Raport o zagrożeniach 14.03, czyli o tajemniczych telefonach, poczcie, kursach językowych i darmowych biletach

0

Dzisiaj dosyć krótko, ale treściwie. Uznaliśmy, że poniższe informacje nie powinny czekać, więc oto przed Wami kolejny raport o zagrożeniach.

Uwaga na telefony!

Po raz kolejny ktoś wykorzystuje podobieństwo numerów. Orange ostrzega, że ostatnio pojawia się wiele głuchych połączeń z… Papui, której początek numeru wygląda jak kierunkowy do Piły. Nie odbierajcie ich i nie oddzwaniajcie, bo narazicie się na koszty!

Skąd wiadomo, że połączenie jest z zagranicy? Numer jest dłuższy niż standardowe 9 cyfr (lub 11 gdy wyświetla się z kierunkowym). Można się też chronić blokując u operatora połączenia międzynarodowe (jeżeli z nich nie korzystacie).

https://finanse.wp.pl/orange-ostrzega-przed-naciagaczami-to-nie-pila-to-papua-nie-oddzwaniaj-6224919384848001a

Fałszywy konkurs LOT-u

Czy już słyszeliście o tym, że LOT rozdaje bezpłatne bilety z okazji 89 lat istnienia? To fake-news – wiadomość spreparowana przez hakerów, której celem jest zbieranie danych osobowych, które potem zostaną sprzedane dalej. Bo takie dane oczywiście musicie podać jeżeli chcecie wygrać bilety… Wymagane jest też podzielenie się informacją o konkursie na WhatsAppie, żeby ściągnąć kolejne ofiary.

Są też wersje z Lufthansą, Air France i KLM. Nie dajcie się oszukać!

https://niebezpiecznik.pl/post/uwaga-na-bezplatne-bilety-lot-u-rozdawane-rzekomo-ze-wzgledu-na-89-rocznice-przewoznika/

A może kurs językowy?

Podobny charakter mają kursy językowe z dotacjami, na które można natknąć się w Internecie. Ogłoszenie sugeruje, że otrzymasz 80% dopłaty do kursu. Trzeba się tylko zapisać, zaakceptować regulamin… To jednak kolejny sposób na zbieranie danych osobowych. W całej tej sprawie nie wiadomo z kim podpisujemy umowę, a niebieska flaga z żółtymi gwiazdkami ma sugerować że to dotacje z UE. Tak jednak nie jest. Czytajcie uważnie na co się zapisujecie i komu podajecie swoje dane!

https://niebezpiecznik.pl/post/uwazaj-na-kursy-jezykowe-z-dotacjami-nie-wiadomo-kto-przetwarza-dane-osobowe-ale-mozna-sie-tego-domyslic/

Znajomi na Fejsie…

…znów atakują. 😉 Tym razem o ostrożności przypomina jeden z banków. Scenariusz jest prosty – znajomy prosi Cię o przelanie drobnej kwoty na jeden z serwisów obsługujących płatności internetowe. Dostajesz linka, który prowadzi – tak, tak – na fałszywą stronę banku, gdzie podajesz swoje dane (w tym całe hasło!). Od teraz haker zrobi z Twoimi oszczędnościami co zechce (czyli przelewa je na swoje konto). Z podobnymi scenariuszami możesz się spotkać na portalach aukcyjnych, np. na OLX.

Jak się bronić? Nie wierz we wszystko co piszą do Ciebie w sieci, nawet jeżeli są to znajomi na FB. Postaraj się sprawdzić, czy prośba rzeczywiście pochodzi od bliskiej Ci osoby. Po prostu skontaktuj się z nią (ale nie przez FB!) i zapytaj, czy faktycznie potrzebuje pieniędzy…

https://www.ingbank.pl/aktualnosci/bankowosc-elektroniczna?news_id=1102899-uwazaj-na-prosby-od-znajomych-z-facebooka

Chrome, morderca reklam

Do pobrania jest już nowa wersja Chrome. Znajdziecie w niej m.in. moduł do blokowania reklam oraz wiele poprawek związanych z bezpieczeństwem (w tym również kilka naprawiających krytyczne błędy). Do tego wszystkiego dołączono nowy panel zarządzania i kilka drobiazgów, które ucieszą programistów.

Chrome 65 nie będzie też akceptował certyfikatów SSL wystawionych przez Symantec (dlaczego tak się stało opisaliśmy we wcześniejszych raportach).

Czy już mieliście okazję skorzystać?

https://www.spidersweb.pl/2018/03/chrome-65.html

Jak ukraść cudzą korespondencję?

Okazuje się, że w przypadku Poczty Polskiej jest to dosyć łatwe. Wystarczy złożyć dyspozycję przekierowania listów na nowy adres, podać kilka danych (które można znaleźć w dowodzie osobistym lub innych dokumentach) oraz potwierdzić to telefonicznie. Od tego momentu wszystko co trafiało do skrzynki pod starym adresem, trafi pod nowy. Smaczek cały w tym, że Poczta nie patrzy do kogo jest zaadresowana przesyłka, ale przekierowuje WSZYSTKIE listy…

Więcej o tej „ciekawej” usłudze przeczytacie w artykule na Trybie Awaryjnym.

Możesz stracić swoją korespondencję dzięki usłudze dosyłania Poczty Polskiej

A także na Niebezpieczniku:

https://niebezpiecznik.pl/post/jak-przejac-cudze-listy-wystarczy-skorzystac-z-tej-nie-do-konca-przemyslanej-uslugi-poczty-polskiej/


Czym jest Raport Zagrożeń AVG?

Raport zagrożeń jest cyklicznym poradnikiem przygotowywanym przez AVG, w którym w krótkiej i zwięzłej formie piszemy o bieżąco pojawiających się niebezpiecznych aplikacjach, wirusach i wyciekach danych.
Jeżeli chcesz otrzymywać za darmo bieżące raporty zagrożeń AVG – KLIKNIJ TUTAJ.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Avatar

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku