Dane w chmurze, z jednej strony zbawienie, z drugiej strach przed nieznanym. Czy nasze pliki są bezpieczne w usłudze Dropbox? Co sprawia, że miliony ludzi powierzają cenne informacje właśnie Dropboxowi?
Sprawdź nasze darmowe poradniki i programy
Co mówi o sobie sam Dropbox?
Dropbox dzieli każdy z plików na osobne bloki, które są hashowane, szyfrowane (256 AES) i dopiero wtedy składowane lub przesyłane. Dodatkowo zachowana jest historia każdego pliku do 30 dni wstecz. Za dodatkową opłatą można ten okres wydłużyć do 120 dni. Cała infrastruktura jest regularnie testowana pod kątem słabych punktów. Jeśli tylko coś zostanie znalezione, sztab specjalistów oraz naukowców pracuje nad naprawieniem luki. Każda zewnętrzna aplikacja łącząca się z Dropbox musi dodatkowo respektować zasady i wytyczne dotyczące bezpieczeństwa. Dodatkowo wykorzystywany jest protokół OAuth do nadawania różnych poziomów dostępu do konta.
Co Dropbox radzi użytkownikom?
Dropbox poleca stworzyć niepowtarzalne i silne hasło. Oferuje w tym celu narzędzie do określenia siły hasła. Zachęca również do uruchomienia weryfikacji dwustopniowej. Ponadto, każdy użytkownik może monitorować aktywność na swoim koncie. W łatwy sposób sprawdzicie jakie urządzenia są z nim powiązane, czy jakie były aktywne sesje WWW. Jeśli tylko coś się wam nie podoba, możecie odciąć to połączenie. Tak samo zarządzacie uprawnieniami i możecie śledzić zmiany w plikach. Dropbox przestrzega dodatkowo przed phishingiem. Jeśli dacie się nabrać, to nawet najlepsze zabezpieczenia wam nie pomogą.
Co radzi Tryb Awaryjny, żeby było najbezpieczniej?
Zdecydowanie należy zacząć od włączenia dwustopniowej weryfikacji. W dalszej kolejności należy zwrócić uwagę na listę urządzeń podpiętych do konta. Jeśli często logujemy się z różnych miejsc warto raz na jakiś czas wyczyścić tę listę. Dzięki temu zyskamy pewność, że tylko my korzystamy z naszego konta. Zaglądajcie czasem do sesji. Nie zajmie to dużo czasu, a wystarczy by wykryć ewentualne anomalie. Warto także przejrzeć listę podpiętych aplikacji. Czy naprawdę ze wszystkich korzystamy? Jeśli nie, to wyrzućmy je. Zawsze można przywrócić połączenie.
Możecie także włączyć powiadomienia email. O wielu rzeczach związanych z logowaniem dowiecie się dodatkową tą drogą. Jeśli możecie łączcie się z Dropbox tylko używając sieci VPN, gdy jesteście poza domem. Sami dodatkowo zaszyfrujcie pliki, które umieszczacie na Dropbox, na przykład używając Sejfu Danych AVG, który umieścicie w lokalnym katalogu Dropbox. Na koniec polecamy stworzenie trudnego hasła do usługi, które będzie przechowywane w menadżerze haseł, takim jak chociażby KeePass.
Pytania?
Przekonaliśmy was do używania Dropboxa? Czujecie się bezpieczniejsi? Pamiętajcie, że najlepsze zabezpieczenia nic nie dadzą, jeśli zdradzicie komuś hasło do waszego konta. W razie pytań, zostawcie je w komentarzach. Odpowiemy!
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Sprawdź AVG Secure VPN. Prywatność i anonimowość w sieci jest możliwa!
Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!