15 skrótów klawiszowych ułatwiających pracę – część III

23

Dwie nasze listy przydatnych skrótów klawiszowych (część I, część II) okazały się bardzo poczytne i jak informowaliście nas w komentarzach całkiem przydatne.

15 skrótów klawiszowych ułatwiających pracę

Okazało się również, że nie udało nam się skompletować wszystkich skrótów, z których korzystacie na co dzień. W ten sposób narodziła się trzecia część, w której znajdziecie w połowie wasze propozycje, a reszta to skróty, które powinny je uzupełnić tak by całość była jeszcze bardziej przydatna w domu czy pracy. W nawiasach przy skrótach napisaliśmy nicki osób, które zechciały się z nami podzielić danym skrótem.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń


Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź


Skróty dotyczące przeglądarek internetowych zostały przetestowane na Chrome, Firefox oraz Edge, jednakże powinny działać we wszystkich pozostałych.

Ctrl + W (Bartonfink)

Zamknięcie aktualnie otwartej karty w przeglądarce. Działa także w programach, w których pojawiają się zakładki, jak na przykład nowe wersje Acrobat Readera.

Ctrl + T (Ula)

Otwarcie nowej, pustej karty w przeglądarce. Ten skrót nie działa już w programach z zakładkami.

Ctrl + Shift + T (Bartonfink)

Przywrócenie ostatnio zamkniętej karty. W ten sposób możemy przywracać kolejne karty jeśli będziemy go wykonywać raz za razem.

Alt + D

Umieszcza kursor w polu wpisywania adresu strony internetowej w przeglądarce. Koniec z potrzebą przejeżdżania myszką przez cały ekran w poszukiwaniu tego pola.

Ctrl + D (Jurek Pierchała)

Dodaje adres strony internetowej, aktualnie aktywnej do Ulubionych. Jeśli zaś jest już ona dodana skrót pozwala na jej edycję.

Shift + ~, a następnie: a, c, e, n, o, s, x lub z (Alus)

Alternatywny sposób zapisu liter polskiego alfabetu. Po wciśnięciu kombinacji „Shift + ~” wybieramy dowolną literę z listy powyżej i otrzymujemy jej polską odmianę, z ogonkiem. Co ważne, po wciśnięciu kombinacji nie wolno jej trzymać, gdyż uzyskamy ~. Gdy zaś zrobimy to super szybko wciskając trzy klawisze na raz, przykładowo „Shift + ~ + a” pojawi się nam duża litera Ą.

Ctrl + Shift + Lewa / Prawa strzałka (Szczepko)

W części drugiej podaliśmy podobny skrót. Powodował on przeskakiwanie po jednym słowie w lewo bądź prawo. Tym razem, jeśli będziemy trzymali dodatkowo klawisz Shift tekst, po którym będziemy skakać od razu się nam zaznaczy.

Shift + home / end

Dzięki tej kombinacji zaznaczymy tekst od miejsca, gdzie stoi kursor do początku / końca linii, w której się znajduje.

Ctrl + Shift + home / end

Podobnie jak powyżej. Z tą różnicą, że zaznaczymy tekst od miejsca, gdzie stoi kursor do początku / końca całego dokumentu.

Ctrl + Backspace / Delete

W ten sposób skasujemy słowo stojące przed / za kursorem. Kasowanie złych myśli jeszcze nigdy nie było tak proste!

Znaczek Windows + (+) / (-)

Gdybyście mieli wątpliwość to (+) oznacza znak plusa na klawiaturze, a (-) minusa. Przy pierwszym wciśnięciu kombinacji z plusem uruchomimy narzędzie systemowe zwane Lupą. Dzięki któremu powiększmy to co widać na ekranie. Możemy wciskać kilkakrotnie znaczek +, a jeśli przesadzimy to z każdym minusem cofniemy się o jeden krok.

Znaczek Windows + Esc

Niezależnie od poziomu powiększenia podczas korzystania z lupy ta kombinacja spowoduje wyjście z aplikacji i ustawienie powiększenia ekranu na 100%. Pamiętajcie też, że nawet jeśli wrócicie sami do 100% to Lupa będzie dalej aktywna. Warto więc po skorzystaniu zawsze ją wyłączyć.

Znaczek Windows + strzałki

W ten sposób zmieniamy wielkości okien uruchomionych programów. Popróbujcie sami, co dzięki temu można uzyskać. Dwa okna obok siebie, a może cztery? Nie? To może szybko powiększyć okno na cały ekran? Proszę bardzo.

Alt + PrintScreen [czasem PrtScn](Zbyszek)

Sam klawisz PrintScreen robi zdjęcie całego ekranu. Co jeśli mamy ich otwartych kilka? Przed jego wciśnięciem klikamy i przytrzymujemy Alt. Dzięki temu kopiuje się do schowka tylko aktualnie aktywne okno.

Ctrl + Esc

Na koniec mamy ciekawostkę. Co zrobić, gdy klawiatura nie ma przycisku Windows, a my nadal chcemy otworzyć menu start bez klikania myszką? Właśnie ten skrót odpowiada na to pytanie.


Sprawdź nasze programy i darmowe poradniki

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

 • AVG Internet Security

  ZAAWANSOWANA OCHRONA ANTYWIRUSOWA

  Dedykowany dla ochrony domu lub małej firmy. Chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, wirusami, dodatkowo zawiera ochronę bankowości online, płatności elektronicznych. DWA PROGRAM DODATKOWO GRATIS

  Sprawdź

 • Bezpieczna firma z AVG

  E-BOOK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

  Darmowy e-book przygotowany specjalnie dla właścicieli małych i średnich firm zawierający praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w internecie Twojego businessu.

  Zapisz się


Mamy nadzieję, że to już wszystko co powinniście wiedzieć. Jeśli jednak nadal coś nam umknęło, nie bójcie się nas o tym poinformować.

Przeczytaj dwa wcześniejsze wpisy z listą skrótów:

Przeczytaj część pierwszą wpisu: Lista skrótów ułatwiających pracę część I >>> 
Przeczytaj część drugą wpisu Lista skrótów ułatwiających pracę część II>>> 

Pobierz gotową infografikę i wydrukuj:

Wydrukuj poniższą infografikę

Trzecia część listy skrótów wspomagających pracę

Skróty klawiszowe ułatwiające pracę

Chcesz przyspieszyć komputer lub smartfon?

Oprócz stosowania skrótów, warto przyspieszyć działanie urządzeń za pomocą najlepszych programów, sprawdź:

 • AVG PC TuneUp – idealna aplikacja do przyspieszania działania komputerów i smartfonów. Jeden z najchętniej wybieranych optymalizujących programów na świecie. Twój komputer otrzyma olbrzymi zastrzyk energii.
 • AVG Ultimate – jedyne na rynku połączenie antywirusa i programu przyspieszające urządzenia. BEZ LIMITU STANOWISK. Instalujesz na dowolnej liczbie smartfonów, komputerów, laptopów, tabletów i cieszysz się nieograniczoną ochroną oraz przyspieszeniem działania.

Dopisz swoją propozycję w komentarzu!

Zapomnieliśmy o jakimś skrócie? Jakiś okazał się przydatny? Podziel się z nami w komentarzu!

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG.  AVG PC TuneUP – program do czyszczenia komputera. Uporządkuj pliki i pozbądź się zalegających śmieci na Twoim komputerze.

antywirus avg logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 14 Średnia: 5]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Na co dzień zajmuję się bezpieczeństwem IT w Centrum Nauki, sprzedaję narzędzie do dokumentowania baz danych i pomagam wielu małym studiom wypromować ich gry. Po godzinach zaś ratuję niewiasty i światy w niezliczonych właśnie grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na stronie gamesguru.org.

Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Graaal
Graaal
5 lat temu

ctrl+shift+escape manager zadań

ctrl+rolka myszy rozmiar tekstu w przeglądarce, wordzie, exceelu a także rozmiar ikon na pulpicie

Graaal
Graaal
3 lat temu

ctrl+shift+escape manager zadanctrl+rolka myszy rozmiar tekstu w przegladarce, wordzie, exceelu a takze rozmiar ikon na pulpicie

Przemysław
Przemysław
1 rok temu
Reply to  Graaal

witam
mam problem ze skrótem shift+del. wcześniej przy korzystaniu z tego skrótu usuwałem trwale elementy. Teraz gdy używam skrótu elementy trafiają do kosza. Nie umiem wrócić do poprzedniej wersji. Proszę o pomoc.

Przemysław
Przemysław
1 rok temu

Nie. Nic nie instalowałem. To nowy laptop. Na początku działał normalnie ten skrót.

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
3 lat temu

Bardzo dobre i przydatne skroty! Dziekujemy!

hhl
hhl
3 lat temu

CTRL+L – takie samo działanie jak ALT+D

Wojtek
Wojtek
2 lat temu

Ctrl + Alt + {strzałka} – obracanie widoku ekranu do góry nogami, w prawo, w lewo, w zależności od wybranej strzałki 🙂

Alistair80
Alistair80
2 lat temu

Aż sam skorzystałem ze skrótu ctrl+D, żeby dodać stronę do ulubionych. Wiele z tych skrótów już znałem, ale jeszcze sporo poznałem. Jednym z ulubionych, nowych skrótów będzie Ctrl+Shift+T do otwierania zamkniętych kart, bo znacznie zmniejsza to ilość klikania. Podobnie jak podany w komentarzu skrót na managera zadań. A same ikonografiki to świetny pomysł, nie trzeba przewijać strony. Ze swojej strony dodałbym jeszcze trzy skróty Ctrl + (+) , Ctrl +(-) , Ctrl +(0) {Ctrl + zero}, z których dwa pierwsze działają jak Ctrl plus kółko myszy, ale skoro mówimy o nieodrywaniu rąk od klawiatury, to są bardziej adekwatne do tematu.… Czytaj więcej »

mateusz
mateusz
2 lat temu

Jeśli przestał działać kursor myszki a kontrolerem stała się klawiatura , to jaki jest skrót do przywrócenia poprzedniego stanu ? ( a wiem że taki skrót istnieje , niestety dawno z niego nie korzystałem to i z głowy mi wyleciał ) proszę o poradę

mateusz
mateusz
2 lat temu

Dzięki , pomogło

Leszek
Leszek
1 rok temu

nie wiecie może jak przełączyć klawiaturę? zamiast strzałki w bok mam „a” i „d” a zamiast strzałki w górę i w dół mam „w” i „s”; zamiast tych liter mam strzałki…

Grażyna
Grażyna
1 rok temu

Mam laptop LENOVO Y 700 i od jakiegoś czasu nie działa mi lewy Alt , z prawej numery i znaki. Wciskanie Num Lock nie pomaga. Czy to jest jakaś blokada ? Bardzo proszę o pomoc, pozdrawiam wszystkich.

Maja
Maja
9 miesięcy temu

Windows + shift + s = zrzut wycinka ekranu
Bardzo przydatne!
Po ich jednoczesnym kliknięciu zaznaczamy obszar, który chcemy skopiować.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku