Co to jest BLIK?

0

Chcielibyście płacić w łatwiejszy sposób? Zapomnieliście portfela, a potrzebujecie gotówki lub trzeba zapłacić za coś w sklepie? Nie rozstajecie się ze smartfonem? Jeśli na któreś pytanie odpowiedzieliście twierdząco, to BLIK jest właśnie dla was!


Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Obecnie najlepszy na rynku program do optymalizacji, zarządzania, zwolnienia miejsca i przyspieszania pracy komputera oraz smartfona Android. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź


1.Czym dokładnie jest BLIK?

To system płatności elektronicznej wykorzystujący aplikację mobilną waszego banku. Dzięki niemu wyłącznie przy użyciu waszego smartfonu wypłacicie i wpłacicie gotówkę, zapłacicie za zakupy tak w sklepie, jak i przez Internet. Część z nich nie wymaga nawet logowania się do aplikacji! Dodatkowo możecie dokonać zakupów do 50 zł 3 razy dziennie w sklepie stacjonarnym.

2.Jak korzystać z BLIKa?

Jak wspominaliśmy, potrzebna jest wam aplikacja mobilna banku. Banki, które wspierają BLIK na tę chwilę to Alior, Millennium, Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Getin. Do akcji dołączyły również Orange Finanse i T-Mobile Usługi Bankowe. Następnie trzeba aktywować BLIK, choć często jest to zrobione domyślnie i ustawcie PIN, który posłuży wam do zatwierdzania płatności. To co się wydarzy później zależy od tego co chcecie zrobić.

3.Jak wypłacić BLIKiem?

W bankomacie należy wskazać BLIK jako sposób wypłaty gotówki. Dalej utwórzcie 6-cyfrowy kod w aplikacji mobilnej, a kiedy to zrobicie wpiszcie go na klawiaturze w bankomacie. Na koniec zatwierdźcie płatność na telefonie używając PINu, który ustaliliście podczas konfiguracji.

4.Jak wpłacić pieniądze BLIKiem?

W bankomacie należy wskazać BLIK jako sposób wpłaty pieniędzy. Utwórzcie 6-cyfrowy kod w aplikacji mobilnej, a kiedy to zrobicie wpiszcie go na klawiaturze w bankomacie. Na koniec zatwierdźcie płatność na telefonie używając PINu.

5.Jak płacić w sklepie stacjonarnym?

Powiedzcie w sklepie, że chcecie BLIKiem. Utwórzcie kod w aplikacji mobilnej. Po wygenerowaniu 6-cyfrowego kodu wprowadźcie go na klawiaturze terminala płatniczego przy kasie. Ostatecznie potwierdźcie płatność podając PIN w telefonie.

6.Jak płacić w Internecie?

Po przejściu do płatności wybierzcie BLIK. Utwórzcie kod w aplikacji mobilnej. Po wygenerowaniu 6-cyfrowego kodu wprowadźcie go na stronie w odpowiednim miejscu. Na koniec potwierdźcie płatność podając PIN w aplikacji.

7.Jak płacić szybciej w sieci?

To bardzo proste, wystarczy podczas pierwszej płatności w danym miejscu dodać sklep do zaufanych. Kiedy sklep należy do tego grona za każdym następnym razem należy tylko potwierdzić płatność PINem w aplikacji. Oczywiście, w dowolnym momencie możecie usunąć sklep z listy zaufanych.

8.Czy BLIK jest bezpieczny?

Tak, wszystkie płatności macie zawsze pod kontrolą. Możecie włączyć lub wyłączyć BLIK w dowolnym momencie, tak w aplikacji mobilnej jak i na stronie waszego konta bankowego. Macie możliwość ustawienia limitu dla transakcji opłacanych BLIKiem. W związku z tym nie musicie się martwić o nadużycie, nawet w przypadku, gdy zgubicie telefon. Warto przy okazji go zaszyfrować.  Dodatkowo konieczność logowania się do aplikacji zwiększa bezpieczeństwo nieautoryzowanych płatności.

9.Informacje dodatkowe

BLIKiem dokonacie płatności wyłącznie w Polsce. Możecie to zrobić w miejscach oznaczonych nazwą usługi. Z BLIKiem możecie powiązać wasze konta osobiste, oszczędnościowe lub firmowe. Wszystkie płatności dokonane BLIKiem będą widoczne na waszym koncie. Warto sprawdzić cennik waszego banku przed dokonywaniem operacji by upewnić się co jest darmowe, a za co zapłacicie.

10.To jak, zaczniecie płacić Blikiem?

A może już płacicie? Czy przekonuje was taki rodzaj płatności przy użyciu tylko telefonu? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Jestem fizykiem medycznym i informatykiem, którego największą pasją jest pisanie tekstów. Na co dzień zajmuję się administracją IT Centrum Nauki, a po godzinach ratuję niewiasty i światy w niezliczonych grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na mojej stronie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku