Na czym polega backup plików?

0

Mamy ważne pliki, chcielibyśmy, aby były bezpieczne. Boimy się, co zrobimy, jeśli znikną. Nie ma znaczenia, czy to poprzez awarię sprzętu czy atak ransomware. Oczywiście wiele razy przedstawialiśmy już wam jakie jest na to remedium. Mamy na myśli backup danych.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

Krótkie przypomnienie wiedzy o backupie danych

Backup to po polsku kopia zapasowa. Jak sama nazwa wskazuje, ma na celu stworzenie kopii danych, które w wypadku awarii mogą posłużyć nam zamiast oryginałów. System Windows ma wbudowane podstawowe narzędzia do backupu, o czym was informowaliśmy. Jeśli nie chcecie korzystać z tych narzędzi, zawsze pozostaje cała lista zewnętrznych programów, które pomogą wam stworzyć kopie zapasową. Jeśli będziecie potrzebować pomocy czy to z narzędziami Windows, czy z innym oprogramowaniem, koniecznie sprawdźcie nasz poradnik krok po kroku jak zrobić backup danych.

Na czym polega backup?

Możemy w tym miejscu rozróżnić kilka poziomów skomplikowania tworzenia kopii zapasowej. Zupełnie podstawowy backup polega na określeniu miejsc, które są nim objęte. Następnie każdorazowo, gdy w tych miejscach pojawi się nowy plik lub jakieś dane zostaną zmodyfikowane, to w miejscu przechowywania kopii (najlepiej innej niż kopiowany system) te pliki również pojawią się nowe lub zmodyfikowane. Na takiej zasadzie działa Google Drive czy Dropbox, czy narzędzia Windows.

Średniozaawansowany backup robi coś podobnego. Różnica polega na tym, że zachowuje historię plików. To znaczy, że od kiedy plik po raz pierwszy znajdzie się w kopii zapasowej śledzone są jego zmiany. Dzięki temu, jeśli ktoś omyłkowo edytuje dane, to będzie można wrócić do ich wersji sprzed zmiany. Najczęściej też, taki backup śledzi, kto te zmiany wprowadził. Można wtedy w łatwy sposób zidentyfikować sprawcę zamieszania.

Zaawansowany backup to cała lista procedur, co, kiedy jest kopiowane, jak często, do tego kopia trafia w więcej niż jedno miejsce. Wszystko przebiega według harmonogramu, który jest napisany tak, by dane wrażliwe były kopiowane częściej niż na przykład zdjęcia z firmowej imprezy. Dane kopiowane są z wielu źródeł i składowane w taki sposób, żeby przywrócenie małego nawet tylko wycinka całości było proste. Do tego dochodzą kopie całych systemów operacyjnych, wraz z dodatkowymi programami czy plikami własnymi.

Pytania?

Zainteresowaliście się tematem? Chcielibyście zrobić kopię zapasową własnych plików? Jeśli potrzebujecie wsparcia lub porady, napiszcie nam o tym w komentarzu. Odpowiemy!

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 3]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Na co dzień zajmuję się bezpieczeństwem IT w Centrum Nauki, sprzedaję narzędzie do dokumentowania baz danych i pomagam wielu małym studiom wypromować ich gry. Po godzinach zaś ratuję niewiasty i światy w niezliczonych właśnie grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na stronie gamesguru.org.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku