Jak działa VPN? Co to jest? Definicja, zasada działania i korzyści.

0

Od dawna korzystasz z Internetu i jako jego użytkownik słyszałeś już być może o VPN? A może tylko ten skrót obił Ci się o uszy i tak naprawdę do końca nie wiesz, czym jest VPN? Nic straconego, dzisiaj z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat VPN. Przekonasz się, jak to działa, w czym pomaga i czy anonimowość w sieci jest możliwa. Rozwieję wszystkie Twoje wątpliwości na ten temat.

Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy

 • Raport zagrożeń AVG

  INFORMACJE O ZAGROŻENIACH

  Darmowa, krótka, zwięzła i rzeczowa forma dotycząca najnowszych zagrożeń pojawiających się w internecie. Wirusy, wycieki haseł, wyłudzenia danych. Informacje prosto na Twój e-mail.

  Zapisz się

 • AVG Ultimate

  NAJLEPSZY ANTYWIRUS

  Najlepszy antywirus od AVG. Ponad 80 unikalnych aplikacji. Ochrona komputera i urządzeń Android. Połączenie zaawansowanej ochrony dla komputera i smartfona. BEZ LIMITU STANOWISK

  Sprawdź

 • Encyklopedia Bezpieczeństwa AVG

  PRAKTYCZNY PORADNIK DLA CIEBIE

  Darmowy poradnik przygotowany przez ekspertów AVG dla osób, które słabo znają się na komputerach. Zawiera podpowiedzi, rady, wskazówki zwiększające Twoje bezpieczeństwo.

  Zapisz się

 • AVG TuneUp

  PRZYSPIESZENIE KOMPUTERA I SMARTFONU

  Currently, the best program on the market to optimize, manage, free up space and speed up the work of a computer and Android smartphone . [emergency mode] UNLIMITED POSITIONS

  Sprawdź

Czym właściwie jest VPN?

Skrót VPN rozwijamy jako Virtual Private Network, czyli Wirtualna Sieć prywatna. Definicja VPN brzmi tak, iż jest to taki wirtualny tunel między dwoma albo większą ilością urządzeń. Jest to taka usługa, która pozwala użytkownikowi połączenie się z Internetem w zasadzie z każdego miejsca na ziemi. To połączenie odbywa się przez taki wirtualny, zaszyfrowany tunel. Działa to trochę tak jakby jakaś część Internetu była tylko dla Ciebie i nikt inny nie miałby tam dostępu. Korzystając z VPN, masz pewność, że nikt inny nie ma możliwości podglądania co, robisz w sieci.

Zobacz więcej: Co to jest VPN?

Jak działa VPN?

Połączenie VPN działa w dwóch etapach. Pierwszy etap to połączenie między naszym urządzeniem, z którego korzystamy, a serwerem VPN. Podczas tego etapu dochodzi do zaszyfrowania i tunelowania naszego połączenia. Poprzez takie działanie dostawcy Internetu czy jakieś organizacje rządowe nie są w stanie zobaczyć naszego IP.

Drugi etap odbywa się między serwerem VPN a Internetem. Oznacza to, że serwer VPN jest takim pośrednikiem między urządzeniem, z którego korzystamy, a Internetem. Dzięki działaniu serwera VPN dochodzi do nawiązania połączenia z Internetem. W takiej sytuacji widoczne jest IP serwera VPN, a nie nasze. Dzięki temu możemy korzystać z Internetu anonimowo.

Kiedy nawiązujemy połączenie z Internetem, używając VPN, wtedy tworzy się tunel między urządzeniem a serwerem VPN. Przez ten tunel wysyłane są dane. Ten tunel ma za zadanie chronić nasze dane przed wykorzystaniem ich przez osoby trzecie lub kradzieżą. Tunelem nasze dane docierają do serwera VPN, tam są odszyfrowywane i wysyłane dalej, do sieci globalnej. To połączenie nie jest już szyfrowane, gdyż nie ma takiej potrzeby.

VPN nie tylko szyfruje nasze dane, ale także zmienia IP naszego urządzenia. Nie jest to tylko maskowanie IP, ale całkowita jego zmiana, co jest bezpieczniejsze dla naszych danych. Nawiązując połączenie z VPN, zyskujemy jego IP. Obrazowo mówiąc, możesz siedzieć sobie w domu w Polsce, a Twoje IP i lokalizacja serwera będzie wskazywała np. na Hiszpanię.

Zobacz więcej: Jak sprawdzić IP komputera?

Warto wiedzieć, że istnieje także protokół VPN, który potrzebny jest do szyfrowania danych wysyłanych z naszego urządzenia na serwer VPN. Obecnie za najbezpieczniejszy i najkorzystniejszy pod względem szybkości, uważany jest protokół OpenVPN.

Jakie korzyści daje nam korzystanie z usługi VPN?

Obecnie korzyści wypływające z korzystania z usługi VPN są spore, a z czasem będą jeszcze większe. Używając sieci VPN, zyskujemy przede wszystkim bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu. Oznacza to, że dzięki temu serwerowi jesteśmy w stanie uniknąć kradzieży naszych danych przez hakerów, dostawców Internetu czy rządu. Nikt nie jest w stanie śledzić i podglądać naszych działań w sieci. Zapewnia nam to bezpieczeństwo szczególnie podczas korzystania z wi-fi w miejscach publicznych.

Kolejną zaletą korzystania z VPN jest prywatność w Internecie. Wynika to głównie z powodu zmiany naszego IP. Dzięki temu nikt nie może określić, że to właśnie my korzystamy z danej strony internetowej. Nie pozwala to także namierzyć naszego urządzenia czy lokalizacji.

Co więcej, VPN daje nam także możliwość omijania ograniczeń regionalnych. Oznacza to, że możemy korzystać z zawartości sieci, która przynależy tylko do danego regionu geograficznego. Przykładowo, możemy oglądać filmy na Netflixie amerykańskim, fizycznie będąc w Polsce, czy w jakimkolwiek innym kraju.

Usługi VOD nie ograniczają się tylko do Netflixa. Dzięki serwerowi VPN możemy oglądać z każdego miejsca na ziemi także inne VOD, takie jak np. Showmax, HBO GO, IPLA, PLAYER i wiele innych. Działa to w dwie strony, więc będąc w Polsce, możemy oglądać zagraniczne VOD, ale także przebywając poza Polską, możemy śledzić np. polskie seriale.

Posiadając VPN mamy także możliwość dostępu do zablokowanych czy ocenzurowanych danych. Z pewnością każdy z nas słyszał, że w niektórych krajach istnieje cenzura w Internecie. Przykładem takiego kraju są Chiny. Dzięki VPN możemy, będąc w Chinach, korzystać z treści dostępnych w sieci.

Dzięki VPN możesz także uniknąć otrzymywania niechcianych reklam w sieci, co w dzisiejszych czasach jest bardzo przydatne.

Na jakich urządzeniach można korzystać z VPN?

VPN działa na wielu urządzeniach, które mają dostęp do Internetu. Na ogół jest to zależne od tego jaką ofertę, ma Twój dostawca VPN. Większość sieci VPN działa na urządzeniach Android, Apple czy Windows. Istnieją jednak także bardziej zaawansowane rodzaje VPN, które działają na urządzeniach Linux, smart TV, a nawet na routerach. Warto więc wcześniej zorientować się co oferuje dostawca, zanim podejmiesz decyzje o pobraniu danego rodzaju VPN.

Czy używanie VPN jest w ogóle legalne?

Owszem, w większości sytuacji VPN jest w 100% legalny. Sieci VPN są legalne w takich miejscach jak: Europa, Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia. Są jednak takie miejsca na ziemi gdzie używanie VPN, jest zakazane. Te kraje to: Chiny, Irak, Turcja. Najprościej mówiąc, są to te kraje gdzie, występuje cenzura. Nie jest to jednak zależne, od jakiej tego narodowości jesteśmy, ale od tego, gdzie fizycznie się znajdujemy.

Warto więc zainteresować się tematem VPN. To nie tylko bezpieczeństwo czy wygoda, ale obecnie to także konieczność. Używanie VPN wiele codziennych sytuacji nam ułatwia.

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 10 Średnia: 4.3]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

Prowadzisz małą lub średnią firmę?

Pobierz Darmowy Ebook - Bezpieczna firma z AVG, który pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo biznesu, zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Znajdziesz w nim ponad 30 konkretnych artykułów, dzięki którym dowiesz jak się jak szybko i łatwo, za pomocą darmowych narzędzi zadbać o takie rzeczy jak: polityka bezpiecznych haseł, backup cennych danych, blokowanie portów USB, korzystanie z pulpitu zdalnego, awaryjne odzyskiwanie danych... i wiele, wiele więcej!

Pobierz e-book teraz!

O Autorze

Trybawaryjny.pl to strona zawierająca przydatne informacje, porady i ciekawostki dotyczące komputerów, pisane prostym i zrozumiałym językiem. Portal jest tworzony przy współpracy z ekspertami oprogramowania antywirusowego AVG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub AVG na Facebooku