Początek kwietnia przynosi wiele ciekawostek, z którymi warto się zapoznać. W najnowszym raporcie o zagrożeniach znajdziecie obszerny opis ostatnich problemów FB (tak, ten tydzień był dla nich niezbyt dobry) oraz kilka słów o ankiecie dotyczącej bezpieczeństwa firm. Piszemy również o wiosennych porządkach w systemach operacyjnych, czyli dużych i ważnych pakietach łatek, które musicie mieć.
Dużo się dzieje, więc jeszcze cieplutki, kolejny raport przed wami. Zapraszamy do czytania i dzielenia się ze znajomymi!
Łatanie Windowsa
Na początku kwietnia Microsoft wypuścił dużą łatkę dla Windows 10 (KB4490481). Zawiera ona aktualizacje naprawiające wiele znanych błędów i już od dawna była oczekiwana. Wraz z nią pojawiła się poprawka serwisowa KB4493510. Microsoft sugeruje, by zainstalować poprawkę najpierw, bo koryguje niektóre błędy mogące się pojawić po instalacji łatki.
Android też załatany!
Nie tylko Windows, ale również Android ma swoją wiosenną łatkę. Naprawia ona dwa krytyczne błędy oraz kilka pomniejszych luk. Przeznaczona jest dla systemów Android 7.0 i wyższych. Jeżeli zastanawiacie się czy warto instalować, przeczytajcie dlaczego tak.
FB chce znać twoje hasło!
To nie nowość, że FB zbiera sporo danych. Jednak ostatnio okazało się, że nowym użytkownikom sugerowano by podali FB swoje hasło do skrzynki e-mail, dając tym samym dostęp do wszystkiego co tam jest! FB tłumaczył się, że nie przechowuje tych haseł, a liczba osób, które zobaczyły taki komunikat jest „bardzo mała”. Podobno ta opcja już została wyłączona.
Jak chronić swoje hasła? Na pewno nie podawajcie ich nikomu…
https://gizmodo.com/facebook-is-just-casually-asking-some-new-users-for-the-1833764891
Wyciek danych z Fejsa
Poza problemami z proszeniem o hasła do maila, FB ma również inne zmartwienia. Eksperci z UpGuard znaleźli w sieci 164GB danych o 540 milionach użytkowników FB na niezabezpieczonych serwerach Amazon. Dane zbierała firma współpracująca z Fejsem (Cultura Colectiva). Pochodziły także z apki „At the pool”. W pakiecie znajdowały się informacje o aktywności w social media, znajomych, identyfikatory i nazwy kont, a także hasła.
Pakiet danych został już zabezpieczony, ale co raz trafiło do sieci… dlatego zobaczcie jak chronić swoją prywatność online!
https://thehackernews.com/2019/04/facebook-app-database.html
To wszystko wina drukarki?
Roczne straty na poziomie 1,5 miliona złotych, niezadowoleni klienci, utrata danych, problem z zachowaniem ciągłości działania, kary finansowe – brzmi jak scenariusz filmu grozy? Nie, to nie scenariusz. To obraz jaki maluje się po lekturze ostatniego raportu firmy badawczej Quocirca. Sprawdziła ona jakie straty ponieśli przedsiębiorcy w 2018 roku w efekcie ataków hakerskich na… drukarki.
O hakowaniu drukarek pisaliśmy jakiś czas temu na Trybie Awaryjnym. Wygląda na to, że w najbliższych latach firmy będą musiałaby się lepiej przyjrzeć temu jak są chronione…