Mamy ważne pliki, chcielibyśmy, aby były bezpieczne. Boimy się, co zrobimy, jeśli znikną. Nie ma znaczenia, czy to poprzez awarię sprzętu czy atak ransomware. Oczywiście wiele razy przedstawialiśmy już wam jakie jest na to remedium. Mamy na myśli backup danych.
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Krótkie przypomnienie wiedzy o backupie danych
Backup to po polsku kopia zapasowa. Jak sama nazwa wskazuje, ma na celu stworzenie kopii danych, które w wypadku awarii mogą posłużyć nam zamiast oryginałów. System Windows ma wbudowane podstawowe narzędzia do backupu, o czym was informowaliśmy. Jeśli nie chcecie korzystać z tych narzędzi, zawsze pozostaje cała lista zewnętrznych programów, które pomogą wam stworzyć kopie zapasową. Jeśli będziecie potrzebować pomocy czy to z narzędziami Windows, czy z innym oprogramowaniem, koniecznie sprawdźcie nasz poradnik krok po kroku jak zrobić backup danych.
Na czym polega backup?
Możemy w tym miejscu rozróżnić kilka poziomów skomplikowania tworzenia kopii zapasowej. Zupełnie podstawowy backup polega na określeniu miejsc, które są nim objęte. Następnie każdorazowo, gdy w tych miejscach pojawi się nowy plik lub jakieś dane zostaną zmodyfikowane, to w miejscu przechowywania kopii (najlepiej innej niż kopiowany system) te pliki również pojawią się nowe lub zmodyfikowane. Na takiej zasadzie działa Google Drive czy Dropbox, czy narzędzia Windows.
Średniozaawansowany backup robi coś podobnego. Różnica polega na tym, że zachowuje historię plików. To znaczy, że od kiedy plik po raz pierwszy znajdzie się w kopii zapasowej śledzone są jego zmiany. Dzięki temu, jeśli ktoś omyłkowo edytuje dane, to będzie można wrócić do ich wersji sprzed zmiany. Najczęściej też, taki backup śledzi, kto te zmiany wprowadził. Można wtedy w łatwy sposób zidentyfikować sprawcę zamieszania.
Zaawansowany backup to cała lista procedur, co, kiedy jest kopiowane, jak często, do tego kopia trafia w więcej niż jedno miejsce. Wszystko przebiega według harmonogramu, który jest napisany tak, by dane wrażliwe były kopiowane częściej niż na przykład zdjęcia z firmowej imprezy. Dane kopiowane są z wielu źródeł i składowane w taki sposób, żeby przywrócenie małego nawet tylko wycinka całości było proste. Do tego dochodzą kopie całych systemów operacyjnych, wraz z dodatkowymi programami czy plikami własnymi.
Pytania?
Zainteresowaliście się tematem? Chcielibyście zrobić kopię zapasową własnych plików? Jeśli potrzebujecie wsparcia lub porady, napiszcie nam o tym w komentarzu. Odpowiemy!