Strategia bezpiecznego hasła

4

Ile kont internetowych założyłeś w ciągu ostatnich 12 miesięcy? Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Na wielu stronach internetowych, podczas procesu rejestracji, wymagane jest wprowadzenie adresu e-mail oraz hasła, tak aby możliwe było utworzenie nowego konta użytkownika. Jeżeli zdarzyło Ci się kiedyś dołączyć do internetowego forum, utworzyć konto w znanej sieci społecznościowej, zrobić zakupy przez internet lub zapisać się na otrzymywanie ofert specjalnych, istnieje  szansa, że zostawiłeś tam również swój e-mail oraz hasło.

 

Ale czy zastanawiałeś się nad tym hasłem? Czy używasz go również dla innych stron i kont internetowych? Być może korzystasz z tej samej kombinacji adresu i hasła na swojej poczcie e-mail? A może te same dane wpisujesz logując się do ulubionych sieci społecznościowych, takich jak Twitter,Facebook, Allegro lub Nasza Klasa?

(nie)Bezpieczne hasło

Używanie tego samego hasła na wielu stronach internetowych jest na pewno bardzo wygodne, ale może nieco pokomplikować sprawy, jeśli wpadnie ono w niepowołane ręce. Jednym z najbardziej dochodowych obszarów działalności cyberprzestępczej są grupy zorganizowane, w których podejrzani ludzie uzyskują dostęp do baz danych logowania użytkowników.

Wyciek haseł może stać się niebezpieczny dla tysięcy użytkowników.

Oczywiście, moment kiedy haker uzyskuje dostęp do Twojego konta nie jest jeszcze końcem świata. Jednakże, jeśli używasz tych samych danych do logowania się do swojej poczty e-mail, bankowości internetowej lub sklepu internetowego, możesz mieć spore kłopoty.

Wpadki przytrafiają się również najlepszym, nawet takim potentatom jak Steam czy Sony. W obydwu przypadkach problemem nie był sam fakt zagrożenia firmy, ale narażenie adresów e-mail i haseł użytkowników na niebezpieczeństwo.

Jeśli popełniłeś już ten błąd i użyłeś tych samych adresów e-mail, a także haseł dla wszystkich swoich kont internetowych, możesz skorzystać z usług, które ułatwią Ci sprawdzenie, czy Twoje dane logowania nie są zagrożone. Strona internetowa Should I Change My Password monitoruje adresy pocztowe, które mogą być zagrożone i da Ci znać, jeśli Twój adres e-mail został w jakikolwiek sposób naruszony przez hakerów.

 

Jakich strategii użyć, aby zwiększyć bezpieczeństwo swojego hasła?

Najlepiej byłoby użyć nowego hasła dla każdego nowo utworzonego konta. Cóż jednak zrobić gdy założyliśmy dziesiątki kont? Istnieją specjalne programy, które ułatwiają zakładanie oraz zarządzanie takimi strategiami, np. KeePass. To program pomagający zapamiętać dużą liczbę haseł.

 

Ustaw hierarchię

Inną, możliwą do wykorzystania strategią, jest posiadanie kilku haseł używanych naprzemiennie dla różnych kont internetowych – zostawiając najtrudniejsze z nich dla najważniejszych serwisów. Dla przykładu, najsilniejsze hasła powinny być użyte dla poczty e-mail, której adres nie jest nigdzie użyty. W ten sposób, nawet jeśli dana strona internetowa (zawierająca informacje na temat twojego konta e-mail) zostanie zhakowana, zalogowanie do Twojej poczty nie będzie możliwe.

Dobrym pomysłem jest również upewnienie się, iż hasło do bankowości internetowej jest inne niż pozostałe, których używasz. Dotyczy to także każdego serwisu internetowego gromadzącego szczegółowo Twoje dane personalne (takiego jak Allegro lub PayPal). Tutaj warto włożyć trochę wysiłku i do każdego serwisu tego typu utworzyć jedno hasło.

Pamiętaj, że nie nigdy nie masz pewności czy właściciele stron internetowych dbają o bezpieczeństwo swoich serwisów. Ich ewentualna niefrasobliwość naraża na ataki przede wszystkim użytkowników!

O tym co powinno zawierać, a czego unikać przy konstrukcji bezpiecznego hasła będziemy informować w najbliższych wpisach.

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Avatar

PR & Marketing Manager. Pasjonat wszelakich ewolucji, wynalazków i mutacji ochrzczonych mianem e-commerce. Z wykształcenia filolog. Miłośnik gier strategicznych i solidnej fantastyki. Uzależniony od systemu walki Krav Maga.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Remintel
Remintel
1 rok temu

Nie bardzo rozumiem?… Mówi się o bezpieczeństwie, jest podany link do strony internetowej:
„Strona internetowa Should I Change My Password monitoruje adresy pocztowe, które mogą być zagrożone i da Ci znać, jeśli Twój adres e-mail został w jakikolwiek sposób naruszony przez hakerów.”
A Chrome blokuje stronę jako niebezpieczną!
Nie widzę możliwości wstawienia zrzutu z ekranu. Szkoda.

Tomasz Wasiewicz
Editor
1 rok temu
Reply to  Remintel

Artykuł jest z 2013 roku 🙂 Sprawdziliśmy, że strona nie wspiera SSLa, który w tamtych czasach nie był jeszcze popularny, stąd komunikat.

Remintel
Remintel
1 rok temu

Witam, Panie Tomaszu! Nie wiem, o co z tym chodzi, że „strona nie wspiera SSLa”. Ale to nie jest ważne. Takich sytuacji miałem sporo, kiedy próbowałem wejść na stronę z udostępnionego linku. Albo była blokada, albo otwierała się zupełnie inna strona – nie związana z tematem. Dotyczyło to przeważnie starych artykułów. Tutaj bardzo się zdziwiłem, że tak się stało i dlatego powiadomiłem o tym fakcie. Dziękuję za odpowiedź. Trafiłem na nią zupełnie przypadkowo. Ale to inna sprawa. System nie powiadomił mnie, że udzielono odpowiedzi. Nie dostałem żadnego maila. A subskrybuję „Tryb” od trzech lat. (Może mam coś źle ustawione?…) Pozdrawiam… Czytaj więcej »

Tomasz Wasiewicz
Editor
1 rok temu
Reply to  Remintel

Proszę bardzo 🙂 Cieszę się, że mogłem pomóc. Pozdrawiam serdecznie!

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku