Przy różnych okazjach możecie się spotkać z zapisem AES, a czasem 256 AES. Co to za tajemnicza nazwa? I co ma wspólnego z liczbą 256? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w dalszej części tekstu.
Zaawansowany Standard Szyfrowania, w skrócie AES
Zdradziliśmy już część rozwiązania zagadki. AES to jeden z obecnie najbardziej popularnych rodzajów szyfrowania. Wykorzystuje on tak zwany szyfr blokowy. Polega on na tym, że dostarczamy mu treść oraz tekst klucza. Algorytm zwraca treść, ale tak zniekształconą, że bez znajomości klucza praktycznie nie jesteśmy w stanie cofnąć się do oryginału wiadomości.
Za co odpowiada przedrostek 256?
256 oznacza ilość bitów długości klucza. Im więcej bitów, tym dłużej trwa szyfrowania i tym lepiej jesteśmy chronieni. W przypadku szyfrowania 256 bitowego każdy znak w tekście przekształcany 14 razy zanim można nazwać go zaszyfrowanym. Dla porównania w przypadku klucza 128 bitowego, znak przekształcany jest 10 razy.
Przykład szyfrowania 256 AES
Treść: Artykuł o szyfrowaniu AES
Klucz: Trybawaryjny.pl_ma_ciekawe_teksty
Zaszyfrowana treść: 5KWqQ5AL0csPr4oxCu9qmD7c6OLlzA1vkJJT+WVd05U=
Sprawdźcie, czy to prawda i popróbujcie sami potworzyć swoje zaszyfrowane wiadomości tutaj.
Zaciekawieni?
AES to wierzchołek góry lodowej związanej z tematem szyfrowania. Macie swój ulubiony algorytm? Powiedzcie nam jaki. Chcielibyście dowiedzieć się więcej? Dajcie nam znać w komentarzach.
___
Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG. Wykorzystaj wielofunkcyjny antywirus AVG do pełnej ochrony Twojego komputera .