Nowa funkcja w antywirusie AVG – Ransomware Protection

6

Ransomware to nadal jedno z największych niebezpieczeństw dla standardowego użytkownika Internetu. Ostatnio głośno było o wirusie WannaCry, o którym powstał osobny tekst. Wcześniej stworzyliśmy poradnik z 8 rzeczami, o jakich warto pamiętać, by zwiększyć swoje własne bezpieczeństwo. Samo AVG wyszło naprzeciw problemowi tworząc własne dekryptory do popularnego złośliwego oprogramowania typu ransomware. Tym razem idziemy o krok dalej. Produkty takie jak AVG Internet Security, AVG Internet Security Unlimited oraz AVG Ultimate otrzymały długo zapowiadaną ochronę Ransomware Protection.

Co robi Ransomware Protection?

Usługa zabezpiecza prywatne dokumenty, zdjęcia, pliki przed modyfikacją, skasowaniem czy zaszyfrowaniem, które mogłoby być spowodowane atakiem wirusa typu ransomware. W czasie rzeczywistym skanowane są wasze pliki z folderów domyślnych, ale także tych własnoręcznie dodanych. Wszystkim zarządzicie w kilka kliknięć. Ponadto możecie zaznaczyć, które aplikacje mają prawo do przeprowadzania zmian na plikach, a które nie. Ochrona Ransomware Protection jest domyślnie włączona.

Jak wyłączyć Ransomware Protection?

 1. Otwieracie okno AVG Internet Security.
 2. W prawym górnym rogu klikacie Menu.
 3. Następnie wybieracie Ochrona przed programami typu ransomware.
  Gdzie znajdziemy Ransomware Protection

  Ransomware Protection znajdziemy w menu AVG Internet Security.

 4. Klikacie obok dużego zielonego kółka Suwak potwierdzenia i już, wyłączone.
  Menu główne Ransomware Protection

  Menu główne Ransomware Protection z możliwością wyboru trybu ochrony.

Tryb inteligentny czy z ograniczeniami? Który wybrać?

Oprócz faktu, że ochrona działa, ma ona dwa tryby pracy do wyboru. Tryb inteligentny jest tym domyślnym i rekomendowanym przez nas ustawieniem. Sam ustala listę aplikacji, które mogą dokonywać zmian na plikach. W przypadku, gdy nie jest pewien, zapyta się nas o zdanie.

Tryb z ograniczeniami jest bardziej zaawansowany i wymaga każdorazowego ustalania uprawnień dla programów, które chcą dokonać zmian. Wyłączone z tych powiadomień będą aplikacje, które sami umieścimy na listach białej i czarnej. Ta opcja spowoduje też dużo częstsze powiadomienia z potrzebą ręcznej interwencji.

Zarządzanie aplikacjami

Ransomware protection uniemożliwia zmiany na plikach przez potencjalnie złośliwe oprogramowanie. Podobnie jak z folderami, usługa sama określa część aplikacji, które trafiają na białą listę, czyli tych, które mogą dokonywać modyfikacji. W przypadku, gdy pojawia się nieautoryzowany program dostajemy o tym powiadomienie i możliwość umieszczenia go na białej lub czarnej liście. W obu przypadkach nie otrzymacie ponownego zapytania.

Możecie za to później, ręcznie dodać nowe aplikacje do obu list, czy jakąś z nich usunąć. W celu dodania klikamy na czerwony przycisk Zablokuj aplikację bądź zielony Zezwalaj na aplikację. Gdy chcemy coś usunąć, najeżdżamy nad wybraną aplikację i wciskamy X.

Dodawanie aplikacji na białą i czarną listę.

Dodawanie aplikacji na białą i czarną listę.

Jak wybrać foldery, które będą objęte ochroną?

Zaraz po aktualizacji do nowej wersji zawierającej Ransomware Protection bądź przy pierwszym uruchomieniu AVG Internet Security usługa skanuje dysk w poszukiwaniu folderów, z ważnymi plikami. Foldery je zawierające trafiają na listę ochronną. W każdej chwili możecie do niej dodać folder lub go usunąć.

W celu uwzględnienia kolejnego katalogu wciśnijcie przycisk Dodaj folder i wybierzcie go z listy. Gdy chcecie jakiś usunąć, podobnie jak w przypadku aplikacji, przejedźcie myszką nad niego i wciśnijcie ikonę z X. W ramach każdego folderu możecie także określić jakie typy plików będą objęte ochroną. Domyślnie wybrane są wszystkie formaty.

Zarządzanie folderami w Ransomware Protection

Zarządzanie folderami w Ransomware Protection jest bardzo proste i intuicyjne.

Znane problemy z Ransomware Protection

 1. Ransomware Protection nie jest dostępne do wyboru w Menu:
  Należy upewnić się, że korzystacie z najnowszej wersji AVG Internet Security. W przeciwnym razie należy zaktualizować aplikację. Otwieramy Menu, następnie wybieramy Ustawienia, później klikamy na zakładkę Aktualizuj i klikamy przycisk z prawej o tej samej nazwie.
 2. Zbyt często wyskakują wam okienka z powiadomieniami od Ransomware Protection:
  W pierwszej kolejności sprawdźcie, czy nie macie uruchomionego trybu z ograniczeniami. Druga opcja jest taka, że możliwe, iż jesteście atakowani i AVG was zwyczajnie chroni. Warto przeskanować dysk w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania.
 3. Nie możecie zapisać plików w używanej aktualnie aplikacji:
  Upewnijcie się, że program nie znajduje się na liście zablokowanych aplikacji. Zawsze możecie też dodać go do białej listy.

W jakich programach znajdę Ransomware Protection?

Ransmoware Protection znajduje się w następujących programach:

 • AVG Internet Security – zaawansowany antywirus dla ochrony komputerów stacjonarnych i laptopów
 • AVG Internet Security Unlimited – zaawansowanych antywirus dla ochrony WSZYSTKICH urządzeń: komputerów stacjonarnych, laptopów, smartfonów i tabletów. Program BEZ LIMITU STANOWISK – kupujesz raz i instalujesz na dowolnej liczbie urządzeń (nawet 10 komputerach i 15 smartfonach).
 • AVG Ultimate – unikalny program łączący wszystkie funkcje aż 4 programów! W 80 narzędzi łączy funkcje zapewniające najlepszą ochronę antywirusową na każdym poziomie oraz przyspieszanie i optymalizację pracy urządzeń. To również program BEZ LIMITU STANOWISK. 

Czy jeszcze coś pozostaje niejasne? Jakiś temat nie daje wam spokoju?

Komentujcie pod tekstem, z chęcią odpowiemy na wszystkie wątpliwości i pytania. Mamy nadzieję, że rozszerzenie ochrony jakie zapewniliśmy w pakiecie z AVG Internet Security przypadnie wam do gustu. Jeśli macie coś do powiedzenia w tym temacie, to również do tego zachęcamy.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Polityka prywatności
Musisz zaakceptować naszą politykę prywatności

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Jestem fizykiem medycznym i informatykiem, którego największą pasją jest pisanie tekstów. Na co dzień zajmuję się administracją IT Centrum Nauki, a po godzinach ratuję niewiasty i światy w niezliczonych grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na mojej stronie.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku