Najpopularniejsze
    Czy jest sposób na wyzerowanie Windowsa

    Jak sformatować/przywrócić Windows 10?

    Nowy konkurs AVG - weź udział teraz

    Wybierz imię dla ludka-ninja! Wiosenny konkurs AVG!

    Nowy konkurs AVG

    Pomóż nam wybrać koszulkę dla Trybu i zgarnij NOWE gadżety AVG!

    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    • Strona główna
    • Tu zacznij
    • Porady
      • Dla domu
      • Dla firmy
      • Dla szkoły
      • Android
      • Windows
      • Przydatne programy
        • Komputer
        • Mobilne
    • Ciekawostki
    • AVG
      • Strona AVG w Polsce
      • AVG krok po kroku
      • Blog AVG
      • Informacje prasowe
      • Napisali o AVG
      • Promocje
      • Programy
        • Dla domu
        • Dla małej firmy
        • Dla biznesu
      • Forum
    • AVAST
    • Kontakt i współpraca
    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    Strona główna»Ciekawostki»ABC komputera cz. 2, czyli coś więcej niż tylko skrzynka
    Ciekawostki

    ABC komputera cz. 2, czyli coś więcej niż tylko skrzynka

    2 komentarzePrzeczytasz w 6 minut

    W ABC Komputera cz. 1 opisywaliśmy podzespoły jakie powinny się znaleźć w standardowej jednostce centralnej. W tym tekście zapoznamy was z tak zwanymi peryferiami. Nazywa się tak każde urządzenie podłączone do skrzynki, na którą wszyscy mówią komputer. Nie bójcie się więc, myszy nie gryzą. Musicie wiedzieć, że akcesoriów jakie możecie kupić jest naprawdę sporo rodzajów. Także do portfeli! Ale najpierw jednak zapoznajcie się z tym co może lub nie się wam przydać.

    ABC Komputera cz.2

    Spis Treści
    Zwiń
    Rozwiń

    Rzeczy, bez których nie ruszycie z pracą na świeżo kupionym komputerze

    To co niezbędne by swobodnie cieszyć się z zakupów poczynionych przy okazji pierwszego tekstu to monitor, klawiatura i myszka. Jasne, można obyć się bez klawiatury i wszystko robić za pomocą myszki. Oczywiście można (obecnie, gdyż dawniej bez niej nie uruchamiał się system) działać samą klawiaturą. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy, po co robić sobie pod górę?

    • Monitor to nasze okno na świat. To dzięki niemu pojeździmy palcem po mapie, obejrzymy teledysk ulubionego zespołu czy przejrzymy milion obrazków z kotami. To co może nas interesować to czy monitor da się powiesić na ścianie, czy posiada pivot (czyli pozwala przekręcić monitor i z poziomego zrobić pionowy), czy ma wbudowane głośniki. Reszta zależy od portfela i preferencji. Im monitor ma więcej cali tym ogólnie jest większy. Jest mały wyjątek. W sprzedaży pojawiły się monitory ultra panoramiczne. To znaczy, że są średnio wysokie, ale bardzo szerokie. Dzięki temu możemy mieć jakby dwa monitory w jednym. Ostatnio też pojawiły się, niezwykle drogie, wygięte ekrany.
    • Klawiatura to przedmiot, który pozwoli nam napisać życzenia urodzinowe na Facebooku, ale też wprowadzić numer konta na stronie banku i zrobić przelew za prąd. Możemy wybrać klawiaturę z lub bez bloku numerycznego, przyspieszającego wprowadzenie cyfr. Do kupienia są również takie z dodatkowymi przyciskami, które pozwolą nam skrócić pracę biurową. Są także klawiatury podświetlane czy mechaniczne, którym najbliższej do starodawnych maszyn do pisania jeśli chodzi o uczucie wystukiwania literek.
    • Mysz, jak pisaliśmy wyżej, nie gryzie. Czy warto wydać na nią więcej pieniędzy? Tylko jeśli zamierzamy grać na komputerze. W przeciwnym wypadku wystarczą zwykłe, biurowe modele. Standardem są dwa przyciski oraz rolka, przyspieszająca przeglądanie stron dokumentów bądź internetowych. Jeśli jesteście leworęczni to zwróćcie na to uwagę przy zakupie. Większość modeli jest uniwersalna, ale zdarzają się tylko dla prawo- lub leworęcznych. Jako dodatek do myszki warto rozważyć podkładkę. Najbardziej przyda nam się wtedy gdy blat jest szklany albo z połyskiem, co może zakłócać pracę urządzenia.

    Pobierz za darmo dostęp do encyklopedii Bezpieczeństwa AVG!
    Darmowe porady przygotowane przez ekspertów AVG – kliknij i pobierz teraz!

    Zbędne acz przyjemne dodatki

    Jeśli wciąż czegoś wam brakuje, kupiliście sprzęt by także słuchać na nim muzyki bądź oglądać filmy z dobrą jakością dźwięku albo coś przydałoby się jeszcze do waszego małego, firmowego biura zainteresujcie się peryferiami ponadprogramowymi. Poniżej znajdziecie część z rzeczy, które przydadzą się wam niezależnie od przeznaczenia komputera.

    • Drukarka, jak wskazuje nazwa drukuje. Dokumenty, bilety internetowe, przepisy na ciasto, co tylko chcemy. Należy pamiętać o tym, że aby drukować w kolorze trzeba posiadać też drukarkę, która to umożliwia. Pod tym słowem chciałem jeszcze wspomnieć o urządzeniach wielofunkcyjnych czyli połączeniu drukarki ze skanerem, a w droższych wersjach również z faxem. Jest to bardzo dobre i względnie tanie rozwiązanie do domu lub biura. Chociaż mówię tutaj o druku wyłącznie w czerni. Wydruki w kolorze są dość drogie ze względu na zapotrzebowanie na toner. Do podstawowych zastosowań radziłbym zakupić drukarkę laserową. Inne typy, choć dostępne w sprzedaży, są w tej chwili do zwykłych zastosować raczej niepolecane.
    • Głośniki możemy mieć wbudowane w monitor, jeśli takowy wybraliśmy. Dużo lepszą jakość dźwięku uzyskamy jednak, w większości przypadków, z takich postawionych osobno. Jeśli mamy chęć w łatwy sposób stworzymy kino domowe z dźwiękiem przestrzennym. Są zestawy nawet z siedmioma głośnikami, które rozlokowuje się dookoła miejsca centralnego, z którego najczęściej będziemy korzystać z komputera. Konfiguracji głośników jest wiele i tylko od nas zależy co chcemy osiągnąć.
    • Słuchawki posłużą nam gdy dzieci śpią bądź gdy na chwilę chcemy zniknąć dla świata. Osobiście polecam takie z dużymi muszlami, ale nic nie stoi na przeszkodzie (no może poza długością kabla) by podłączyć i takie od telefonu. Wiele modeli posiada wbudowany mikrofon co może ułatwić nam komunikację przez takie programy jak Skype czy wideo rozmowy na Facebooku. Dzięki osobnemu oprogramowaniu możemy także stworzyć wrażenie dźwięku przestrzennego w słuchawkach, także jest to bardzo przyzwoite rozwiązanie.
    • Kamerka internetowa także może być składową monitora, choć takowych modeli jest relatywnie mało. Częściej jednak zakupimy ją jako osobne urządzenie. Warto zwrócić uwagę na ilość Mpix (Mega pixeli). Im więcej tym lepszy obraz. Takie posiadające w opisie 720p i 1080p dobrze się sprawdzą. Dzięki niej możemy prowadzić wideo rozmowy i robić zdjęcia przy komputerze.

    Co zrobić gdy dysk w komputerze to za mało?

    kup AVG Internet Security Czasem mamy już za dużo zdjęć, dokumentów, filmów, muzyki. Nie ze wszystkiego korzystamy w danej chwili, ale żal nam kasować. Poza tym, niech pierwszy rzuci kamień ten, kto nigdy nie powiedział do siebie „na pewno jeszcze kiedyś to obejrzę / przesłucham / przeczytam” lub „na pewno się przyda”.

