Raport o zagrożeń 15.03, czyli o adminie, Krakowskiej Karcie Miejskiej i kolejnych niespodziankach w sklepie Google Play

0

Marzec w kalendarzu, więc wracamy do was z kolejnym raportem o zagrożeniach. Tym razem będzie o komunikacji miejskiej w Krakowie, trochę o wykorzystaniu ludzkiej chęci do zabawy i zapewnienia sobie rozrywki i o najsłynniejszym adminie w całej sieci.

Cyberświat nie śpi, więc trzymajcie rękę na pulsie! Kolejny pakiet informacji przed wami! Zapraszamy!

Biometria oszukana

Systemy biometryczne miały być jeszcze lepszym zabezpieczeniem dla komórek i tabletów. Tymczasem jak pokazuje przykład najnowszego Samsunga, można je oszukać w bardzo prosty sposób. By odblokować dostęp wystarczy pokazać … zdjęcie właściciela

Na podobną sztuczkę podatne są również inne telefony, więc uważajcie na to kto wam robi zdjęcia… 😉

https://www.chip.pl/2019/03/funkcje-rozpoznawania-twarzy-w-galaxy-s10-da-sie-latwo-oszukac/

Samonaprawiający się Windows?

A to niespodzianka! W ostatnim update Windowsa 10 dodano funkcję, która pozwala na odinstalowanie aktualizacji, które powodują problem w systemie. Win robi to automatycznie, wykrywając problematyczną łatkę. Później jest ona blokowana, dzięki czemu nie zostaje ponownie zainstalowana.

Już nie trzeba się bać o stabilność systemu i uruchomienie się komputera po aktualizacji! Fajnie!

https://thehackernews.com/2019/03/windows-buggy-updates.html

Gigabajty od Mozilli

Masz do przesłania duży plik, a nie chcesz korzystać z płatnych serwisów? Mozilla ma coś dla Ciebie. Od niedawna dostępny jest Firefox Send – usługa transferu dużych pakietów danych (do 1GB bez rejestracji lub do 2,5GB po zarejestrowaniu się). Wysyłka/pobieranie są kodowane i bezpieczne.

Send pozwala również ustawić okres w jakim link do pobrania zawartości będzie aktywny (max 1 tydzień), wybrać ilość pobrań po której się nie da z niego skorzystać (od 1 do 100) i zabezpieczyć pliki hasłem. I co ważne – nie trzeba mieć Firefoxa żeby ściągnąć przesyłkę.

https://thehackernews.com/2019/03/firefox-send-encrypted-file-share.html

Admin rządzi!

Tym razem nie chodzi o administratora (który faktycznie rządzi w wielu firmach) ale o hasło. Admin i admin123 to jedne z najpopularniejszych haseł ustawianych do logowania. Takie hasło było ustawione przez jakiś czas w bazie, gdzie trzymano dane posiadaczy Krakowskiej Karty Miejskiej: nazwiska, adresy, PESEL-e, dane kontaktowe.

Po interwencji zostało zmienione, a firma dostarczająca oprogramowania twierdzi, że dane, które można było podejrzeć (i pobrać w serwisie) były danymi testowymi. Urząd Miasta Krakowa bada sprawę.

https://niebezpiecznik.pl/post/haslo-admin123-zabezpieczalo-dostep-do-danych-posiadaczy-karty-krakowskiej-ponoc-testowych/

Niespodzianki w aplikacjach

Nieraz już słyszeliście o zawirusowanych aplikacjach, dostępnych oficjalnie w sklepie Google Play. Niedawno okazało się, że aż 200 gier było zainfekowanych; pobrano je 150 milionów razy! Gry kopiowały kontakty z telefonu i przesyłały je na serwer, gdzie były one gromadzone i zapewne sprzedawane dalej.

To nie pierwszy taki przypadek, o czym wiecie jeżeli regularnie czytacie raport. Pamiętajcie, że nie wszystko co dostępne w Google Play jest w 100% bezpieczne. Jeżeli nie musicie instalować – nie róbcie tego. A jeśli musicie, sprawdzajcie komentarze i wybierajcie produkty znanych firm.

http://di.com.pl/ponad-200-aplikacji-gier-dostepnych-w-google-play-store-wykorzystanych-do-cyberatakow-miliony-wykradzionych-danych-62312


Czym jest Raport Zagrożeń AVG?

Raport zagrożeń jest cyklicznym poradnikiem przygotowywanym przez AVG, w którym w krótkiej i zwięzłej formie piszemy o bieżąco pojawiających się niebezpiecznych aplikacjach, wirusach i wyciekach danych.
Jeżeli chcesz otrzymywać za darmo bieżące raporty zagrożeń AVG – KLIKNIJ TUTAJ.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Avatar

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku