W miarę jak wprowadzasz więcej technologii do swojego domu, zwiększasz ryzyko cyberataku. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak zabezpieczyć swoje urządzenia IoT.
Spis treści
Żyjemy w połączonym świecie. Globalnie staliśmy się bardziej zwartą społecznością, a lokalnie staliśmy się bardziej globalni. Internet zapewnił wygodę, umożliwiając każdemu, kto ma połączenie, przeglądanie, poznawanie i komunikowanie się z dowolną osobą lub firmą na świecie. Ta wygoda łączy się z pojawieniem praktycznie każdego nowego produktu technologicznego, a nasze domy szybko zapełniają się stale rosnącym wszechświatem urządzeń IoT.
Od początków istnienia sieci WWW komputery były naszym głównym narzędziem komunikacji. Przez dziesięciolecia komputer w domu lub biurze był cyfrowym polem bitwy, na którym cyberprzestępcy robili wszystko, aby się przedostać. Z kolei cyberbezpieczeństwo robiło wszystko, co w jego mocy, aby się bronić. W końcu smartfony dołączyły do strefy wojny, a bezpieczeństwo urządzeń mobilnych wzrosło. Przez długi czas te dwie platformy – komputery i smartfony – były samodzielnymi naszymi połączonymi narzędziami cyfrowymi.
Ale teraz – słyszysz to? Niski, dudniący dźwięk staje się coraz głośniejszy? W naszą stronę pędzi cała generacja nowych urządzeń IoT: telewizory, termostaty, budziki, asystenci cyfrowi, konsole do gier, drążki do transmisji strumieniowej, systemy alarmowe, drukarki, żarówki i… tak, dużo więcej. Z jednej strony wygoda jest wspaniała. Z drugiej strony istnieją krytyczne pytania, które wymagają odpowiedzi: jakimi problemami związanymi z bezpieczeństwem IoT musimy się martwić i jak zabezpieczyć urządzenia IoT w domu?
Zagrożenia bezpieczeństwa Internetu Rzeczy
Ciemną stroną urządzeń IoT jest to, że niekoniecznie są zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie. Smutna prawda jest taka, że w pośpiechu, aby wprowadzić na półki pierwszą generację tych urządzeń, producenci OEM są bardziej zainteresowani zawładnięciem rynkiem niż zaprojektowaniem produktu, którego nie da się zhakować. Weźmy jako przykład kamerę IP. Ironią jest to, że możesz zainstalować jedną z nich w imię lepszego bezpieczeństwa w domu, ale pozostawiony bez ochrony, może służyć jako cyfrowe drzwi, które wpuszczają cyberprzestępców.
Jednym z najpopularniejszych cyberataków na urządzenia IoT jest wymuszona rekrutacja wielu z nich do botnetu – roju zainfekowanych urządzeń, które mogą wyrządzić ogromne szkody, ponieważ wykonują zadania masowo. Jeśli Twoja kamera IP zamieniłaby się w jednego z tych bezmyślnych żołnierzy, mogłaby zostać wykorzystana między innymi do przeprowadzania niestrudzonych ataków DDoS, kopania kryptowalut i spamowania.
Jeśli cyberprzestępca będzie zainteresowany wyłudzeniem Twoich danych osobowych, urządzenie IoT może zostać przejęte i wykorzystane do głębszego wniknięcia w Twój system. Twoja kamera także może zostać przejęta, a ponieważ jest podłączona do domowej sieci Wi-Fi, może służyć jako portal umożliwiający dostęp do wszystkiego w Twojej sieci, łącznie ze smartfonem lub tabletem.
Kolejnym ryzykiem IoT jest kontrola urządzeń. Jeśli kontrolę przejmie cyberprzestępca, może sprawić, że urządzenie zrobi, co zechce — podgrzej ciepło w domu do 100, włącz telewizor na pełną moc w środku nocy i uczyć się wzorców panujących w Twoim gospodarstwie domowym.
Rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa Internetu Rzeczy
Chociaż branża jest wciąż nowa, produkty IoT różnią się znacznie pod względem marki, modelu, oprogramowania i projektu. Ściganie każdego urządzenia za pomocą własnego oprogramowania zabezpieczającego byłoby szaleństwem. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest złapanie ich i ochrona jako grupy. Dogodnie, są one już zebrane w grupę – w Twojej sieci. Poznaj i postępuj zgodnie z tymi 6 wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa IoT.
1. Zabezpiecz sieć bezprzewodową
Bezpieczeństwo sieci IoT zaczyna się i kończy na routerze. Zawiera on zazwyczaj domyślne hasło, więc zmień je na trudne do złamania. Upewnij się także, że używany protokół zabezpieczeń to WPA2. Ma to kluczowe znaczenie i zapewnia solidną podstawę podstawowego bezpieczeństwa. Gdy WPA3 będzie dostępny, użyj go.
2. Weź pod uwagę cyberbezpieczeństwo
Ochrona każdego jest obecnie w jego rękach, dlatego dla świętego spokoju warto wezwać posiłki. W najbliższej przyszłości zostaną wprowadzone na rynek produkty Avast zabezpieczające IoT. Nasze rozwiązanie zabezpieczające Internet rzeczy to proaktywna ochrona sieci, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do uczenia się, monitorowania i ciągłej oceny zachowania Internetu rzeczy w Twoim domu.
3. Zmień domyślne hasła
Dotyczy to każdego urządzenia z domyślnym hasłem, nie tylko routera. Jeśli masz taką możliwość, zawsze zmieniaj domyślne hasło na trudne do złamania. Jeśli dostępne jest również uwierzytelnianie dwuskładnikowe, włącz je. Użyj Menedżera haseł, aby ułatwić sobie życie.
4. Poznaj swoje urządzenia
Wyciągnięcie nowego urządzenia z pudełka i włączenie go bez namysłu często się zdarza. Konieczne jest spojrzenie na każde podłączone urządzenie jak na coś więcej niż gadżet. Każde z nich jest możliwą bramą dla hakera. Dodając nowe podłączone urządzenie, poświęć trochę czasu na zrozumienie wszystkiego, co się z nim wiąże, łącznie z protokołem bezpieczeństwa.
5. Dbaj o regularne aktualizacje
Aktualizuj oprogramowanie sprzętowe swoich urządzeń IoT za pomocą najnowszych dostępnych wersji i poprawek. Pamiętaj, że przyczyną większości tych aktualizacji jest wykrycie i wykorzystanie luki w zabezpieczeniach w poprzedniej wersji. Staraj się także wybierać producenta, który dba o aktualizacje oprogramowania.
6. Podłącz tylko w razie potrzeby
Podłączając ograniczoną liczbę urządzeń, utrzymasz niewielki obszar zagrożeń w swoim gospodarstwie domowym. Jeśli niekoniecznie potrzebujesz, aby Twój ekspres do kawy lub żarówki były „inteligentne”, korzystaj dalej z analogowych klasyków. Jeśli jednak zdobędziesz inteligentne urządzenie, pamiętaj o podjęciu wszystkich niezbędnych kroków — wdrożeniu, konfiguracji, zmianie hasła itp.
Zagrożenia dla bezpieczeństwa IoT z pewnością istnieją, ale istnieją także rozwiązania. Nie trzeba obawiać się nadchodzącej hordy urządzeń IoT. Po prostu bądź czujny na to, co dodajesz do swojej sieci, chroń ją, a będziesz mógł cieszyć się niesamowitą erą technologiczną, w której się znajdujemy.
Artykuł przygotowany na zlecenie partnera CORE - polskiego dystrybutora antywirusów Norton, AVAST i AVG. Poznaj AVAST Business Antivirus antywirus dla biznesu. Wysoko oceniany i nagradzany program do pełnej ochrony firmy.
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!