Przedstawiamy drugą edycję skrótów klawiszowych. Zwiększyliśmy poziom zaawansowania w stosunku do poprzedniej i dotyczy ona bardziej złożonych rzeczy. Myślimy jednak, że odnajdziecie tutaj coś, czego nie znaliście a bez czego wkrótce nie będziecie wyobrażać sobie pracy na komputerze. Zapraszamy do lektury.
Uwaga! Zanim zaczniesz czytać, sprawdź koniecznie część pierwszą artykułu>>>
45 skrótów klawiszowych ułatwiających pracę – część 2
Spis treści
- 1. Ctrl + kółko myszki
- 2. Prawa mysz + wybrana litera
- 3. Znaczek Windows + , (przecinek)
- 4. Znaczek Windows + D
- 5. Znaczek Windows + Shift + M
- 6. Znaczek Windows + Ctrl + D
- 7. Znaczek Windows + Ctrl + Lewa / Prawa strzałka
- 8. Znaczek Windows + E
- 9. Znaczek Windows + I
- 10. Znaczek Windows + P
- 11. Znaczek Windows + R
- 12. F2
- 13. F11
- 14. Ctrl + F
- 15. Ctrl + Lewa / Prawa strzałka
- Sprawdź pozostałe 30 ważnych skrótów klawiszowych:
- Pobierz infografikę:
- Chcesz przyspieszyć komputer lub smartfon?
- Dopisz swoją propozycję w komentarzu!
1. Ctrl + kółko myszki
Dzięki tej kombinacji skorzystamy z lupy. Przybliżymy i oddalimy treść aktualnie wyświetlanego dokumentu czy strony internetowej.
2. Prawa mysz + wybrana litera
Po kliknięciu prawą myszą na wolne pole bądź zaznaczony tekst wyświetli się nam najczęściej menu z aktywnościami jakie możemy wykonać. Wtedy szukajmy liter, które są podkreślone, jak na przykład ‘t’ w słowie Wytnij. Po kliknięciu w tę literkę dana akcja zostanie wykonana.
W przypadku pulpitu systemu zniknęły oznaczenia liter, ale dalej klikając np. ‘u’ przejdziemy do Ustawień systemu Windows.
3. Znaczek Windows + , (przecinek)
Po wciśnięciu tej kombinacji możecie podejrzeć wasz pulpit. Po zwolnieniu klawiszy wszystkie okna otworzą się w identyczny sposób jak były przed zniknięciem.
4. Znaczek Windows + D
Działa podobnie do powyższego. Z tą różnicą, że na stałe minimalizuje wszystkie okna, które później trzeba ręcznie odpalać.
5. Znaczek Windows + Shift + M
Jeśli jednak napatrzyliście się już wystarczająco na swój pulpit za pomocą tego zestawu przycisków spowodujecie, że wszystkie zminimalizowane okna zostaną przywrócone na swoje pozycje sprzed tego procesu.
6. Znaczek Windows + Ctrl + D
Windows wprowadził funkcję dodawania kolejnych pulpitów. Oznacza to dokładnie to co napisaliśmy. Możemy mieć wiele wersji pulpitu, na każdym mając odpalone inne okna. Dzięki temu nie będziemy musieli kombinować co teraz otworzyć, a co zminimalizować.
7. Znaczek Windows + Ctrl + Lewa / Prawa strzałka
Za pomocą tych kombinacji będziemy przełączać się pomiędzy utworzonymi dodatkowymi pulpitami.
8. Znaczek Windows + E
Dzięki temu skrótowi otworzymy eksplorator Windows, a z niego już możemy dalej szukać na dostępnych dyskach żądanego folderu czy pliku.
9. Znaczek Windows + I
Jeśli nie chcemy korzystać z prawego kliknięcia myszki na wolnym miejscu na pulpicie możemy zawsze użyć tej kombinacji by otworzyć okno ustawień systemu Windows.
10. Znaczek Windows + P
Te klawisze pozwolą nam wybrać sposób wyświetlania w przypadku gdy do komputera mamy podłączone więcej niż jeden ekran (to może być monitor, telewizor czy rzutnik).
11. Znaczek Windows + R
Po wciśnięciu powyższych przycisków odpalimy okno Uruchom. Jest to bardzo fajne narzędzie, z którego często korzysta się gdy coś dzieje się z komputerem. Z jego poziomu łatwo dostaniemy się do rejestru systemu – wpiszcie ‘regedit’, przeprowadzimy analizę sprzętu i oprogramowania na nim zainstalowanego – wprowadźcie ‘dxdiag’, czy włączymy wiersz poleceń – ‘cmd’.
12. F2
W przypadku gdy mamy zaznaczony pojedynczy plik lub katalog po wciśnięciu F2 będziemy mogli nadać mu nową nazwę.
13. F11
W we wszystkich przeglądarkach, a także w niektórych programach użytkowych po wciśnięciu F11 uruchomi się tak zwany tryb pełnoekranowy. W nim znika pasek narzędzi systemu oraz samego programu
14. Ctrl + F
Praktycznie w każdym miejscu (poza gołym pulpitem) po wciśnięciu tej kombinacji będziemy mogli skorzystać z przeszukania danego miejsca pod kątem słów kluczowych. Szukacie słowa w dokumencie? A może pliku w folderze, gdzie są ich setki? Wciśnijcie skrót i przyspieszcie swoją pracę.
15. Ctrl + Lewa / Prawa strzałka
Na koniec mała wskazówka odnośnie poruszania się po tekście. Trzymając wciśnięty Ctrl za pomocą lewej i prawej strzałki możecie przeskakiwać po całym słowie. Przydatne zwłaszcza gdy piszemy coś dłuższego i chcemy podmienić jedno słowo, trzy słowa obok!
Tutaj znajdziesz pierwszą część poradnika dotyczącego skrótów klawiszowych >>>
Sprawdź pozostałe 30 ważnych skrótów klawiszowych:
Kliknij i przeczytaj drugą oraz trzecią część artykułu:
Pobierz infografikę:
Pobierz i wydrukuj infografikę – powieś ją w widocznym miejscu i pomagaj sobie, dopóki nie zapamiętasz wszystkich skrótów.
Kliknij i pobierz infografikę do wydrukowania >>>
Chcesz przyspieszyć komputer lub smartfon?
Oprócz stosowania skrótów, warto przyspieszyć działanie urządzeń za pomocą najlepszych programów, sprawdź:
- AVG PC TuneUp – idealna aplikacja do przyspieszania działania komputerów i smartfonów. Jeden z najchętniej wybieranych optymalizujących programów na świecie. Twój komputer otrzyma olbrzymi zastrzyk energii.
- AVG Ultimate – jedyne na rynku połączenie antywirusa i programu przyspieszające urządzenia. BEZ LIMITU STANOWISK. Instalujesz na dowolnej liczbie smartfonów, komputerów, laptopów, tabletów i cieszysz się nieograniczoną ochroną oraz przyspieszeniem działania.
Dopisz swoją propozycję w komentarzu!
Zapomnieliśmy o jakimś skrócie? Jakiś okazał się przydatny? Podziel się z nami w komentarzu!
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG PC TuneUP to program do przyśpieszenia komputera. Odśwież swój komputer i odkryj jego moc na nowo.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Niektóre z tych skrótów na pewno wprowadzę do użycia -są na prawdę przydatne. Trzeba tylko przywyknąć do ich stosowania.
Można wydrukować i trzymać koło komputera 🙂 Po kilku dniach wejdą do głowy.
Bardzo przydatne
Bardzo dziękuję!
Można jeszcze napisać o skrotach w pracy z tekstem. Np. Zaznaczanie tekstu przy użyciu Shift+ strzałka i dalsze kombinacje np. Shift +ctrl+strzalka, shift+end, shift+home itd. Przechodzenie do miejsca dokumentu ctrl+g (ale chyba tylko w wybranych programach). Wstawianie przypisów itd. Czyli generalnie skróty w pracy z tekstem.
Bardzo dziękuję za komentarz. Skróty związane z pracą z tekstem znalazły się w trzeciej części tekstu.
A jaki będzie skrót gdy przez przypadek zamknę przeglądarkę, w której miałam otwartych wiele stron i chcę je przywrócić?
Obawiamy się, że nie znamy takiego skrótu. Istnieje skrót CTRL + SHIFT + T, który został wymieniony w trzeciej części tekstu. On jednak przywraca zamknięte strony dopóty ma Pani uruchomioną przeglądarkę. W momencie jej zamknięcia trzeba ręcznie wejść w historię.
Wystarczy wejść w przeglądarkę i użyć wyżej wymienionego skrótu, przynajmniej w Edge.
Ekstra, bardzo dziękujemy! 🙂
Zawsze można wejść w historię z danego dnia, znajdziesz tam swoje karty nawet po zamknięciu przeglądarki
Jak sprawić by skróty te działały na komputerze rzutowanego komputera? Chodzi mi o np. Teamviewer
Dawno nie korzystałem z Teamviewera, ale w przejętym komputerze przez Zoom, skróty działają same z siebie. Przeczytałem na forum Teamviewera, że z górnego paska należy wybrać Akcje -> Zdalne interakcje -> Przesyłaj kombinacje kluczy (Actions -> Remote Interaction -> Send key combinations).
Wielkie dzięki za info. Zawodowo nie pracuję na komputerze ale w kombinacjach byłam zero (za moich czasów nie było komputerów) uczę się sama wszystkiego co mi potrzebne. Pozdrawiam
Mam nadzieję, że nasza ściąga się przyda 🙂
Proszę napisać czasami coś dla użytkowników komputerów z systemem Macos, my też korzystamy z Państwa produktów. Pozdrawiam
Zobaczymy co da się zrobić. Muszę chyba poprosić firmę o zakup służbowego MACa 😉
Aktualnie , jako emeryt mniej korzystam z komputera. Szkoda,że nie znałem tych skrótów wcześniej. Naprawdę bardzo przydatne, wręcz super.
Pozdrawiam
Bardzo się cieszę, że chociaż teraz mogłem pomóc.
Przydałaby się ściąga w pdf do pobrania z obu części poradnika 🙂
Przygotujemy 🙂
Bardzo przydatny poradnik. Czekam na więcej. Pozdrawiam. Marek
Dziękujemy za komentarz, mamy jeszcze parę pomysłów na nowe artykuły 🙂
Jestem początkujący a w moim wieku to nie idzie tak szybko . To bardzo pomaga cieszę się że mam taką pomoc. Pozdrawiam
Cieszę się bardzo, że przydał się Panu tekst. Mam nadzieję, że reszta artykułów również będzie Panu pomocna.
Za wszystkie skróty z klawiszem Windows wielki dzięki, wcześniej ten klawisz był bezużyteczny .) – userzy ios-a maja swój klawisz, a Windows ma swój. takie oczywiste a nie każdy z tego korzysta.
Racja, nazwa MacOSowego klawisza funkcyjnego jest bardziej jednoznaczna. Należy o tym pamiętać, że niestety nie da się oddać 1:1 skrót z użyciem znaczka Windows a CMD.
Dodałbym jeszcze 2 skróty działające w przeglądarkach (drugi nie tylko) – skrót który zmieni wasze życie ctrl + shift + t -> przywrócenie ostatnio zamkniętej karty – po kolejnym wciśnięciu kolejnej poprzednio zamkniętej – przeglądarki mają całkiem długą pamięć pozamykanych kart, więc sądzę, że nawet klikanaście kart wstecz można się cofnąć. Skrót ratuje życie, gdy coś się zamknęło niechcący czy bez dokładnego przemyślenia i wydaje się, że jest to bezpowrotnie stracone (jak tu z powrotem odszukać ten link) 🙂 i drugi skrót – działający nie tylko w przeglądarkach – skutkiem jego nieprzemyślanego użycia jest poprzedni skrót 🙂 ctrl + w… Czytaj więcej »
Bardzo dziękuję za odpowiedź na apel. Kto wie, może oba skróty pojawią się w trzeciej części?
Niektóre z tych skrótów na pewno wprowadzę do użycia -są na prawdę przydatne. Trzeba tylko przywyknąć do ich stosowania.
Można wydrukować i trzymać koło komputera 🙂 Po kilku dniach wejdą do głowy.
Wielkie dzięki za info. Zawodowo nie pracuję na komputerze ale w kombinacjach byłam zero (za moich czasów nie było komputerów) uczę się sama wszystkiego co mi potrzebne. Pozdrawiam
Proszę napisać czasami coś dla użytkowników komputerów z systemem Macos, my też korzystamy z Państwa produktów. Pozdrawiam
Aktualnie , jako emeryt mniej korzystam z komputera. Szkoda,że nie znałem tych skrótów wcześniej. Naprawdę bardzo przydatne, wręcz super. Pozdrawiam
Przygotujemy 🙂
Jestem początkujący a w moim wieku to nie idzie tak szybko . To bardzo pomaga cieszę się że mam taką pomoc. Pozdrawiam
Cieszę się bardzo, że przydał się Panu tekst. Mam nadzieję, że reszta artykułów również będzie Panu pomocna.
Dziękujemy za komentarz, mamy jeszcze parę pomysłów na nowe artykuły 🙂
Za wszystkie skróty z klawiszem Windows wielki dzięki, wcześniej ten klawisz był bezużyteczny .) – userzy ios-a maja swój klawisz, a Windows ma swój. takie oczywiste a nie każdy z tego korzysta.
Racja, nazwa MacOSowego klawisza funkcyjnego jest bardziej jednoznaczna. Należy o tym pamiętać, że niestety nie da się oddać 1:1 skrót z użyciem znaczka Windows a CMD.
Dodałbym jeszcze 2 skróty działające w przeglądarkach (drugi nie tylko) – skrót który zmieni wasze życiectrl + shift + t -> przywrócenie ostatnio zamkniętej karty – po kolejnym wciśnięciu kolejnej poprzednio zamkniętej – przeglądarki mają całkiem długą pamięć pozamykanych kart, więc sądzę, że nawet klikanaście kart wstecz można się cofnąć. Skrót ratuje życie, gdy coś się zamknęło niechcący czy bez dokładnego przemyślenia i wydaje się, że jest to bezpowrotnie stracone (jak tu z powrotem odszukać ten link) :)i drugi skrót – działający nie tylko w przeglądarkach – skutkiem jego nieprzemyślanego użycia jest poprzedni skrót :)ctrl + w -> zamknięcie aktualnej… Czytaj więcej »
Bardzo dziękuję!
Mam nadzieję, że nasza ściąga się przyda 🙂
Zobaczymy co da się zrobić. Muszę chyba poprosić firmę o zakup służbowego MACa 😉
Bardzo się cieszę, że chociaż teraz mogłem pomóc.
Bardzo dziękuję za odpowiedź na apel. Kto wie, może oba skróty pojawią się w trzeciej części?
Można jeszcze napisać o skrotach w pracy z tekstem. Np. Zaznaczanie tekstu przy użyciu Shift+ strzałka i dalsze kombinacje np. Shift +ctrl+strzalka, shift+end, shift+home itd. Przechodzenie do miejsca dokumentu ctrl+g (ale chyba tylko w wybranych programach). Wstawianie przypisów itd. Czyli generalnie skróty w pracy z tekstem.
Bardzo dziękuję za komentarz. Skróty związane z pracą z tekstem znalazły się w trzeciej części tekstu.
A jaki będzie skrót gdy przez przypadek zamknę przeglądarkę, w której miałam otwartych wiele stron i chcę je przywrócić?
Obawiamy się, że nie znamy takiego skrótu. Istnieje skrót CTRL + SHIFT + T, który został wymieniony w trzeciej części tekstu. On jednak przywraca zamknięte strony dopóty ma Pani uruchomioną przeglądarkę. W momencie jej zamknięcia trzeba ręcznie wejść w historię.
Z tego czego się nauczyłem na lekcji ASW (Administrowanie Serwerami Windows) skrót klawiatorowy „Windows + M” oznacza że wszystkie karty zostają zminimalizowane a nie, że wszystkie onka zostaną przywrócone na swoje miejsca. 🙂 EDIT: nie zauważyłem że jest napisane „Windows + shift +M” (za to Windows + M minimalizuje okna) 🙂
Cieszymy się, że się wyjaśniło! 🙂 I teraz można korzystać z obu skrótów.
Jest jakiś skrót do włączenia komputera na klawiaturze?
Nie ma jednego skrótu do tego. Najpierw należy wejść do BIOSa. Podczas uruchamiania się komputera, zaraz na początku należy wcisnąć F2 lub DEL, w zależności od BIOSa. Jeśli żaden z tych klawiszy nie działa, proszę napisać jaką ma Pan płytę główną. Wewnątrz BIOSa należy odnaleźć pozycję Power on By Keyboard i tam zobaczyć jakie są dostępne opcje. Gdy już Pan wybierze, należy zapisać i wyjść z BIOSa. Od tego momentu, uruchamianie komputera z klawiatury powinno być możliwe.
tymczasem ja który podczas e-lekcji kliknął znaczek Windows + CTRL + d i nie wiedziałem jak to odwrócić
Zdarza się i tak 🙂 W Windows 10 jest jeszcze do obsługi tego procesu dodatkowa ikona w pobliżu Menu Start.
Znaczek Windows+L – szybkie przejście do ekranu logowania (przydatne w pracy)