Obecnie nie tylko nasze komputery, telefony i tablety łączą się z siecią. Stale rosnąca sieć rzeczy jest również dostępna w Internecie: zamki do drzwi, lodówki, telewizory i nie tylko. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak powstał IoT i jak działa. Następnie zainstaluj dedykowane narzędzie zabezpieczające, takie jak Avast One, aby uzyskać dodatkową warstwę bezpieczeństwa sieci.
Spis treści
- Czym jest Internet Rzeczy?
- Podstawy Internetu rzeczy
- Krótka historia IoT
- Jak właściwie działa Internet Rzeczy?
- W jaki sposób urządzenia IoT łączą się ze sobą?
- Jak duży jest obecnie Internet Rzeczy?
- Typowe przykłady urządzeń IoT
- Korzyści z IoT
- Dlaczego IoT jest ważny?
- Konsekwencje bezpieczeństwa i prywatności Internetu Rzeczy
- Załóż zamek w drzwiach wejściowych
Czym jest Internet Rzeczy?
Internet rzeczy (IoT) to sieć fizycznych urządzeń (rzeczy) wyposażonych w specjalne oprogramowanie i czujniki, które umożliwiają im łączenie się i udostępnianie danych. Każdy obiekt może być częścią Internetu Rzeczy – od inteligentnych gadżetów domowych po narzędzia technologii przemysłowej – jeśli można go podłączyć do Internetu.
Definicja IoT obejmuje również ogromną sieć, która łączy urządzenia, ludzi, a nawet zwierzęta za pośrednictwem chmury.
Podstawy Internetu rzeczy
Większość urządzeń IoT ma jakiś czujnik, który pozwala im monitorować różne warunki. Urządzenia IoT mogą następnie „rozmawiać” ze sobą lub udostępniać między sobą dane w taki sam sposób, w jaki komputery i smartfony mogą wysyłać i odbierać informacje bez interakcji człowieka.
W dzisiejszych czasach firmy prześcigają się w dodawaniu czujników i łączności internetowej do wszelkiego rodzaju artykułów gospodarstwa domowego (od tosterów, przez uchwyty na papier toaletowy, po butelki wina), więc prawdopodobnie coraz częściej widujesz te inteligentne gadżety podczas zakupów online lub podczas podróży do sklepu.
Poza domem zaawansowana technologia IoT ma szerokie zastosowania komercyjne i przemysłowe, o których porozmawiamy później. Po pierwsze, zrozumienie Internetu przedmiotów wymaga trochę wiedzy historycznej.
Krótka historia IoT
Historia Internetu rzeczy rozpoczęła się w 1982 roku wraz z pierwszym podłączonym urządzeniem: automatem sprzedającym. Ta inteligentna maszyna wykorzystywała swoje możliwości do monitorowania i raportowania stanu zapasów (wynalazcy mogli zdalnie sprawdzić w Internecie, czy ich ulubiony napój gazowany jest w magazynie i czy jest zimny). Chociaż inteligentny automat sprzedający nie przyjął się tak naprawdę, przewidział wykorzystanie na dużą skalę przemysłowego Internetu Rzeczy, w którym fabryki wykorzystują czujniki IoT do monitorowania wszystkich aspektów swojego łańcucha dostaw i procesów dostaw.
Tymczasem rzeczywista nazwa „Internet rzeczy” została wymyślona dopiero w 1999 roku przez pioniera technologii Kevina Ashtona. W tym samym roku profesor MIT Neil Gershenfeld napisał książkę When Things Start to Think , która pomogła wyjaśnić i przewidzieć koncepcję Internetu Rzeczy, chociaż nie użyła w niej prawdziwego terminu.
Szereg innych postępów technologicznych popchnęło nas w stronę świata Internetu Rzeczy, który znamy obecnie.
RFID (identyfikacja radiowa) to system znakowania, który umożliwia śledzenie i kategoryzację przedmiotów lub urządzeń. Tradycyjnie używano go w branży logistycznej (za pomocą chipów), na przykład do śledzenia kontenerów wysyłanych na cały świat lub monitorowania części przemieszczających się przez linię produkcyjną. Śledzenie i monitorowanie na dużą skalę urządzeń, części lub rzeczy pomogło położyć podwaliny pod IoT. W rzeczywistości Ashton pracował w dziedzinie RFID, kiedy ukuł termin Internet rzeczy.
Opierając się na technologii RFID i łącząc ją z możliwościami Internetu, technologia maszyna do maszyny (M2M) umożliwia maszynom łączenie się, komunikowanie się między sobą za pośrednictwem sieci i podejmowanie decyzji bez interakcji człowieka.
Różne inne technologie bezprzewodowe, w połączeniu z rozprzestrzenianiem się powszechnego, szybkiego Internetu i coraz niższymi kosztami produkcji, przygotowują grunt pod IoT.
Do roku 2008 Internet rzeczy znacznie się rozwinął. W tym momencie Cisco poinformowało, że z Internetu korzystało więcej obiektów niż osób z niego korzystających.
Być może zaczęło się od drobnych rzeczy, ale technologia IoT obiecuje teraz zrewolucjonizować społeczeństwo na niezliczone sposoby, z których wielu z pewnością nie jesteśmy jeszcze w stanie sobie nawet wyobrazić.
Jak właściwie działa Internet Rzeczy?
Pamiętaj, że Internet Rzeczy to zwykłe urządzenia, które mogą łączyć się z Internetem i komunikować się między sobą za pośrednictwem chmury. Ogólnie rzecz biorąc, oznacza to dodanie specjalnych czujników do zwykłych przedmiotów, takich jak pralki, systemy grzewcze, lodówki, zegarki i prawie wszystko inne.
Niektóre urządzenia wykorzystują te czujniki do zbierania informacji i raportowania ich. Pierwsze w historii urządzenie IoT wspomniane powyżej – automat sprzedający – wykorzystywało czujniki do monitorowania stanu zapasów i udostępniania tych informacji właścicielowi.
Inne urządzenia mogą odbierać informacje, a następnie wykonywać działania. Na przykład inteligentne zamki do drzwi otrzymują sygnał, że chcesz je otworzyć, a następnie to robią.
Najbardziej zaawansowane — i ogólnie najbardziej przydatne — urządzenia IoT mogą spełniać jedno i drugie. W przemysłowym IoT może to być fabryka monitorująca komponenty maszyn pod kątem możliwych usterek, a następnie podnosząca alarm w przypadku wykrycia problemu. W domowym IoT może to być inteligentny termostat, który zbiera informacje o Twoich preferencjach i nawykach dotyczących temperatury, a następnie działa odpowiednio, aby ogrzać lub ochłodzić dom do żądanej temperatury w zależności od pory dnia.
Ogólnie rzecz biorąc, inteligentna technologia pomaga działać lepiej — wydajniej i z większą synchronizacją.
Większość domowych gadżetów IoT wykorzystuje router do łączenia się z większym inteligentnym domem, co pozwala używać poleceń aktywowanych głosem lub smartfona do sterowania wieloma funkcjami domu, aby zaoszczędzić czas i energię lub jedno i drugie.
Z komercyjnego punktu widzenia technologia IoT pomaga firmom monitorować i zarządzać fabrykami, łańcuchami dostaw i nie tylko. Czujniki można również dodać do danej części niektórych dużych maszyn, takich jak wiertło na platformie wiertniczej, co może pomóc w poprawie produkcji i bezpieczeństwie.
W jaki sposób urządzenia IoT łączą się ze sobą?
IoT umożliwia urządzeniom internetowym łączenie się ze sobą i wykorzystywanie danych przesyłanych między nimi. Urządzenia wykorzystują chmurę do komunikacji, łącząc się z Internetem za pomocą Wi-Fi, połączenia komórkowego (3G lub 4G) lub Bluetooth.
Wkrótce sieć 5G zapewni jeszcze bardziej futurystyczne możliwości, takie jak samochody autonomiczne, w pełni połączone ze sobą miasta, zdalne gabinety lekarskie i inne osiągnięcia, które obecnie brzmią jak film science-fiction.
Jak wygląda IoT? Inteligentny dom możesz sobie wyobrazić jako pająka. Ciało jest routerem, a każda noga reprezentuje podłączone urządzenie. Pająk wykorzystuje swoją sieć do łączenia się z innymi pająkami, komunikowania się i współpracy. Wraz z szybkim rozprzestrzenianiem się Internetu Rzeczy wkrótce będziemy mieli straszny świat pokryty sieciami i pająkami.
A jeśli przerażają Cię pająki, możesz zachować ostrożność i wyobrazić sobie ładną, puszystą chmurkę pośrodku z połączeniami ze wszystkimi Twoimi urządzeniami.
Jak duży jest obecnie Internet Rzeczy?
IBM zakłada, że do 2022 r. w typowym domu rodzinnym będzie podłączonych do Internetu około 500 urządzeń. Ale to tylko jeden dom! Z poprzednich szacunków na całym świecie wynikało, że do 2020 r. będzie 38,5 miliarda urządzeń. Jeszcze nowsza analiza przeprowadzona przez firmę Juniper Research faktycznie sugeruje, że do 2022 r. liczba czujników i urządzeń IoT przekroczy 50 miliardów. Porównaj to z przewidywaną populacją świata wynoszącą 8 miliardów, a zaczniesz zdawać sobie sprawę, jak ogromna jest naprawdę sieć IoT.
W rzeczywistości sam rozmiar platformy IoT jest trudny do dokładnego oszacowania, ponieważ rośnie ona z każdym dniem. Wkrótce kupowanie produktów, które nie są inteligentne, stanie się trudne. Ponieważ nowe firmy codziennie tworzą i wymyślają produkty IoT (oraz ludzie codziennie je kupują i łączą), wydaje się, że nie ma ograniczeń co do tego, jak duży IoT może się rozwijać i co może się z nim stać w nadchodzących dziesięcioleciach.
Typowe przykłady urządzeń IoT
Ile inteligentnych urządzeń posiadasz? Jeśli jesteś jak większość z nas obecnie, prawdopodobnie masz ich całkiem sporo.
Prawdopodobnie masz przynajmniej komputer, telefon i może tablet.
A co ze sprzętem AGD? Możesz mieć telewizor Smart TV, system głośników, ekspres do kawy lub system zamków. A co powiesz na system inteligentnego domu, który połączy to wszystko w jedną całość? Urządzenia Amazon Echo i Google Home pomagają połączyć ze sobą wszystkie inteligentne urządzenia domowe.
A może masz technologię IoT do noszenia? Od inteligentnych zegarków, przez słuchawki Bluetooth, po inteligentne buty – istnieje wiele urządzeń IoT, które możesz nosić bezpośrednio na ciele. Wkrótce IoT może nawet przedostać się do organizmu ludzkiego wraz z inteligentnymi urządzeniami medycznymi, takimi jak rozruszniki serca.
W zależności od tego, gdzie pracujesz, możesz także wchodzić w interakcję z produktami i/lub usługami IoT w swoim miejscu pracy. Twoje biuro może korzystać z komercyjnego systemu bezpieczeństwa, sygnalizatorów IoT do monitorowania wchodzących i wychodzących pracowników lub innych zastosowań inteligentnych technologii.
W dzisiejszych czasach IoT jest wszędzie wokół nas, a jego znaczenie będzie jeszcze większe wraz z ciągłym postępem technologii.
Korzyści z IoT
Po co nam Internet Rzeczy? Cóż, poza fajnym czynnikiem, jakim jest posiadanie inteligentnych i błyszczących urządzeń, IoT przynosi wiele korzyści zarówno w domu, jak i w środowisku komercyjnym.
Po pierwsze, posiadanie inteligentnych czujników w urządzeniach może poprawić wygodę i wydajność. Na przykład inteligentne oświetlenie lub inteligentny termostat mogą automatycznie wyłączać się, gdy nie ma Cię w domu, aby zmniejszyć zużycie, a tym samym koszty. Kiedy połączysz wszystkie swoje urządzenia w inteligentny dom, będziesz zbierać dane na temat swoich nawyków i sposobu użytkowania. Czasami nawet samo zobaczenie statystyk dotyczących spożycia może otworzyć oczy i rzucić światło na zmiany, które możesz wprowadzić, aby zaoszczędzić czas i/lub pieniądze.
Co więcej, Internet Rzeczy może mieć zastosowania związane z bezpieczeństwem . Inteligentne zamki do drzwi, alarmy i telewizja przemysłowa mogą sprawić, że nasze domy będą znacznie bezpieczniejsze, a komercyjne systemy zabezpieczeń mogą zwiększyć bezpieczeństwo w miejscu pracy.
Dlaczego IoT jest ważny?
Internet Rzeczy szybko stał się jedną z najważniejszych technologii w naszym świecie . Możemy połączyć ze sobą miliardy urządzeń na całym świecie, co zapewnia płynną komunikację niemal w czasie rzeczywistym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – a wszystko to przy minimalnej interwencji człowieka i stosunkowo niskich kosztach.
Patrząc w przyszłość, wkrótce zobaczymy zastosowania technologii IoT na jeszcze większą skalę w inteligentnych miastach . Jak wspomniano, 5G naprawdę podniesie poprzeczkę – głównie ze względu na potwornie zwiększoną prędkość i znacznie lepszą łączność.
Spróbuj wyobrazić sobie niektóre możliwości: co by było, gdyby latarnie uliczne miały czujniki, które mogłyby interpretować warunki pogodowe i odpowiednio się dostosowywać? A może znaki ograniczenia prędkości, które mogłyby automatycznie dostosować się do warunków na drodze i wypadków? A może śmietniki z czujnikami, które uruchamiają szybsze i efektywniejsze usługi gospodarki odpadami? Transport publiczny, parking i wiele innych usług miejskich mogą przejść ogromną metamorfozę dzięki połączeniu IoT i 5G.
Internet Rzeczy może być również niezwykle korzystny w monitorowaniu warunków środowiskowych i reagowaniu na nie. Moglibyśmy znacznie ulepszyć takie elementy, jak wykrywanie pożarów lasów, uprawa roślin (monitorowanie warunków glebowych w celu kontrolowania smaku winogron, a tym samym na przykład wina) i kontrolowanie emisji, aby pomóc w walce z zanieczyszczeniem powietrza.
Możliwości są nieskończone. Zdecydowanie nie mamy jeszcze pełnego obrazu tego, jak Internet Rzeczy zrewolucjonizuje sposób, w jaki żyjemy i pracujemy.
Ale to nie wszystko w przypadku IoT.
Konsekwencje bezpieczeństwa i prywatności Internetu Rzeczy
Chociaż urządzenia IoT mogą w pewnym sensie wzbogacić Twoje życie, mogą mu także zagrozić.
Oceniając swoje bezpieczeństwo, jesteś tak bezpieczny, jak Twoje najsłabsze ogniwo. Prawdopodobnie masz oprogramowanie antywirusowe na swoim komputerze i iPhonie (lub Androidzie), ale co z Twoją inteligentną lodówką? Wystarczy jedno niezabezpieczone urządzenie IoT, aby zapewnić hakerom dostęp do całej sieci. Na przykład badaczom firmy Avast udało się zhakować inteligentny ekspres do kawy, pokazując, w jaki sposób złoczyńcy mogą przedostać się do niezabezpieczonych inteligentnych urządzeń, aby uzyskać dostęp do Twojej sieci i zaatakować Cię oprogramowaniem ransomware. Inteligentne urządzenia mogą również zostać werbowane przez hakerów w ramach armii botnetów i wykorzystywane w ataku DDoS.
Niestety, każde urządzenie, które może połączyć się z Internetem, może zostać zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie.
Komputery, telefony i tablety są nie tylko bezpieczniejsze niż inne urządzenia — ponieważ prawdopodobnie korzystasz z programu antywirusowego lub innego skanera antywirusowego — ale również otrzymują regularne aktualizacje. Aktualizacje te często łatają luki w zabezpieczeniach i rozwiązują inne problemy. Jeśli chodzi o gadżety IoT, firmy nie zawsze są zobowiązane do uzupełniania aktualizacji.
Pomyśl o tym: nierzadko zdarza się, że wiele artykułów gospodarstwa domowego (takich jak lodówki, tostery, zmywarki itp.) pozostaje przez pięć do dziesięciu lat. Ale czy naprawdę można liczyć na to, że firma będzie aktualizować ten toster przez całą dekadę? A co jeśli zajmą się innymi produktami? A co jeśli wypadną z działalności? Ponieważ obecnie firmy spieszą się z wejściem na rynek z następną wielką rzeczą, mogą odłożyć bezpieczeństwo na dalszy plan, dlatego ważne jest, abyś sam dołożył należytej staranności w zakresie zabezpieczania swoich urządzeń.
Niestety im więcej urządzeń używamy, tym większe ryzyko wprowadzamy.
IoT stwarza również niejasną sytuację pod względem prywatności. Pomyśl tylko, ile danych gromadzi na Twój temat w pełni wyposażony inteligentny dom:
- Inteligentne zamki do drzwi: o której zazwyczaj jesteś w domu; kto i o której godzinie przychodzi do Twojego domu; jak długo pozostają
- Inteligentna lodówka: co zazwyczaj jesz; kiedy zazwyczaj jesz; czego może brakować w Twojej diecie
- Inteligentne głośniki: jaka jest pogoda w Twojej okolicy; jakie tematy Cię interesują; jakiej muzyki słuchasz; wszelkie rozmowy prowadzone wokół głośnika, które mogą zostać przypadkowo nagrane
- Urządzenia do śledzenia kondycji: jakie czynności wykonujesz; jak zdrowy jesteś; jakie są Twoje cele fitness; gdzie i kiedy ćwiczysz; kiedy kładziesz się spać i ile śpisz
Połącz to wszystko w jedną całość i zobacz, jak pełny obraz Twoich nawyków będą w stanie uzyskać Twoje urządzenia IoT. Zastanów się teraz, czy dostawcy tych urządzeń mają politykę prywatności lub czy mogą sprzedawać Twoje dane osobowe podmiotom trzecim (na pewno chcesz wybierać marki, które tego nie robią!). Nie chcesz mieć poczucia, że Twoje inteligentne gadżety szpiegują Cię we własnym domu.
Tymczasem IoT stwarza także nowe wyzwania dla przedsiębiorstw w zakresie bezpieczeństwa i prywatności. Im częściej firma korzysta z technologii IoT, tym więcej powierzchni ataku mogą wykorzystać cyberprzestępcy. Dlatego firmy muszą zachować szczególną ostrożność, aby zabezpieczyć całą swoją działalność i chronić się przed sabotażem, ujawnieniem wrażliwych danych i innymi zagrożeniami.
Załóż zamek w drzwiach wejściowych
Nie zostawiałbyś otwartych drzwi, wychodząc z domu. Pozostawienie sieci IoT bez zabezpieczenia może być tak samo niebezpieczne, jak pozostawienie szeroko otwartych drzwi, jeśli weźmie się pod uwagę możliwość utraty własności osobistej i prywatnych informacji. Zatem Twoje cyfrowe miejsce zamieszkania wymaga ochrony tak samo jak Twój dom fizyczny.
Pomożemy Ci stworzyć bezpieczniejszy Internet, dodając dodatkową warstwę ochrony do Twojej domowej sieci Wi-Fi i urządzeń. Avast Ultimate zapewnia wykrywanie zagrożeń w czasie rzeczywistym i natychmiastowe alerty, jeśli coś jest nie tak, a także natychmiast blokuje intruzów za pomocą najnowocześniejszej zapory ogniowej. Wkraczając w przyszłość inteligentnych miast, połączonych miejsc pracy i w pełni cyfrowych domów, bezpieczeństwo sieci jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Uzyskaj pełne bezpieczeństwo na wszystkich swoich urządzeniach dzięki Avast.
Napisane przez Nica Latto
Opublikowane 13 listopada 2019 r
Artykuł przygotowany na zlecenie partnera CORE - polskiego dystrybutora antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony firmy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!
[…] Żyjemy w połączonym świecie. Globalnie staliśmy się bardziej zwartą społecznością, a lokalnie staliśmy się bardziej globalni. Internet zapewnił wygodę, umożliwiając każdemu, kto ma połączenie, przeglądanie, poznawanie i komunikowanie się z dowolną osobą lub firmą na świecie. Ta wygoda łączy się z pojawieniem praktycznie każdego nowego produktu technologicznego, a nasze domy szybko zapełniają się stale rosnącym wszechświatem urządzeń IoT. […]