15 skrótów klawiszowych ułatwiających pracę – część II

24

Przedstawiamy drugą edycję skrótów klawiszowych. Zwiększyliśmy poziom zaawansowania w stosunku do poprzedniej i dotyczy ona bardziej złożonych rzeczy. Myślimy jednak, że odnajdziecie tutaj coś, czego nie znaliście a bez czego wkrótce nie będziecie wyobrażać sobie pracy na komputerze. Zapraszamy do lektury.

Uwaga! Zanim zaczniesz czytać, sprawdź koniecznie część pierwszą artykułu>>>


tune-up-600x400


1. Ctrl + kółko myszki

Dzięki tej kombinacji skorzystamy z lupy. Przybliżymy i oddalimy treść aktualnie wyświetlanego dokumentu czy strony internetowej.

2. Prawa mysz + wybrana litera

Po kliknięciu prawą myszą na wolne pole bądź zaznaczony tekst wyświetli się nam najczęściej menu z aktywnościami jakie możemy wykonać. Wtedy szukajmy liter, które są podkreślone, jak na przykład ‘t’ w słowie Wytnij. Po kliknięciu w tę literkę dana akcja zostanie wykonana.

Litery skracające wybieranie opcji

Szukamy podkreślonych liter w celu przyspieszenia wyboru akcji jaką chcemy wykonać na tekście w programie MS Word.

W przypadku pulpitu systemu zniknęły oznaczenia liter, ale dalej klikając np. ‘u’ przejdziemy do Ustawień systemu Windows.

Menu pulpitowe bez podpowiedzi.

Choć dalej możemy korzystać ze skrótów literowych system Windows przestał je podpowiadać.

3. Znaczek Windows + , (przecinek)

Po wciśnięciu tej kombinacji możecie podejrzeć wasz pulpit. Po zwolnieniu klawiszy wszystkie okna otworzą się w identyczny sposób jak były przed zniknięciem.

4. Znaczek Windows + D

Działa podobnie do powyższego. Z tą różnicą, że na stałe minimalizuje wszystkie okna, które później trzeba ręcznie odpalać.

5. Znaczek Windows + Shift + M

Jeśli jednak napatrzyliście się już wystarczająco na swój pulpit za pomocą tego zestawu przycisków spowodujecie, że wszystkie zminimalizowane okna zostaną przywrócone na swoje pozycje sprzed tego procesu.

6. Znaczek Windows + Ctrl + D

Windows 10 wprowadził funkcji dodawania kolejnych pulpitów. Oznacza to dokładnie to co napisaliśmy. Możemy mieć wiele wersji pulpitu, na każdym mając odpalone inne okna. Dzięki temu nie będziemy musieli kombinować co teraz otworzyć, a co zminimalizować.

7. Znaczek Windows + Ctrl + Lewa / Prawa strzałka

Za pomocą tych kombinacji będziemy przełączać się pomiędzy utworzonymi dodatkowymi pulpitami.

8. Znaczek Windows + E

Dzięki temu skrótowi otworzymy eksplorator Windows, a z niego już możemy dalej szukać na dostępnych dyskach żądanego folderu czy pliku.

9. Znaczek Windows + I

Jeśli nie chcemy korzystać z prawego kliknięcia myszki na wolnym miejscu na pulpicie możemy zawsze użyć tej kombinacji by otworzyć okno ustawień systemu Windows.

10. Znaczek Windows + P

Te klawisze pozwolą nam wybrać sposób wyświetlania w przypadku gdy do komputera mamy podłączone więcej niż jeden ekran (to może być monitor, telewizor czy rzutnik).

11. Znaczek Windows + R

Po wciśnięciu powyższych przycisków odpalimy okno Uruchom. Jest to bardzo fajne narzędzie, z którego często korzysta się gdy coś dzieje się z komputerem. Z jego poziomu łatwo dostaniemy się do rejestru systemu – wpiszcie ‘regedit’, przeprowadzimy analizę sprzętu i oprogramowania na nim zainstalowanego – wprowadźcie ‘dxdiag’, czy włączymy wiersz poleceń – ‘cmd’.

12. F2

W przypadku gdy mamy zaznaczony pojedynczy plik lub katalog po wciśnięciu F2 będziemy mogli nadać mu nową nazwę.

13. F11

W we wszystkich przeglądarkach, a także w niektórych programach użytkowych po wciśnięciu F11 uruchomi się tak zwany tryb pełnoekranowy. W nim znika pasek narzędzi systemu oraz samego programu

14. Ctrl + F

Praktycznie w każdym miejscu (poza gołym pulpitem) po wciśnięciu tej kombinacji będziemy mogli skorzystać z przeszukania danego miejsca pod kątem słów kluczowych. Szukacie słowa w dokumencie? A może pliku w folderze, gdzie są ich setki? Wciśnijcie skrót i przyspieszcie swoją pracę.

15. Ctrl + Lewa / Prawa strzałka

Na koniec mała wskazówka odnośnie poruszania się po tekście. Trzymając wciśnięty Ctrl za pomocą lewej i prawej strzałki możecie przeskakiwać po całym słowie. Przydatne zwłaszcza gdy piszemy coś dłuższego i chcemy podmienić jedno słowo, trzy słowa obok!

Tutaj znajdziesz pierwszą część poradnika dotyczącego skrótów klawiszowych >>>

 

Skróty klawiszowe do pobrania

Kliknij pobierz i wydrukuj infografikę >>> 

Przegapiliśmy jakiś ważny skrót? Podzielcie się nim w komentarzu.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Jestem fizykiem medycznym i informatykiem, którego największą pasją jest pisanie tekstów. Na co dzień zajmuję się administracją IT Centrum Nauki, a po godzinach ratuję niewiasty i światy w niezliczonych grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na mojej stronie.

 • Marcin

  Niektóre z tych skrótów na pewno wprowadzę do użycia -są na prawdę przydatne. Trzeba tylko przywyknąć do ich stosowania.

  • Można wydrukować i trzymać koło komputera 🙂 Po kilku dniach wejdą do głowy.

 • Wiesław

  Bardzo przydatne

  • Bardzo dziękuję!

   • Grzegorz

    Można jeszcze napisać o skrotach w pracy z tekstem. Np. Zaznaczanie tekstu przy użyciu Shift+ strzałka i dalsze kombinacje np. Shift +ctrl+strzalka, shift+end, shift+home itd. Przechodzenie do miejsca dokumentu ctrl+g (ale chyba tylko w wybranych programach). Wstawianie przypisów itd. Czyli generalnie skróty w pracy z tekstem.

    • Bardzo dziękuję za komentarz. Skróty związane z pracą z tekstem znalazły się w trzeciej części tekstu.

   • Magda

    A jaki będzie skrót gdy przez przypadek zamknę przeglądarkę, w której miałam otwartych wiele stron i chcę je przywrócić?

    • Obawiamy się, że nie znamy takiego skrótu. Istnieje skrót CTRL + SHIFT + T, który został wymieniony w trzeciej części tekstu. On jednak przywraca zamknięte strony dopóty ma Pani uruchomioną przeglądarkę. W momencie jej zamknięcia trzeba ręcznie wejść w historię.

 • Lucyna

  Wielkie dzięki za info. Zawodowo nie pracuję na komputerze ale w kombinacjach byłam zero (za moich czasów nie było komputerów) uczę się sama wszystkiego co mi potrzebne. Pozdrawiam

 • pro_car

  Proszę napisać czasami coś dla użytkowników komputerów z systemem Macos, my też korzystamy z Państwa produktów. Pozdrawiam

  • Zobaczymy co da się zrobić. Muszę chyba poprosić firmę o zakup służbowego MACa 😉

 • Aktualnie , jako emeryt mniej korzystam z komputera. Szkoda,że nie znałem tych skrótów wcześniej. Naprawdę bardzo przydatne, wręcz super.
  Pozdrawiam

 • Marek

  Przydałaby się ściąga w pdf do pobrania z obu części poradnika 🙂

 • Marek

  Bardzo przydatny poradnik. Czekam na więcej. Pozdrawiam. Marek

  • Dziękujemy za komentarz, mamy jeszcze parę pomysłów na nowe artykuły 🙂

 • Bogdan Trzepałkowski

  Jestem początkujący a w moim wieku to nie idzie tak szybko . To bardzo pomaga cieszę się że mam taką pomoc. Pozdrawiam

  • Cieszę się bardzo, że przydał się Panu tekst. Mam nadzieję, że reszta artykułów również będzie Panu pomocna.

 • Za wszystkie skróty z klawiszem Windows wielki dzięki, wcześniej ten klawisz był bezużyteczny .) – userzy ios-a maja swój klawisz, a Windows ma swój. takie oczywiste a nie każdy z tego korzysta.

  • Racja, nazwa MacOSowego klawisza funkcyjnego jest bardziej jednoznaczna. Należy o tym pamiętać, że niestety nie da się oddać 1:1 skrót z użyciem znaczka Windows a CMD.

 • BartonFink

  Dodałbym jeszcze 2 skróty działające w przeglądarkach (drugi nie tylko) – skrót który zmieni wasze życie
  ctrl + shift + t -> przywrócenie ostatnio zamkniętej karty – po kolejnym wciśnięciu kolejnej poprzednio zamkniętej – przeglądarki mają całkiem długą pamięć pozamykanych kart, więc sądzę, że nawet klikanaście kart wstecz można się cofnąć. Skrót ratuje życie, gdy coś się zamknęło niechcący czy bez dokładnego przemyślenia i wydaje się, że jest to bezpowrotnie stracone (jak tu z powrotem odszukać ten link) 🙂
  i drugi skrót – działający nie tylko w przeglądarkach – skutkiem jego nieprzemyślanego użycia jest poprzedni skrót 🙂
  ctrl + w -> zamknięcie aktualnej karty w przeglądarce, okna w programie.

  • Bardzo dziękuję za odpowiedź na apel. Kto wie, może oba skróty pojawią się w trzeciej części?

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku