Ile razy oglądaliście swoje zdjęcia z podróży, którą odbyliście 5 lat temu? Jak często słuchacie płyty ulubionego wykonawcy sprzed kilku lat? Czy naprawdę potrzebujecie CV opatrzone rokiem 2005 w tytule? A ten program do rozpakowania jednego, dziwnego archiwum? Czy może program graficzny, w którym jeden jedyny raz poprawiliśmy efekt czerwonych oczu, bo potem kupiliśmy lepszy aparat. Każdy z nas ma coś podobnego na sumieniu. Wszystko nam się przyda kiedyś, na pewno. Zostawię na później. Przedwczoraj mówili, że wśród przeglądarek najlepsza jest Opera, wczoraj Firefox, dzisiaj Chrome, a jutro Edge, więc zainstaluję je wszystkie i codziennie będę korzystał z innej. Brzmi jak świetny plan? No niekoniecznie.
Pierwsze co można zrobić to przyznać się do błędu. Później należy poszukać sposobów, które w jakiś sposób mogą zwiększyć szybkość i płynność pracy naszego sprzętu. Po konsultacjach z Arkiem Zakrzewskim, naszymi kolegami z australijskiego laboratorium AVG oraz własnych poszukiwań stworzyliśmy listę, które może się wam przydać.
Oczywiście, nie ma się co oszukiwać, że podane niżej sposoby z wysłużonego sprzętu uczynią nagle elektronicznego strusia pędziwiatra, jednakowoż znacząco mogą wpłynąć na jego pracę, co znacznie oszczędzi nam i czasu i nerwów.
O czym zatem warto pamiętać, gdy chcemy przyspieszyć komputer?
Spis treści
- 1.Zdefragmentuj dysk twardy
- 2. Wyczyść rejestr systemu
- 3. Korzystaj lub kasuj – usuwaj przestarzałe lub niepotrzebne programy
- 4. Oszczędzaj miejsce na dysku
- 5. Zoptymalizuj proces uruchamiania systemu Windows
- 6. Wykorzystaj całą moc obliczeniową podczas rozruchu
- 7. Unikaj szkodliwego oprogramowania
- 8. Aktualizuj swój system
- 9. Pomyśl nad zakupem dysku SSD (Solid-State Drive)
- 10. Gdy nie liczy się wygląd
- 11. Automatyzacja – dlaczego nie? Program zrobi to za was!
- 12. Niektóre komputery po prostu umierają
- 13. Zobacz co możesz wyłączyć w Windows 10, by komputer działał szybciej
1.Zdefragmentuj dysk twardy
Jeżeli posiadasz standardowy, obrotowy dysk twardy (HDD), wasz komputer może potrzebować stosunkowo dużo czasu na przetworzenie danych, które zostały niepoprawnie zapisane na dysku (lub podzielone są na milion części w różnych partiach dysku). Defragmentacja dysku powoduje ułożenie plików w sąsiadujących ze sobą sektorach przestrzeni dyskowej. Zabieg ten powoduje, że krócej trwa praca z plikami, a co za tym idzie zwykła, codzienna praca dostaje przyspieszenia.
Jak zrobić defragmentację dysku?
Większość systemów operacyjnych Windows posiada wbudowaną funkcję defragmentacji – kliknij Start ->Programy ->Akcesoria ->Narzędzia systemowe.
W Windows 8 wybieramy Przycisk Windows + Q.
W Windows 10 należy wejść do Eksploratora plików (domyślnie poprzez kliknięcie żółtej ikony folderu), następnie z lewej strony okna, które się otworzyło klikamy prawym przyciskiem myszy na wybrany dysk, dla przykładu C: . Wybieramy z podręcznego menu Właściwości, a następnie klikamy zakładkę Narzędzia. Dalej klikamy przycisk Optymalizuj. Możemy teraz wybrać wszystkie dyski lub tylko jeden, zależnie od preferencji i klikamy Optymalizuj / Optymalizuj wszystkie. Następnie idziemy z psem na spacer lub do kawiarni na ciasto.
2. Wyczyść rejestr systemu
To samo dotyczy Rejestru Systemu Windows. Jest to po prostu lista wpisów ustawień i konfiguracji, z których korzysta wasz komputer. Jeżeli rejestr systemu nie jest zoptymalizowany lub zaśmiecony starymi wpisami dotyczącymi programów, które nie zostały poprawnie usunięte, wasze obecne oprogramowanie komputerowe nie będzie działało tak szybko jakbyś się tego spodziewał.
W Internecie znaleźć można mnóstwo różnych programów do czyszczenia rejestru. Najbardziej popularnym z nich jest CCleaner.
3. Korzystaj lub kasuj – usuwaj przestarzałe lub niepotrzebne programy
Komputer powinien służyć człowiekowi, a nie na odwrót. Jeżeli posiadasz programy, których nigdy nie użyłeś lub nie masz zamiaru użyć, skorzystaj z opcji usuwania programów:
Możesz łatwo pozbyć się niepotrzebnych rzeczy wchodząc w Panel Sterowania – kliknij Start -> Panel sterowania -> Programy i Funkcje -> Odinstaluj program (dla Windows Vista/7/8/10) lub Dodaj/usuń programy(dla Windows XP/2000).
4. Oszczędzaj miejsce na dysku
15% powierzchni dysku twardego zawsze powinno pozostać wolne – system operacyjny przechowuje często tak zwane pliki tymczasowe, dlatego też potrzebuje dużo przestrzeni do „oddychania”. Aby łatwo o to zadbać, należy często opróżniać kosz, usuwać pliki tymczasowe oraz czyścić pamięć podręczną przeglądarki internetowej (pliki cache).
Skorzystaj z wbudowanej funkcji systemu Windows, jaką jest Oczyszczanie dysku (wciśnij Klawisz Windows + R, a następnie wpisz “cleanmgr.exe” i kliknij OK), aby czasami zrobić porządek na swoim komputerze.
5. Zoptymalizuj proces uruchamiania systemu Windows
Zbyt duża ilość procesów przy starcie systemu znacząco wydłuży czas, jaki wasz komputer potrzebuje, by być gotowym do użytku. Najlepiej samemu wybrać, które usługi mają być uruchomione przy starcie, zmieniając domyślne ustawienia rozruchu. Szokujące może być to, ile niepotrzebnych programów uruchamianych jest wraz ze startem systemu!
Wciśnij Klawisz Windows + R, a następnie wpisz “msconfig.exe” i kliknij OK. Wejdź w zakładkę „Uruchamianie” i odznacz programy, które nie muszą być włączone przez cały czas. Rezultaty będą zaskakujące! Pamiętaj, by wyłączać tylko te programy, które znasz, wiesz do czego służą i jaka jest ich funkcjonalność.
6. Wykorzystaj całą moc obliczeniową podczas rozruchu
Większość nowoczesnych komputerów posiada procesory wielordzeniowe. Wydaje się to oczywiste – im więcej rdzeni, tym lepsza wydajność. W systemach Windows Vista oraz Windows 7 możliwe jest skrócenie czasu rozruchu poprzez użycie wszystkich rdzeni.
Wciśnij Klawisz Windows + R, a następnie wpisz “msconfig.exe” i kliknij OK. Wejdź w zakładkę „Rozruch”, kliknij w „Opcje zaawansowane…” i ustaw możliwie największą liczbę procesorów w górnej części okna.
7. Unikaj szkodliwego oprogramowania
Złośliwe oprogramowanie, a także oprogramowanie reklamowe nie tylko narusza wasze bezpieczeństwo i prywatność, lecz także znacząco spowalnia komputer. Wyposaż się w zaufany i kompletny Pakiet Bezpieczeństwa, aby móc chronić się przed podejrzanymi programami, takimi jak dodatkowe paski narzędzi lub dodatkowa wyszukiwarka w waszej przeglądarce.
8. Aktualizuj swój system
Jednym z największych mitów wśród internautów jest to, iż aktualizacje, którymi męczy nas Windows zaśmiecają komputer i zmniejszają jego wydajność. Nie jest to prawda – aktualny system Windows pozwala wam korzystać z najnowszej technologii, a także doskonale chroni wasz komputer przed zagrożeniami. Jeśli jednak używasz Windowsa 10 pamiętaj by sprawdzić po każdej aktualizacji czy ponownie nie włączyły się opcje współdzielenia łącza do przesyłania innym użytkownikom tego systemu usprawnień i poprawek. Dodatkowo zablokuj mu wysyłanie informacji o waszym systemie.
Tutaj przeczytasz dlaczego musisz aktualizować system.
9. Pomyśl nad zakupem dysku SSD (Solid-State Drive)
Jest to uaktualnienie sprzętu, które warto polecić, ponieważ dyski półprzewodnikowe (SSD) są jak dotąd najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o zwiększenie wydajności waszego komputera. Dyski półprzewodnikowe różnią się od standardowych dysków magnetycznych tym, że posiadają one trwałą pamięć i nie wymagają stosowania w ich konstrukcji żadnych ruchomych mechanizmów.
Sprawia to, że dyski SSD działają nawet do 10 razy szybciej niż zwyczajne dyski. Jedynym zastrzeżeniem może być fakt, iż są one stosunkowo drogie. Chociaż tanieją i są co w raz bardziej przystępnych cenach. Warto kupić nawet nieduży dysk tego typu, by działał na nim sam System operacyjny. Reszta programów może być instalowana na zwykłym dysku. Na rynku dostępne są również dyski hybrydowe (SSHD) łączące funkcje obu. W rzeczywistości wygląda to tak, że wybierane są pliki, z których często korzystamy i do nich dostęp uzyskujemy zdecydowanie szybciej, jak na przykład pliki startowe Systemu. Reszta działa jak w przypadku dysku HDD.
Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie.
Sprawdź tutaj jak wybrać dysk twardy.
10. Gdy nie liczy się wygląd
Jeżeli korzystasz z systemu Windows Vista lub 7, a ładne efekty i modne style wizualne nie są powodem, dla których często zasiadasz przed ekranem swojego komputera, możecie zwolnić sporą część pamięci poprzez wyłączenie stylu Windows Aero. Można to zrobić w następujący sposób:
Windows Vista
Kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpit i wybierz „Personalizuj”. Następnie kliknij w „Kolor i wygląd okien” i wybierz „Otwórz właściwości wyglądu klasycznego”. Możecie teraz wyłączyć styl Aero wybierając schemat kolorów „Windows Vista Basic” i zatwierdzając przyciskiem OK.
Windows 7
Kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpit i wybierz „Personalizuj”. Następnie, przewiń listę do momentu, gdzie znajdują się style podstawowe. Polecamy styl Retro (Windows 8).
Windows 8/10
Tutaj sytuacja jest trochę odmienna. Otwieramy Menu Start i wpisujemy sysdm.cpl, po czym wciskamy Enter. Otworzy się okno Właściwości systemu, tam wybieramy zakładkę Zaawansowane i klikamy Ustawienia… w części Wydajność. Następnie na liście Efektów wizualnych odznaczamy Stosuj animację podczas minimalizowania i maksymalizowania okien. Pamiętajmy jednak, by to wszystko zrobić potrzebujemy mieć uprawnienia administratora. Wszystkie okna jak i Menu Start powinny teraz chodzić zauważalnie szybciej.
11. Automatyzacja – dlaczego nie? Program zrobi to za was!
Dzięki polepszaniu wydajności swojego komputera zaoszczędzisz czas i pieniądze, ale także zwiększysz swoje doświadczenie. Nie musisz jednak robić tego sam – na rynku istnieje wiele sprawdzonych programów, które zrobią to wszystko za was, bez konieczności ingerowania w nieznane zakamarki waszego komputera.
Program przyspieszający pracę komputera pozwoli wam zaoszczędzić czas i przeprowadzi większość procesów za was.
AVG PC TuneUp zaspokaja potrzeby wszystkich użytkowników, dostarczając szereg zautomatyzowanych narzędzi, które czuwają nad pracą komputera. Oczyszcza rejestr, zwalnia miejsce na dysku, przyspiesza pracę dysków, optymalizuje parametry waszego łącza. Do tego posiada szereg innych, przydatnych funkcji.
Oprogramowanie posiada także opcje zaawansowane oraz usprawnienia systemowe dla profesjonalistów i maniaków komputerowych.
12. Niektóre komputery po prostu umierają
Jeśli wszystkie powyższe metody zawiodą, zastanów się nad wymianą komputera. Nie mogą trwać wiecznie, a biorąc pod uwagę dzisiejszą technologię komputerową, zakup nowego sprzętu wydaje się być w gruncie rzeczy całkiem opłacalny. Zwłaszcza, że internet pędzi jak szalony i coraz to nowsze pomysły i aplikacje, choć bardzo funkcjonalne, zużywają olbrzymią ilość pamięci, która stała się głównym elementem w domowym sprzęcie. Zapotrzebowanie na nią jest ogromna wyłącznie korzystając z przeglądarki. Nie jest też tak, że musicie często je zmieniać, ale raz na 3-4 lata wydatek rzędu 1500-2000 zł za komputer stacjonarny to bardzo dobrze ulokowane pieniądze.
13. Zobacz co możesz wyłączyć w Windows 10, by komputer działał szybciej
Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyspieszyć Windows 10, zobacz na poniższym filmie jakie opcje możesz wyłączyć:
Jeżeli masz pytania dotyczące optymalizacji – pisz śmiało w komentarzu.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUP – program do czyszczenia komputera. Uporządkuj pliki i pozbądź się zalegających śmieci na Twoim komputerze.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
11 sposobów na przyśpieszenie komputera – najlepszy z nich to oczywiście kup SSD ale wtedy defragmentacja jest niepotrzebna
A gdzie wpis o wyłączeniu dźwięków systemowych aby nie spowalniały komputera przy starcie?
Oczywiście 11 reklama TUNEUP
12 metoda kup lepszy komputer ….
Czyszczenie rejestru nie ma znaczącego wpływu na szybkość komputera http://www.chip.pl/artykuly/porady/2013/05/czy-czyszczenie-rejestru-przyspiesza-komputer
mam „swoje lata”- dla mnie to po prostu za trudne. Przekaz winien być prostszy,jak 2+2= ? Wynik też dskusyjny
Zawsze można się do czegoś przyczepić, ale z komentarzy widzę, że niektórzy robią to „na siłę”. Artykuł znakomity – podstawy czyszczenia i „konserwacji” kompa w pigułce. Przekaz prosty i jednoznaczny.
11 sposobow na przyspieszenie komputera – najlepszy z nich to oczywiscie kup SSD ale wtedy defragmentacja jest niepotrzebna A gdzie wpis o wylaczeniu dzwiekow systemowych aby nie spowalnialy komputera przy starcie?Oczywiscie 11 reklama TUNEUP12 metoda kup lepszy komputer ….
Czyszczenie rejestru nie ma znaczacego wplywu na szybkosc komputera http://www.chip.pl/artykuly…
mam „swoje lata”- dla mnie to po prostu za trudne. Przekaz winien byc prostszy,jak 2+2= ? Wynik tez dskusyjny
Zawsze mozna sie do czegos przyczepic, ale z komentarzy widze, ze niektorzy robia to „na sile”. Artykul znakomity – podstawy czyszczenia i „konserwacji” kompa w pigulce. Przekaz prosty i jednoznaczny.
Czy czyszczenie dysku opisane w artykule spowoduje usunięcie z niego plików systemowych, zdjęć, aplikacji, itd.?
[…] Avast Cleanup Premium może automatycznie usunąć niepotrzebny bałagan z urządzenia, aby przygotować je do działania na optymalnym poziomie. Mamy również wskazówki, jak przyspieszyć działanie komputera. […]
[…] https://trybawaryjny.pl/jak-przyspieszyc-komputer/ […]