15 skrótów klawiszowych ułatwiających pracę – część III

2

Dwie nasze listy przydatnych skrótów klawiszowych (część I, część II) okazały się bardzo poczytne i jak informowaliście nas w komentarzach całkiem przydatne.

Okazało się również, że nie udało nam się skompletować wszystkich skrótów, z których korzystacie na co dzień. W ten sposób narodziła się trzecia część, w której znajdziecie w połowie wasze propozycje, a reszta to skróty, które powinny je uzupełnić tak by całość była jeszcze bardziej przydatna w domu czy pracy. W nawiasach przy skrótach napisaliśmy nicki osób, które zechciały się z nami podzielić danym skrótem.


Pobierz za darmo dostęp do encyklopedii Bezpieczeństwa AVG!

Darmowe porady przygotowane przez ekspertów AVG – kliknij i pobierz teraz!


Skróty dotyczące przeglądarek internetowych zostały przetestowane na Chrome, Firefox oraz Edge, jednakże powinny działać we wszystkich pozostałych.

Ctrl + W (Bartonfink)

Zamknięcie aktualnie otwartej karty w przeglądarce. Działa także w programach, w których pojawiają się zakładki, jak na przykład nowe wersje Acrobat Readera.

Ctrl + T (Ula)

Otwarcie nowej, pustej karty w przeglądarce. Ten skrót nie działa już w programach z zakładkami.

Ctrl + Shift + T (Bartonfink)

Przywrócenie ostatnio zamkniętej karty. W ten sposób możemy przywracać kolejne karty jeśli będziemy go wykonywać raz za razem.

Alt + D

Umieszcza kursor w polu wpisywania adresu strony internetowej w przeglądarce. Koniec z potrzebą przejeżdżania myszką przez cały ekran w poszukiwaniu tego pola.

Ctrl + D (Jurek Pierchała)

Dodaje adres strony internetowej, aktualnie aktywnej do Ulubionych. Jeśli zaś jest już ona dodana skrót pozwala na jej edycję.

Shift + ~, a następnie: a, c, e, n, o, s, x lub z (Alus)

Alternatywny sposób zapisu liter polskiego alfabetu. Po wciśnięciu kombinacji „Shift + ~” wybieramy dowolną literę z listy powyżej i otrzymujemy jej polską odmianę, z ogonkiem. Co ważne, po wciśnięciu kombinacji nie wolno jej trzymać, gdyż uzyskamy ~. Gdy zaś zrobimy to super szybko wciskając trzy klawisze na raz, przykładowo „Shift + ~ + a” pojawi się nam duża litera Ą.

Ctrl + Shift + Lewa / Prawa strzałka (Szczepko)

W części drugiej podaliśmy podobny skrót. Powodował on przeskakiwanie po jednym słowie w lewo bądź prawo. Tym razem, jeśli będziemy trzymali dodatkowo klawisz Shift tekst, po którym będziemy skakać od razu się nam zaznaczy.

Shift + home / end

Dzięki tej kombinacji zaznaczymy tekst od miejsca, gdzie stoi kursor do początku / końca linii, w której się znajduje.

Ctrl + Shift + home / end

Podobnie jak powyżej. Z tą różnicą, że zaznaczymy tekst od miejsca, gdzie stoi kursor do początku / końca całego dokumentu.

Ctrl + Backspace / Delete

W ten sposób skasujemy słowo stojące przed / za kursorem. Kasowanie złych myśli jeszcze nigdy nie było tak proste!

Znaczek Windows + (+) / (-)

Gdybyście mieli wątpliwość to (+) oznacza znak plusa na klawiaturze, a (-) minusa. Przy pierwszym wciśnięciu kombinacji z plusem uruchomimy narzędzie systemowe zwane Lupą. Dzięki któremu powiększmy to co widać na ekranie. Możemy wciskać kilkakrotnie znaczek +, a jeśli przesadzimy to z każdym minusem cofniemy się o jeden krok.

Znaczek Windows + Esc

Niezależnie od poziomu powiększenia podczas korzystania z lupy ta kombinacja spowoduje wyjście z aplikacji i ustawienie powiększenia ekranu na 100%. Pamiętajcie też, że nawet jeśli wrócicie sami do 100% to Lupa będzie dalej aktywna. Warto więc po skorzystaniu zawsze ją wyłączyć.

Znaczek Windows + strzałki

W ten sposób zmieniamy wielkości okien uruchomionych programów. Popróbujcie sami, co dzięki temu można uzyskać. Dwa okna obok siebie, a może cztery? Nie? To może szybko powiększyć okno na cały ekran? Proszę bardzo.

Alt + PrintScreen [czasem PrtScn](Zbyszek)

Sam klawisz PrintScreen robi zdjęcie całego ekranu. Co jeśli mamy ich otwartych kilka? Przed jego wciśnięciem klikamy i przytrzymujemy Alt. Dzięki temu kopiuje się do schowka tylko aktualnie aktywne okno.

Ctrl + Esc

Na koniec mamy ciekawostkę. Co zrobić, gdy klawiatura nie ma przycisku Windows, a my nadal chcemy otworzyć menu start bez klikania myszką? Właśnie ten skrót odpowiada na to pytanie.


Licencja bez limitu stanowisk.


Mamy nadzieję, że to już wszystko co powinniście wiedzieć. Jeśli jednak nadal coś nam umknęło, nie bójcie się nas o tym poinformować.

Przeczytaj dwa wcześniejsze wpisy z listą skrótów:

Przeczytaj część pierwszą wpisu: Lista skrótów ułatwiających pracę część I >>> 
Przeczytaj część drugą wpisu Lista skrótów ułatwiających pracę część II>>> 

Pobierz gotową infografikę i wydrukuj:

Wydrukuj poniższą infografikę

Trzecia część listy skrótów wspomagających pracę

Skróty klawiszowe ułatwiające pracę

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Jestem fizykiem medycznym i informatykiem, którego największą pasją jest pisanie tekstów. Na co dzień zajmuję się administracją IT Centrum Nauki, a po godzinach ratuję niewiasty i światy w niezliczonych grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na mojej stronie.

  • Graaal

    ctrl+shift+escape manager zadań

    ctrl+rolka myszy rozmiar tekstu w przeglądarce, wordzie, exceelu a także rozmiar ikon na pulpicie

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku