45 skrótów klawiszowych ułatwiających pracę – część 2

47

Przedstawiamy drugą edycję skrótów klawiszowych. Zwiększyliśmy poziom zaawansowania w stosunku do poprzedniej i dotyczy ona bardziej złożonych rzeczy. Myślimy jednak, że odnajdziecie tutaj coś, czego nie znaliście a bez czego wkrótce nie będziecie wyobrażać sobie pracy na komputerze. Zapraszamy do lektury.

Uwaga! Zanim zaczniesz czytać, sprawdź koniecznie część pierwszą artykułu>>>

45 skrótów klawiszowych ułatwiających pracę – część 2

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń


tune-up-600x400


1. Ctrl + kółko myszki

Dzięki tej kombinacji skorzystamy z lupy. Przybliżymy i oddalimy treść aktualnie wyświetlanego dokumentu czy strony internetowej.

2. Prawa mysz + wybrana litera

Po kliknięciu prawą myszą na wolne pole bądź zaznaczony tekst wyświetli się nam najczęściej menu z aktywnościami jakie możemy wykonać. Wtedy szukajmy liter, które są podkreślone, jak na przykład ‘t’ w słowie Wytnij. Po kliknięciu w tę literkę dana akcja zostanie wykonana.

Litery skracające wybieranie opcji

Szukamy podkreślonych liter w celu przyspieszenia wyboru akcji jaką chcemy wykonać na tekście w programie MS Word.

W przypadku pulpitu systemu zniknęły oznaczenia liter, ale dalej klikając np. ‘u’ przejdziemy do Ustawień systemu Windows.

Menu pulpitowe bez podpowiedzi.

Choć dalej możemy korzystać ze skrótów literowych system Windows przestał je podpowiadać.

3. Znaczek Windows + , (przecinek)

Po wciśnięciu tej kombinacji możecie podejrzeć wasz pulpit. Po zwolnieniu klawiszy wszystkie okna otworzą się w identyczny sposób jak były przed zniknięciem.

4. Znaczek Windows + D

Działa podobnie do powyższego. Z tą różnicą, że na stałe minimalizuje wszystkie okna, które później trzeba ręcznie odpalać.

5. Znaczek Windows + Shift + M

Jeśli jednak napatrzyliście się już wystarczająco na swój pulpit za pomocą tego zestawu przycisków spowodujecie, że wszystkie zminimalizowane okna zostaną przywrócone na swoje pozycje sprzed tego procesu.

6. Znaczek Windows + Ctrl + D

Windows 10 wprowadził funkcji dodawania kolejnych pulpitów. Oznacza to dokładnie to co napisaliśmy. Możemy mieć wiele wersji pulpitu, na każdym mając odpalone inne okna. Dzięki temu nie będziemy musieli kombinować co teraz otworzyć, a co zminimalizować.

7. Znaczek Windows + Ctrl + Lewa / Prawa strzałka

Za pomocą tych kombinacji będziemy przełączać się pomiędzy utworzonymi dodatkowymi pulpitami.

8. Znaczek Windows + E

Dzięki temu skrótowi otworzymy eksplorator Windows, a z niego już możemy dalej szukać na dostępnych dyskach żądanego folderu czy pliku.

9. Znaczek Windows + I

Jeśli nie chcemy korzystać z prawego kliknięcia myszki na wolnym miejscu na pulpicie możemy zawsze użyć tej kombinacji by otworzyć okno ustawień systemu Windows.

10. Znaczek Windows + P

Te klawisze pozwolą nam wybrać sposób wyświetlania w przypadku gdy do komputera mamy podłączone więcej niż jeden ekran (to może być monitor, telewizor czy rzutnik).

11. Znaczek Windows + R

Po wciśnięciu powyższych przycisków odpalimy okno Uruchom. Jest to bardzo fajne narzędzie, z którego często korzysta się gdy coś dzieje się z komputerem. Z jego poziomu łatwo dostaniemy się do rejestru systemu – wpiszcie ‘regedit’, przeprowadzimy analizę sprzętu i oprogramowania na nim zainstalowanego – wprowadźcie ‘dxdiag’, czy włączymy wiersz poleceń – ‘cmd’.

12. F2

W przypadku gdy mamy zaznaczony pojedynczy plik lub katalog po wciśnięciu F2 będziemy mogli nadać mu nową nazwę.

13. F11

W we wszystkich przeglądarkach, a także w niektórych programach użytkowych po wciśnięciu F11 uruchomi się tak zwany tryb pełnoekranowy. W nim znika pasek narzędzi systemu oraz samego programu

14. Ctrl + F

Praktycznie w każdym miejscu (poza gołym pulpitem) po wciśnięciu tej kombinacji będziemy mogli skorzystać z przeszukania danego miejsca pod kątem słów kluczowych. Szukacie słowa w dokumencie? A może pliku w folderze, gdzie są ich setki? Wciśnijcie skrót i przyspieszcie swoją pracę.

15. Ctrl + Lewa / Prawa strzałka

Na koniec mała wskazówka odnośnie poruszania się po tekście. Trzymając wciśnięty Ctrl za pomocą lewej i prawej strzałki możecie przeskakiwać po całym słowie. Przydatne zwłaszcza gdy piszemy coś dłuższego i chcemy podmienić jedno słowo, trzy słowa obok!

Tutaj znajdziesz pierwszą część poradnika dotyczącego skrótów klawiszowych >>>

 

Skróty klawiszowe do pobrania

 

Sprawdź pozostałe 30 ważnych skrótów klawiszowych:

Kliknij i przeczytaj drugą oraz trzecią część artykułu:

Pobierz infografikę:

Pobierz i wydrukuj infografikę – powieś ją w widocznym miejscu i pomagaj sobie, dopóki nie zapamiętasz wszystkich skrótów.

Kliknij i pobierz infografikę do wydrukowania >>>

Chcesz przyspieszyć komputer lub smartfon?

Oprócz stosowania skrótów, warto przyspieszyć działanie urządzeń za pomocą najlepszych programów, sprawdź:

  • AVG PC TuneUp – idealna aplikacja do przyspieszania działania komputerów i smartfonów. Jeden z najchętniej wybieranych optymalizujących programów na świecie. Twój komputer otrzyma olbrzymi zastrzyk energii.
  • AVG Ultimate – jedyne na rynku połączenie antywirusa i programu przyspieszające urządzenia. BEZ LIMITU STANOWISK. Instalujesz na dowolnej liczbie smartfonów, komputerów, laptopów, tabletów i cieszysz się nieograniczoną ochroną oraz przyspieszeniem działania.

Dopisz swoją propozycję w komentarzu!

Zapomnieliśmy o jakimś skrócie? Jakiś okazał się przydatny? Podziel się z nami w komentarzu!

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUP to program do przyśpieszenia komputera. Odśwież swój komputer i odkryj jego moc na nowo.

antywirus avg logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 6 Średnia: 4.5]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Avatar

Na co dzień zajmuję się bezpieczeństwem IT w Centrum Nauki, sprzedaję narzędzie do dokumentowania baz danych i pomagam wielu małym studiom wypromować ich gry. Po godzinach zaś ratuję niewiasty i światy w niezliczonych właśnie grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na stronie gamesguru.org.

47
Dodaj komentarz

avatar
31 Comment threads
16 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
Tomasz WasiewiczWładekTomasz WasiewiczMagdaGrzegorz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcin
Gość
Marcin

Niektóre z tych skrótów na pewno wprowadzę do użycia -są na prawdę przydatne. Trzeba tylko przywyknąć do ich stosowania.

Radek Klimek
Admin

Można wydrukować i trzymać koło komputera 🙂 Po kilku dniach wejdą do głowy.

Wiesław
Gość
Wiesław

Bardzo przydatne

Lucyna
Gość
Lucyna

Wielkie dzięki za info. Zawodowo nie pracuję na komputerze ale w kombinacjach byłam zero (za moich czasów nie było komputerów) uczę się sama wszystkiego co mi potrzebne. Pozdrawiam

pro_car
Gość
pro_car

Proszę napisać czasami coś dla użytkowników komputerów z systemem Macos, my też korzystamy z Państwa produktów. Pozdrawiam

Ryszard
Gość

Aktualnie , jako emeryt mniej korzystam z komputera. Szkoda,że nie znałem tych skrótów wcześniej. Naprawdę bardzo przydatne, wręcz super.
Pozdrawiam

Marek
Gość
Marek

Przydałaby się ściąga w pdf do pobrania z obu części poradnika 🙂

Radek Klimek
Admin

Przygotujemy 🙂

Marek
Gość
Marek

Bardzo przydatny poradnik. Czekam na więcej. Pozdrawiam. Marek

Radek Klimek
Admin

Dziękujemy za komentarz, mamy jeszcze parę pomysłów na nowe artykuły 🙂

Bogdan Trzepałkowski
Gość
Bogdan Trzepałkowski

Jestem początkujący a w moim wieku to nie idzie tak szybko . To bardzo pomaga cieszę się że mam taką pomoc. Pozdrawiam

Gapper
Gość

Za wszystkie skróty z klawiszem Windows wielki dzięki, wcześniej ten klawisz był bezużyteczny .) – userzy ios-a maja swój klawisz, a Windows ma swój. takie oczywiste a nie każdy z tego korzysta.

BartonFink
Gość
BartonFink

Dodałbym jeszcze 2 skróty działające w przeglądarkach (drugi nie tylko) – skrót który zmieni wasze życie ctrl + shift + t -> przywrócenie ostatnio zamkniętej karty – po kolejnym wciśnięciu kolejnej poprzednio zamkniętej – przeglądarki mają całkiem długą pamięć pozamykanych kart, więc sądzę, że nawet klikanaście kart wstecz można się cofnąć. Skrót ratuje życie, gdy coś się zamknęło niechcący czy bez dokładnego przemyślenia i wydaje się, że jest to bezpowrotnie stracone (jak tu z powrotem odszukać ten link) 🙂 i drugi skrót – działający nie tylko w przeglądarkach – skutkiem jego nieprzemyślanego użycia jest poprzedni skrót 🙂 ctrl + w… Czytaj więcej »

Marcin
Gość
Marcin

Niektóre z tych skrótów na pewno wprowadzę do użycia -są na prawdę przydatne. Trzeba tylko przywyknąć do ich stosowania.

Radek Klimek
Gość
Radek Klimek

Można wydrukować i trzymać koło komputera 🙂 Po kilku dniach wejdą do głowy.

Lucyna
Gość
Lucyna

Wielkie dzięki za info. Zawodowo nie pracuję na komputerze ale w kombinacjach byłam zero (za moich czasów nie było komputerów) uczę się sama wszystkiego co mi potrzebne. Pozdrawiam

pro_car
Gość
pro_car

Proszę napisać czasami coś dla użytkowników komputerów z systemem Macos, my też korzystamy z Państwa produktów. Pozdrawiam

Radek Klimek
Gość
Radek Klimek

Dziękujemy za komentarz, mamy jeszcze parę pomysłów na nowe artykuły 🙂

Radek Klimek
Gość
Radek Klimek

Przygotujemy 🙂

Gapper
Gość
Gapper

Za wszystkie skróty z klawiszem Windows wielki dzięki, wcześniej ten klawisz był bezużyteczny .) – userzy ios-a maja swój klawisz, a Windows ma swój. takie oczywiste a nie każdy z tego korzysta.

Tomasz Wasiewicz
Gość
Tomasz Wasiewicz

Cieszę się bardzo, że przydał się Panu tekst. Mam nadzieję, że reszta artykułów również będzie Panu pomocna.

Bogdan Trzepałkowski
Gość
Bogdan Trzepałkowski

Jestem początkujący a w moim wieku to nie idzie tak szybko . To bardzo pomaga cieszę się że mam taką pomoc. Pozdrawiam

Ryszard
Gość
Ryszard

Aktualnie , jako emeryt mniej korzystam z komputera. Szkoda,że nie znałem tych skrótów wcześniej. Naprawdę bardzo przydatne, wręcz super. Pozdrawiam

Tomasz Wasiewicz
Gość
Tomasz Wasiewicz

Racja, nazwa MacOSowego klawisza funkcyjnego jest bardziej jednoznaczna. Należy o tym pamiętać, że niestety nie da się oddać 1:1 skrót z użyciem znaczka Windows a CMD.

BartonFink
Gość
BartonFink

Dodałbym jeszcze 2 skróty działające w przeglądarkach (drugi nie tylko) – skrót który zmieni wasze życiectrl + shift + t -> przywrócenie ostatnio zamkniętej karty – po kolejnym wciśnięciu kolejnej poprzednio zamkniętej – przeglądarki mają całkiem długą pamięć pozamykanych kart, więc sądzę, że nawet klikanaście kart wstecz można się cofnąć. Skrót ratuje życie, gdy coś się zamknęło niechcący czy bez dokładnego przemyślenia i wydaje się, że jest to bezpowrotnie stracone (jak tu z powrotem odszukać ten link) :)i drugi skrót – działający nie tylko w przeglądarkach – skutkiem jego nieprzemyślanego użycia jest poprzedni skrót :)ctrl + w -> zamknięcie aktualnej… Czytaj więcej »

Tomasz Wasiewicz
Gość
Tomasz Wasiewicz

Bardzo dziękuję!

Tomasz Wasiewicz
Gość
Tomasz Wasiewicz

Mam nadzieję, że nasza ściąga się przyda 🙂

Tomasz Wasiewicz
Gość
Tomasz Wasiewicz

Zobaczymy co da się zrobić. Muszę chyba poprosić firmę o zakup służbowego MACa 😉

Tomasz Wasiewicz
Gość
Tomasz Wasiewicz

Bardzo się cieszę, że chociaż teraz mogłem pomóc.

Tomasz Wasiewicz
Gość
Tomasz Wasiewicz

Bardzo dziękuję za odpowiedź na apel. Kto wie, może oba skróty pojawią się w trzeciej części?

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Można jeszcze napisać o skrotach w pracy z tekstem. Np. Zaznaczanie tekstu przy użyciu Shift+ strzałka i dalsze kombinacje np. Shift +ctrl+strzalka, shift+end, shift+home itd. Przechodzenie do miejsca dokumentu ctrl+g (ale chyba tylko w wybranych programach). Wstawianie przypisów itd. Czyli generalnie skróty w pracy z tekstem.

Tomasz Wasiewicz
Gość
Tomasz Wasiewicz

Bardzo dziękuję za komentarz. Skróty związane z pracą z tekstem znalazły się w trzeciej części tekstu.

Magda
Gość
Magda

A jaki będzie skrót gdy przez przypadek zamknę przeglądarkę, w której miałam otwartych wiele stron i chcę je przywrócić?

Tomasz Wasiewicz
Gość
Tomasz Wasiewicz

Obawiamy się, że nie znamy takiego skrótu. Istnieje skrót CTRL + SHIFT + T, który został wymieniony w trzeciej części tekstu. On jednak przywraca zamknięte strony dopóty ma Pani uruchomioną przeglądarkę. W momencie jej zamknięcia trzeba ręcznie wejść w historię.

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku