Szyfrowane, bezpieczne połączenie z internetem? To możliwe!

0

Korespondencja elektroniczna, działania w sieci, historia przeglądania stron internetowych, logowanie się do portali, a także czas, jaki na nich spędzamy, dane wrażliwe, osobiste, hasła i wiele, wiele więcej, może zostać przechwycone i wykorzystane przez osoby, które nie powinny mieć do owych informacji dostępu bez naszej wyraźnej zgody. Jeśli nie chcesz, aby śledzono Cię w internecie, a Twoje dane mogły zostać potencjalnie wykorzystane, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Kto nas śledzi? Dlaczego szyfrować połączenie z internetem?

Śledzenie naszej aktywności internetowej jest możliwe dla osób prywatnych, jak i różnego rodzaju organizacji, w tym rządowych. Działania mające na celu przechwytywanie informacji osobistych, są w niektórych przypadkach zgodne z polskim prawem na mocy ustawy, która przyjęła niechlubną nazwę „inwigilacyjnej” i weszła w życie 6 lutego 2016 roku. Służby na jej podstawie mogą kontrolować użytkowników sieci bez określenia przyczyny, a także przechowywać zgromadzone dane przez okres półtora roku.

Oprócz wątpliwych pod względem moralnych ustaw, monitorowanie naszej aktywności może przebiegać nie do końca legalnie, a dostęp do naszych danych mogą uzyskać również osoby prywatne i instytucje pozarządowe. Tego typu zachowań dopuszczać może się nasz usługodawca internetu, konkurencyjne firmy, a także cyberprzestępcy.

Rodzi to potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa danych osobistych, informacji o kontach bankowych, czy też kluczowych działaniach biznesowych. Przechwycenie owych może mieć konsekwencje w kradzieży pieniędzy, wykorzystaniu danych do niepożądanych działań (również nielegalnych), sabotażu celów firmowych i wielu innych.

Czym jest VPN? Czy szyfrowane połączenie pozwala zabezpieczyć dane?

Codzienne łączenie się z internetem jest ustanawiane przez połączenie z serwerem Twojego dostawcy internetowego. Wszystkie dane, które wysyłasz i pobierasz ze stron internetowych, trafiają najpierw w to miejsce.

Niezabezpieczenie transmisji danych w żaden sposób może spowodować jej przechwycenie przez praktycznie dowolną osobę, która posiada specjalistyczną wiedzę i sprzęt. Co zrobić, aby uniemożliwić niepowołanym osobą wgląd w swoją działalność sieciową?

Jedną z opcji jest stworzenie bezpiecznego i szyfrowanego połączenia. Jeśli posiadasz zaawansowaną wiedzę, możesz samodzielnie wykonać dla siebie takie środowisko, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mógł bezpiecznie korzystać z internetu nawet wtedy, gdy jej nie posiadasz. Wystarczy, że połączysz się z serwerem VPN.

VPN szyfruje informacje na temat Twojego połączenia jeszcze zanim połączysz się z serwerem swojego dostawcy internetowego. Tworzy on swojego rodzaju tunel, którego zawartość nie jest widoczna dla nikogo z zewnątrz. Wszyscy, którzy chcą dokonać sprawdzenia, jakie dane przesyłasz za pośrednictwem internetu, mogą jedynie odczytać to, że jesteś podłączony do sieci, ale nie to, jaką działalność w niej prowadzisz.

Dlaczego warto korzystać z VPN?

Pryncypialnym powodem, dla którego warto korzystać z VPN, jest oczywiście bezpieczeństwo. Dzięki niemu niezależnie od miejsca, w którym będziesz, możesz być spokojny o poufność danych, które przesyłasz lub pobierasz poprzez sieć internetową. Nikt nie pozna nawet gdzie i skąd wysyłasz maile, pliki, czy inne wrażliwe dane.

Gdy nie chcesz, aby Twoje zdjęcia z wakacji, prywatna korespondencja, czy też informacje na temat Twojej majętności (fotografie sprzętu, domu, samochodów) trafiły w niepowołane ręce, to warto zastanowić się nad instalacją VPN. Każda nasza działalność sieciowa pozostawia po sobie ślad, jeśli nie chcesz, aby informacje na temat Twoich preferencji zakupowych, aktualnym pobycie, i inne dane mogły być wykorzystane do sprzedaży Ci pewnych produktów, to ich pobieranie uniemożliwi właśnie VPN.

Jeśli często podróżujesz i korzystasz z publicznych sieci internetowych (hotspot, WiFi w hotelach), to VPN pozwoli Ci na uzyskanie bezpiecznego połączenia i zagwarantuje (lub co najmniej znacząco utrudni) przechwycenie danych lub też instalację złośliwego oprogramowania na Twoim komputerze.

VPN przyda się również wtedy, gdy chcesz obejrzeć ulubiony film, zagrać w grę, czy też mieć dostęp do serialu, który aktualnie jest nieosiągalny w Twojej lokalizacji. Wykupienie usługi, która jest przeznaczona jedynie dla mieszkańców Polski i jej odbiór poza jej granicami nie jest już teraz niemożliwy.

Dzięki VPN możesz bez obaw korzystać również z urządzeń w swojej sieci domowej lub firmowej. Wystarczy odpowiednia konfiguracja.

Na co zwrócić uwagę wybierając VPN?

Zanim zdecydujesz się na konkretną usługę, pamiętaj aby sprawdzić, czy będzie ona spełniać Twoje wymagania. Przed zakupem zweryfikuj:

  • ile urządzeń może być podłączone do Twojej sieci prywatnej,
  • czy transfer danych w VPN jest limitowany,
  • a także, czy dostawca usługi przechowuje informacje na temat Twojej działalności.

Więcej o tym jak działa VPN i jak wybrać najlepszą usługę tego typu znajdziesz na tej stronie.

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Potrzebjesz pomocy z komputerem?

Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zadaj pytanie.

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Avatar

PR & Marketing Manager. Pasjonat wszelakich ewolucji, wynalazków i mutacji ochrzczonych mianem e-commerce. Z wykształcenia filolog. Miłośnik gier strategicznych i solidnej fantastyki. Uzależniony od systemu walki Krav Maga.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku