Jak zarządzać domyślnymi aplikacjami Windows 10?

6

Windows 10 dla większości z nas był darmowy. Jak jednak uczą już na pierwszym wykładzie ekonomii „nie ma darmowych obiadów”. Pierwsze co Microsoft próbował nam wcisnąć to inwigilację. Wraz z głosami sprzeciwu pojawiły się widoczne opcje, które już na etapie instalacji możemy wyłączyć, także tu zanotowaliśmy poprawę. Drugim gratisem są natywnie instalowane aplikacje powiązane ze sklepem. Jak nimi zarządzać? Czy można się ich pozbyć? Jak to zrobić? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi poniżej.

Windows 10 – jak zarządzać aplikacjami

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Zarządzanie domyślnymi aplikacjami

Zaczynamy od otwarcia Menu Start. Następnie wpisujemy Programy domyślne i klikamy Enter. Jeśli opcja pojawi się wcześniej można ją wybrać za pomocą kliknięcia lewej myszy (ważne by wybrać tę z ikonką koła zębatego). W nowo otwartym oknie możemy dostosować programy w poszczególnych kategoriach. Ustawimy w tym miejscu klienta poczty elektronicznej, ale też mapy, odtwarzacz muzyczny czy wideo. Tutaj też możemy przydzielić poszczególnym aplikacjom otwieranie różnych typów plików. Przykładowo jeden rodzaj wideo w takim odtwarzaczu, drugi w innym.

Okno Programy domyślne

Podstawowe zarządzanie domyślnymi programami w Windowsie.

Inny sposób zarządzania aplikacjami

Jak mogliście zauważyć są dwa miejsca, do których możemy trafić po wpisaniu Programy domyślne w Menu Start. Drugą są bardziej zaawansowane opcje, do których możemy dostać się także z poziomu Panelu Sterowania. Po tym jak otworzy nam się okno wybieramy Ustaw programy domyślne. Po lewej stronie znajduje się pokaźna lista aplikacji, których części istnienia mogliście nawet nie być świadomi. Dla każdego z nich możecie wybrać ustawienia domyślne, a także to aby ten właśnie program był aplikacją domyślną.

Panel sterowania domyślnymi programami.

Wchodzimy w Ustaw programy domyślne by zdefiniować bardziej zaawansowane opcje.

Okno zaawansowane wyboru programów domyślnych

W tym miejscu zarządzamy bardzie zaawansowanymi opcjami i wyborem aplikacji domyślnych.

Jak pozbyć się programów domyślnych?

Poznaliśmy wroga, czas się dowiedzieć jak się go pozbyć. Skoro Windows bardzo chce byście te aplikacje mieli zainstalowane to niestety łatwo nie będzie. Nie można ich zwyczajnie odinstalować. Nie pojawiają się w Panelu Sterowania, w dziale Dodaj/Usuń Programy. Z poziomu Menu Start również nie mają opcji deinstalacji. Kiedy już by się wydawało, że jesteśmy na nie skazani, z pomocą przychodzi linia komend. Nadal nie uda nam się usunąć wszystkiego, ale przynajmniej poradzimy sobie z częścią z nich.

Aplikacje, które można usunąć

Otwieracie Menu Start i wpisujecie Windows PowerShell. Nie możecie kliknąć Enter. Zamiast tego musicie kliknąć na aplikację prawą myszą i uruchomić ją jako administrator. Gdy już się ona pojawi wpisujecie komendę:

Get-AppxPackage *nazwa_aplikacji* | Remove-AppxPackage

Niestety brakuje potwierdzenia o sukcesie naszych działań.

Linia komend PowerShell pozwoli nam na usunięcie zbędnych programów.

Informacja o rozpoczęciu procesu usuwania aplikacji.

Jedynie przez krótki moment wyświetli nam się informacja o rozpoczęciu samego procesu usuwania.

Gwiazdki są obowiązkowe. Poniżej wypisujemy nazwę aplikacji oraz to czym należy zastąpić nazwa_aplikacji w komendzie usuwania:

 • 3D Builder: 3dbuilder
 • Alarmy i zegar: windowsalarms
 • Kalkulator: windowscalculator
 • Kalendarz oraz poczta: windowscommunicationsapps
 • Aparat: windowscamera
 • Pobierz Office: officehub
 • Pobierz Skype’a: skypeapp
 • Muzyka Groove: zunemusic
 • Mapy: windowsmaps
 • Microsoft Solitaire Collection: solitairecollection
 • Finanse: bingfinance
 • Filmy i TV: zunevideo
 • Wiadomości: bingnews
 • OneNote: onenote
 • Kontakty: people
 • Pomocnik telefonu: windowsphone
 • Zdjęcia: photos
 • Sklep: windowsstore
 • Sport: bingsports
 • Rejestrator głosu: soundrecorder
 • Pogoda: bingweather
 • Xbox: xboxapp

Programy, których nie da się usunąć to: Kontakt z pomocą techniczną, Cortana, Microsoft Edge, Centrum Opinii.

W przypadku zaś gdy chcecie, aby wszystkie usunięte aplikacje powróciły to w okienku PowerShell wpisujecie komendę:

Get-AppxPackage -AllUsers| Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml”}

i klikacie Enter. Po chwili wszystko jest na swoim miejscu.

Mamy nadzieję, że teraz już żaden zbędny program nie będzie wam uprzykrzał korzystania z Windows 10. W razie pytań piszcie śmiało w komentarzach.

Sprawdź czy znasz te funkcje Windowsa 10, które ułatwią Ci życie.

___

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVAST Internet Security to dobry program antywirusowy. Zaufało nam już 300 milinów ludzi na całym świecie!

antywirus avast logo

 

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 1]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Avatar

Na co dzień zajmuję się bezpieczeństwem IT w Centrum Nauki, sprzedaję narzędzie do dokumentowania baz danych i pomagam wielu małym studiom wypromować ich gry. Po godzinach zaś ratuję niewiasty i światy w niezliczonych właśnie grach. Okazjonalnie piszę recenzje i teksty okołogrowe, z którymi można się zapoznać na stronie gamesguru.org.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Chiss
Chiss
3 lat temu

Zastanawiam się nad nabyciem W10 więc na pewno przydadzą się te informacje. Lubie kiedy system jest ‚czysty’ i nie obciążony niepotrzebnymi programami w tle 🙂 Swoją drogą słyszałem, że W10 ma być ostatnim windowsem (to prawda?) więc mam nadzieje, że go dopracują odpowiednio.
Tak z osobistych odczuć i przy codziennym użytkowaniu faktycznie warto przejść z W7 na W10? 🙂

Chiss
Chiss
1 rok temu

Zastanawiam się nad nabyciem W10 więc na pewno przydadzą się te informacje. Lubie kiedy system jest ‚czysty’ i nie obciążony niepotrzebnymi programami w tle 🙂 Swoją drogą słyszałem, że W10 ma być ostatnim windowsem (to prawda?) więc mam nadzieje, że go dopracują odpowiednio. Tak z osobistych odczuć i przy codziennym użytkowaniu faktycznie warto przejść z W7 na W10? 🙂

Tomasz Wasiewicz
Tomasz Wasiewicz
1 rok temu

Niestety ciężko jest mi powiedzieć, czy Microsoft nie zmieni zdania co do Win 10. Na pewno jednak zapowiedzieli oficjalnie, że ma być ostatnim. Co do osobistych odczuć to ja jestem bardzo zadowolony. Posiadam ten system na 3 komputerach i na wszystkich chodzi szybko i sprawnie.

Gość
Gość
18 dni temu

Przy kontaktach pojawiły mi się jakieś czerwone napisy. To dobrze?

Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku