urządzenia zewnętrzne do przechowywania danych. Jednak tak naprawdę każdy dysk, który można zamontować do komputera, da się także podłączyć do niego za pomocą złącza USB. Urządzenie takie będzie działać jak najzwyklejszy dysk, jednak może być w dowolnym momencie odłączone i zamontowane w innym komputerze. Dla użytkowników Windowsa 7 przygotowaliśmy poradnik jak skonfigurować dysk SSD

    A więc SSD czy HDD? Podczas zakupu nowego dysku trzeba wziąć pod uwagę naprawdę wiele czynników, aby móc dopasować urządzenie do swoich oczekiwań. Jeśli jednak nie masz określonych wymagań, co do przyszłego wykorzystania dysku, zarówno dysk SSD i HDD powinny być dla Ciebie dobre.

    Dla użytkowników Windowsa 7 przygotowaliśmy poradnik jak skonfigurować dysk SSD.

     

    Chciałbyś podzielić się swoimi doświadczeniami z dyskami HDD, SSD lub dyskami hybrydowymi? Czekamy na komentarze!

     

    Oceń artykuł
    [Głosów: 17 Średnia: 3.2]

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

    Prowadzisz małą lub średnią firmę?

    Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

    Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

    Pobierz e-book teraz!

    dysk twardy hdd który wybrać ssd szybki dysk
    Udostępnij. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    trybawaryjny
    • Facebook

    Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    guest
    54 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Krzysztof
    Krzysztof
    7 lat temu

    Kupiłem laptopa z HDD i pamięcią 4 GB. Dołożyłem szybko następne 4 GB. Trochę lepiej ale po pół roku wymieniłem dysk oryginalny na SSD (laptop i SSD tego samego producenta). I teraz to dopiero sprzęt dostał kopa. Start systemu – burza. Mógłby być szybszy, dysk SSD posiada SATA III a mój laptop tylko SATA II. Ale i tak Niebo a Ziemia. Dyski SSD powinny być już standardowo montowane.

    0
    Odpowiedz
    Radek Klimek
    Radek Klimek
    7 lat temu
    Reply to  Krzysztof

    Póki co dalej rozbija się wszystko o kwestie kosztów – ludzie wybierają laptop w cenie 1500-2000 PLN i są zadowoleni. Ale też myślę, że to tylko kwestia czasu 🙂

    1
    Odpowiedz
    Kamil
    Kamil
    7 lat temu

    Ja mam HDD. Jeszcze się nie dorobiłem na SSD 🙂

    0
    Odpowiedz
    Witold
    Witold
    7 lat temu

    Dołożyłem SSD 128 GB do stacjonarnego. Obsługuje system. Jestem zadowolony.

    0
    Odpowiedz
    Radek Klimek
    Radek Klimek
    7 lat temu
    Reply to  Witold

    Dzięki Witold za komentarz. To właśnie warto podkreślić – bo czasem spotykamy się z opiniami klientów, że HDD jest do kitu ponieważ „zawiera za mało miejsca”. Nie każdy wpadnie na pomysł, że przecież może spokojnie zainstalować dwa dyski i SSD używać typowo jako dysku systemowego.

    1
    Odpowiedz
    Asia
    Asia
    7 lat temu

    Ja z kolei od pół roku zastanawiam się nad przyśpieszeniem pracy mojego laptopa, tak więc dziękuję za ten artykuł 🙂 Rozjaśnił mi różnice pomiędzy tymi dyskami. Teraz łatwiej będzie mi znaleźć ten odpowiedni : )

    1
    Odpowiedz
    Radek Klimek
    Radek Klimek
    7 lat temu
    Reply to  Asia

    Asiu, dzięki wielkie za komentarz. Robimy co możemy 🙂 Jeżeli miałabyś jeszcze jakieś pytania związane z kupnem laptopa – pytaj śmiało! Poproszę Arka Zakrzewskiego (naszego eksperta pomocy technicznej), by Ci doradził. Jest świetnym fachowcem i na pewno podpowie co warto wybrać.

    1
    Odpowiedz
    marek
    marek
    7 lat temu

    Ciekawy artykuł .szkoda tylko że nie podajecie przybliżonych cen oczywiście nie są obowiązkowe ale dają jakąś orientację pozdrawiam

    1
    Odpowiedz
    Radek Klimek
    Radek Klimek
    7 lat temu
    Reply to  marek

    Marku daj mi czas do poniedziałku, poproszę Arka Zakrzewskiego, żeby podpiął tu w komentarzu orientacyjne ceny.

    1
    Odpowiedz
    Kazimierz
    Kazimierz
    7 lat temu

    Dla mnie 60-latka, który zapoznaje się z tajnikami działania komputerów, artykuł jest bardzo pomocny. Szczerze przyznam, iż nie wiedziałem o istnieniu dwóch różnych dysków w komputerach czy laptopach.
    Dzięki za proste i w jasny sposób podane różnice w działaniu w/w dysków, dotyczy to również poprzednich artykułów.
    Z niecierpliwością oczekuje na następne informacje z tajników świata komputerów.
    PS. Dzięki Radek za czas, który poświęcasz dla takich dziadków jak ja, teraz mogę podyskutować z 9-cio letnim wnukiem na temat komputerów.
    Pozdrawiam, dziadek Kazimierz.

    0
    Odpowiedz
    Radek Klimek
    Radek Klimek
    7 lat temu
    Reply to  Kazimierz

    Kazimierzu dzięki za komentarz 🙂 Przychodzę rano do biura, czytam taki wpis i od razu mam energię na cały dzień 🙂 Bardzo się cieszę, że trochę pomogliśmy i wyjaśniliśmy – choć tutaj ukłony należą się przede wszystkim naszym wspaniałym autorom i niezawodnemu Arkowi Zakrzewskiemu, który czuwa nad tym, by artykuły miały odpowiednią, merytoryczną treść. Staramy się, by były przygotowane zwłaszcza dla użytkowników, którzy nie są komputerowymi orłami. Mam nadzieję, że na Trybie nie zabraknie materiału na konwersacje z wnukiem.

    0
    Odpowiedz
    Remigiusz
    Remigiusz
    5 lat temu
    Reply to  Kazimierz

    Witam!
    Jedziemy na tym samym wózku 🙂 Dziadek – wnuczek i… zielonogłowie na temat komputerów! 🙂
    Dobrą robotę „Chłopaki” robią! Byłem w różnych miejscach (na forach, na stronach…), ale niczego zrozumieć nie mogłem. A tutaj wszystko od podstaw i w ludzkim języku 🙂 🙂 🙂
    Pozdrawiam serdecznie

    0
    Odpowiedz
    Tomasz Wasiewicz
    Tomasz Wasiewicz
    5 lat temu
    Reply to  Remigiusz

    Mamy też Panie w drużynie 🙂 Dziękujemy bardzo i również pozdrawiamy!

    0
    Odpowiedz
    Artur
    Artur
    7 lat temu

    haha…pojemności ,te pojemności…terabajty…wszystko zrozumiałe! pomijając dane zabierające duzo danych a skupiajac się wyłącznie na pamiątkach…kupujac dysk,który mozemy przenosić ze sobą to oczywiste,że warto zainwestować w taki,który nie uszkodzi się od upadku.Czekałem od dawna na dysk,który zastąpi mi garść pendrajwów:) mam nadzieję taki kupić…500 giga wystarczy

    0
    Odpowiedz
    Michał
    Michał
    7 lat temu

    A jak wygląda sytuacja przy awarii dysku SSD i odzyskaniu danych. Domyślam się ze zerowa nawet w specjalizujących tym się firmach.

    0
    Odpowiedz
    Arkadiusz Zakrzewski
    Admin
    Arkadiusz Zakrzewski
    7 lat temu
    Reply to  Michał

    Wszystko zależy jak zwykle od przypadku i poziomu uszkodzenia danych. Szanse są podobne, dopóki dane nie zostaną nadpisane innymi to zawsze są szanse coś odzyskać.

    0
    Odpowiedz
    Adam
    Adam
    7 lat temu

    Wszystko fajnie, tylko mam pytanie, dlaczego dyski SSD są tak strasznie drogie, droższe od konwencjonalnych dysków HDD, kiedy wiadomo, że dysk HDD jest to dużo bardziej skomplikowane urządzenie od dysku SSD ? Jest okazja (nowość) można skubać klienta…..

    0
    Odpowiedz
    Arkadiusz Zakrzewski
    Admin
    Arkadiusz Zakrzewski
    7 lat temu
    Reply to  Adam

    Skomplikowanie nie ma tu nic do rzeczy. Koszt technologii NAND Flash jest po prostu wyższy niż talerzy magnetycznych.

    0
    Odpowiedz
    Adam
    Adam
    7 lat temu
    Reply to  Arkadiusz Zakrzewski

    Na początku nagrywarki DVD też nie były tanie…. A teraz można przyzwoitą nagrywarkę kupić za około 70 złotych… Nie przekonuje mnie cena pamięci flash. Dla mnie dysk, np 256 giga SSD, na dzień dzisiejszy powinien kosztować nie więcej, jak 120 – 150 złotych.

    0
    Odpowiedz
    Ania
    Ania
    6 lat temu

    Bardzo dziekuje za artykul,niezwykle zrozumiale wytlumaczenie napisane w przyjemny i przystepny sposob. Szkoda tylko, ze nadal nie umiem sie zdecydowac:) wybieram wlasnie laptopa, bo stary padl, to bardzo trudna decyzja:)

    0
    Odpowiedz
    Radek Klimek
    Radek Klimek
    6 lat temu
    Reply to  Ania

    Świetnie się składa, bo mamy nowy artykuł, w którym podpowiadamy jak wybrać laptopa :): http://disqus.testuj.website/laptop-dla-pan/

    0
    Odpowiedz
    Krzysztof
    Krzysztof
    6 lat temu

    Ja się niedawno przesiadłem i jestem mile zaskoczony

    0
    Odpowiedz
    henryk
    henryk
    6 lat temu

    Szukam Laptopa wiec z tego wszystkiego co taki Laptop musi miec zeby byl szybki tzn – internet itd a nie chce wydac duzych piniedzy bo zawodowo nie potrzebuje az tak jak inni.
    Kupilem laptopa Lenowo I5 6500U z dyskiem HD520 i co sie okazalo ze ogladanie filmow (glosniki) itd sa do tylu i przez 4 miesiace sie staralem zeby wymienic i tez nie byl za szybki.

    0
    Odpowiedz
    Arkadiusz Zakrzewski
    Admin
    Arkadiusz Zakrzewski
    6 lat temu
    Reply to  henryk

    Jeśli zależy nam na szybkości laptopa to ja zawsze polecam laptopa z 256GB dyskiem SSD + dysk przenośny na USB żeby mieć możliwość przenoszenia większych danych. Idealne i uniwersalne rozwiązanie, a laptop z dyskiem SSD chodzi znakomicie.

    0
    Odpowiedz
    IrekL.
    IrekL.
    6 lat temu

    Witam. Nie mam dobrych doświadczeń z dyskami SSD. Pierwszy Kingston 124 GB (nie pamiętam dokładnie modelu) padł po kilku miesiącach podczas podłączania laptopa do sieci. Drugi Toshiba Q300 240 GB HDTS724 po około roku w czasie przeglądania internetu. Jeśli chodzi o przyspieszenie działania to było znaczące ale awaryjność zniechęca. Pozdrawiam.

    1
    Odpowiedz
    Remigiusz
    Remigiusz
    5 lat temu

    ZESPOŁOWI TRYBU – dziękuję za ciekawe artykuły, a pozostałym – za ciekawe wpisy.
    Pozdrawiam serdecznie

    0
    Odpowiedz
    Krzysztof
    Krzysztof
    4 lat temu

    Kupilem laptopa z HDD i pamiecia 4 GB. Dolozylem szybko nastepne 4 GB. Troche lepiej ale po pol roku wymienilem dysk oryginalny na SSD (laptop i SSD tego samego producenta). I teraz to dopiero sprzet dostal kopa. Start systemu – burza. Moglby byc szybszy, dysk SSD posiada SATA III a moj laptop tylko SATA II. Ale i tak Niebo a Ziemia. Dyski SSD powinny byc juz standardowo montowane.

    0
    Odpowiedz
    Kamil
    Kamil
    4 lat temu

    Ja mam HDD. Jeszcze sie nie dorobilem na SSD 🙂

    0
    Odpowiedz
    Witold
    Witold
    4 lat temu

    Dolozylem SSD 128 GB do stacjonarnego. Obsluguje system. Jestem zadowolony.

    0
    Odpowiedz
    Radek Klimek
    Radek Klimek
    4 lat temu

    Poki co dalej rozbija sie wszystko o kwestie kosztow – ludzie wybieraja laptop w cenie 1500-2000 PLN i sa zadowoleni. Ale tez mysle, ze to tylko kwestia czasu 🙂

    0
    Odpowiedz
    Radek Klimek
    Radek Klimek
    4 lat temu

    Dzieki Witold za komentarz. To wlasnie warto podkreslic – bo czasem spotykamy sie z opiniami klientow, ze HDD jest do kitu poniewaz „zawiera za malo miejsca”. Nie kazdy wpadnie na pomysl, ze przeciez moze spokojnie zainstalowac dwa dyski i SSD uzywac typowo jako dysku systemowego.

    0
    Odpowiedz
    Asia
    Asia
    4 lat temu

    Ja z kolei od pol roku zastanawiam sie nad przyspieszeniem pracy mojego laptopa, tak wiec dziekuje za ten artykul 🙂 Rozjasnil mi roznice pomiedzy tymi dyskami. Teraz latwiej bedzie mi znalezc ten odpowiedni : )

    0
    Odpowiedz
    marek
    marek
    4 lat temu

    Ciekawy artykul .szkoda tylko ze nie podajecie przyblizonych cen oczywiscie nie sa obowiazkowe ale daja jakas orientacje pozdrawiam

    0
    Odpowiedz
    Radek Klimek
    Radek Klimek
    4 lat temu

    Asiu, dzieki wielkie za komentarz. Robimy co mozemy 🙂 Jezeli mialabys jeszcze jakies pytania zwiazane z kupnem laptopa – pytaj smialo! Poprosze Arka Zakrzewskiego (naszego eksperta pomocy technicznej), by Ci doradzil. Jest swietnym fachowcem i na pewno podpowie co warto wybrac.

    0
    Odpowiedz
    Radek Klimek
    Radek Klimek
    4 lat temu

    Marku daj mi czas do poniedzialku, poprosze Arka Zakrzewskiego, zeby podpial tu w komentarzu orientacyjne ceny.

    0
    Odpowiedz
    Kazimierz
    Kazimierz
    4 lat temu

    Dla mnie 60-latka, ktory zapoznaje sie z tajnikami dzialania komputerow, artykul jest bardzo pomocny. Szczerze przyznam, iz nie wiedzialem o istnieniu dwoch roznych dyskow w komputerach czy laptopach.Dzieki za proste i w jasny sposob podane roznice w dzialaniu w/w dyskow, dotyczy to rowniez poprzednich artykulow.Z niecierpliwoscia oczekuje na nastepne informacje z tajnikow swiata komputerow.PS. Dzieki Radek za czas, ktory poswiecasz dla takich dziadkow jak ja, teraz moge podyskutowac z 9-cio letnim wnukiem na temat komputerow.Pozdrawiam, dziadek Kazimierz.

    0
    Odpowiedz
    Radek Klimek
    Radek Klimek
    4 lat temu

    Kazimierzu dzieki za komentarz 🙂 Przychodze rano do biura, czytam taki wpis i od razu mam energie na caly dzien 🙂 Bardzo sie ciesze, ze troche pomoglismy i wyjasnilismy – choc tutaj uklony naleza sie przede wszystkim naszym wspanialym autorom i niezawodnemu Arkowi Zakrzewskiemu, ktory czuwa nad tym, by artykuly mialy odpowiednia, merytoryczna tresc. Staramy sie, by byly przygotowane zwlaszcza dla uzytkownikow, ktorzy nie sa komputerowymi orlami. Mam nadzieje, ze na Trybie nie zabraknie materialu na konwersacje z wnukiem.

    0
    Odpowiedz
    Artur
    Artur
    4 lat temu

    haha…pojemnosci ,te pojemnosci…terabajty…wszystko zrozumiale! pomijajac dane zabierajace duzo danych a skupiajac sie wylacznie na pamiatkach…kupujac dysk,ktory mozemy przenosic ze soba to oczywiste,ze warto zainwestowac w taki,ktory nie uszkodzi sie od upadku.Czekalem od dawna na dysk,ktory zastapi mi garsc pendrajwow:) mam nadzieje taki kupic…500 giga wystarczy

    0
    Odpowiedz
    Michal
    Michal
    4 lat temu

    A jak wyglada sytuacja przy awarii dysku SSD i odzyskaniu danych. Domyslam sie ze zerowa nawet w specjalizujacych tym sie firmach.

    0
    Odpowiedz
    Arkadiusz Zakrzewski
    Arkadiusz Zakrzewski
    4 lat temu

    Wszystko zalezy jak zwykle od przypadku i poziomu uszkodzenia danych. Szanse sa podobne, dopoki dane nie zostana nadpisane innymi to zawsze sa szanse cos odzyskac.

    0
    Odpowiedz
    Adam
    Adam
    4 lat temu

    Wszystko fajnie, tylko mam pytanie, dlaczego dyski SSD sa tak strasznie drogie, drozsze od konwencjonalnych dyskow HDD, kiedy wiadomo, ze dysk HDD jest to duzo bardziej skomplikowane urzadzenie od dysku SSD ? Jest okazja (nowosc) mozna skubac klienta…..

    0
    Odpowiedz
    Arkadiusz Zakrzewski
    Arkadiusz Zakrzewski
    4 lat temu

    Skomplikowanie nie ma tu nic do rzeczy. Koszt technologii NAND Flash jest po prostu wyzszy niz talerzy magnetycznych.

    0
    Odpowiedz
    Adam
    Adam
    4 lat temu

    Na poczatku nagrywarki DVD tez nie byly tanie…. A teraz mozna przyzwoita nagrywarke kupic za okolo 70 zlotych… Nie przekonuje mnie cena pamieci flash. Dla mnie dysk, np 256 giga SSD, na dzien dzisiejszy powinien kosztowac nie wiecej, jak 120 – 150 zlotych.

    0
    Odpowiedz
    Ania
    Ania
    4 lat temu

    Bardzo dziekuje za artykul,niezwykle zrozumiale wytlumaczenie napisane w przyjemny i przystepny sposob. Szkoda tylko, ze nadal nie umiem sie zdecydowac:) wybieram wlasnie laptopa, bo stary padl, to bardzo trudna decyzja:)

    0
    Odpowiedz
    Radek Klimek
    Radek Klimek
    4 lat temu

    swietnie sie sklada, bo mamy nowy artykul, w ktorym podpowiadamy jak wybrac laptopa :): https://trybawaryjny.pl/lapt…

    0
    Odpowiedz
    Krzysztof
    Krzysztof
    4 lat temu

    Ja sie niedawno przesiadlem i jestem mile zaskoczony

    0
    Odpowiedz
    henryk
    henryk
    4 lat temu

    Szukam Laptopa wiec z tego wszystkiego co taki Laptop musi miec zeby byl szybki tzn – internet itd a nie chce wydac duzych piniedzy bo zawodowo nie potrzebuje az tak jak inni. Kupilem laptopa Lenowo I5 6500U z dyskiem HD520 i co sie okazalo ze ogladanie filmow (glosniki) itd sa do tylu i przez 4 miesiace sie staralem zeby wymienic i tez nie byl za szybki.

    0
    Odpowiedz
    Arkadiusz Zakrzewski
    Arkadiusz Zakrzewski
    4 lat temu

    Jesli zalezy nam na szybkosci laptopa to ja zawsze polecam laptopa z 256GB dyskiem SSD + dysk przenosny na USB zeby miec mozliwosc przenoszenia wiekszych danych. Idealne i uniwersalne rozwiazanie, a laptop z dyskiem SSD chodzi znakomicie.

    0
    Odpowiedz
    IrekL.
    IrekL.
    4 lat temu

    Witam. Nie mam dobrych doswiadczen z dyskami SSD. Pierwszy Kingston 124 GB (nie pamietam dokladnie modelu) padl po kilku miesiacach podczas podlaczania laptopa do sieci. Drugi Toshiba Q300 240 GB HDTS724 po okolo roku w czasie przegladania internetu. Jesli chodzi o przyspieszenie dzialania to bylo znaczace ale awaryjnosc zniecheca. Pozdrawiam.

    0
    Odpowiedz
    Remigiusz
    Remigiusz
    4 lat temu

    Witam!Jedziemy na tym samym wozku 🙂 Dziadek – wnuczek i… zielonoglowie na temat komputerow! :-)Dobra robote „Chlopaki” robia! Bylem w roznych miejscach (na forach, na stronach…), ale niczego zrozumiec nie moglem. A tutaj wszystko od podstaw i w ludzkim jezyku 🙂 🙂 :-)Pozdrawiam serdecznie

    0
    Odpowiedz
    Tomasz Wasiewicz
    Tomasz Wasiewicz
    4 lat temu

    Mamy tez Panie w druzynie 🙂 Dziekujemy bardzo i rowniez pozdrawiamy!

    0
    Odpowiedz
    Remigiusz
    Remigiusz
    4 lat temu

    ZESPOlOWI TRYBU – dziekuje za ciekawe artykuly, a pozostalym – za ciekawe wpisy.Pozdrawiam serdecznie

    0
    Odpowiedz
    szkoła zawodowa w Warszawie ul
    szkoła zawodowa w Warszawie ul
    4 lat temu

    Szkoła Zawodowa Ul.Gintrowskiego 38 Warszawa. SSD na system a HDD na dane.

    0
    Odpowiedz
    Karol Węgrzyn
    Karol Węgrzyn
    1 rok temu

    Jeżeli chodzi o dyski SSD 2.5″ to polecam SSD GOODRAM z serii Irdm Pro 2,5″
    Po sklonowaniu starego dysku z laptopa i założenia tego jako nowego wszystko śmiga od razu i bez problemu. Bardzo dobre prędkości zapisu jak i odczytu.

    0
    Odpowiedz
    Najnowsze komentarze
    • Arkadiusz Zakrzewski Witam,Chętnie pomogę w analizie, proszę przesłać zgłoszenie na pomoc@avg.pl z adresem ur...Pomoc techniczna dla użytkowników darmowych wersji antywirusów – AVG FREE i AVAST FREE
    • Rafał Nasz klient podczas pobierania plikow z naszej witryny jest blokowany przez AVG. Jaki jest...Pomoc techniczna dla użytkowników darmowych wersji antywirusów – AVG FREE i AVAST FREE
    • Arkadiusz Zakrzewski Cześć, Dzięki za opinię. Sprawdź jednak ostatnie testy av-test, w których nawet darmowe pr...Czy dwa antywirusy równocześnie to dobry pomysł?
    • Opinia Sam Defender wystarcza w Wi 10 i 11. A darmowe antywirusy w niczym mu nie pomogą. Ale to j...Czy dwa antywirusy równocześnie to dobry pomysł?
    • Pawel Dziękuję bardzo Miłego dniaPomoc techniczna dla użytkowników darmowych wersji antywirusów – AVG FREE i AVAST FREE
    Skuteczny Antywirus
    Encyklopedia Bezpieczeństwa
    Odbierz darmowe porady od AVG
    O nas

    TrybAwaryjny.pl to strona stworzona specjalnie dla użytkowników antywirusa AVG. Oprócz szeregu porad i artykułów dotyczących bezpieczeństwa, znajdziecie tutaj wszystko to co jest związane z programami AVG w Polsce. Możecie również zadać pytania dotyczące bezpieczeństwa komputerów ekspertom pomocy technicznej AVG.

    Znajdź nas na FB
    Facebook YouTube
    • Polityka prywatności
    • Regulamin
    © 2023 Trybawaryjny.pl

    Wypełnił powyższe pole i naciśnij Enter żeby wyszukać. Naciśnij Esc żeby anulować.

    wpDiscuz