W ostatnim artykule pisałem o wadach i zaletach managerów haseł. Gdy zdecydujemy się na ich użycie, warto zwrócić uwagę na jeden z najpopularniejszych programów tego typu, czyli darmowy KeePass.
Przed skorzystaniem warto dowiedzieć się o nim paru rzeczy. Jak każdy ma swoje plusy i minusy. Główne atuty to:
- bezpłatny
- bezpieczny
- intuicyjna obsługa.
Jego największym mankamentem, przy domyślnej konfiguracji, jest brak wsparcia dla mobilności – plik z bazą danych zapisany jest na komputerze lokalnym. Na szczęście jest rozwiązanie. Poniżej poznasz, jak krok po kroku korzystać z KeePass oraz jak go skonfigurować, aby stał się narzędziem mobilnym. Zacznijmy jednak od początku, czyli…
Korzystanie z programu KeePass – instrukcja krok po kroku
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Tworzenie bazy haseł
Ściągamy najnowszą wersję KeePass Professional Edition z oficjalnej strony i instalujemy. Przy pierwszym uruchomieniu musimy utworzyć główne hasło. Robimy to w następujący sposób:
- Z menu wybieramy File->New
- Określamy miejsce docelowe pliku z bazą danych.
- W polu Master Password wprowadzamy główne hasło i niżej je potwierdzamy. Tworzac je pamiętamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: hasło nie powinno być słowem, które można znaleźć w słowniku oraz powinno zawierać małe, wielkie litery, cyfry oraz znaki interpunkcyjne. Oraz druga ważna rzecz – nie wolno nam zapomnieć głównego hasła!
- W kolejnym oknie, pozostawiamy domyślne ustawienia i potwierdzamy OK
W oknie główny zobaczymy podstawowy podział bazy oraz dwa przykładowe wpisy. Aby dodać własne grupy lub podgrupy:
- Wybieramy menu Edit, a następnie w zależności czy chcemy grupę czy podgrupę, wybieramy Add Group lub Add Subgroup.
- W polu Group name wprowadzamy nazwę nowej grupy.
Tworzenie haseł:
- Zaznaczamy grupę, do której chcemy dodać wpis.
- Przechodzimy do menu Edit -> Add Entry
- I wypełniamy wszystkie pola po kolei
- Potwierdzamy OK
I w ten sposób postępujemy, aż stworzymy całą bazę naszych haseł. Na koniec musimy pamiętać, aby ją zapisać:
- Menu File->Save
- W ten sposób robimy po każdej zmianie w bazie danych!
Mamy już utworzoną bazę haseł. Teraz pora z niej skorzystać. Aby wykonać logowanie, nie musimy już ręcznie wpisywać danych. Robimy to w następujący sposób:
- Otwieramy stronę, gdzie chcemy się zalogować.
- W programie KeePass wyszukujemy odpowiedni wpis.
- Dwukrotne kliknięcie na interesujące nas pole, kopiuje do schowka informację.
- Wracamy do logowania i w odpowiednim miejscu wklejamy dane.
Pamiętać musimy, że dla naszego bezpieczeństwa, KeePass kopiuje dane do schowka tylko na kilka sekund.
Wiemy już jak utworzyć nową bazę, umiemy dodawać nowe wpisy oraz z nich korzystać. Pora na ich edytowanie. Jest to bardzo ważne, ponieważ co jakiś czas w każdym serwisie powinniśmy zmieniać hasła.
Aby edytować wpis:
- Wybieramy interesujący nas wiersz.
- Przechodzimy do menu Edit->Edit/View Entry
- Pojawi nam się znane już okno, w którym wprowadzamy odpowiednie zmiany.
- Po zakończeniu musimy pamiętać by zapisać zmiany! Otwieramy menu File->Save
Możemy już w pełni korzystać z KeePass na komputerze lokalnym. Co w sytuacji, gdy musimy zalogować się, a nie mamy dostępu do naszego komputera? Jest rozwiązanie…
KeePass mobilny
Aby KeePass był zawsze z nami, potrzebujemy:
- wirtualny dysk, np. Dropbox
- Plug-in do programu KeePass – KPDataSave (Dropbox)
- smartfon z zainstalowaną aplikacją KeePass2Android (do pobrania ze sklepu Google Play)
Jak utworzyć konto Dropbox można przeczytać w jednym z poprzednich poradników. Po utworzeniu konta wracamy do managera haseł. I postępujemy kolejno:
- Ściągamy plug-in KPDataSave (Dropbox)
- Rozpakowujemy go do folderu, gdzie zainstalowaliśmy program.
- Uruchamiamy ponownie KeePass.
- W menu Tools pojawi nam się nowa opcja – KPDataSave – wybieramy ją.
- Potwierdzamy Sign in i po zalogowaniu się do Dropbox zezwalamy na dostęp do dysku.
- Wybieramy folder, gdzie ma być przechowywany plik z hasłami i potwierdzamy OK.
Po przeprowadzonych zmianach w bazie należy je zapisać wykorzystując File-Save – kopia automatycznie zostanie zapisana na Dropbox.
Teraz czas na skonfigurowanie KeePass2Android.
- Po uruchomieniu wybieramy Otwórz plik
- Miejsce zapisu – Dropbox
- Otworzy nam się przeglądarka – należy zalogować się do dysku i zezwolić na dostęp.
- Wybieramy plik z bazą danych i wprowadzamy nasze główne hasło.
- Po wczytaniu widzimy listę grup i wpisów.
KeePass2Android synchronizuje się z bazą danych przy każdym uruchomieniu.
Synchronizacja KeePass z bazą haseł na serwerze FTP
Jeśli mamy dostęp do serwera FTP, nasz KeePass możemy skonfigurować, tak aby bazę haseł pobierał i zapisywał na nim. Nie potrzeba dodatkowych plug-inów.
Instrukcja:
- Podczas zapisywania zmian z menu File wybieramy Save as, a następnie Save to URL
- W polu URL wpisujemy pełny adres do plik na serwerze, np.: ftp://przykladowyadres.pl/bazahasel.kdbx.
Poniżej login i hasło do serwera FTP. - Przy każdym uruchomieniu KeePass, po podaniu loginu i hasła do serwera FTP, automatycznie zostanie zsynchronizowana baza danych.
W podobny sposób postępujemy na urządzeniach mobilnych z programem KeePass2Android. Po każdej zmianie wprowadzonej przez, np. smartfona, program na komputerze stacjonarnym podczas uruchomienia automatycznie zsynchronizuje się z nową bazą danych.
Kilka ważnych uwag o KeePass
Aby nie wprowadzać zamieszania w powyższych instrukcjach, na koniec pozostawiłem sobie dwie istotne spawy.
- Pamiętaj aby zmiany w bazie danych wprowadzać tylko przez komputer lokalny. Synchronizacja z Dropbox na komputerze działa niestety tylko w jedną stronę. Możemy wysłać plik, ale nie możemy go automatycznie pobrać. Natomiast wersja mobilna synchronizuje się z Dropbox przy każdym uruchomieniu oraz w każdej chwili na nasze polecenie.
- KeePass oferuje generator haseł. Stworzy za nas bardzo trudne, składające się z kilkunastu liter i cyfr. A korzystając z funkcjonalności, jaką jest kopiowanie danych z KeePass, logowanie będzie łatwe, przyjemne i co najważniejsze bezpieczne.
Podsumowanie
Poświęcając kilkanaście minut, otrzymujemy bardzo dobry, darmowy i bezpieczny program do zarządzania hasłami. Od tej pory nie musimy zaprzątać sobie głowy danymi do logowania w serwisach aukcyjnych, forach, bankach, itd.
Wystarczy nam jedno hasło by wszystkimi rządzić.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj dobry program antywirusowy AVG Internet Security. Idealny do zabezpieczenia maili, przelewów bankowych i danych w Twoim komputerze.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
A co się stanie gdy padnie dysk na którym zapisana jest baza danych?
Bardzo dobre pytanie! Jeśli padnie dysk i nie mamy kopii zapasowych to tracimy hasła. Dlatego tak ważny jest backup danych. Niestety, o ile mówimy o KeePass, jest to program bezpłatny, więc sami musimy zadbać o kopie zapasowe bazy danych. Można do tego wykorzystać m.in. dysk dropbox; tak jak opisane w poradniku: po podpięciu dysku Dropbox, zmiany zapisywane są jednocześnie na dysku lokalnym i w chmurze. Możemy wykorzystać do tego także pamięć USB, na którą po każdej zmianie skopiujemy bazę danych. Nie ma niestety idealnego bezpłatnego rozwiązania. Alternatywą jest skorzystanie z płatnych programów, ale trzeba pamiętać, by przeczytać warunki licencji i… Czytaj więcej »
A w jaki sposób skonfigurować keypass 2.28 żeby uzupełniał po kolei poszczególne pola np.logowanie do PAYBACK- uzupełnianie po kolei pól z datą urodzin oraz kodem pocztowym?
Bardzo dobre pytanie! Jesli padnie dysk i nie mamy kopii zapasowych to tracimy hasla. Dlatego tak wazny jest backup danych.Niestety, o ile mowimy o KeePass, jest to program bezplatny, wiec sami musimy zadbac o kopie zapasowe bazy danych. Mozna do tego wykorzystac m.in. dysk dropbox; tak jak opisane w poradniku: po podpieciu dysku Dropbox, zmiany zapisywane sa jednoczesnie na dysku lokalnym i w chmurze.Mozemy wykorzystac do tego takze pamiec USB, na ktora po kazdej zmianie skopiujemy baze danych. Nie ma niestety idealnego bezplatnego rozwiazania.Alternatywa jest skorzystanie z platnych programow, ale trzeba pamietac, by przeczytac warunki licencji i sprawdzic czy producent… Czytaj więcej »
A w jaki sposob skonfigurowac keypass 2.28 zeby uzupelnial po kolei poszczegolne pola np.logowanie do PAYBACK- uzupelnianie po kolei pol z data urodzin oraz kodem pocztowym?