Korzystanie z trybu incognito to bardzo powszechne zjawisko. Możemy przeglądać strony Internetowe bez zapisywania historii, co powoduje często złudne poczucie anonimowości. Czy tryb prywatny jest rzeczywiście taki bezpieczny?
Kiedy warto zdecydować się na jego wykorzystanie? W jaki sposób zapewnić sobie anonimowość w sieci? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Tryb prywatny (incognito) – czy rzeczywiście jest tak bezpieczny?
Tryb incognito możemy uruchomić za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl+Shitf+N. Wówczas pojawia się nowa karta, której kolor zmienia się na czarny. W takim przypadku wyłączone zostają wszystkie wtyczki, a dodatkowo nie zapisują się takie elementy, jak chociażby historia przeglądania, „ciasteczka”, czy pamięć podręczna.
W praktyce jednak – jak o trybie incognito pisze KwestiaBezpieczeństwa.pl – nasza aktywność w sieci jest widoczna zarówno dla dostawcy Internetu, jak i dla poszczególnych stron Internetowych.
Dość trudnym zadaniem jest ukrycie się przed firmami, które zajmują się dostarczaniem nam Internetu. W konsekwencji, nawet jeśli korzystamy z prywatnego trybu, wszelkie informacje na temat przeglądania stron lądują w bazie danych dostawcy. Jaki z tego wniosek?
Analiza naszych ruchów nadal jest możliwa. Identycznie wygląda to w przypadku, gdy łączymy się ze szkolnym lub publicznym Wi-Fi. Osoby, które są odpowiedzialne za to, by utrzymać infrastrukturę, nadal mogą sprawdzić to, jakie ruchy wykonujemy. Tryb incognito nie gwarantuje użytkownikowi 100% anonimowości, o czym warto pamiętać.
W jaki więc sposób zmaksymalizować własne bezpieczeństwo w sieci? Zapraszamy do lektury dalszej części artykułu.
Kiedy warto zdecydować się na wykorzystanie trybu prywatnego?
Skoro zdajemy sobie sprawę z tego, że tryb prywatny nie zapewnia nam anonimowości w sieci, warto zastanowić się, w jakich sytuacjach jest godny polecenia. Jednym z przykładów może być logowanie się na cudzym komputerze do banku lub innego ważnego serwisu. Dlaczego jest to dobre rozwiązanie?
Mamy 100 % pewności, że hasła nie zostaną zapisane, a chwilę po wyłączeniu zakładki zostaniemy wylogowani ze wszystkich stron. Kolejnym zastosowaniem trybu incognito jest próba ukrycia się przed innymi użytkownikami informacji na temat tego, jakie witryny odwiedzaliśmy. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że następna osoba znajdzie w historii wyniki wyszukiwania, którymi nie chcielibyśmy się podzielić.
Często dochodzi także do sytuacji, w której pragniemy skorzystać z wyszukiwarki Internetowej, nie uwzględniając przy tym wcześniejszych wyników. Chcesz w najbliższym czasie kupić bliskiej osobie ciekawy prezent? Obowiązkowo skorzystaj z trybu prywatnego.
Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Jeśli usuniemy historię przeglądania, nadal dopasowywane będą do nas spersonalizowane reklamy, które to mogą nakierować przyszłego solenizanta na trop, czego wolelibyśmy unikać. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że jest to także rozsądne w przypadku, gdy decydujemy się na zakup biletów.
Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w sieci cały czas mamy do czynienia ze skomplikowanymi algorytmami, które to dostosowują oferty do użytkowników. W konsekwencji niektóre ceny są sztucznie podwyższane. Decydując się na tryb incognito nie musimy się tego obawiać, zaoszczędzimy więc część gotówki, którą moglibyśmy nieświadomie wydać.
Jak zapewnić sobie anonimowość w sieci?
Obecnie najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem, by zapewnić sobie anonimowość w sieci, jest skorzystanie z VPN. Oprócz tego, że nikt nie jest w stanie otrzymać dostępu do danych, które przeglądamy, to dodatkowo ciężko jest wskazać naszą dokładną lokalizację. VPN charakteryzuje się tym, że nie jest wymagane używanie przeglądarki z funkcją o tej nazwie – prostota działania polega na zastępowaniu zwykłego połączenia Internetowego.
Korzystając z możliwości VPN mamy pewność co do tego, że jesteśmy w pełni anonimowi. Żaden z programów czy też usług nie jest w stanie powiązać naszej aktywności z tożsamością. Widoczny jest adres IP serwera VPN, dlatego też nasze bezpieczeństwo jest zmaksymalizowane.
Jak działa VPN? Możemy sobie wyobrazić, że jest to pewna część zaszyfrowanego tunelu, którego przechwycenie i odczytanie nie jest możliwe. Poniekąd mamy fragment Internetu tylko na własny użytek.
Usługa VPN oferuje w pełni szyfrowane, bezpieczne połączenie z internetem, a żadna osoba czy instytucja nie jest w stanie sprawdzić jakie strony WWW odwiedzamy czo co wysyłamy lub odbieramy online. Idealnym rozwiązaniem, dzięki któremu jesteśmy w pełni anonimowi w sieci, jest połączenie usługi VPN wraz ze wcześniej opisywanym trybem incognito.
Artykuł partnera