    • Pen drive, potocznie zwany gwizdkiem, paluchem, pędrakiem i pewnie każdy z was ma swoją na niego nazwę. Najczęściej służy do przerzucania między komputerami potrzebnych dokumentów, zdjęć czy innych plików. Najważniejszym jego parametrem jest pojemność liczona w GB. Im więcej tym lepiej. Zapomina się jednak o tym, że generalnie im tańszy tym wolniejszy. Warto więc kupić jeden lepszy i zaoszczędzić potem na czasie pracy z nim.
    • Dysk przenośny, to taka mobilna wersja dysku z komputera, możliwa do spakowania do plecaka czy torebki. Jego instalacja polega na wpięciu się kablem do portu USB. Jest więc względnie prosta. Jako, że tego typu urządzenie jest bardziej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne niż pen drive często modele te są dodatkowo zabezpieczane przed upadkami. Warto na nich trzymać duże ilości plików przydatnych „na później”, a do małych zadań używać pen drivewów.

    Oczywiście to nie wszystkie możliwości, wybraliśmy tylko te, które wydały nam się podstawowe i mogące znaleźć zastosowanie w domu, czy małym biurze. Jeśli chcieliście dowiedzieć się czegoś więcej lub zapytać o inne akcesoria piszcie w komentarzach.

    Infografika – to co znajduje się na zewnątrz komputera:

    Peryferia komputera
    Wszystko co znajduje się na zewnątrz jednostki centralnej.

    ___

    Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUp – program do optymalizacji systemu. Komplet 30 aplikacji pozwalających na wykorzystanie mocy komputera w 100%!

    ___

    Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUp – program do optymalizacji systemu. Komplet 30 aplikacji pozwalających na wykorzystanie mocy komputera w 100%!
    antywirus avg logo

     

     

    Oceń artykuł
    [Głosów: 1 Średnia: 5]

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

    Prowadzisz małą lub średnią firmę?

    Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

    Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

    Pobierz e-book teraz!

    drukarka komputer monitor mysz pendrive
    Udostępnij. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Tomasz Wasiewicz
    • Strona

    Na co dzień zajmuję się bezpieczeństwem IT w Centrum Nauki, sprzedaję narzędzie do dokumentowania baz danych i pomagam wielu małym studiom wypromować ich gry. Po godzinach zaś ratuję niewiasty i światy w niezliczonych właśnie grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na stronie gamesguru.org.

    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    guest
    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    fefcio
    fefcio
    3 lat temu

    Dodajcie tez jakies rzeczy o przyspeiszaniu swojego PCta.

    0
    Odpowiedz
    Tomasz Wasiewicz
    Autor
    Tomasz Wasiewicz
    3 lat temu
    Reply to  fefcio

    Dawno napisane, tylko czytać i korzystać:
    https://trybawaryjny.pl/jak-przyspieszyc-komputer/
    https://trybawaryjny.pl/13-postanowien-pc/

    0
    Odpowiedz
    Najnowsze komentarze
    • Arkadiusz Zakrzewski Cześć, Do tego potrzebujesz nośnika instalacyjnego. Możesz go samodzielnie szybko utworzyć...Jak sformatować/przywrócić Windows 10?
    • Ania A gdzie ma przechowywane dane? Lokalnie czy nie? Bo to są dane newralgiczne, finansowe itd...10 ciekawych programów do wystawiania faktur w małej firmie
    • Jarek A co jak system nie chce się uruchomić jak wtedy zrobić format?Jak sformatować/przywrócić Windows 10?
    • Natan Bardzo dobry operator, my nie mogliśmy znaleźć firmy która podłączyła by nam internet do...Jaki Internet wybrać do pracy w dużym mieście? Lista najlepszych dostawców
    • Tomek Na topie jest FakturaXL.pl i to ten program rzeczywiście wszędzie polecają. Nie bez powodu...10 ciekawych programów do wystawiania faktur w małej firmie
    Skuteczny Antywirus
    Encyklopedia Bezpieczeństwa
    Odbierz darmowe porady od AVG
    O nas

    TrybAwaryjny.pl to strona stworzona specjalnie dla użytkowników antywirusa AVG. Oprócz szeregu porad i artykułów dotyczących bezpieczeństwa, znajdziecie tutaj wszystko to co jest związane z programami AVG w Polsce. Możecie również zadać pytania dotyczące bezpieczeństwa komputerów ekspertom pomocy technicznej AVG.

    Znajdź nas na FB
    Facebook YouTube
    • Polityka prywatności
    • Regulamin
    © 2023 Trybawaryjny.pl

    Wypełnił powyższe pole i naciśnij Enter żeby wyszukać. Naciśnij Esc żeby anulować.

    wpDiscuz