Trwałe usuwanie plików

0

Gdy chcemy usunąć dany plik z komputera, wciskamy klawisz 'Delete’, jednak ta czynność nie usuwa pliku z dysku twardego na stałe i możliwe jest jeszcze jego odzyskanie.


Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź


Jeśli chcemy mieć pewność, że plik który usuwamy zostanie 'usunięty’ na stałe – warto skorzystać z, któregoś z programów do tego celu zaprojektowanego.

1. Freeraser

Podstawowy program służący do wymazywania danych z dysku, zamiast tradycyjnego kasowania. Jego interfejs ogranicza się do kosza na śmieci, który widoczny jest na naszym pulpicie i towarzyszy przez cały czas. Do naszej dyspozycji dostajemy trzy tryby kasowania: Fast (jedno nadpisanie), Forced (3 nadpisania) oraz Ultimate (35 nadpisań). W zależności od dokonanego wyboru, istnieje mniejsza szansa na przywrócenie kasowanych danych. Najbardziej bezpieczny tryb to Ultimate, jednak wymazywanie większych danych zajmie więcej czasu. Nazwy trybów odpowiadają powszechnie używanym algorytmom: Forced- algorytmowi Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, Ultimate- algorytmowi nowozelandzkiego naukowca Petera Gutmanna.

Program jest stworzony do wymazywania danych „na bieżąco”. Danych po procesie kasowania nie odzyskamy programami typu Recuva. Usuniętych niegdyś plików nie wymażemy nim z dysku twardego. Do tego służą programy prezentowane poniżej.

Freeraser wygląd

Freeraser – wygląd panelu

Zalety:

 • bezpłatny
 • wygodny w swojej formie, poprzez postać kosza przypomina o kasowaniu ważnych plików w odpowiedni sposób

Wady:

 • brak możliwości wymazywania wcześniejszych danych

Link do pobrania Freeraser.

2. Eraser

Bardziej rozbudowana aplikacja, którą najłatwiej użyć z poziomu menu kontekstowego, klikając Eraser > Erase. Program umożliwia również wymazywanie pustej przestrzeni dysku, na której znajdowały się pliki, kasowanie plików ze wszystkich dysków pracujących w standardach IDE i SCSI (w tym RAID), z systemami plików FAT16, FAT32 lub NTFS. Ciekawą opcją wydaje się być tworzenie zaplanowanych zadań. Możecie ustawić program, aby co pewien czas trwale usuwał dane np. z folderu bądź dysku twardego. Warto również wspomnieć o wyborze algorytmu kasowania. Macie do wyboru 14 trybów. Im większa liczba nadpisań, np. Gutmann 35 (przebiegów), tym mniejsza szansa na odzyskanie danych przez laboratoria się tym zajmujące.

Program udostępniono na licencji GNU, możecie używać go nawet w firmie. Jego możliwości zautomatyzowania na pewno się tam przydadzą.

Eraser. wygląd

podgląd wyglądu programu Eraser.

Zalety:

 • bezpłatny na licencji GNU
 • możliwość użytkowania programu w firmie
 • obsługa dysków

Link do pobrania Eraser.

3. Securely File Shredder

Program podobny do Freeraser. Pliki do usunięcia przeciągamy na okienko programu. Również pliki w koszu mogą zostać zniszczone, poprzez kliknięcie na ikonkę kosza. Program nie oferuje wymazywania pustej przestrzeni dyskowej, czyli przestrzeni na której mogły znajdować się kiedyś dane. Jeżeli chcecie pozbyć się niegdyś usuniętych ważnych plików w niewłaściwy sposób, wybierzcie inny odpowiedni program z tej listy.

Zaletą programu jest to, że istnieje jego przenośna wersja. Wersję przenośną (ang. portable) możecie uruchamiać prosto z pendrive. Okno z koszem na śmieci na pewno będzie przypominać o trwałym usuwaniu plików z komputera.

SFS wygląd programu

wygląd programu

Zalety:

 • bezpłatny
 • wygodny w swojej formie, poprzez postać kosza przypomina o kasowaniu ważnych plików w odpowiedni sposób

Link do pobrania Securely File Shredder.

4. Hardwipe

Rozbudowany program, który oprócz niszczenia obecnych danych na komputerze, pozwala na wymazywanie pustej przestrzeni na partycjach dysku lub formatowanie ich specjalnymi metodami. Dotyczy to także pendrive’ów i kart pamięci. Dla każdej operacji użytkownik ma możliwość wybrania zadowalającej go metody niszczenia danych. Przy wymazywaniu dużej ilości danych, przydatnym narzędziem może okazać się opcja wyłączenia komputera po zakończeniu procesu. Hardwipe integruje się z menu kontekstowym systemu. Gdy klikniemy na plik lub folder i wybierzemy odpowiednią opcję (wipe folder/wipe file), to wywoła się główne okno programu. Następnie musimy kliknąć Start. Niestety korzystanie z niektórych metod wymazywania wymaga zakupu programu. Na szczęście niezbędne metody (Gutmann , nadpisanie zerami, DoDM) i funkcje programu są bezpłatne.

Hardwipe wygląd

Hardwipe w swej okazałości

Zalety:

 • bezpłatny
 • obsługa dysków twardych, kart pamięci, pendrive’ów
 • wymazywanie pustej przestrzenii

Wady:

 • ograniczenia nałożone na bezpłatną wersję

Link do pobrania Hardwipe.

5. AVG Ultimate

Najdogodniejszym rozwiązaniem może okazać się pakiet AVG Ultimate. Jest w nim niszczarka plików, która trwale usuwa pliki. To nie tylko pełna ochrona antywirusowa, ale i optymalizacja działania wielu urządzeń. AVG Ultimate dba o każde urządzenie i jest bez limitu stanowisk, ma ponad 80 narzędzi, w tym niszczarkę plików, przez co nie trzeba instalować dodatkowych programów.

Najłatwiej jest go używać z menu kontekstowego klikając prawym przyciskiem myszy na dany plik lub folder i wybierając Zniszcz za pomocą programu AVG. Inżynierowie AVG starają się stosować najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązania. Stale ulepszają swoje produkty. Wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. Zadbali o to, aby ważne dane były trwale usuwane z komputera przez program.

W pakiecie AVG Ultimate możemy znaleźć dosłownie wszystko, od antywirusa po defragmentator dysków poprawiający wydajność. Funkcja usuwania ważnych plików, folderów jest również dostępna w oknie antywirusa AVG.

AVG Ultimate

Panel AVG Ultimate

Zalety:

 • połączenie 80 funkcji z 4 różnych programów
 • stosunek jakości i ilości do ceny
 • najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązania są stworzone przez inżynierów AVG

Link do pobrania AVG Ultimate.


Sprawdź nasze programy i darmowe poradniki

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

 • AVG Internet Security

  ZAAWANSOWANA OCHRONA ANTYWIRUSOWA

  Dedykowany dla ochrony domu lub małej firmy. Chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, wirusami, dodatkowo zawiera ochronę bankowości online, płatności elektronicznych. DWA PROGRAM DODATKOWO GRATIS

  Sprawdź

 • Bezpieczna firma z AVG

  E-BOOK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

  Darmowy e-book przygotowany specjalnie dla właścicieli małych i średnich firm zawierający praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w internecie Twojego businessu.

  Zapisz się


6. Podsumowanie

Dajcie znać, który program przypadł Wam najbardziej do gustu. Jeśli macie jeszcze inne propozycje lub pytania – piszcie w komentarzach.

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG Ultimate to najlepszy program antywirusowy. Jeden program zabezpiecza, chroni i przyśpiesza prace komputera.

antywirus avg logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 1]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku