Nie tak dawno temu przygotowaliśmy dla was poradnik, który miał zaznajomić was z tym co jest niezbędne by zakupić komputer stacjonarny na własną rękę. Dzisiaj chcielibyśmy doradzić wszystkim paniom jak wybrać komputer przenośny, czyli laptop. W tym tekście zapoznamy was z tym na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru.
Zakup laptopa – na co zwrócić uwagę?
Spis treści
- Laptop – marka
- Podzespoły
- Procesor
- Pamięć RAM
- Karta graficzna
- Pamięć masowa
- Ekran z matrycą TN czy IPS?
- Ekran z matrycą matową czy błyszczącą?
- Napęd optyczny
- Czas pracy na baterii
- Dodatki
- System operacyjny
- Podsumowanie
Laptop – marka
W odróżnieniu od „mieszańców” wśród komputerów stacjonarnych, w laptopach prym wiodą urządzenia sygnowane nazwą jednego z producentów. W niektórych zapłacimy ekstra za samą markę, kiedy indziej kupując dany model wiemy dokładnie czego się spodziewać.
Aktualnie najmocniejszym graczem jest Apple. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że zakup laptopa tego producenta wiąże się z innym system operacyjnym niż Windows. Choć instalacja Windowsa dalej jest możliwa, jest to odrobinę skomplikowane. Z producentów, gdzie natywnie jest zainstalowany Windows, polecamy marki Dell, Lenovo i Asus. Wszystko zależnie od waszych funduszy. Marka marką, ale i tak trzeba zobaczyć co w trawie piszczy.
Podzespoły
W laptopach nie musimy przejmować się wszystkimi podzespołami. Narzucona jest nam chociażby płyta główna. Możemy co prawda wybrać różne wersje danego modelu, które różnią się od siebie szczegółami. Sami zadecydujemy o ilości pamięci RAM, wielkości bądź rodzaju dysku twardego (o obu będzie za chwilę). Wybory te jednak nie wpływają na samą płytę główną. Na co więc warto zwrócić uwagę?
Procesor
Mózg naszego przenośnego komputera. Rozdziela on zadania jakie do wykonania ma sprzęt. Przy wyborze ważna jest ilość rdzeni. Aktualnie standardem są cztery. Oznacza to, że w teorii procesor może realizować 4 zadania w jednym czasie, co przyspiesza jego pracę. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na częstotliwość taktowania procesora podawaną w GHz (Gigahertz). Im wyższa tym lepiej. Jeśli nie chcecie zawracać sobie tym głowy postarajcie się by w nazwie procesora było Intel Core i3, i5 lub i7. Są to bezapelacyjnie najlepsze procesory na rynku.
Pamięć RAM
Drugi podzespół, którym warto się zainteresować. Jako, że nie ma wielkiego wyboru co do kości pamięci interesuje nas tylko ilość GB (Gigabajt). Ponownie im więcej tym lepiej.
Przestrzegamy tylko przed zakupem sprzętu, który miałby mniej niż 8 GB.
Obecne wymagania przeglądania stron pod kątem ilości pamięci są absurdalne. Jeśli chcecie swobodnie korzystać z Internetu to po prostu tyle trzeba mieć.
Karta graficzna
Jeśli nie zamierzacie grać w gry to karta graficzna zintegrowana z procesorem Intel Core i3/i5/i7 będzie w zupełności wystarczająca. Nie będziecie mieć zbyt wielkiego wyboru jeśli jednak zdecydujecie się na dodatkową kartę graficzną. Trzeba się dostosować do tego co zaproponuje nam producent laptopa.
Generalnie im droższy sprzęt tym lepsza karta graficzna. Każda, która w nazwie będzie miała GeForce lub Radeon (w wybranym przez nas przedziale cenowym) będzie dobrym wyborem i będzie działać dużo lepiej od kart zintegrowanych.
Pamięć masowa
Właściwie moglibyśmy napisać dysk twardy, choć powyższa nazwa lepiej obrazuje to jakie rodzaje dysków możemy nabyć wraz z laptopem. Najczęściej przy różnych wersjach tego samego modelu wybieramy pomiędzy dyskiem HDD a SSD.
Ten pierwszy jest wolniejszy, ale będzie można zmieścić na nim więcej muzyki, zdjęć czy filmów. Ten drugi jest zawsze kilkukrotnie mniej pojemny, ale za to dużo szybszy, czyli wszystko co będziemy robić na komputerze będzie się działo w krótszym czasie.
Ekran z matrycą TN czy IPS?
Są dwa główne typy matryc. TN, które są lubiane przez graczy, ze względu na tak zwany niski czas reakcji. Mówi nam on o tym jak szybko to co policzył procesor pojawi się na ekranie. Minusem jest gorsze odwzorowanie kolorów. IPS z kolei posiada lepsze odwzorowanie kolorów i większe kąty widzenia. To ostatnie oznacza, że możemy patrzeć na ekran nie tylko od przodu, ale też od boku i obraz będzie wyraźny.
Ekran z matrycą matową czy błyszczącą?
Matowe mniej męczą oczy. Na świeżym powietrzu i przy nadmiernym oświetleniu obraz jest wyraźny. Trudniej się też brudzą. Niestety zazwyczaj są droższe, a kolory mogą sprawiać wrażenie wypłowiałych. Błyszczące nadają się głównie do zadań domowych, gdzie nie ma dużo oświetlenia. Kolory są ostre i soczyste, ale ekran może męczyć wzrok. Światło łatwo się odbija co utrudnia korzystanie z laptopa wszędzie tam gdzie jest jasno. Dodatkowo zaprzyjaźnijcie się z odciskami palców. Może wstąpicie do CSI?
Napęd optyczny
Co raz częściej brak ich w laptopach. Ich kosztem komputery przenośne stały się niezwykle cienkie i lekkie, a to może się podobać. System operacyjny można bez problemu instalować z USB, wszystkie programy ściągamy z Internetu. Najnowsze aktualizacje czy pliki znajdziemy w sieci.
Jest to kwestia mocno indywidualna, ale nie czarujmy się, praktycznie nie korzystamy już z płyt CD czy DVD. Wątpimy też, że kupujecie laptopa do oglądania filmów na Blu-ray.
Czas pracy na baterii
Jeśli planujemy długo korzystać z laptopa bez podłączenia do gniazdka to ten parametr będzie dla nas ważny. Zasada jest prosta. Im więcej urządzeń (na przykład dodatkowa karta graficzna) i bajerów (chociażby podświetlana klawiatura) tym krócej sprzęt wytrzyma na baterii.
Jak dbać o baterię pisaliśmy tutaj.
Dodatki
Często reklamy mówią nam o zastosowaniu głośników znanej firmy. Nie dajcie się nabrać. Przy takiej ich mocy nie zauważycie praktycznie różnicy między zwykłymi a super wypasionymi. Podświetlane klawiatury są fajne, ale nie ma potrzeby za nie płacić. To co jest ważne to ilość portów USB, im więcej tym lepiej.
Dobrze jeśli jest sporo portów do obsługi różnych typów ekranów zewnętrznych: VGA, DVI, HDMI. Najlepiej jakby sprzęt miał HDMI i minimum jeszcze jeden inny. Fajnie, jeśli są osobne gniazda na mikrofon i słuchawki. Często też w komputerach przenośnych znajdziemy czytnik kart pamięci, ale nie jest to coś co powinno przesądzać wybór danego modelu.
System operacyjny
Uwaga, jeśli gdzieś znajdziecie ten sam model laptopa o kilkaset złotych tańszy niż wszędzie, upewnijcie się, że ma wgrany system operacyjny. Czasem też producenci dają do wyboru tańszą wersję, bo z zainstalowanym darmowym Linuxem.
Raczej nie polecamy tego systemu dla początkujących. Tak jak pisaliśmy wyżej. Laptopy Apple działa pod kontrolą systemu MacOS. Warto więc szukać sprzętu, który w specyfikacji ma wyszczególniony system operacyjny Windows. Oszczędzi wam to sporo nerwów na starcie.
Podsumowanie
Wiemy, że wygląd laptopa jest ważny. Mamy więc pomysł. Najpierw wybierzcie modele, które podobają się wam wizualnie. Potem z nich ograniczcie się do trzech – pięciu, a dalej skorzystajcie z naszego poradnika. Z tej współpracy powinno wyjść coś naprawdę dobrego. W razie pytań piszcie śmiało.
P. S. Wiemy, że aluminium na obudowie laptopów Apple jest śliczne. No i do tego to Jabłuszko – marzenie. Pamiętajcie jednak proszę, że komputery te mają inny system operacyjny. Może przejdźcie się wpierw do salonu i poklikajcie sobie czy wam odpowiada. Niby iOS jest podobny do Windowsa, ale w obsłudze może coś zgrzytać gdy nie macie chęci nauki nowych przyzwyczajeń.
Sprawdź również nasz poradnik dotyczący tego co znajduje się w środku komputera.
Masz pytania co do wyboru sprzętu? Pytaj śmiało w komentarzach!
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź dobry antywirus AVG Internet Security. Idealny jeżeli potrzebujesz profesjonalnej ochrony domowego komputera.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
Artykuł interesujący, dający wiele cennych wskazówek.
Dziękuję bardzo za komentarz 🙂 Staramy się pisać artykuły, które mogą być dla Was jak najbardziej przydatne.
Dla mnie artykuł bardzo na czasie, akurat robię przymiarki do kupienia nowego laptopa a nie bardzo na tym się znam……..porady przy wyborze będą bardzo pomocne……Dziękuję w imieniu swoim i innych uzytkowników….
I jak się udały zakupy?
Panie Tomku, artykuł przeczytałem, aczkolwiek nie jestem kobietą, dla których to Pań go kieruje. Jeżeli mylę się, proszę o sprostowanie. Materiał zwięzły, prosty i krótki, co jest najważniejsze. Laptopy wypasione np. z metalowymi obudowami, podświetlaną klawiaturą matrycą Full HD czy kartami wifi z ac kosztują. Ale ile jest przyjemniejsze ich używanie niż budżetowych. Głośniki w laptopie istotnie nie są ich mocną stroną z wiadomych względów. Jednakże pozwólmy dokonać własnej oceny kupującym. Proponuję posłuchać jak brzmią Harman Kardon np. w Toshiba P75. Przy wyborze laptopa należy postawić sobie pytanie: do jakich celów laptop ma służyć? W delegacji, do komunikacji czy dla… Czytaj więcej »
Absolutnie się z Panem zgadzam. Starałem się też tak to przekazać, że musimy sami wiedzieć do czego laptop ma służyć. Akurat posiadałem Toshibę z głośnikami firmy Harman Kardon i jakkolwiek zgadzam się, że dźwięk jest zauważalnie lepszy, to przy tej mocy kupowania laptopa „dla głośników” mija się z celem.
Artykuł bardzo ciekawy i pomocny 🙂 przyda się przy wybieraniu następnej Toshiby 🙂
Miło to słyszeć. Polecam się!
Bardzo pomocne informacje.
Powodzenia z zakupem zatem!
Artykuł całkiem fajny choć pewne rzeczy warto by dopełnić. W zależności od tego do czego chcemy używać laptopa przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na typ procesora tzn jego dopisek. Jeżeli chcemy mieć laptop do gier czy typowo multimediów a nie zależy nam aż tak na każdej minucie działania na baterii to polecam omijać procesory o zaniżonych taktowaniach (dopiski głównie Y i U), osobiście uważam też że i7 nie za bardzo mają sens jeżeli są jedynie dwurdzeniowe natomiast najlepszym wyborem jak dla mnie są czterordzeniowe i5/ i7 oczywiście jeżeli posiadamy wystarczający budżet mała pomoc tutaj http://www.kompendium.112it.pl/kompendium/84,artykuly,830,procesory-intel-opis-oznaczen-numerycznych „Generalnie im droższy sprzęt tym… Czytaj więcej »
Bardzo dziękuję za te informacje. Absolutnie się zgadzam. Nie chciałem jednak wchodzić w takie szczegóły by nie odstraszyć potencjalnych czytelników. W każdym razie komentarz napisany Expercko 🙂
no i się pomyliłem
miało być sensowne radeony to te z rodziny r7 i r9
Nikt nie jest nieomylny 🙂 A teraz wyszły RADEONy RX480 i znów wszystko wzięło w łeb 🙂
BARDZO podoba mi się artykuł przeczytałem i jest potrzebny a przeważnie początkującym i prosiłbym o więcej takich artykułów są bardzo pomocne.
Bardzo dziękuję. Na pewno podobne teksty będą się ukazywać. Proszę śledzić stronę główną i fanpage na Facebooku.
Mnie osobiście brakuje informacji na temat obróbki graficznej dużych plików fotograficznych (n.p. RAW). Czy jest w ogóle sens bawić się w to na czymś innym niż PC. Ogólnie artykuł oceniam pozytywnie, szcególnie info o ilości pamięci, żeby komp nie mielił i nie mulił.
Pozdrawiam
„Duduś”
Panie Andrzeju, tekst skierowany był do osób nieobeznanych ze sprzętem komputerowym, w związku z tym założyłem, iż taka informacja może ich odstraszyć. Jeśli zaś chodzi o pliki RAW to oprócz zwiększenia pamięci RAM do min. 16 GB należałoby już zdecydować się na dysk SSD. Nie wspominając o solidnej karcie graficznej. Graficy pracują na laptopach (bo jak rozumiem, przez PC miał Pan na myśli jednostkę centralną z peryferiami), są to jednak pozycje z górnej półki cenowej. Także tak, ma to sens, o ile jest Pan osobą w ciągłej podróży między klientami i chciałby Pan pracować w drodze.
90% laptopów w rozsądnej cenie posiada 4 GB pamięci RAM i to całkowicie wystarczy. Nie rozumiem, dlaczego autor uważa, że 8 GB to minimum. Nie jest prawdą, że współczesny Linux nie nadaje się dla osoby mniej zaawansowanej w użytkowaniu komputera. Instalacja Linuxa Minta jest równie prosta jak Windowsa. Używanie tego konkretnego Linuxa także nie jest kłopotliwe. Linux jest za darmo. Nie trzeba się martwić programem antywirusowym, ani defragmentacją dysku itp. Jeżeli ktoś ma mało pieniędzy (niestety, jeszcze setki tysięcy ludzi w naszym ukochanym kraju), to może kupić używany laptop dobrej firmy za ok. 400 – 600 zł i zainstalować na… Czytaj więcej »
Dziękuję za komentarz. Po pierwsze zdarza mi się pracować na laptopie z 1 GB RAMu i też potrafi to wystarczyć. Założyłem 8 GB RAMu, gdyż uważam, że osoby, do których skierowany był artykuł następny laptop kupią za kilka lat. Przy tym rosnącym zapotrzebowaniu na pamięć chciałem im zapewnić dobry start i jednocześnie spokój na kilka lat, by na przykład w 2020 roku mogły powiedzieć, mam 8 GB i to starcza. Co do Linuxa to pozwolę się nie zgodzić. Jasne, przypomina on wyglądem co raz bardziej systemu MacOS czy Windows, ale nadal instalacje, dostępność oprogramowania czy działania jakie należy wykonać wykraczają… Czytaj więcej »
Bardzo przydatny, krótki i zwięzły tekst dla osób zupełnie początkujących.
Cieszę się, że mogłem trochę nakreślić temat.
Bardzo interesujący artykuł. Chociaż w wielu miejscach przekracza on znacznie zdolność mego pojmowania tematu, to jednak sprawił mi ogromną radość. Idąc małymi kroczkami do przodu uzupełnię w niezbędnym zakresie brakującą wiedzę a publikowane na TRYBIE artykuły mi w tym pomogą. 🙂 Znalazłem się w idealnym dla mnie miejscu. Stwierdzam to dlatego, że publikowane TUTAJ artykuły docierają do moich szarych komórek – z czym był poważny problem (z uwagi na „mondrość” wypowiedzi) w innych miejscach. A co do głośników… W ub. roku kupiłem (bez żadnego pojęcia o temacie) Lenovo 100-15 IBD. Bez słuchawek albo dodatkowego głośnika – nie da rady! Z… Czytaj więcej »
Jest nam niezmiernie miło czytać takie komentarze. Bardzo dziękujemy i pozdrawiamy!
Przeczytałam artykuł i stwierdzam,że pomógł on mi „poukładać”troszkę sprawy związane z zakupem nowego laptopa.Teraz używam laptopa firmy Lenovo i rozważam, czy nie kupić znowu tej samej firmy .”Chodzi mi po głowie” jeszcze laptop firmy HP, ale nie wiem ,które są lepsze, więc muszę to przemyśleć.
Cieszymy się Pani Krystyno, że czyta Pani nasze kolejne artykuły 🙂 Niestety nie warto się kierować tylko nazwą firmy. Obecnie każda z nich ma lepsze i gorsze laptopy. Wszystko tak naprawdę zależy od budżetu. Jeśli chciałaby Pani skorzystać z naszej pomocy proszę napisać, ile planowała Pani przeznaczyć na zakupy, a my podrzucimy jakieś oferty 🙂
Artykul interesujacy, dajacy wiele cennych wskazowek.
Dziekuje bardzo za komentarz 🙂 Staramy sie pisac artykuly, ktore moga byc dla Was jak najbardziej przydatne.
Panie Tomku, artykul przeczytalem, aczkolwiek nie jestem kobieta, dla ktorych to Pan go kieruje. Jezeli myle sie, prosze o sprostowanie. Material zwiezly, prosty i krotki, co jest najwazniejsze. Laptopy wypasione np. z metalowymi obudowami, podswietlana klawiatura matryca Full HD czy kartami wifi z ac kosztuja. Ale ile jest przyjemniejsze ich uzywanie niz budzetowych. Glosniki w laptopie istotnie nie sa ich mocna strona z wiadomych wzgledow. Jednakze pozwolmy dokonac wlasnej oceny kupujacym. Proponuje posluchac jak brzmia Harman Kardon np. w Toshiba P75. Przy wyborze laptopa nalezy postawic sobie pytanie: do jakich celow laptop ma sluzyc? W delegacji, do komunikacji czy dla… Czytaj więcej »
Artykul bardzo ciekawy i pomocny 🙂 przyda sie przy wybieraniu nastepnej Toshiby 🙂
Artykul calkiem fajny choc pewne rzeczy warto by dopelnic. W zaleznosci od tego do czego chcemy uzywac laptopa przede wszystkim trzeba zwrocic uwage na typ procesora tzn jego dopisek. Jezeli chcemy miec laptop do gier czy typowo multimediow a nie zalezy nam az tak na kazdej minucie dzialania na baterii to polecam omijac procesory o zanizonych taktowaniach (dopiski glownie Y i U), osobiscie uwazam tez ze i7 nie za bardzo maja sens jezeli sa jedynie dwurdzeniowe natomiast najlepszym wyborem jak dla mnie sa czterordzeniowe i5/ i7 oczywiscie jezeli posiadamy wystarczajacy budzetmala pomoc tutaj http://www.kompendium.112it…”Generalnie im drozszy sprzet tym lepsza karta… Czytaj więcej »
BARDZO podoba mi sie artykul przeczytalem i jest potrzebny a przewaznie poczatkujacym i prosilbym o wiecej takich artykulow sa bardzo pomocne.
Mnie osobiscie brakuje informacji na temat obrobki graficznej duzych plikow fotograficznych (n.p. RAW). Czy jest w ogole sens bawic sie w to na czyms innym niz PC. Ogolnie artykul oceniam pozytywnie, szcegolnie info o ilosci pamieci, zeby komp nie mielil i nie mulil.Pozdrawiam”Dudus”
90% laptopow w rozsadnej cenie posiada 4 GB pamieci RAM i to calkowicie wystarczy. Nie rozumiem, dlaczego autor uwaza, ze 8 GB to minimum.Nie jest prawda, ze wspolczesny Linux nie nadaje sie dla osoby mniej zaawansowanej w uzytkowaniu komputera. Instalacja Linuxa Minta jest rownie prosta jak Windowsa. Uzywanie tego konkretnego Linuxa takze nie jest klopotliwe. Linux jest za darmo. Nie trzeba sie martwic programem antywirusowym, ani defragmentacja dysku itp.Jezeli ktos ma malo pieniedzy (niestety, jeszcze setki tysiecy ludzi w naszym ukochanym kraju), to moze kupic uzywany laptop dobrej firmy za ok. 400 – 600 zl i zainstalowac na nim Linuxa,… Czytaj więcej »
Bardzo przydatny, krotki i zwiezly tekst dla osob zupelnie poczatkujacych.
Dla mnie artykul bardzo na czasie, akurat robie przymiarki do kupienia nowego laptopa a nie bardzo na tym sie znam……..porady przy wyborze beda bardzo pomocne……Dziekuje w imieniu swoim i innych uzytkownikow….
Absolutnie sie z Panem zgadzam. Staralem sie tez tak to przekazac, ze musimy sami wiedziec do czego laptop ma sluzyc. Akurat posiadalem Toshibe z glosnikami firmy Harman Kardon i jakkolwiek zgadzam sie, ze dzwiek jest zauwazalnie lepszy, to przy tej mocy kupowania laptopa „dla glosnikow” mija sie z celem.
Bardzo dziekuje za te informacje. Absolutnie sie zgadzam. Nie chcialem jednak wchodzic w takie szczegoly by nie odstraszyc potencjalnych czytelnikow. W kazdym razie komentarz napisany Expercko 🙂
Panie Andrzeju, tekst skierowany byl do osob nieobeznanych ze sprzetem komputerowym, w zwiazku z tym zalozylem, iz taka informacja moze ich odstraszyc. Jesli zas chodzi o pliki RAW to oprocz zwiekszenia pamieci RAM do min. 16 GB nalezaloby juz zdecydowac sie na dysk SSD. Nie wspominajac o solidnej karcie graficznej. Graficy pracuja na laptopach (bo jak rozumiem, przez PC mial Pan na mysli jednostke centralna z peryferiami), sa to jednak pozycje z gornej polki cenowej. Takze tak, ma to sens, o ile jest Pan osoba w ciaglej podrozy miedzy klientami i chcialby Pan pracowac w drodze.
Dziekuje za komentarz. Po pierwsze zdarza mi sie pracowac na laptopie z 1 GB RAMu i tez potrafi to wystarczyc. Zalozylem 8 GB RAMu, gdyz uwazam, ze osoby, do ktorych skierowany byl artykul nastepny laptop kupia za kilka lat. Przy tym rosnacym zapotrzebowaniu na pamiec chcialem im zapewnic dobry start i jednoczesnie spokoj na kilka lat, by na przyklad w 2020 roku mogly powiedziec, mam 8 GB i to starcza. Co do Linuxa to pozwole sie nie zgodzic. Jasne, przypomina on wygladem co raz bardziej systemu MacOS czy Windows, ale nadal instalacje, dostepnosc oprogramowania czy dzialania jakie nalezy wykonac wykraczaja… Czytaj więcej »
Bardzo dziekuje. Na pewno podobne teksty beda sie ukazywac. Prosze sledzic strone glowna i fanpage na Facebooku.
Milo to slyszec. Polecam sie!
Powodzenia z zakupem zatem!
no i sie pomylilemmialo byc sensowne radeony to te z rodziny r7 i r9
I jak sie udaly zakupy?
Nikt nie jest nieomylny 🙂 A teraz wyszly RADEONy RX480 i znow wszystko wzielo w leb 🙂
Ciesze sie, ze moglem troche nakreslic temat.
Bardzo interesujacy artykul. Chociaz w wielu miejscach przekracza on znacznie zdolnosc mego pojmowania tematu, to jednak sprawil mi ogromna radosc. Idac malymi kroczkami do przodu uzupelnie w niezbednym zakresie brakujaca wiedze a publikowane na TRYBIE artykuly mi w tym pomoga. :-)Znalazlem sie w idealnym dla mnie miejscu. Stwierdzam to dlatego, ze publikowane TUTAJ artykuly docieraja do moich szarych komorek – z czym byl powazny problem (z uwagi na „mondrosc” wypowiedzi) w innych miejscach.A co do glosnikow… W ub. roku kupilem (bez zadnego pojecia o temacie) Lenovo 100-15 IBD. Bez sluchawek albo dodatkowego glosnika – nie da rady! Z glosnika wydobywaja… Czytaj więcej »
Jest nam niezmiernie milo czytac takie komentarze. Bardzo dziekujemy i pozdrawiamy!
Przeczytałam artykuł i stwierdzam,że pomógł on mi „poukładać”troszkę sprawy związane z zakupem nowego laptopa.Teraz używam laptopa firmy Lenovo i rozważam, czy nie kupić znowu tej samej firmy .”Chodzi mi po głowie” jeszcze laptop firmy HP, ale nie wiem ,które są lepsze, więc muszę to przemyśleć.
Cieszymy się Pani Krystyno, że czyta Pani nasze kolejne artykuły 🙂 Niestety nie warto się kierować tylko nazwą firmy. Obecnie każda z nich ma lepsze i gorsze laptopy. Wszystko tak naprawdę zależy od budżetu. Jeśli chciałaby Pani skorzystać z naszej pomocy proszę napisać, ile planowała Pani przeznaczyć na zakupy, a my podrzucimy jakieś oferty 🙂
Oczywiście wszystkie parametry przy wyborze laptopa są istotne, ale wydaje mi się, że miejsce gdzie jest kupowany również jest ważne.
A dlaczego miejsce zakupu jest dla Pani ważne? Na co Pani zwraca uwagę?
No przede wszystkim takie sprzęty też swoje kosztuje i chce być pewna, że nie zostanę oszukana, fachowe doradztwo również jest dla mnie ważne w sklepie w którym planuje zrobić zakup.
Dziękuję bardzo. Warto jednak przejść się do kilku sklepów, żeby upewnić się, że to faktyczne doradztwo, a nie tylko dobrze opowiedziana historia.
Moim zdaniem dobrze przygotować się chociaż trochę przed pójściem do sklepu. Wiedzieć mniej więcej jakie sa podzespoły i za co odpowiadają przy specyfice naszej pracy..
Pewnie, że tak dlatego najlepiej przed wejście warto wiedzieć czego się szuka i na czym konkretnie nam zależy. Żeby nie marnować czasu na niepotrzebne też rzeczy
Zawsze też ktoś może nam doradzić.
Moim zdaniem po to właśnie są doradcy w sklepach żeby nam rozjaśnić sytuację i dobrać odpowiedni model komputera do naszych potrzeb i budżetu.
Ja też jestem ciekawa, dlaczego miejsce zakupu?
Wydaje mi się, że tutaj może chodzić o to czy w miejscu gdzie chcemy kupić sprzęt są doradcy, którzy odpowiednio podpowiedzą a nie będą wciskać tylko najdroższy model..
No tutaj dużo zależy od osób w sklepie. Dzisiaj może się trafić dobry doradca, kiedy indziej osoba, która kompletnie się nie zna. Często też w sklepach są pewne limity sprzedażowe i zależy im żeby dany producent zszedł im z półek.
Ja od siebie dodałbym, że często różne sklepy różnie podchodzą do reklamacji, warto znać te, które są chętniejsze do tego by ten proces był jak najprostszy.
Masz na myśli jakieś konkretne sklepy, w których nie robią problemów przy reklamacji ? to dosyć ważny aspekt 🙂
Niestety za rzadko robię takie zakupy. Kiedyś jak pracowałem w warsztacie jednego z centrów nauki jak osoba od zamówień, to miałem więcej rozeznania. Raczej mam dobre doświadczenia z producentami sprzętu dla graczy, ale tutaj reklamowałem u samych producentów, nie w sklepie. Zdecydowanie mogę polecić tak obsługę marki SteelSeries jak i Razer.
Nie wiedziałam w sumie że sprzęt można reklamować bezpośrednio u producenta a nie w sklepie. Jak to się robi ? Czy zawsze mamy na sprzęt gwarancję producenta a nie sklepową ?
Nie, praktycznie u każdego producenta jest inaczej. Warto o to zapytać przed zakupem.
Dokładnie chodzi o fachową pomoc również. Żeby poświęcić trochę czasu temu klientowi i dokładnie wyjaśnić 🙂
Tylko to jest trochę loteria, raz trafisz na super specjalistę a innym razem na kogoś kto ma gorszy dzień i nic nie załatwisz..
No tak ale niektóre sklepy przede wszystkim na zatrudnianiu takich ludzi aby zatrzymali klientów i pomogli
A wy gdzie kupujecie?
Ja najpierw sprawdzam sprzęt, który mi się podoba. Musi spełniać moje potrzeby. Wtedy szukam dostępnych modeli, które mają minimum takie parametry jakich potrzebuję Sprawdzam czy jest sprzęt lepszy, a niewiele droższy. Wtedy do głosu też dochodzą kwestie wizualne czy praktyczne. Nie ma jednego sklepu, gdzie kupuję. Zdarzyło się też parę razy, że poznałem kogoś, kto pracował w fabryce danego sprzętu i mógł mi szczerze powiedzieć co sądzi (w moim przypadku) o TV, który wybrałem. Warto poradzić się kogoś znajomego, kto nie ma żadnej korzyści w tym żebyśmy kupili taki a nie inny model.
Też tak uważam, jednak trzeba mieć kogoś, kto się na tym zna…
Chociaż zna podstawy, żeby wskazać kierunek 🙂
W sumie racja, doradcy lubią tak wciskać, a człowiek młody i głupi że tak powiem i się nabiera…
Dlatego warto czasem samemu poszperać w necie i poczytać o podzespołach, za co odpowiadają, tak żeby wiedzieć na czym nam zależy najbardziej. Od czegoś trzeba wyjść w końcu..
Dokładnie tak! Popieram 🙂