Uwierzytelnianie biometryczne i skimmery

0

Uwierzytelnianie poprzez skanowanie linii papilarnych, siatkówki oka czy dłoni to tylko niektóre metody, które mają uczynić świat bezpieczniejszym. Hasła w postaci kodów stają się powoli nie tyle przestarzałe, co po prostu za łatwe do złamania. Identyfikacja poprzez najbardziej unikalne ludzkie cechy biologiczne ma być lekarstwem na hakerską kreatywność.

Uwierzytelnianie biometryczne – Niedaleka przyszłość

W 2002 roku, genialny reżyser Steven Spielberg nakręcił świetny film – Raport mniejszości. W głównej roli obsadził Toma Cruisa i pokazał historię człowieka, który zobaczył swoją przyszłość, a konkretniej, kogo w niej zabije.

To oczywiście ułamek całości, ale clue historii tkwi w technologiach, na jakich ma bazować świat przyszłości. Ponad 13 lat temu produkcja pokazywała rozwiązania, które przechodziły nasze najśmielsze oczekiwania. Dziś, jakbyś dobrze rozejrzał się dookoła siebie, odnalazłbyś pewnie początki tego, co pokazano w Raporcie mniejszości.

Identyfikacja za pomocą linii papilarnych, geolokalizacja, beacony – to wszystko dzieje się tu i teraz, a obrazki z filmu, na przestrzeni może nawet 15 lat, stanął się zwykłą codziennością.

Identyfikacja i weryfikacja każdego z Nas z pewnością znajdzie zastosowanie prawie we wszystkich dziedzinach życia. Póki co, uwierzytelnianie biometryczne znajduje zastosowanie w wielkich przedsiębiorstwach i organizacjach rządowych, ale już w niektórych komputerach można znaleźć czytniki, dzięki którym hasło do laptopa stanowi odpowiednie ułożenia palca. Pozostaje teraz pytanie: ale po co to wszystko? Po co uwierzytelnianie biometryczne, skoro dotychczasowe rozwiązania też radziły sobie całkiem nieźle? Porozmawiajmy więc o skimmerach.

Parę słów o skimmerach

Od kiedy możemy wpłacać i wypłacać pieniądze w bankomatach, skimmery stały się plagą XXI wieku. Skimmery, to specjalnie programy, których celem jest zdobyć dane Twojej karty, a przede wszystkim kod PIN.

W ten sposób, złodziej może posługiwać się Twoją kartą nawet w miejscach, w których nigdy nie miałeś okazji przebywać. Jak działają skimmery? Przede wszystkim, złodziej musi umieścić w bankomacie specjalną kamerkę, która ma za zadanie sczytać kod PIN do Twojej karty. Urządzenie obserwuje, w jaki sposób przemieszczasz ręką po klawiaturze i na tej podstawie sczytuje cyfry, którymi się posługujesz.

Mimo, iż kod jest bardzo istotną informacją, staje się bezużyteczny, jeśli złodziej nie będzie mógł zduplikować karty debetowej. W tym celu właściciel skimmera montuje w bankomatach specjalne nakładki, których celem jest ściągnąć informacje z paska magnetycznego karty.

W ten sposób będzie mógł stworzyć klon karty i posiadając przy tym kod PIN – swobodnie dysponować Twoimi środkami, zgromadzonymi na koncie.

Uwierzytelnianie biometryczne ma być vademecum na problemy związane ze skimmerami. Dzięki odpowiedniej technologii, będziesz mógł wybierać środki z bankomatu, posługując się liniami papilarnymi lub siatkówką oka zamiast kombinacji cyfr. To znacznie bezpieczniejszy sposób. Złodzieje danych będą musieli dosłownie stanąć na głowie, aby go złamać. O uwierzytelnianiu biometrycznym, przygotowałam dla Ciebie parę ciekawych informacji.

Skanowanie oka może świetnie sprawdzić jako alternatywa dla tradycyjnych haseł

Skanowanie oka może świetnie sprawdzić jako alternatywa dla tradycyjnych haseł

Teraźniejszość

Powracając na moment do Raportu mniejszości, dość często w filmie pojawiają sceny, w których bardzo fajnie pokazano idee uwierzytelniania biometrycznego. Technologia polega na weryfikowaniu danych i identyfikowaniu osób, za pomocą biologicznych, niepowtarzalnych informacji, takich jak linie papilarne, tęczówka lub kształt dłoni. Na przykład, jest scena, w której główny bohater wchodzi do sklepu i przy samym wejściu, urządzenie skanuje siatkówkę oka i od razu identyfikuje go z imienia i nazwiska. Mówiąc o współczesnych zastosowaniach, bardzo dużo firm stara się wprowadzać uwierzytelnianie biometryczne na szeroką skalę.

Wierzą, że rozwiązanie świetnie sprawdzi się w bankowości, przy potwierdzaniu wielomiliardowych transakcji. Takie zabezpieczenie pokrzyżuje szyki hakerom, których oprogramowanie antywirusowe bazuje na wprowadzaniu przez użytkownika ciągu cyfr. Na dodatek, elegancko rozwiąże problem związany ze Skimmerami, również nastawionymi na przekazywanie kombinacji cyfrowych kodów.

Kwestie bezpieczeństwa

Pomimo, iż uwierzytelnianie biometryczne wprawia w zachwyt świat biznesu i organizacje rządowe, wciąż pozostają kwestie bezpieczeństwa oraz danych osobowych. Znamy przypadek firmy, która korzystając z czytnika
i identyfikatorów, potrafiła poprzez linie papilarne swoich pracowników, sczytywać dane, które podlegały ustawę
o danych osobowych.

Zdaniem GIODO była to praktyka, która nie znajdywała uzasadnienia w polskim prawodawstwie. Kolejna rzecz to wymagana infrastruktura. Wprawdzie koszty z roku na rok są coraz niższe, jednak systemy, które są w stanie w solidny i bezpieczny sposób przechowywać Nasze linie papilarne czy informacje na temat tęczówki oka, wymagają wielkiego nakładu pracy.

Wyzwań związanych z uwierzytelnianiem biometrycznym i skimmerami jest naprawdę dużo, jednak przyszłość wydaje się sprzyjać temu kierunkowi. Rozwój technologi, dzięki której z roku na rok zmniejszają się koszty produkcji, przy zwiększanym poziomie bezpieczeństwa, daje nadzieje. Przede wszystkim, że uwierzytelnianie biometryczne może stać się rozwiązaniem na większość bolączek związanych z problemami bezpieczeństwa, typowych dla XXI wieku.

A Ty co myślisz o zabezpieczeniu (wszelkich rzeczy) rodem z filmów science-fiction? Zdecydowałbyś się na wykorzystanie tej technologii?

Napisz koniecznie w komentarzu!

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj wielofunkcyjny antywirus AVG do pełnej ochrony Twojego komputera.

antywirus avg logo

 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku