Widziałeś już nowy quiz „Najczęściej używane słowa” na portalu Facebook? Prawdopodobnie tak, głównie dlatego, że jego popularność sięgnęła 20 milionów udostępnień w ciągu zaledwie kilku dni. Umożliwiło to również twórcom quizu na dostęp do danych personalnych 16 milionów użytkowników.
Top 5 oszustw na Facebook
Biorąc pod uwagę popularność takich zjawisk, raport firmy Cisco opublikowany w tym roku wcale nie dziwi stwierdzeniem, że oszustwa na Facebooku to najczęściej wykorzystywana metoda ataku przez cyberprzestępców. Szeroka rzesza użytkowników (1,6 miliarda) portali społecznościowych uchodzi za jeden z najbardziej efektywnych, tanich i prostych sposobów rozprzestrzeniania tego rodzaju oszustw.
Spis treści
- 1. Sensacyjne wiadomości
- 2. Ukryta zawartość
- 3. Quizy, które obiecują nagrody lub kupony zniżkowe
- 4. Podejrzane aplikacje
- 5. Podejrzane wiadomości prywatne
- 6. Co możesz zrobić, aby się obronić przed atakami na platformie Facebook?
Aby pomóc Ci w ochronie przed takimi atakami, zebraliśmy listę najczęstszych oszustw na Facebooku:
1. Sensacyjne wiadomości
Nagłówki zawierające linki, które zachęcają do kliknięcia w nie bez wcześniejszego weryfikowania wiadomości. Problem polega na tym, że takie linki często prowadzą do stron pełnych wirusów, ransomware, czy innych form złośliwego oprogramowania. Dobrą wiadomością jest to, że Facebook poczynił znaczne postępy w blokowaniu takich postów przed pojawieniem się wśród Twoich aktualności. O jednym z takich zagrożeń możesz przeczytać tutaj.
2. Ukryta zawartość
Rozszerzona wersja ‘zachęcających linków’, która wymaga podania odpowiednich danych zanim zawartość zostanie ujawniona. Na przykład, zanim obejrzysz pikantny filmik z celebrytą lub zanim poznasz wyniki testu osobowości, będziesz zmuszony do podania adresu email lub wyrażenia zgody na treść regulaminu. Jest to zwykła próba wyłudzenia od nas informacji.
3. Quizy, które obiecują nagrody lub kupony zniżkowe
Jeśli coś wydaje się być zbyt piękne by było prawdziwe, to prawdopodobnie tak jest. Te quizy są zaprojektowane, aby wyłudzić od Ciebie dane personalne poprzez wypełnianie kwestionariuszy, za co to oszuści otrzymują wynagrodzenie. Na pewno nie wygrasz dzięki temu biletu lotniczego czy vouchera na zakupy.
4. Podejrzane aplikacje
Niektóre aplikacje korzystające z Facebooka wymagają nadania im niepotrzebnych praw takich jak dostęp do Twojego imienia, zdjęcia profilowego, listy znajomych, historii postów czy nawet urządzeń, na jakich z niego korzystasz. Regulamin, który zaakceptujesz może nawet pozwolić oszustowi na sprzedaż Twoich danych czy na publikowanie zawartości bezpośrednio na Twojej stronie. ‘Zobacz kto odwiedza Twój profil’ to klasyczny przykład aplikacji, która powstała właśnie w tym celu (Linkedin daje swoim użytkownikom taką funkcjonalność, aczkolwiek nie jest ona dostępna na Facebooku).
5. Podejrzane wiadomości prywatne
Bardzo prawdopodobne, że będą to ataki inżynierii socjalnej (social engineering) takie jak oferty pracy z domu z dobrą wypłatą. Mogą nawet mówić, że „wygrałeś” w specjalnej loterii i prosić o drobną zaliczkę. Podpowiadamy: Twoja „nagroda” nigdy do Ciebie nie dotrze!
6. Co możesz zrobić, aby się obronić przed atakami na platformie Facebook?
Zapamiętaj typy ataków, jakie wymieniliśmy w tym artykule i:
- Bądź czujny przy wypełnianiu jakichkolwiek formularzy online swoimi danymi personalnymi
- Nigdy nie klikaj w zachęcające linki dotyczące sensacyjnych historii, filmików czy memów
- Instaluj aplikacje tylko od zaufanych deweloperów, którzy nie proszą o cały zestaw niepotrzebnych praw profilowych
- Uważaj na dziwne posty i linki podsyłane przez znajomych – nie klikaj w nie i powiadom swojego znajomego, że prawdopodobnie jest to oszustwo
- Nie odpowiadaj na wiadomości od ludzi, których nie znasz, zwłaszcza, jeżeli dotyczą ofert, które wydają się zbyt piękne by były prawdziwe.
Znasz jakieś inne typy ataków lub oszustw? A może znasz dobry sposób na ich wykrycie lub zablokowanie? Podziel się z nami swoim zdaniem!
Źródło: //now.avg.com/top-facebook-scams-you-need-to-know-about/
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. AVG Internet Security Unlimited to idealny antywirus dla androida. Jeżeli wysyłasz maile, korzystasz z banku z poziomu smartfona to ten program jest właśnie dla Ciebie.
Jakie wirusy zwykle są ukryte w takich fałszywych linkach? Te wykradające hasła i śledzące naszą aktywność na komputerze, czy raczej takie, które np blokuja komputer, albo powodują uszkodzenia dysku czy płyt głównych?
Jakie wirusy zwykle sa ukryte w takich falszywych linkach? Te wykradajace hasla i sledzace nasza aktywnosc na komputerze, czy raczej takie, ktore np blokuja komputer, albo powoduja uszkodzenia dysku czy plyt glownych?