Fall Creators Update – potężna aktualizacja dla systemu Windows 10

0

Kilka dni temu Microsoft wypuścił dużą aktualizację do systemu Windows 10 o nazwie Fall Creators Update. Pojawiło się w niej sporo nowości i ulepszeń. Niestety nie wszyscy użytkownicy mogą z niej jeszcze skorzystać. Dostęp do tej aktualizacji jest przydzielany falami, tak by serwery Microsoftu poradziły sobie z jednoczesną ilością pobrań. W przypadku, gdy do was jeszcze łatka nie dotarła, możecie wymusić jej instalację.


Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Obecnie najlepszy na rynku program do optymalizacji, zarządzania, zwolnienia miejsca i przyspieszania pracy komputera oraz smartfona Android. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź


Wymuszenie instalacji Fall Creators Update

Należy udać się na stronę:

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

Następnie kliknąć Zaktualizuj teraz. Na nasz dysk ściągnie się plik instalacyjny. Proszę go uruchomić i postępować ze wskazówkami. Po instalacji, która może zająć dłuższą chwilę należy zrestartować komputer.

Instalator ręczny aktualizacji Fall Creators Update

Instalator ręczny aktualizacji Fall Creators Update

Pliki na żądanie (Files on demand)

To pierwsza z „nowości”. Czemu cudzysłów? Ponieważ funkcjonalność ta była już dostępna w Windows 8.1, a do 10 nie trafiła. Dzięki niej plik umieszczone w katalogu usługi OneDrive, choć są w chmurze, to traktuje się je jako pliki lokalne. Przyspiesza to pracę z nimi, co powinno spodobać się wszystkim, którzy korzystają z tego rozwiązania.

Domyślnie ta opcja jest włączona zaraz po aktualizacji. Jeśli chcemy się upewnić czy tak jest, należy wejść w ustawienia OneDrive, poprzez kliknięcie prawą myszą na ikonę Chmur, na pasku zadań i wybraniu Ustawienia.

Wchodzimy w ustawienia OneDrive

Wchodzimy w ustawienia OneDrive

Wtedy w zakładce ustawienia pojawi się osobna sekcja zatytułowana Pliki na żądanie.

Pliki na żądanie są aktywne.

Pliki na żądanie są aktywne.

Od tego momentu mamy trzy rodzaje plików. Oznaczone niebieską chmurką, to te, które umieszczone są w chmurze. Zielony, pusty znak odnosi się do plików pobranych z chmury, a te z pełnym znakiem, to pliki lokalne. Należy pamiętać, że aby korzystać z plików w chmurze niezbędne jest połączenie z Internetem.

Typy plików w usłudze OneDrive

Typy plików w usłudze OneDrive

Twoje kontakty (My people)

To w tej chwili dodatek do Skype’a i poczty Windows, które to są zintegrowane z Windows 10. Dzięki niemu nasze ulubione kontakty pojawiają się na pasku zadań i możemy z nimi łatwo popisać na czacie, czy zadzwonić bez potrzeby uruchamiania samej aplikacji.

Zaczynamy korzystać z kontaktów.

Zaczynamy korzystać z twoich kontaktów.

 

Widok dodanych kontaktów na pasku zadań.

Widok dodanych kontaktów na pasku zadań.

Fluent Design

Microsoft wraz z aktualizacją odświeżył wygląd systemu. Zmiany są kosmetyczne i choć wszystko ładnie brzmi, to większość z nas pewnie będzie miała problem z odnalezieniem nowości. Główną funkcją, która może się spodobać jest poprawa szybkości przejścia w tryb tabletu, w przypadku gdy mamy komputer z ekranem dotykowym.

Wiąże się to także z większym wsparciem dla różnego rodzaju rysików, a także poprawą pisowni ręcznej. System lepiej reaguje na różne akcje wykonywane w ten sposób. Oczywiście najlepiej ze wszystkich przeglądarek w tym trybie działa Edge. Można teraz komentować pismem odręcznym pliki PDF, czy książki we wbudowanym w system czytniku ebooków. Warto wspomnieć, że do klawiatury ekranowej zostały dodane moduły WordFlow oraz SwiftKey. Pozwala to na szybsze pisanie tym, którzy opanują sztukę wprowadzania tekstu poprzez „zakręcanie” na znaku, który chcemy wprowadzić.

Szybsze wprowadzenie tekstu rysikiem dzięki nowym modułom

Szybsze wprowadzenie tekstu rysikiem dzięki nowym modułom

Poniżej znajdziecie oficjalny film prezentujący zmiany:

Centrum akcji

Cieszy ciągła aktualizacja tego elementu. Uważamy, że jest on bardzo przydatny, gdy wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem. Po aktualizacji przeszedł transformację i jest jeszcze bardziej przejrzysty w obsłudze. Można go jeszcze lepiej skonfigurować by spełniał nasze potrzeby.

Microsoft Edge

Przeglądarka doczekała się liftingu. Od teraz zamykanie i otwieranie nowych zakładek ma być dużo płynniejsze. Mają się wkrótce pojawić także dodatkowe animacje związane z wprowadzeniem Fluent Desing. Otrzymaliśmy także możliwość zapisywania do ulubionych kilku zakładek jednocześnie. Wystarczy kliknąć prawą myszą na jedną z nich i wybrać ostatnią opcję Dodaj karty do ulubionych. Dodatkowo przeglądarka zyskała kilka mniejszych ulepszeń. Na przykład tryb pełnoekranowy pod klawiszem F11, czy import danych z Chrome.

Zapisywanie wszystkich zakładek w Microsoft Edge.

Zapisywanie wszystkich zakładek w Microsoft Edge.

Tłumienie procesów działających w tle

Od teraz procesy działające w tle będą optymalizowane, tak by pobierały mnie energii, co powinno zwiększyć długość pracy na baterii w laptopach i urządzeniach mobilnych. Według danych Microsoftu pozwala to obniżyć pracę procesora o 11%. Dostęp do tej opcji jest możliwy z poziomu ustawień zasilania. Wystarczy kliknąć prawą myszą na ikonę baterii. Wyłącznie w trybie Wysokiej wydajności opcja ta jest domyślnie wyłączona, w pozostałych jest aktywna. Ważna informacja, niestety funkcja obecnie jest dostępna tylko dla najnowszych procesorów Intela. Wsparcie dla pozostałych ma być dodawane sukcesywnie.

Wirtualna rzeczywistość od Microsoftu

Microsoft zaprezentował nowe urządzenia do wirtualnej rzeczywistości. Wraz z łatką dostają one oficjalne wsparcie. Powiązane są one z funkcjonalnością nazwaną Windows Mixed Reality. Nowe urządzenia będą mogły być używane na znacznie większej ilości sprzętu, także starszego, na którym HoloLens nie działałyby poprawnie.

Urządzenia do wirtualnej rzeczywistości współpracujące z Windows Mixed Reality

Urządzenia do wirtualnej rzeczywistości współpracujące z Windows Mixed Reality

Ochrona systemu

Ku radości wszystkich Windows 10 zyskał zupełnie nowe dodatki w dziedzinie bezpieczeństwa. Jednym z nich jest kontrolowany dostęp do folderów, za pomocą którego możemy określić katalogi, w których bez autoryzacji nie można niczego zmienić. To zdecydowanie poprawia ochronę przed chociażby ransomware.

Aby włączyć powyższą funkcję należy udać się do Windows Defender Security Center z poziomu menu start. Następnie wchodzimy w Ochrona przed wirusami i zagrożeniami. Pozostaje nam teraz tylko włączyć Kontrolowany dostęp do folderów, po czym wybrać foldery objęte ochroną.

Kolejnym dodatkiem do Windows Defender jest ochrona przed exploitami. Działa ona podobnie do programów typu Malwarebytes. W tym samym menu Defendera wchodzimy w inną zakładkę – Kontrola Aplikacji i przeglądarki. Jako że funkcja włączona jest domyślnie, to tutaj możecie wejść w bardziej zaawansowane ustawienia.

Ustawienia dotyczące ochrony przed exploitami.

Ustawienia dotyczące ochrony przed exploitami.

Z innych wiadomości Windows Firewall zmienił nazwę na Windows Defender Firewall, poza tym to ten sam program. Ważne, że protokół odpowiedzialny za problemy z ransomware WannaCry został usunięty. Pozostały tylko jego nowsze wersje, które są niewrażliwe na to złośliwe oprogramowanie.

Wsparcie dla Linuxa

Microsoft wprowadził do swojego sklepu system Ubuntu, a wkrótce mają się pojawić także Fedora i openSUSE. Dzięki temu zainstalowanie drugiego systemu, a dokładnie którejś z dystrybucji Linuxa będzie jeszcze prostsze.

Ubuntu w sklepie Windows 10.

Ubuntu w sklepie Windows 10.

Zmiany w polityce prywatności

Gdy instalujemy nowy system, od teraz dowiemy się więcej o tym, jakie dane Microsoft zbiera. Doszły także dodatkowe wyjaśnienia do każdej opcji. Gdy system jest już zainstalowany, każda aplikacja, która takie dane chce zbierać poinformuje nas o tym, stosownym okienkiem i poprosi o zgodę. Możemy także zminimalizować ilość danych wysyłanych w świat.

Windows Story Remix

Brakowało wam Windows Movie Makera? Nam też. Na szczęście nadchodzi nowe, w postaci Windows Story Remix. Dzięki tej aplikacji łatwo edytujemy wideo, dodając także kilka bajerów. Chociażby umieścimy tekst, czy oznaczymy osobę, którą filmujemy. Jeśli to za mało, to zawsze możecie dodać kulę ognistą do filmiku z rozgrywek piłki nożnej.

Dodanie kuli ognistej do własnego filmiku jeszcze nigdy nie było tak proste!

Dodanie kuli ognistej do własnego filmiku jeszcze nigdy nie było tak proste!

Podsumowanie

Wymieniliśmy tylko najważniejsze funkcje. Tych małych jest jeszcze kilkadziesiąt, od dodania Emoji do Notatnika, przez wprowadzenie programów uniemożliwiających oszukiwanie w grach zakupionych w Windows Store, po nowy Zdalny Pulpit. To naprawdę solidna aktualizacja, która wprowadza bardzo dużo dobrego.

Pytajcie

Jeśli znaleźliście coś sami, ale nie wiecie do czego to służy, to napiszcie, wyjaśnimy. Interesuje was jakaś konkretna część systemu i jesteście ciekawi co tam się zmieniło? Komentujcie. Czekamy na was!

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź antywirus AVAST i dołącz do ludzi Cieszących się bezpieczeństwem swojego komputera.

antywirus avast logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Avatar

Na co dzień zajmuję się bezpieczeństwem IT w Centrum Nauki, sprzedaję narzędzie do dokumentowania baz danych i pomagam wielu małym studiom wypromować ich gry. Po godzinach zaś ratuję niewiasty i światy w niezliczonych właśnie grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na stronie gamesguru.org.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku