Najpopularniejsze
    Czy jest sposób na wyzerowanie Windowsa

    Jak sformatować/przywrócić Windows 10?

    Nowy konkurs AVG - weź udział teraz

    Wybierz imię dla ludka-ninja! Wiosenny konkurs AVG!

    Nowy konkurs AVG

    Pomóż nam wybrać koszulkę dla Trybu i zgarnij NOWE gadżety AVG!

    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    • Strona główna
    • Tu zacznij
    • Porady
      • Dla domu
      • Dla firmy
      • Dla szkoły
      • Android
      • Windows
      • Przydatne programy
        • Komputer
        • Mobilne
    • Ciekawostki
    • AVG
      • Strona AVG w Polsce
      • AVG krok po kroku
      • Blog AVG
      • Informacje prasowe
      • Napisali o AVG
      • Promocje
      • Programy
        • Dla domu
        • Dla małej firmy
        • Dla biznesu
      • Forum
    • AVAST
    • Kontakt i współpraca
    Facebook YouTube
    TrybAwaryjny.plTrybAwaryjny.pl
    Strona główna»Ciekawostki»ABC komputera cz. 1, czyli pokaż kotku, co masz w środku
    Ciekawostki

    ABC komputera cz. 1, czyli pokaż kotku, co masz w środku

    4 komentarzePrzeczytasz w 5 minut
    ABC - wnętrze komputera

    W tym tekście zapoznamy was z podstawowymi pojęciami dotyczącymi budowy komputera stacjonarnego. Jeśli do tej pory nie odróżniacie pamięci RAM od margaryny Ramy to dobrze trafiliście. Jeśli HDD, SSD i SSHD to dla was zaburzenia takie jak AD-HD to również tekst dla was. Od czego więc zaczynamy? Oczywiście od obudowy.

    ABC Komputera cz. 1

    Spis Treści
    Zwiń
    Rozwiń

    Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

    • Raport zagrożeń AVG

      INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

      Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

      Zapisz się

    • AVG Ultimate

      NAJLEPSZY ANTYWIRUS

      Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

      Sprawdź

    • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

      PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

      Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

      Zapisz się

    • AVG TuneUp

      PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

      Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

      Sprawdź

    Obudowa komputera to najbardziej niedoceniany element całej jednostki centralnej.

    Tak fachowo nazywa się obudowę wraz ze wszystkimi podzespołami. Często oszczędzamy na niej, gdy chcemy zmieścić się w budżecie bądź kupujemy ją bo ładnie wygląda. Tymczasem to od tego jak rozplanowane jest wszystko w środku oraz jak działają kanały wentylacji zależy czy w przyszłości coś się będzie grzać zmniejszając swoją żywotność. Chyba nie chcemy by za rok trzeba już było coś wymieniać, prawda?

    Płyta główna to serce naszego komputera.

    To do niej podłączone są wszystkie podzespoły, dokładnie analogicznie jak w ludzkim ciele. Ona też determinuje to jakie następne elementy mogą się znaleźć w naszym komputerze. Trzeba wiedzieć, że nie każdy procesor współpracuje z każdą dostępną na rynku płytą główną. Płyty mają też ograniczenia między innymi na ilość pamięci RAM, o której więcej za chwilę. Płyta główna również odpowiada za wyjścia USB, ile ich będzie, czy jakiego typu. Wyjść USB jest w tej chwili kilka rodzajów.

    W zależności czy z przodu będzie stała 2 czy 3 (np. 3.0) zależy prędkość przesyłu danych oraz jakie urządzenie zewnętrzne będzie się z niego wstanie zasilać. To są dokładnie te miejsca gdzie możemy podłączyć telefon, pen drive, ale także klawiaturę i myszkę.

    Obecnie płyta główna posiada też wbudowaną kartę dźwiękową odpowiadającą za podstawowy dźwięk z filmów czy muzykę w komputerze oraz kartę sieciową, bez której nie pobuszujemy w Internecie. Bezpośrednio na płycie głównej umieszcza się następujące podzespoły:

    • Procesor to taki niepozorny kwadracik, który jest mózgiem naszej jednostki centralnej. To za jego pomocą rozdzielane są zadania jakie do wykonania ma komputer. To co jest ważne to ilość rdzeni. Aktualnie standardem są cztery. Powodują one, że nasz procesor jest w stanie, w teorii, pracować czterokrotnie wydajniej, realizując swoje zadania jakby w czterech miejscach jednocześnie. Oczywiście sama ilość rdzeni to nie wszystko, ale warto mieć na to baczenie. Dodatkowym parametrem jest częstotliwość taktowanie procesora podawana w GHz (Gigahertz). Im wyższe tym oczywiście lepiej.
    • Pamięć RAM, do spółki z procesorem odpowiadają za podstawową funkcjonalność komputera – czyli zawiera „miejsce” na działanie uruchomionych programów. Obecnie standardem jest 8 GB. Czemu aż tyle? Dla przykładu zamieszczam zrzut ekranu z zapotrzebowaniem na pamięć przy otwartej przeglądarce Chrome i dwunastoma kartami.
      ABC1
      Jak widać obciążenie nawet przez podstawowe aplikacje jest duże.

      Słuchałem w tym czasie muzyki na Spotify, miałem uruchomionego Facebooka oraz dwie poczty na WP i Gmailu. Na pozostałych były strony, które nie robiły nic w tle.

      Jeśli policzyć samą przeglądarkę wychodzi 1,1 GB. Do tego 2,5 GB potrzebuje sam Windows 8.1. Warto wiedzieć, że jeśli przepełnimy pamięć to wszyyyyystkooooo draaaaamaaaatyyyycznie zwaaaalniaaaa. Dlatego, właśnie, lepiej mieć zapas.

    • Karta graficzna jest w naszym zestawieniu ostatnią rzeczą umieszczaną na płycie głównej. Jako jedyna jest też opcjonalna. Nie trzeba jej kupować, gdyż najczęściej będziemy mieli jej podstawową wersję jako dodatek do procesora obsługiwany przez wybraną płytę główną. Taka podstawowa zazwyczaj wystarczy nam do oglądania filmów, przeglądania Internetu czy prac biurowych. Zewnętrzna karta przydaje się gdy chcemy zrobić coś więcej, chociażby grać w bardziej wymagające gry czy bawić się obróbką zdjęć bądź plików graficznych.

    Pobierz za darmo dostęp do encyklopedii Bezpieczeństwa AVG!
    Darmowe porady przygotowane przez ekspertów AVG – kliknij i pobierz teraz!

    Podzespoły nieumieszczane bezpośrednio na płycie głównej

    • Pamięć masowa, a właściwie powinniśmy napisać dysk twardy, jak potocznie nazywa się ten element. Tylko, że nie byłaby to prawda, gdyż ta swojska nazwa opisuje jedynie dyski HDD. W tej chwili mamy jeszcze dwa inne rodzaje SSD oraz SSHD, czyli w skrócie jest połączenie dwóch poprzednich. Nie wnikając w szczegóły, dyski SSD są najszybsze, później SSHD i na końcu HDD. Wynika to z prędkości zapisu i odczytu. Wszystko co dzieje się w komputerze opiera się na tych dwóch czynnościach im szybciej to następuje tym szybciej chodzi cały komputer. Dyski SSD pozwalają na kilkukrotną szybszą pracę ze wszystkim co robimy. Dyski SSHD z kolei przyspieszają funkcje, z których korzystamy najczęściej, są jednak znacznie tańsze od SSD. Tutaj przeczytasz więcej o tym jaki dysk twardy wybrać.
    • Zasilacz, jak wskazuje sama nazwa dostarcza prąd do wszystkich podzespołów z osobna w komputerze. Należy zawierzyć ofertom, że ten zasilacz jest odpowiedni dla gotowego zestawu. Jeśli jednak będziemy składać własny komputer polecam kupić taki z lekką nadwyżką mocy. Zdarza się, że obudowy posiadają wmontowane zasilacze. Częściej jednak sprzedawane są osobno. Warto zwrócić uwagę na to czy dany zasilacz pasuje do typu obudowy, gdyż tych jest kilka rodzajów.
    • Napęd optyczny to miejsce, do którego wrzucamy płytę CD / DVD / Blu-ray. Dwie pierwsze to nie problem. Nie ma obecnie na rynku sprzętu, które by ich nie otworzyło. Co więcej praktycznie każdy napęd posiada wbudowaną nagrywarkę co pozwala nam również nagrywać na czyste płyty własne pliki. By jednak odtwarzać Blu-raye trzeba wydać znacznie więcej pieniędzy, około sześciokrotnie. Co ważne jednak również taki sprzęt będzie razem z nagrywarką. Stąd już krótki krok do stworzenia wokół komputera domowe kino z przestrzennym dźwiękiem.

    Skoro wiemy już co mamy w środku komputera czas zabrać się za wszelkie urządzenia zewnętrzne podpinane do jednostki centralnej, o których przeczytacie w ABC Komputera cz. 2. Tam również dowiecie się co wam się przyda do zbudowania kina, o którym wspominałem wyżej. Standardowo, jeśli macie jakieś pytania to zapraszamy do ich zadawania.

    ABC Komputera – infografika

    Co komputer ma w środku?
    Na powyższym obrazku znajdziesz wszystkie „części składowe” wnętrza komputera.

    Pamiętaj, jeżeli masz jakiekolwiek pytania – pisz śmiało w komentarzu, podpowiemy i odpowiemy 🙂

    Część druga tutaj: ABC Komputera część 2

    ___

    Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG Ultimate to najlepszy program antywirusowy. Jeden program zabezpiecza, chroni i przyśpiesza prace komputera.

    antywirus avg logo

     

    Oceń artykuł
    [Głosów: 2 Średnia: 3]

    Podobał Ci się ten artykuł?

    Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

    Prowadzisz małą lub średnią firmę?

    Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

    Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

    Pobierz e-book teraz!

    hdd karta graficzna komputer pamięć ram poradnik ram ssd
    Udostępnij. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Tomasz Wasiewicz
    • Strona

    Na co dzień zajmuję się bezpieczeństwem IT w Centrum Nauki, sprzedaję narzędzie do dokumentowania baz danych i pomagam wielu małym studiom wypromować ich gry. Po godzinach zaś ratuję niewiasty i światy w niezliczonych właśnie grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na stronie gamesguru.org.

    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    guest
    4 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Krystyna Rudzik
    Krystyna Rudzik
    5 lat temu

    Chyba te same wartości trzeba brać pod uwagę kupując laptopa, czy trzeba kierować się czymś innym?

    0
    Odpowiedz
    Tomasz_AVG
    Tomasz_AVG
    5 lat temu
    Reply to  Krystyna Rudzik

    Generalnie tak, aczkolwiek polecamy jeszcze zapoznanie się z dedykowanym artykułem.
    http://disqus.testuj.website/laptop-dla-pan/

    0
    Odpowiedz
    Krystyna Rudzik
    Krystyna Rudzik
    4 lat temu

    Chyba te same wartości trzeba brać pod uwagę kupując laptopa, czy trzeba kierować się czymś innym?

    0
    Odpowiedz
    Tomasz_AVG
    Tomasz_AVG
    4 lat temu

    Generalnie tak, aczkolwiek polecamy jeszcze zapoznanie się z dedykowanym artykułem. https://trybawaryjny.pl/lap…

    0
    Odpowiedz
    Najnowsze komentarze
    • Arkadiusz Zakrzewski Cześć, Do tego potrzebujesz nośnika instalacyjnego. Możesz go samodzielnie szybko utworzyć...Jak sformatować/przywrócić Windows 10?
    • Ania A gdzie ma przechowywane dane? Lokalnie czy nie? Bo to są dane newralgiczne, finansowe itd...10 ciekawych programów do wystawiania faktur w małej firmie
    • Jarek A co jak system nie chce się uruchomić jak wtedy zrobić format?Jak sformatować/przywrócić Windows 10?
    • Natan Bardzo dobry operator, my nie mogliśmy znaleźć firmy która podłączyła by nam internet do...Jaki Internet wybrać do pracy w dużym mieście? Lista najlepszych dostawców
    • Tomek Na topie jest FakturaXL.pl i to ten program rzeczywiście wszędzie polecają. Nie bez powodu...10 ciekawych programów do wystawiania faktur w małej firmie
    Skuteczny Antywirus
    Encyklopedia Bezpieczeństwa
    Odbierz darmowe porady od AVG
    O nas

    TrybAwaryjny.pl to strona stworzona specjalnie dla użytkowników antywirusa AVG. Oprócz szeregu porad i artykułów dotyczących bezpieczeństwa, znajdziecie tutaj wszystko to co jest związane z programami AVG w Polsce. Możecie również zadać pytania dotyczące bezpieczeństwa komputerów ekspertom pomocy technicznej AVG.

    Znajdź nas na FB
    Facebook YouTube
    • Polityka prywatności
    • Regulamin
    © 2023 Trybawaryjny.pl

    Wypełnił powyższe pole i naciśnij Enter żeby wyszukać. Naciśnij Esc żeby anulować.

    wpDiscuz