Przez ostatnich kilka lat wielu z nas zdążyło pokochać Facebook’a do tego stopnia, iż spędzamy niespotykanie dużo czasu przeglądając ten najbardziej popularny serwis społecznościowy na świecie. Ale nawet w roku 2013 warto jest pomyśleć o swoim bezpieczeństwie na Facebook’u i zrobić coś, aby przypadkowo nie zdradzić komuś zbyt wielu cennych informacji.
10 porad jak bezpiecznie korzystać z Facebooka
Spis treści
- 1. Zastanów się kogo dodajesz
- 2. Sprawdź swoje ustawienia
- 3. Po co Ci Facebook?
- 4. Dbaj o swoje hasło
- 5. Uważaj, gdzie się logujesz
- 6. Bądź czujny podczas rozmowy
- 7. Uważaj na ataki typu Phishing
- 8. Podejmij natychmiastowe działanie
- 9. Chroń swoje urządzenie mobilne
- 10. Sprawdzaj podejrzaną aktywność
1. Zastanów się kogo dodajesz
Liczba znajomych nie jest najważniejsza. Pamiętaj, że jeśli przyjmujesz zaproszenie od nowego użytkownika, dostarczasz mu wiele cennych informacji osobistych. Dotyczy to Twoich postów, zdjęć, wiadomości i wszystkich podstawowych informacji, jakie o sobie napisałeś. Znajomych można usuwać w każdej chwili, dlatego też pomyśl, czy nie nadszedł czas na odświeżenie swojej listy znajomych i zweryfikowanie, kto rzeczywiście może oglądać Twoje dane.
2. Sprawdź swoje ustawienia
Niedawno, serwis Facebook zmienił domyślne ustawienia każdego użytkownika i teraz informacje o nim udostępniane są publicznie. Warto więc spędzić trochę czasu i dostosować swoje ustawienia, jeśli to konieczne – może okazać się, że udostępniasz więcej niż chcesz. Wprowadzono także opcję, która zezwala na ograniczenie praw dostępu dla osób, którym nie chcesz pokazywać wszystkich danych. To, w jaki sposób skorzystasz z tych ustawień zależy tylko od Ciebie, dlatego też nie wahaj się i stwórz profil ustawień, który będzie do Ciebie pasował!
3. Po co Ci Facebook?
Zapytaj się, do czego potrzebne jest Ci konto na Facebook’u. Czy służy ono jedynie do udostępniania zdjęć, kontaktu ze znajomymi, czy może do wysyłania linków i informacji o swojej aktywności? Czasami warto jest ograniczyć widoczność swojego konta. Chodzi tutaj także o dodawanie nowych aplikacji, które także pobierają Twoje dane osobowe. Zawsze możesz włączyć lub usunąć daną opcję, jeśli więc potrzebujesz zmian, zacznij od swojego konta.
4. Dbaj o swoje hasło
Staraj się nie używać takich samych haseł dla wszystkich kont. Ważne jest także bycie świadomym, gdzie wysyłasz swoje informacje oraz umiejętny wybór pytania bezpieczeństwa. Zerknij co musisz wiedzieć o strategii bezpiecznego hasła
5. Uważaj, gdzie się logujesz
Sprawdzaj, czy komputer, którego używasz nie przechowuje Twojego adresu e-mail i hasła. Może wydawać się to proste, ale często łatwo jest kliknąć przez przypadek „zapamiętaj hasło”. Upewnij się, że Twoja przeglądarka posiada właściwe ustawienia prywatności.
6. Bądź czujny podczas rozmowy
Upewnij się, że to co piszesz lub komentujesz mogło by widnieć na pierwszej stronie gazety. Albowiem, kiedy wiadomość zostanie już zatwierdzona, każdy może ją skopiować i przesłać dalej lub wykorzystać w inny sposób. Czy aby na pewno chcesz dać wszystkim znać, że dzisiejszej nocy jesteś sam/sama w domu lub że wyjeżdżasz w przyszłym tygodniu?
7. Uważaj na ataki typu Phishing
W ciągu ostatniego roku, wielu użytkowników Facebook’a narażonych było na wyłudzanie loginów i haseł za pośrednictwem fałszywych wiadomości. Nigdy nie klikaj w żadne linki, które proszą Cię o zresetowanie hasła. Wybieraj bezpośrednio serwis Facebook – jeśli zaistniał jakiś problem, Facebook poinformuje Cię o tym na swojej stronie.
8. Podejmij natychmiastowe działanie
Jeśli znajomi skarżą się na Twoje wiadomości lub komentarze, których tak naprawdę nie umieszczałeś, Twoje konto mogło zostać zhakowane. Jeśli sądzisz, że tak się stało, natychmiastowo zmień swoje hasło. Jeżeli nie możesz zalogować się na swoje konto, skorzystaj z opcji Pomocy, widocznej na dole ekranu i kliknij przycisk Bezpieczeństwo, aby poinformować serwis Facebook o swoim koncie.
9. Chroń swoje urządzenie mobilne
Zastanów się, kto może mieć dostęp do Twojego telefonu komórkowego. Wiele telefonów posiada dzisiaj aplikacje, które łączą się z serwisami społecznościowymi, takimi jak Facebook. Dlatego też, jeśli używasz z takich aplikacji, upewnij się, że zostałeś wylogowany, gdy tylko kończysz z nich korzystać.
10. Sprawdzaj podejrzaną aktywność
Uważaj na podejrzaną aktywność na swojej Tablicy, Kanale informacyjnym oraz w skrzynce odbiorczej serwisu. Nigdy, ale to nigdy nie klikaj w podejrzane linki. Często wyglądają one kusząco, np. “Hej! Zapraszam Cię do obejrzenia zdjęć rowerowych na mojej stronie charytatywnej.” / „To straszne! ta dziewczyna miała 19 lat!”/”Wypade w centrum… [tu podane Twoje miasto]. Przyjrzyj się uważnie, zanim klikniesz! Czy strona wygląda na autentyczną? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie klikaj.
Nie napisze tutaj nic nowego: pamiętaj, ze najlepszym strażnikiem Twojej prywatności jest… Twój rozsądek.
Zobacz: Top 5 oszustw na Facebooku.
PS: Nie zapomnij zerknąć na Facebooka AVG w Polsce :].
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Przetestuj program antywirusowy AVG Internet Security Unlimited . Program wyróżniony przez takie firmy jak AV-TEST czy też AV-Compratives.
Nie można zapominać o utworzeniu silnego hasła, którego nie używa się na innych stronach. Najlepiej ze znakami specjalnymi i liczbami.
Nie mozna zapominac o utworzeniu silnego hasla, ktorego nie uzywa sie na innych stronach. Najlepiej ze znakami specjalnymi i liczbami.