Pulpit zdalny – instalacja krok po kroku

4

W poprzednim wpisie dotyczącym pulpitu zdalnego, starałem się pokazać jego zalety w małej i średniej firmie – jako narzędzia, które pozwala oszczędzać czas i sprawia, że w każdym momencie możemy się połączyć z komputerem.

Dzisiaj przedstawię instrukcję krok po kroku jak zainstalować pulpit zdalny na Waszych komputerach.

Aby połączyć się z komputerem zdalnym nie musimy niczego instalować – wystarczy wykorzystać narzędzia dostępne w systemie Windows.

1. Kliknij ikonę Komputer na pulpicie prawym klawiszem, wybierz Właściwości. W oknie System wybierz pozycję Zaawansowane ustawienia systemu.

2. Wybierz zakładkę Zdalny.

Pierwszą opcją jest zaznaczenie ikony "Komputer" na pulpicie

Zaznacz zakładkę „Zdalne”

3. Zaznaczamy opcję Zezwalaj na połączenia zdalne z tym komputerem.

Dodatkowa opcja – „Zezwalaj na połączenia tylko z komputerów, na których Pulpit zdalny jest uruchomiony z uwierzytelnianiem na poziomie sieci” ograniczy funkcjonalność usługi tylko do sieci lokalnej, jeśli więc planujesz połączenia RDP spoza sieci lokalnej – odznacz tę opcję.

4. Po aktywacji połączeń zdalnych niezbędne jest – jeśli jeszcze nie masz – utworzenie hasła na koncie użytkownika.

Przejdź do Panel Sterowania -> Konta użytkowników. Wybierz swoje konto użytkownika i kliknij łącze utwórz lub zmień hasło użytkownika.

Utwórz mocne hasło według popularnego schematu – ma zawierać duże i małe litery, znaki specjalne i/lub cyfry np. Hasło400!@.

Pamiętaj, że te hasło to Twoje jedyne zabezpieczenie przy połączeniu RDP, zadbaj o to by było silne.

4. Wspominałem o połączeniach z pulpitem zdalnym przez internet. Jeśli masz zamiar w ten sposób pracować, może być konieczne utworzenie odpowiedniej reguły zapory w programie antywirusowym lub skonfigurowanie portu na routerze firmowym.

Wymagany do działania usługi port to TCP 3389.

Zaloguj się do Panelu zarządzania swoim routerem i odszukaj opcję konfiguracji przekierowania portów (port forwarding). Utworzyć trzeba wpis, który przekieruje ruch przychodzący na port 3389 na konkretny komputer w sieci np. o adresie 192.168.1.101 jak na przykładzie:

Zaznacz odpowiednią opcję w swoim routerze

Jeżeli nie jesteś pewien czy konfiguracja routera jest konieczna – skontaktuj się ze swoim dostawcą internetu

Pamiętaj, że ta konfiguracja jest opcjonalna i może nie być u Ciebie wymagana. Jeśli nie jesteś pewien skontaktuj się ze swoim dostawcą Internetu i upewnij się, czy jest wymagana.

5. Gdy wszystko mamy gotowe –  możemy się łączyć.

Do używania usług pulpitu zdalnego nie musimy niczego instalować. Wszystko co niezbędne, znajdziemy w systemie.

Zajrzyj do Start -> Wszystkie Programy -> Akcesoria i wybierz „Podłączanie pulpitu zdalnego”

W Windows 8 wciśnij klawisz i rozpocznij wpisywanie „podłączanie”, system automatycznie wyszuka dla Ciebie potrzebną aplikację.

Panel konfiguracji wyszukiwania pulpitu zdalnego w Windows 8

System Windows pomoże Ci wyszukać odpowiednią opcję.

6. W nowym oknie wpisać możemy:

  • lokalny adres IP np. 192.168.1.101
  • lokalną nazwę komputera (Netbios) np. Komputer12, Janusz-Laptop
  • zewnętrzny (WAN) adres IP
  • adres domenowy jeśli jest skonfigurowany np. remote.twojafirma.pl

7. Klikamy „podłącz”.

wystarczy podłączyć pulpit w oknie8. Pojawi się monit dotyczący zalogowania do konta użytkownika na docelowym komputerze:

okno monitu w pulpicie zdalnym9. Klikamy OK. Po kilku sekundach pojawi się nasz pulpit zdalny i możemy pracować jakbyśmy byli na miejscu. Wprowadzamy jeszcze hasło i… gotowe!

Jeżeli zobaczysz ten widok - instalacja zakończyła się sukcesem!

Teraz już swobodnie możemy pracować z domu.

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik okazał się Wam przydatny – gdybyście mieli jakieś pytania – piszcie śmiało w komentarzach.

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź antywirus AVAST i dołącz do ludzi Cieszących się bezpieczeństwem swojego komputera.
antywirus avast logo

 

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Avatar

Specjalista pomocy technicznej AVG, IT Wizard, zapalony gracz, fan komiksu, literatury fantasy i muzyki metalowej.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kilian
Kilian
4 lat temu

Dzięki za poradę bardzo się przydała 🙂

Radek Klimek
Admin
4 lat temu
Reply to  Kilian

Dzięki za komentarz, to NAPRAWDĘ dla nas bardzo ważne – to znaczy, że na coś się przydajemy 🙂 Gdybyś miał jeszcze pytania – pisz śmiało w komentarzach, postaramy się pomóc.

ralf
ralf
3 lat temu

Super poradnik. Czy trzeba mieć ip prywatne cz może to być łącze wspoldzielone od gospodarza budynku gdzie wynajmujemy pomieszczenia biurowe?

Radek Klimek
Radek Klimek
1 rok temu

Dzięki za komentarz, to NAPRAWDĘ dla nas bardzo ważne – to znaczy, że na coś się przydajemy 🙂 Gdybyś miał jeszcze pytania – pisz śmiało w komentarzach, postaramy się pomóc.

ralf
ralf
1 rok temu

Super poradnik. Czy trzeba mieć ip prywatne cz może to być łącze wspoldzielone od gospodarza budynku gdzie wynajmujemy pomieszczenia biurowe?

Arkadiusz Zakrzewski
Arkadiusz Zakrzewski
1 rok temu

W przypadku współdzielonego łącza potrzebne będzie przekierowanie portów na routerze gospodarza. Porozmawiaj z nim i poproś o utworzenie przekierowania portu TCP 3389 (Jeśli on sam nie używa pulpitu zdalnego) na Twój wewnętrzny adres IP lub zaawansowanego przekierowania.Wymyśl sobie port z zakresu 1024-66500 np 33890 i poproś o utworzenie przekierowania portu 33890 na port 3389 komputera o Twoim wewnętrznym adresie IP.Wygląda to mniej więcej tak jak na moim routerze: http://imgur.com/a/mViII

Jorge S
Jorge S
1 rok temu

Spróbuj AEROADMIN również. Jest to darmowy dla użytkowników domowych i biznesowych użytkowania, nie mając nic do skonfigurowania

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku