W obecnych czasach smartfony to już bardzo potężne miniaturowe komputery. Często zastępują nam laptopy czy nawet komputery osobiste. Korzystamy na nich z Internetu, robimy zakupy, sprawdzamy dosłownie wszystko. Jednakże czy traktujemy je poważnie? Czy zdajemy sobie z tego sprawę, że także powinniśmy zadbać o ich bezpieczeństwo? Czy jednak w naszej świadomości to wciąż bardziej zabawki niż poważny sprzęt? Mamy dla was garść porad, które pomogą wam w zabezpieczeniu swoich urządzeń.
12 żelaznych zasad dzięki którym smartfon będzie dobrze zabezpieczony
Spis treści
- 1. Ustawcie kod odblokowania telefonu
- 2. Ustawcie autoblokadę
- 3. Zainstalujcie odpowiednie oprogramowanie
- 4. Ściągajcie aplikacje tylko z pewnych źródeł
- 5. Sprawdź na co pozwalasz swoim aplikacjom
- 6. Nie odkładaj na później aktualizacji systemu
- 7. Uważaj na podejrzane linki
- 8. Zaszyfruj swój telefon
- 9. Wyłącz automatyczne przyłączanie do niezabezpieczonych sieci WiFi
- 10. Wyłącz Bluetooth
- 11. Nie zapisuj haseł w aplikacjach i przeglądarce
- 12. Zainstaluj aplikację do zdalnego czyszczenia telefonu
1. Ustawcie kod odblokowania telefonu
To jedna z najprostszych rzeczy jakie możemy zrobić, a tak często o tym zapominamy. Najczęściej możemy wybrać PIN albo wzór. W niektórych smartfonach do ekranu z pulpitem można także dostać się poprzez weryfikację odcisku palca czy skanowania twarzy.
2. Ustawcie autoblokadę
Jeśli już macie ustawione hasło warto włączyć usługę automatycznego blokowania ekranu. Dzięki temu wasz telefon zawsze sam się zablokuje i nigdy nie będzie tak, że oddaliliście się od niego na sekundę, a potem coś poszło nie tak i wróciliście po dłuższym okresie a on wciąż był aktywny. W tym czasie ktoś mógłby dobrać się do waszych danych. Lepiej temu zapobiec. Ustawcie taki czas, który najlepiej wam odpowiada. Jednym wystarczy 15 sekund, innym 2 min. Popróbujcie.
3. Zainstalujcie odpowiednie oprogramowanie
AVG posiada swoją aplikację mobilną na systemy Android. Dzięki niej będziecie ochronieni przed wirusami, spyware, ale też przeskanuje on linki na stronach internetowych, które odwiedzacie. Dane pokazują, iż to właśnie na ten system, ze względu na jego otwartą architekturę ukazuje się najwięcej złośliwego oprogramowania.
4. Ściągajcie aplikacje tylko z pewnych źródeł
Sklepy z aplikacjami Google, Microsoftu czy Apple bardzo poważnie traktują bezpieczeństwo. Dokładnie badają wszystkie umieszczane u siebie aplikacje pod kątem złośliwego oprogramowania. Nic nie jest jednak doskonałe, jednakże w przypadku problemu szybko reagują. Warto również zapoznać się z ocenami użytkowników, zwłaszcza z tymi najnowszymi. Oczywiście zaufanych źródeł jest więcej niż oficjalne sklepy dostawców systemów. Chociażby sklep Amazone czy Humble Bundle. Warto jednak dwa razy się zastanowić skąd ściągamy i czy to na pewno bezpieczne źródło.
5. Sprawdź na co pozwalasz swoim aplikacjom
Wiele z aplikacji wymaga pozwoleń dostępu do większej niż podstawa ilości działań. Najczęściej chcą cały czas działać w tle i wysyłać powiadomienia na ekran główny. Często też chcą uzyskać dostęp do waszego położenia. Jeśli jest to mapa, która ma nam służyć jako GPS to wszystko ok. Jeśli jednak wymaga tego kalkulator to wiedz, że coś się dzieje.
6. Nie odkładaj na później aktualizacji systemu
Jeśli tylko możesz zawsze aktualizuj system. Z każdą łatką przychodzą nowe usprawnienia bezpieczeństwa. Jasne zdarza się, że takie działania mogą popsuć coś innego. Ale to warto poczekać jeden dzień i poczytać o reakcjach innych użytkowników. Nie czekajcie z tym jednak dłużej.
7. Uważaj na podejrzane linki
Wiele osób odbiera pocztę elektroniczną na swoim smartfonie. Uważajcie jakie linki otwieracie. Na urządzeniach mobilnych jest trudniej podejrzeć dokąd faktycznie one prowadzą. Jeśli mail wygląda wam podejrzanie omińcie go i sprawdźcie go dopiero na komputerze. Co raz częściej też wiadomości SMS zawierają linki. Tutaj też radzimy zachować ostrożność. Jeśli nie wiecie o co chodzi, lepiej nie ryzykować.
8. Zaszyfruj swój telefon
Nawet jeśli zabezpieczyliście smartfon hasłem złodziej jest w stanie podłączyć go do komputera i zgrać jego dane. System iOS ma dodatkowe zabezpieczenie, ale i tak warto zaszyfrować pliki. W tym przypadku macie największą pewność, że jesteście bezpieczni.
9. Wyłącz automatyczne przyłączanie do niezabezpieczonych sieci WiFi
To co jest wielką zaletą współczesnych telefonów, czyli łączność z Internetem na wiele sposobów jest także potencjalnym zagrożeniem. Po pierwsze samo poszukiwanie sieci zdradza naszą lokację i identyfikuje nasze urządzenie. Po drugie automatyczne łączenie z niezabezpieczoną siecią może umożliwić osobom niepożądanym wykradzenie naszych danych. Dobrą praktyką jest usuwanie z pamięci telefonu sieci, z których nie zamierzamy korzystać w najbliższym czasie. Możecie też ręcznie wyłączać WiFi kiedy go nie używacie.
10. Wyłącz Bluetooth
Choć bardzo przydatny moduł jest on bardzo łatwy do obejścia i poprzez niego dostania się do naszego smartfona. Nie pozwalajcie na parowanie się z Waszym nieznanych urządzeń. Jeśli nie planowaliście się z kimś połączyć i nie macie pewności czy to właściwy sprzęt nie róbcie tego. Najlepiej w ogóle mieć wyłączony Bluetooth i korzystać z niego tylko w chwili gdy jest faktycznie potrzebny.
11. Nie zapisuj haseł w aplikacjach i przeglądarce
Oczywiście jest to bardzo przydatne i ułatwia życie. Na pewno odradzamy tę praktykę w przypadku aplikacji i stron bankowych. Ogólnie jednak polecamy wylogowywać się z aplikacji, z których nie korzystamy często bądź zawierają dane wrażliwe.
12. Zainstaluj aplikację do zdalnego czyszczenia telefonu
W systemach iOS jest taka opcja zaimplementowana na starcie. W pozostałych warto się w nią zaopatrzyć. Większość z nich ma też możliwość zlokalizowania telefonu. Jeśli jednak to zawiedzie zawsze będziecie w stanie wyczyścić smartfon, a wasze dane pozostaną bezpieczne.
Niezależnie z jakiego systemu operacyjnego korzystacie, nie ważne jaki telefon posiadacie warto zainteresować się jego bezpieczeństwem i dmuchać na zimne. Nie pozwólcie by wasze prywatne dane dostały się w niepowołane ręce. Przede wszystkim pamiętajcie, że obecne smartfony są potężniejsze od komputerów stacjonarnych z początku XXI wieku.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Poznaj AVG Internet Security Unlimited – antywirus android. Serfuj po Internecie, płać przelewem, przechowuj zdjęcia na smartfonie i nie martw się zagrożeniami na urządzeniach mobilnych.
Z tego co słyszałem to nawet i na oficjalnych stronach z aplikacjami pojawiają się aplikacje zawirusowane. Wszystkich nie da rady sprawdzić. Wydaje się, że najlepiej starać się ograniczać ilość ściąganych programów, do tych najważniejszych i zaufanych.
Szczerze nie słyszałem o takim przypadku. App Store (Apple), Google Play (Android), Windows Store (Windows Phone), wszystkie mają tak wyśrubowane kontrole, że wirusa na pewno nie wpuszczą.
Z tego co słyszałem to nawet i na oficjalnych stronach z aplikacjami pojawiają się aplikacje zawirusowane. Wszystkich nie da rady sprawdzić. Wydaje się, że najlepiej starać się ograniczać ilość ściąganych programów, do tych najważniejszych i zaufanych.
Szczerze nie słyszałem o takim przypadku. App Store (Apple), Google Play (Android), Windows Store (Windows Phone), wszystkie mają tak wyśrubowane kontrole, że wirusa na pewno nie wpuszczą.