W dzisiejszym raporcie znajdziecie sporo ciekawostek ze świata cyberbezpieczeństwa związanych z codziennymi czynnościami, do których wykorzystujecie Internet. Myśleliście, że już nic Was nie zaskoczy? A jednak! Zróbcie sobie kawę i bierzcie się do lektury. Ale uważajcie na ekspres, bo…
Serwery nie lubią kawy
Szczególnie te w jednej z firm paliwowych, gdzie ekspres do kawy posłużył do ich zhakowania. Jak to się stało? Maszyna do małej czarnej została zawirusowana przez ransomware, a infekcja przeniosła się do głównej serwerowni. Oj, informatycy mieli co robić!
Uważajcie na urządzenia IoT, które korzystają z sieci Wi-Fi, ale nie są tak dobrze chronione. Często padają one łupem hakerów, którzy w ten sposób (od wewnątrz) dostają się do komputerów. To tzw. surface attack, czyli wykorzystanie najsłabszego ogniwa. Pewnie jeszcze nie raz będzie o nim mowa.
http://www.chip.pl/2018/03/ekspres-do-kawy-zainfekowal-komputery-firmy-paliwowej/
Nie płać kartą we Wrocławiu
Bo możesz się zestresować. W biletomacie miejscowej komunikacji publicznej przykładasz kartę i wyświetla się komunikat, że… karta została zastrzeżona! Nie oznacza to jednak całkowitego zastrzeżenia karty (takiego jakie robi np. bank w przypadku kradzieży), a jedynie blokadę możliwości skorzystania z niej w biletomacie. Jak tłumaczy rzecznik MPK, to informacja, że przy poprzednich transakcjach tą kartą wystąpiły nieprawidłowości. Trzeba je wyjaśnić w biurze obsługi.
https://niebezpiecznik.pl/post/wroclawskie-biletomaty-zastrzegaja-karty-platnicze-pasazerow/
Ransomware w teatrze
Złośliwe oprogramowanie tym razem zaatakowało Teatr Współczesny w Warszawie. W wyniku infekcji teatr utracił dane o spektaklach i rezerwacjach. Na ich Facebooku znajdziecie post z prośbą o kontaktowanie się z kasą i podawanie informacji o zakupionych przez klientów biletach.
O ransomware pisaliśmy już nie raz. Jak się chronić?
https://niebezpiecznik.pl/post/teatr-wspolczesny-zhackowany-niestety-to-nie-happening/
Vulcan znów wybuchł
Informacją, że w elektronicznym dzienniku dla szkół tej firmy można było podglądać dane innych osób. Problem dotyczył i nauczycieli, i uczniów. Dzięki luce osoba postronna mogła pozyskać dane osobowe, m.in. PESEL i adres. Błąd został szybko załatany i – jak pokazują analizy – żadne dane nie wyciekły.
Firmy nie kochają Win10?
Jak pokazują badania, Windows 10 cieszy się większym zainteresowaniem wśród konsumentów niż wśród firm – pracuje na nim ponad 70% użytkowników prywatnych. Przedsiębiorcy częściej ufają Win7 (na koniec roku 2017 ponad połowa komputerów pracujących w firmach miała ten system).
Dlaczego warto korzystać z najnowszych wersji? Chociażby dlatego, że prawie wszystkie urządzenia które zainfekowało WannaCry (pamiętacie?) pracowały na Win7…
https://www.infosecurity-magazine.com/news/windows-10-safe/
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Przetestuj program antywirusowy AVG Internet Security Unlimited . Program wyróżniony przez takie firmy jak AV-TEST czy też AV-Compratives.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!