Najpopularniejsze
    Czy jest sposób na wyzerowanie Windowsa

    Jak sformatować/przywrócić Windows 10?

    Nowy konkurs AVG - weź udział teraz

    Wybierz imię dla ludka-ninja! Wiosenny konkurs AVG!

    Nowy konkurs AVG

    Pomóż nam wybrać koszulkę dla Trybu i zgarnij NOWE gadżety AVG!

    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    • Strona główna
    • Tu zacznij
    • Porady
      • Dla domu
      • Dla firmy
      • Dla szkoły
      • Android
      • Windows
      • Przydatne programy
        • Komputer
        • Mobilne
    • Ciekawostki
    • AVG
      • Strona AVG w Polsce
      • AVG krok po kroku
      • Blog AVG
      • Informacje prasowe
      • Napisali o AVG
      • Promocje
      • Programy
        • Dla domu
        • Dla małej firmy
        • Dla biznesu
      • Forum
    • AVAST
    • Kontakt i współpraca
    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    Strona główna»Porady dla firmy»Jak zarządzać wieloma hasłami?
    Porady dla firmy

    Jak zarządzać wieloma hasłami?

    2 komentarzePrzeczytasz w 5 minut

    Przeciętny użytkownik internetu loguje się dziennie od 5 do 10 różnych serwisów. Jak zrobić, by zgodnie z zaleceniami bezpieczeństwa, do każdego konta posiadać unikalne i pewne hasło? Jak je zapamiętać? Odpowiedź jest prosta – można użyć jednego z programów, który pomoże nam stworzyć, zapamiętać i zarządzać wieloma, bardzo trudnymi do złamania hasłami.

    Głównym i najważniejszym narzędziem zabezpieczającym dostęp do naszych danych i kont w internecie są systemy logowania. Skuteczność każdego z nich uzależniona jest przede wszystkim od złożoności i skomplikowania hasła, które sami tworzymy. Aby trudniej było je złamać nie powinno być zwykłym słowem, które można skojarzyć z naszą osobą. Jakakolwiek data, (np. urodzenia), jest równie łatwa do przechwycenia. Oczywiście w poszczególnych serwisach, w których się rejestrujemy, nie powinno ono się powtarzać. Mamy, więc następującą sytuację:

    • logujemy się do kilku lub nawet kilkunastu serwisów dziennie,
    • w każdym musimy mieć niepowtarzalne hasło,
    • hasła powinny być zbiorem znaków składających się z małych oraz wielkich liter, cyfr oraz znaków interpunkcyjnych

    Jak to wszystko zapamiętać?

    Spis Treści
    Zwiń
    Rozwiń

    Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

    • Raport zagrożeń AVG

      INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

      Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

      Zapisz się

    • AVG Ultimate

      NAJLEPSZY ANTYWIRUS

      Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

      Sprawdź

    • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

      PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

      Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

      Zapisz się

    • AVG TuneUp

      PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

      Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

      Sprawdź

    Manager haseł – pomoc nadchodzi

    Jeśli spełnimy te trzy warunki, możemy być spokojni o dostęp do naszego konta bankowego, serwisów społecznościowych, poczty elektronicznej, for internetowych, serwisów aukcyjnych, sklepów internetowych, dysków wirtualnych… Można wymienić jeszcze wiele miejsc, w których wymagane jest logowanie. Jak zapamiętać wszystkie kombinacje adres www + login + bezpieczne hasło? Z pomocą przychodzą programy do zarządzania tymi danymi.

    Można je podzielić na dwa sposoby:

    • płatne i bezpłatne
    • stacjonarne i mobilne

    Rozwiązanie problemów z organizacją haseł za pomocą managerów ma swoje wady i zalety.

    Jedno hasło, by wszystkimi rządzić

    Podstawową cechą managerów haseł jest to, że wymagają zapamiętania tylko jednego, aby uzyskać dostęp do danych logowania. Takie rozwiązanie pozwala stworzyć bardzo trudne i skomplikowane hasło, i tylko jedno. Jest to bardzo wygodne, bo nie musimy pamiętać dziesiątek haseł, które powinny być nic nie znaczącymi zbiorami cyfr i liter.

    manager haseł do podstawa
    Jeżeli na każdym koncie będziesz miał inne hasło – znacznie utrudnisz życie przestępcom

    Mając “pod jednym kluczem” pozostałe hasła, możemy je ze spokojem tworzyć – najtrudniejsze do złamania i zapamiętania. Ma to dwie zalety:

    • dla każdego serwisu zapamiętamy niezliczoną ilość niepowtarzalnych i skomplikowanych haseł,
    • chroni nas przed złamaniem hasła za pomocą ataku brute force, czyli sprawdzaniu wszystkich możliwych kombinacji (to jest bardzo skuteczna metoda, gdy używamy haseł takich jak nasze imię, pseudonim, ciąg znaków 12345, .

    Programy do zarządzania hasłami chronią nas również, gdy z jakiegoś serwisu wyciekną dane do logowania. Niejednokrotnie można było w ostatnim czasie przeczytać o takich przypadkach. Wyobraźmy sobie sytuację, że wszędzie używamy tej samej kombinacji loginu i hasła. Takie postępowanie naraża nas na to, że przejęcie danych z forum internetowego umożliwi osobie niepowołanej, do zalogowania się do naszej poczty elektronicznej albo serwisów społecznościowych. Stąd już niedaleka droga do uzyskania danych potrzebnych do przejęcia kontroli nad internetowym kontem bankowym.

    Stosując programy typu KeePass, w przypadku kradzieży danych z jednego serwisu uchronimy pozostałe konta. Nie tylko zapamiętamy bez problemu niezliczone ilości najtrudniejszych haseł, ale i ułatwimy sobie ich wprowadzanie. Managery, zamiast żmudnego przepisywania nic nieznaczących znaków, umożliwiają skorzystanie z techniki kopiuj-wklej.

    a co się stanie jak zapomnisz hasła np. w KeePass
    Pamiętaj, że jeżeli zapomnisz hasła głównego w managerze – przepadną bezpowrotnie!

    Nie ma róży bez kolców

    Pamiętać musimy, że managery nie są lekarstwem na wszelkie problemy z zarządzaniem danymi do logowania.

    To co jest ich głównym atutem może być i wadą. Nasze główne hasło musi być niezwykle złożone i bardzo dobrze chronione. Jego utrata, np gdy je zapomnimy, doprowadzi do zablokowania dostępu do wszystkich serwisów. W najgorszym wypadku, przejęcie hasła przez niepowołaną osobę, otworzy jej do nich dostęp.

    Drugą wadą jest mobilność. Chcąc korzystać z darmowego oprogramowania, np. KeePass, ograniczamy się do jednego komputera. Co prawda możemy zainstalować wersję mobilną na smartfona, ale niestety baza danych z hasłami to plik zapisywany lokalnie. Po każdej zmianie wprowadzonej na komputerze musimy pamiętać o skopiowaniu bazy danych na telefon. Jest to dość uciążliwe.

    Bezpłatną i mobilną alternatywą dla KeePass jest LastPass. Podstawowa darmowa wersja działa w przeglądarce, więc nie ma potrzeby instalacji nowego programu; a zaszyfrowane hasła zapisywane są w chmurze. Producent udostępnia również odpłatne aplikacje mobilne. Jednak można poradzić sobie z obsługą programu za pośrednictwem przeglądarki, nawet na smartfonach i tabletach. LastPass umożliwia również instalację wtyczek do najpopularniejszych przeglądarek, aby zwiększyć komfort i ułatwić logowanie.

    Rozwiązaniem większości problemów z mobilnością jest użycie płatnych managerów, których bazy danych trzymane są w chmurze obliczeniowej, a wraz z abonamentem otrzymujemy dostęp do aplikacji na urządzenia mobilne. Dostęp do naszych haseł mamy z każdego miejsca na Ziemi z dostępem do internetu.

    Podsumowanie

    Jak można zauważyć, to co jest zaletą może również stać się wadą. Managery jednocześnie ułatwiają, organizują, jak i strzegą dostępu do serwisów. Ale tylko, gdy poprawnie chronimy nasze główne hasło. Jeśli zastosujemy się do zasad poprawnego konstruowania bezpiecznych haseł, czyli użyjemy wielkich i małych liter, cyfr i znaków interpunkcyjnych oraz nigdy go nie zagubimy i nie zapomnimy, to możemy być pewni, że programy, takie jak KeePass ułatwią nam życie.

    Programy ponadto łatwo pomogą nam w tworzeniu naprawdę trudnych do złamania haseł, w których znajduje się ciąg losowo dobranych znaków (zdecydowanie łatwiej złamać hasło admin_1234 niż hb(8NH#$njhn!2’HY13)

    Warto pamiętać jednak, że jeżeli zapomnimy hasło „główne” do naszego programu – nigdy nie uzyskamy dostępu do pozostałych danych – wymyślmy więc takie, które będzie bardzo trudne do złamania, ale łatwe do zapamiętania.

    Oceń artykuł
    [Głosów: 0 Średnia: 0]

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

    Prowadzisz małą lub średnią firmę?

    Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

    Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

    Pobierz e-book teraz!

    bezpieczne hasło hasła KeePass manager haseł ochrona danych do logowania zarządzanie hasłami
    Udostępnij. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    trybawaryjny
    • Facebook

    Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    guest
    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    trackback
    Instrukcja obsługi programu KeePass
    8 lat temu

    […] ostatnim artykule pisałem o wadach i zaletach managerów haseł. Gdy zdecydujemy się na ich użycie, warto zwrócić uwagę na jeden z najpopularniejszych […]

    0
    Odpowiedz
    alek
    alek
    4 lat temu

    Taki mBank zamiast zwiększać bezpieczęństwo przez możliwość skomplikowania hasła, wystawia nas na ryzyko włamania. Nie są dozwolene znaki '%’ , '<' i może jszcze jakieś.

    0
    Odpowiedz
    Najnowsze komentarze
    • Pawel Dziekuje za informację napisałem maila podałem tylko zdiecie firmy która mi pobrala pieni...Pomoc techniczna dla użytkowników darmowych wersji antywirusów – AVG FREE i AVAST FREE
    • Arkadiusz Zakrzewski Cześć, Napisz na biuro@avg.pl prześlij dane swojej subskrypcji - ostatni kod aktywacyjny,...Pomoc techniczna dla użytkowników darmowych wersji antywirusów – AVG FREE i AVAST FREE
    • Pawel Witam nie mam już aktywowanego konta a zapomniałem wyłączyć substancje by dalej nie pobier...Pomoc techniczna dla użytkowników darmowych wersji antywirusów – AVG FREE i AVAST FREE
    • Arkadiusz Zakrzewski Cześć, Do tego potrzebujesz nośnika instalacyjnego. Możesz go samodzielnie szybko utworzyć...Jak sformatować/przywrócić Windows 10?
    • Ania A gdzie ma przechowywane dane? Lokalnie czy nie? Bo to są dane newralgiczne, finansowe itd...10 ciekawych programów do wystawiania faktur w małej firmie
    Skuteczny Antywirus
    Encyklopedia Bezpieczeństwa
    Odbierz darmowe porady od AVG
    O nas

    TrybAwaryjny.pl to strona stworzona specjalnie dla użytkowników antywirusa AVG. Oprócz szeregu porad i artykułów dotyczących bezpieczeństwa, znajdziecie tutaj wszystko to co jest związane z programami AVG w Polsce. Możecie również zadać pytania dotyczące bezpieczeństwa komputerów ekspertom pomocy technicznej AVG.

    Znajdź nas na FB
    Facebook YouTube
    • Polityka prywatności
    • Regulamin
    © 2023 Trybawaryjny.pl

    Wypełnił powyższe pole i naciśnij Enter żeby wyszukać. Naciśnij Esc żeby anulować.

    wpDiscuz