Wszyscy dobrze wiemy jak ważne jest posiadanie silnego oraz bezpiecznego hasła. Pytanie brzmi więc następująco – dlaczego tak wiele osób wciąż korzysta z łatwych do odgadnięcia haseł?
Krzysztofem Kolumbem nie będę i Ameryki nie odkryję – tak jest łatwiej, szybciej i wygodniej. Nie warto jednak ryzykować – należy pamiętać, że hasła są pierwszą podstawową formą ochrony i umożliwiają bezpieczny dostęp do ważnych informacji osobistych. Bez posiadania hasła trudnego do złamania, użytkownik stwarza dla siebie ogromne ryzyko oszustwa lub kradzieży tożsamości.
Zacznijmy więc od początku! Poniżej chciałbym omówić kilka najważniejszych zasad oraz wskazówek, o których nie można zapomnieć podczas tworzenia lub zmiany hasła. Sprawdź, czy Twoje hasło spełnia te warunki!
Czym tak w ogóle jest hasło?
Według prostej definicji słownikowej, hasło to tajne słowo lub wyrażenie, które musi zostać wykorzystane, aby uzyskać do czegoś dostęp. Podczas tworzenia takiego hasła, warto zapamiętać dwie podstawowe rzeczy. Hasło powinno być:
- Łatwe do zapamiętania
- Trudne do odgadnięcia
Mówiąc „trudne do odgadnięcia” mam na myśli także „trudne do złamania”. Dzisiejsi hakerzy dysponują programami umożliwiającymi szybkie i efektywne ‘zgadywanie’ haseł. Dlatego też, każde hasło powinno być wystarczająco długie oraz skomplikowane, tak aby żaden komputer nie był w stanie go złamać. Poniżej znajduje się lista najczęściej spotykanych haseł, które to sprawdzane są przez hakerów w pierwszej kolejności:
123456
12345
123456789
hasło123
hasło1
admin1
imię
1234567
12345678
abc123
654321
Qwerty
Jeżeli Twoje hasło wygląda podobnie do tych z powyższej listy, zmień je natychmiast! Dobrze jest także unikać haseł, które oznaczają równocześnie nazwę Twojej ulubionej drużyny piłkarskiej, a także imię psa lub kogoś z rodziny – pamiętaj, te dane łatwo można „wyciagnąć” z portali społecznościowych.
Anatomia silnego hasła
Siła hasła polega na umiejętnym połączeniu cech takich jak złożoność oraz ilość znajdujących się w nim znaków, a nie jak mogło by się wydawać, ich wzajemne rozmieszczenie. Na przykład hasło „aaaaaAAAAA#####43” jest silniejsze i jednocześnie łatwiejsze do zapamiętania niż ciąg losowych znaków „E56#av+Yb!”. Oto kilka najważniejszych cech silnego hasła:
- Długość
Należy zauważyć, iż nie ma jednoznacznej granicy oddzielającej hasła „słabe” od tych „mocnych”. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo oraz wysiłek umysłowy związany z zapamiętywaniem, to hasła o długości 10-15 znaków wydają się być optymalne. Jeśli Twoje hasło składa się z 5 znaków, może okazać się ono niewystarczająco silne i dobrze było by jednak wytężyć swoje szare komórki. - Małe i duże litery
Bardzo ważne jest stosowanie kombinacji małych i wielkich liter. Warto jednak pamiętać, że ciąg takich samych znaków jest znacznie łatwiejszy do złamania niż np. kombinacja losowych liter. - Cyfry i symbole
Dobrze jest również posiadać nawyk korzystania ze znaków cyfrowych, podczas tworzenia swojego hasła. Stwarza to dodatkową ilość kombinacji, którą będzie musiał sprawdzić haker. Dodatkowo, w celu zwiększenia bezpieczeństwa i nieprzewidywalności hasła, polecam także stosowanie symboli ( !@#$%^&*) o ile to tylko możliwe. - Różnorodność
Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać podczas zakładania nowego hasła, jest stosowanie osobnych haseł dla różnych stron. W skrócie chodzi o ustalenie odpowiedniej hierarchii haseł: Nie jest to zabiegiem szczególnie trudnym (wystarczy np. dodać końcówkę „fb”, bądź „tw” do swojego hasła na Facebook’u lub Twitterze), a w bardzo prosty sposób ratuje nasze pozostałe konta internetowe, w przypadku złamania któregokolwiek z haseł. - Uważaj gdzie się logujesz!
Nawet najtrudniejsze i najdłuższe hasło na świecie na nic się nie zda, jeżeli padniesz ofiarą Phishingu – wyłudzenia danych przez hakerów. Zwracaj zatem uwagę na strony, na których znajdują się formularze i kontroluj czy łącze jest bezpieczne i szyfrowane (adres powinien zaczynać się od „https://”) - Skorzystaj z darmowej pomocy programów do szyfrowania i zapamiętywania haseł
W Internecie znajdziesz wiele programów, które nie tylko pomogą Ci zaszyfrować hasła, ale też ułatwią ich zapamiętanie. Dobrym wyborem jest w pełni darmowy KeePass
Mam nadzieję, że powyższe rady pomogą Wam odpowiednio zarządzać hasłami.
Trzymajcie się bezpiecznie,
Do następnego razu!
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Zobacz dobry antywirus AVAST Internet Security dla osób oczekujących pełnego bezpieczeństwa online.
[…] Pamiętaj, że te hasło to Twoje jedyne zabezpieczenie przy połączeniu RDP, zadbaj o to by było silne. […]